Rozporządzenie 1257/2006 zatwierdzające zmianę specyfikacji oznaczenia geograficznego wpisanego do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych (Nocciola di Giffoni) (PGI)

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1257/2006
z dnia 21 sierpnia 2006 r.
zatwierdzające zmianę specyfikacji oznaczenia geograficznego wpisanego do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych (Nocciola di Giffoni) (PGI)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(1), w szczególności jego art. 9 ust. 2 zdanie drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 9 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006 oraz na mocy art. 17 ust. 2 wspomnianego rozporządzenia Komisja przystąpiła do rozpatrzenia wniosku złożonego przez Włochy o zatwierdzenie zmian specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Nocciola di Giffoni".

(2) Wniosek ma na celu zmianę specyfikacji w odniesieniu do informacji dowodzących, że produkty rolne pochodzą z danego obszaru geograficznego, szczególnych zasad etykietowania oraz wymogów, jakie należy spełnić na mocy przepisów krajowych.

(3) W odniesieniu do informacji dowodzących, że produkty rolne pochodzą z danego obszaru geograficznego zmiana ma na celu uściślenie, że poza obowiązkiem prowadzenia rejestrów działek przy danych gminach producenci mają obowiązek prowadzenia rejestrów produkcyjnych oraz zgłaszania wyprodukowanych ilości.

(4) W odniesieniu do szczególnych zasad etykietowania, znak graficzny danego oznaczenia geograficznego został zmieniony, a specyfikacja wyjaśnia, że znak graficzny musi być umieszczony na etykiecie danych produktów rolnych.

(5) W odniesieniu do wymogów, jakie należy spełniać na mocy przepisów krajowych, odesłania do tekstów wykonawczych opracowanych przez region Kampania w odniesieniu do metody otrzymywania i kontroli zostały usunięte.

(6) W następstwie rozpatrzenia wspomnianego wniosku o zmianę stwierdzono, że dotyczy on zmiany, która z jednej strony jest zgodna z wymogami rozporządzenia (WE) nr 510/2006, a z drugiej strony - nieznaczna. To ostatnie stwierdzenie wynika z faktu, że zmiana nie dotyczy głównych właściwości produktu i nie wpływa niekorzystnie na jego powiązanie z obszarem geograficznym.

(7) W odniesieniu do chronionego oznaczenia geograficznego "Nocciola di Giffoni" należy zatem zatwierdzić zmianę specyfikacji, o której mowa w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006, bez przeprowadzania procedury, o której mowa w art. 6 ust. 2 i art. 7 wspomnianego rozporządzenia.

(8) Ponadto należy opublikować informacje, o których mowa w art. 6 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006. Zgodnie z art. 17 ust. 2 wspomnianego rozporządzenia wymaga to publikacji streszczenia specyfikacji sporządzonego zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 383/2004(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W specyfikacji oznaczenia geograficznego "Nocciola di Giffoni" wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Pełne streszczenie zawierające główne elementy specyfikacji znajduje się w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 sierpnia 2006 r.
W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, str. 12. (2) Dz.U. L 64 z 2.3.2004, str. 16. Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W specyfikacji oznaczenia geograficznego "Nocciola di Giffoni" (Włochy), zatwierdza się następujące zmiany:

1) w art. 4 skreśla się następujące zdania:

– "Stosowanie technik upraw i technik rolnych musi odbywać się zgodnie ze szczegółowymi zasadami wskazanymi przez właściwe organy regionu Kampania",

– "Uwzględniając zmiany sezonowe i środowiskowe oraz warunki upraw, region Kampania orientacyjnie ustala co roku średnią produkcję jednostkową.";

2) w art. 5:

– zdanie:

"Ministerstwo Zasobów Rolnych, Żywnościowych i Leśnych podaje szczegółowe zasady, jakie należy przyjąć w celu zapisania, wykonania rocznych oświadczeń dotyczących produkcji oraz wystawiania certyfikatów do celów prawidłowej i stosownej kontroli produkcji uznanej i wprowadzanej corocznie do obrotu pod oznaczeniem geograficznym."

otrzymuje następujące brzmienie:

"Dowód pochodzenia gwarantuje poza tym prowadzenie rejestrów produkcyjnych i w stosownym czasie zgłaszanie wyprodukowanych ilości.",

– skreśla się zdanie:

"Region Kampania zapewnia utrzymanie właściwych warunków technicznych opisanych w art. 4.";

3) w art. 7:

zdania:

"Na wniosek danych producentów przy etykietowaniu można posłużyć się znakiem graficznym. Znak ten odpowiada obrazowi graficznemu, w tym ewentualnej podstawie kolorymetrycznej, logo w postaci symbolu lub szczególny i jednoznaczny logotyp, który należy stosować wspólnie i nierozerwalnie z oznaczeniem geograficznym.

Ponadto w odniesieniu do partii przeznaczonych do wywozu należy umieścić oznaczenie »wyprodukowano we Włoszech«."

otrzymują następujące brzmienie:

"Przy etykietowaniu wymagany jest charakterystyczny symbol chronionego oznaczenia geograficznego o kształcie owalnym z napisem »Nocciola di Giffoni«. Po prawej stronie na dole znajdują się dwa stylizowane nachodzące na siebie orzechy, a po lewej stronie na dole znajduje się znak graficzny chronionego oznaczenia geograficznego, pokazany poniżej.".

ZAŁĄCZNIK  II

PEŁNE ZESTAWIENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"NOCCIOLA DI GIFFONI"

(NR WE: IT/117/1538/29.4.2004)

PDO ( ) PGI (X)

Niniejsze zestawienie zostało sporządzone do celów informacyjnych. W celu uzyskania pełnych informacji zainteresowane strony mogą zwrócić się o pełny tekst specyfikacji bądź do służb organów krajowych wskazanych w sekcji 1, bądź do służb Komisji Europejskiej (1).

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Ministero delle Politiche Agricole e Forestali

Dipartimento della Qualità dei Prodotti Agroalimentari e dei Servizi

Adres: Via XX Settembre, 20

I-00187 Rome

Telefon: (39-06) 481 99 68

Faks: (39-06) 42 01 31 26

E-mail: qtc3@politicheagricole.it

2. Grupa:

Nazwa: Associazione produttori nocciole tonda di Giffoni

Adres: Via A. Russomando n. 9

I-84095 Giffoni Valle Piana (SA)

Telefon: (39-089) 86 64 90

Faks: (39-089) 982 81 59

E-mail: info@tondadigiffoni.it

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni ( )

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.6 - Świeże lub przetworzone owoce, warzywa i zboża.

4. Opis:

(streszczenie warunków art. 4 ust. 2)

4.1. Nazwa:

"Nocciola di Giffoni".

4.2. Opis:

Oznaczenie "Nocciola di Giffoni" odnosi się wyłącznie do owocu biotypów odpowiadających odmianie orzecha "Tonda di Giffoni", uprawianego na obszarze geograficznym określonym w pkt 4.3.

Przy wprowadzaniu do spożycia "Nocciola di Giffoni" musi posiadać następujące właściwości:

– niełupka średniej wielkości, nie mniejsza niż 18 mm, kształt sferoidalny,

– łupina koloru brązowego z ciemniejszymi prążkami,

– nasienie sferoidalne, nie mniejsze niż 13 mm,

– miąższ koloru białego, zwarty, o przyjemnym zapachu.

4.3. Obszar geograficzny:

Strefa produkcji znajduje się częściowo na terytorium prowincji Salerno i obejmuje całe terytorium następujących gmin: Giffoni Valle Piana, Giffoni Sei Casali, San Cipriano Piacentino, Fisciano, Calvanico, Castiglione del Genovesi, Montecorvino Rovella; częściowo również następujące gminy: Baronissi, Montecorvino Pugliano, Olevano sul Tusciano, San Mango Piemonte, Acerno.

4.4. Dowód pochodzenia:

Plantacje orzechów kwalifikujące się do produkcji "Nocciola di Giffoni" zostały wpisane do rejestru znajdującego się w posiadaniu organu kontroli, a jego kopia została złożona w gminach znajdujących się na danym obszarze geograficznym. Dowód pochodzenia gwarantuje poza tym prowadzenie rejestrów produkcyjnych i w stosownym czasie zgłaszanie wyprodukowanych ilości.

4.5. Metoda produkcji:

Warunki środowiskowe wymagane przy uprawie orzecha przeznaczonego do produkcji orzechów Giffoni to warunki tradycyjne danego regionu, co oznacza, że produkt musi otrzymać jego szczególne właściwości jakościowe.

Odległość sadzenia, metody prowadzenia i przycinania muszą być takie, jakie stosuje się tam powszechnie; gęstość sadzenia nie może być większa niż 660 roślin na ha i roślina musi być przycinana bądź do krzewu wielołodygowego bądź na kształt stożka lub na kształt krzewu.

Dopuszcza się również metody przycinania na kształt litery Y i tak, aby uformować szereg, pod warunkiem że zostaną zachowane właściwości jakościowe roślin i o ile ich liczba na ha nie przekroczy 1 000.

Maksymalna możliwa produkcja jednostkowa wynosi 40 kwintali na ha specjalistycznej uprawy.

4.6. Związek:

Wymogi orzecha Giffoni dotyczą środowiska oraz czynników naturalnych i ludzkich w strefie produkcji. Orzech Giffoni uprawiany jest zwłaszcza w biotopie lokalnym, który sprzyja właściwościom rośliny wraz z czynnikami klimatycznymi właściwymi dla ograniczonego obszaru znajdującego się w regionie Kampania, gdzie panują optymalne warunki dla uprawy tego orzecha. Odmiana "Tonda di giffoni" odnajduje w tej strefie odpowiedni dla siebie klimat, jako że gleba pochodzenia wulkanicznego gwarantuje najlepsze warunki zachowania żyzności.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: IS.ME.CERT

Adres: Via G. Porzio, Centro direzionale Isola G/1 Scala C

I-80143 Napoli

Tel.: (39-081) 787 97 89

Faks: (39-081) 604 01 76

E-mail: -

4.8. Etykietowanie:

Orzechy Giffoni w łupinie należy wprowadzać do obrotu w torebkach, a bez łupiny - w torebkach lub puszkach.

We wszystkich przypadkach na opakowaniu należy umieścić napisy "Nocciola di Giffoni", "Chronione Oznaczenie Geograficzne" oraz odpowiedni znak graficzny.

4.9. Krajowe wymogi ustawodawcze:

-

______

(1) Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Polityka Jakości Produktów Rolnych, B-1049 Bruksela.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2006.228.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1257/2006 zatwierdzające zmianę specyfikacji oznaczenia geograficznego wpisanego do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych (Nocciola di Giffoni) (PGI)
Data aktu: 21/08/2006
Data ogłoszenia: 22/08/2006
Data wejścia w życie: 11/09/2006