(Dz.U.UE L z dnia 21 kwietnia 2009 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 683/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie dalszej realizacji europejskich programów nawigacji satelitarnej (EGNOS i Galileo)(1) w zasadniczy sposób zmieniło sposób zarządzania tymi dwoma programami oraz ich finansowania.
(2) Artykuł 13 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 stanowi, że Komisja zajmuje się wszystkimi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem systemów, z odpowiednim uwzględnieniem potrzeby nadzoru i integracji wymogów bezpieczeństwa w całych programach. Zgodnie z ust. 2 tegoż artykułu Komisja przyjmuje środki wykonawcze ustanawiające główne wymogi techniczne dotyczące kontroli dostępu do systemów, ich obsługi oraz technologii gwarantujących ich bezpieczeństwo. Z kolei ust. 3 stanowi, że Komisja zapewnia, aby podejmowano niezbędne kroki w celu stosowania środków, o których mowa w ust. 2, oraz aby spełniano wszelkie inne wymogi związane z bezpieczeństwem systemów z pełnym uwzględnieniem wytycznych ekspertów.
(3) Ponadto art. 23 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 uchyla z dniem 25 lipca 2009 r. art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 876/2002 z dnia 21 maja 2002 r. ustanawiający Wspólne Przedsięwzięcie Galileo(2). Na mocy przepisów wymienionego art. 7 ustanawia się radę bezpieczeństwa w celu zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa dotyczącymi systemu Galileo.
(4) Celem pełnienia funkcji, które zostały jej powierzone na mocy wyżej wymienionych przepisów art. 13 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 i, aby od dnia 25 lipca 2009 r. sprawnie wykonywać zadania dotychczas powierzane radzie bezpieczeństwa ustanowionej na mocy art. 7 rozporządzenia (WE) nr 876/2002, Komisja potrzebuje wsparcia ze strony ekspertów z państw członkowskich.
(5) Poza tym, przy okazji przyjęcia rozporządzenia (WE) nr 683/2008, Komisja wydała oświadczenie, w którym wyraziła zamiar utworzenia grupy ekspertów, w której skład wejdą przedstawiciele państw członkowskich, w celu wdrożenia przepisów art. 13 ust. 1 wymienionego rozporządzenia i z myślą o przeanalizowaniu kwestii związanych z bezpieczeństwem przedmiotowych systemów.
(6) W oświadczeniu tym określono, że Komisja dopilnuje, by w skład tej grupy ekspertów weszli jeden przedstawiciel z każdego państwa członkowskiego i jeden przedstawiciel Komisji, by przewodniczył jej przedstawiciel Komisji, by grupa przyjęła swój regulamin wewnętrzny, w którym zostanie przewidziane, między innymi, przyjmowanie opinii w drodze konsensusu i możliwość poruszania przez ekspertów wszelkich istotnych kwestii związanych z bezpieczeństwem przedmiotowych systemów.
(7) W oświadczeniu tym Komisja zobowiązała się ponadto do uwzględniania w całości opinii tej grupy ekspertów oraz do zasięgania jej opinii, między innymi zanim określi najważniejsze wymogi bezpieczeństwa systemów, o których mowa w art. 13 rozporządzenia (WE) nr 683/2008.
(8) W tym samym oświadczeniu Komisja zauważyła, że przedstawiciele Organu Nadzoru Europejskiego GNSS i Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także Sekretarz Generalny/Wysoki Przedstawiciel, powinni brać udział w charakterze obserwatorów w pracach grupy ekspertów na warunkach określonych w regulaminie tej grupy oraz że porozumienia zawierane przez Wspólnotę Europejską mogą przewidywać udział przedstawicieli państw trzecich w pracach grupy ekspertów na warunkach określonych w regulaminie wewnętrznym tej grupy.
(9) Należy zatem ustanowić grupę ekspertów zwaną "Radą ds. Bezpieczeństwa Europejskich Systemów GNSS", której utworzenie, zadania, skład i sposób funkcjonowania będą zgodne z elementami zawartymi w wyżej cytowanym oświadczeniu Komisji z jednoczesnym uwzględnieniem horyzontalnych zasad w odniesieniu do zasad ramowych dla grup ekspertów Komisji, które stanowiły przedmiot decyzji Komisji C(2005) 2817.
(10) Należy ponadto przewidzieć możliwość uczestnictwa państw trzecich w pracach przedmiotowej grupy ekspertów. W szczególności, uwzględniając fakt, że Norwegia i Szwajcaria, które są członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej, uczestniczą w europejskich programach GNSS i są w pełni zaangażowane w związane z nimi kwestie bezpieczeństwa, ważne jest tymczasowe umożliwienie im włączenia się do prac grupy ekspertów na okres trzech lat z możliwością przedłużenia na podstawie porozumień zawartych między Wspólnotą Europejską, a każdym z tych dwóch państw spoza UE,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Sporządzono w Brukseli, dnia 20 kwietnia 2009 r.
W imieniu Komisji | |
Antonio TAJANI | |
Wiceprzewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 196 z 24.7.2008, s. 1.
(2) Dz.U. L 138 z 28.5.2002, s. 1.
(3) Załącznik III do SEC(2005) 1004 z 27.7.2005.
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2009.101.22 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja 2009/334/WE ustanawiająca grupę ekspertów ds. bezpieczeństwa europejskich systemów GNSS |
Data aktu: | 20/04/2009 |
Data ogłoszenia: | 21/04/2009 |
Data wejścia w życie: | 20/04/2009 |