Decyzja nr 1/2006 Wspólnego Komitetu WE-EFTA w sprawie uproszczenia formalności w wymianie towarowej z dnia 25 października 2006 zmieniająca Konwencję w sprawie uproszczenia formalności w wymianie towarowej

DECYZJA NR 1/2006 WSPÓLNEGO KOMITETU WE-EFTA W SPRAWIE UPROSZCZENIA FORMALNOŚCI W WYMIANIE TOWAROWEJ
z dnia 25 października 2006
zmieniająca Konwencję w sprawie uproszczenia formalności w wymianie towarowej

(2006/919/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 15 grudnia 2006 r.)

WSPÓLNY KOMITET,

uwzględniając Konwencję z dnia 20 maja 1987 r. w sprawie uproszczenia formalności w wymianie towarowej(1), zwaną dalej "Konwencją", w szczególności jej art. 11 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspólnota zrewidowała przepisy dotyczące korzystania z jednolitego dokumentu administracyjnego (SAD) w celu ograniczenia ilości danych wymaganych od podmiotów gospodarczych oraz w celu kodyfikacji części tych danych. Zmiany te nie wpływają zasadniczo na istotę Konwencji. Niewielkie zmiany powinny jednak zostać wprowadzone w celu utrzymania spójności rozwiązań prawnych, dotyczących korzystania z dokumentu SAD w Europie.

(2) Wskazane wydaje się również ponowne opublikowanie formularzy SAD, które zostały zmienione od czasu ich wprowadzenia.

(3) Załączniki I i II do Konwencji powinny zatem zostać odpowiednio zmienione,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

1. Załącznik I do Konwencji zmienia się zgodnie z załącznikiem A.

2. Załącznik II do Konwencji zmienia się zgodnie z załącznikiem B.

Artykuł  2

1. Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

2. Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2007.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 października 2006.

W imieniu Wspólnego Komitetu
Mirosław F. ZIELIŃSKI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 134 z 22.5.1987, str. 2. Konwencja ostatnio zmieniona decyzją nr 2/95 Wspólnego Komitetu (Dz.U. L 117 z 14.5.1996, str. 18).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  A

Dodatki 1 - 4 do załącznika I zmienia się następująco:
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

1) Wzory dokumentów SAD w dodatku 1 zastępuje się następującymi wzorami:

grafika

2) Wzory dokumentów SAD w dodatku 2 zastępuje się następującymi wzorami:

grafika

3) Wzory dokumentów SAD w dodatku 3 zastępuje się następującymi wzorami:

grafika

4) Wzory dokumentów SAD w dodatku 4 zastępuje się następującymi wzorami:

grafika

ZAŁĄCZNIK  B

Dodatek 3 do załącznika II zmienia się w następujący sposób:

1. W tytule 1:

a) Sekcja B akapit drugi tiret pierwsze otrzymuje brzmienie:

"- formalności wywozowe: pola 1 (pierwsza i druga część), 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 15a, 15b, 16, 17, 17a, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34a, 34b, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 44, 46, 47, 48, 49, 50 i 54."

b) Sekcja B akapit drugi tiret drugie otrzymuje brzmienie:

"- formalności procedury tranzytowej: pola 1 (trzecia część), 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 15, 15a, 17, 17a, 18, 19, 21, 25, 26, 27, 30, 31, 32, 33 (pierwsza część), 35, 38, 40, 44, 50, 51, 52, 53, 55 i 56,"

2. W tytule II sekcja I:

a) objaśnienie do pola 2 otrzymuje brzmienie:

"Pole 2: Eksporter

Wypełnienie tego pola pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron. Należy podać pełne nazwisko i imię osoby lub nazwę firmy oraz ich pełny adres. Umawiające się Strony mogą uzupełnić objaśnienie wymaganiem podania numeru identyfikacyjnego przydzielonego przez właściwe organy do celów podatkowych, statystycznych lub innych.

W przypadku przesyłek zbiorczych Umawiające się Strony mogą postanowić, aby w polu tym wpisywane było słowo 'różne' i do zgłoszenia dołączana była lista eksporterów.

W przypadku procedury tranzytowej wypełnienie pola pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron."

b) objaśnienie do pola 14 otrzymuje brzmienie:

"Pole 14: Zgłaszający/przedstawiciel eksportera

Wypełnienie pola pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron. Należy podać pełne nazwisko i imię osoby lub nazwę firmy oraz ich pełny adres zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku gdy zgłaszający jest jednocześnie eksporterem, należy wpisać 'eksporter'. Umawiające się Strony mogą uzupełnić objaśnienie wymaganiem podania numeru identyfikacyjnego przydzielonego przez właściwe organy do celów podatkowych, statystycznych lub innych."

c) objaśnienie do pola 15 otrzymuje brzmienie:

"Pole 15: Kraj wywozu

Wypełnienie pola pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron w przypadku formalności wywozowych.

Wypełnienie jest obowiązkowe przy korzystaniu z procedury tranzytowej.

Należy podać nazwę kraju, z którego towary są wywożone.

W polu 15a należy podać kod danego kraju.

Wypełnienie pola 15b pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron (podanie regionu, z którego towary są wywożone).

Pola 15b nie należy wypełniać w przypadku procedury tranzytowej."

d) objaśnienie do pola 17 otrzymuje brzmienie:

"Pole 17: Kraj przeznaczenia

Należy podać nazwę danego kraju. W polu 17a należy podać kod tego kraju. Pola 17b nie należy wypełniać na tym etapie wymiany handlowej.

Pola 17b nie należy wypełniać w przypadku procedury tranzytowej."

e) objaśnienie do pola 25 otrzymuje brzmienie:

"Pole 25: Rodzaj transportu na granicy

Należy podać, stosując kody określone w załączniku III, rodzaj transportu, co do którego przypuszcza się, że będzie on stanowił aktywny środek transportu, którym towary opuszczą terytorium Umawiającej się Strony dokonującej wywozu.

Wypełnienie pola pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron w przypadku procedury tranzytowej."

f) objaśnienie do pola 29 otrzymuje brzmienie:

"Pole 29: Urząd celny wywozu

Wypełnienie pola pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron (należy podać nazwę urzędu celnego, przez który, zgodnie z przewidywaniem, towary powinny opuścić terytorium właściwej Umawiającej się Strony)."

g) objaśnienie do pola 50 otrzymuje brzmienie:

"Pole 50: Główny zobowiązany i upoważniony przedstawiciel, miejsce i data, podpis

Należy podać pełne nazwisko i imię lub nazwę firmy oraz pełny adres głównego zobowiązanego wraz z ewentualnym numerem identyfikacyjnym przydzielonym przez właściwe organy. We właściwym przypadku należy podać pełne imię i nazwisko lub nazwę firmy upoważnionego przedstawiciela podpisującego się w imieniu głównego zobowiązanego.

Z zastrzeżeniem przepisów szczególnych, które mają zostać przyjęte w zakresie stosowania systemów informatycznych, egzemplarz pozostający w urzędzie celnym wyjścia musi być podpisany odręcznie przez uczestnika procedury. Jeżeli uczestnik procedury jest osobą prawną, podpisujący musi podać obok podpisu swoje pełne nazwisko i imię ze wskazaniem w jakim charakterze składa podpis.

W przypadku operacji wywozowych zgłaszający lub jego przedstawiciel może podać nazwisko i imię oraz adres osoby posiadającej siedzibę w obrębie działania danego urzędu celnego wyjścia, której można przekazać kopię nr 3 zgłoszenia zatwierdzonego przez wyżej wspomniany urząd."

h) objaśnienie do pola 51 otrzymuje brzmienie:

"Pole 51: Przewidywane urzędy tranzytowe (i kraje)

Należy podać przewidywany urząd wwozu na terytorium każdej z Umawiających się Stron, przez które odbywa się przewóz towarów lub, jeżeli operacja wiąże się tranzytem przez terytorium kraju innego niż kraj Umawiających się Stron, urząd celny wyjścia, przez który środek transportu opuści terytorium kraju. Przypomina się, że urzędy takie znajdują się w wykazie urzędów celnych właściwych w sprawach stosowania procedury tranzytowej. Należy podać kod danego kraju."

3. W Tytule II sekcja III

a) objaśnienie do pola 8 otrzymuje brzmienie:

"Pole 8: Odbiorca

Wypełnienie pola pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron. Należy podać pełne nazwisko i imię osoby lub nazwę firmy oraz ich pełny adres. W przypadku przesyłek zbiorczych Umawiające się Strony mogą postanowić, aby w polu tym wpisywane było słowo 'różni' i do zgłoszenia dołączana była lista odbiorców. Umawiające się Strony mogą uzupełnić objaśnienie wymaganiem podania numeru identyfikacyjnego przydzielonego przez właściwe organy do celów podatkowych, statystycznych lub innych."

b) objaśnienie do pola 14 otrzymuje brzmienie:

"Pole 14: Zgłaszający/przedstawiciel odbiorcy

Wypełnienie pola pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron. Należy podać nazwisko i imię osoby lub nazwę firmy oraz pełny adres zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeżeli zgłaszający jest jednocześnie odbiorcą, należy wpisać 'odbiorca'.

Umawiające się Strony mogą uzupełnić objaśnienie wymaganiem podania numeru identyfikacyjnego przydzielonego przez właściwe organy do celów podatkowych, statystycznych lub innych."

c) objaśnienie do pola 25 otrzymuje brzmienie:

"Pole 25: Rodzaj transportu na granicy

Należy podać, stosując kody określone w załączniku III, rodzaj transportu odpowiadający aktywnemu środkowi transportu, którym towary zostały wwiezione na terytorium przeznaczenia Umawiającej się Strony dokonującej odbioru."

d) objaśnienie do pola 29 otrzymuje brzmienie:

"Pole 29: Urząd celny wwozu

Wypełnienie pola pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron (należy podać nazwę urzędu celnego, przez który towary zostały wwiezione na terytorium właściwej Umawiającej się Strony)."

e) objaśnienie do pola 34 otrzymuje brzmienie:

"Pole 34: Kod kraju pochodzenia

Wypełnienie pola pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron (w polu 34a należy podać ewentualny kod kraju pochodzenia wspomniany w polu 16). Jeżeli w polu 16 wpisano słowo 'różne', należy podać kod odpowiedniego kraju pochodzenia dla właściwej pozycji towarowej (nie należy wypełniać pola 34b)."

f) objaśnienie do pola 42 otrzymuje brzmienie:

"Pole 42: Wartość pozycji

Wypełnienie pola pozostawia się uznaniu Umawiających się Stron (należy podać kwotę zawartą w cenie podanej w polu 22 przypadającą na daną pozycję towarową)."

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2006.357.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja nr 1/2006 Wspólnego Komitetu WE-EFTA w sprawie uproszczenia formalności w wymianie towarowej z dnia 25 października 2006 zmieniająca Konwencję w sprawie uproszczenia formalności w wymianie towarowej
Data aktu: 25/10/2006
Data ogłoszenia: 15/12/2006
Data wejścia w życie: 01/01/2007, 25/10/2006