Decyzja 2006/450/WE zmieniająca decyzję 2003/631/WE przyjmującą środki dotyczące Liberii na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-WE w szczególnie nagłym, pilnym przypadku

DECYZJA RADY
z dnia 27 czerwca 2006 r.
zmieniająca decyzję 2003/631/WE przyjmującą środki dotyczące Liberii na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-WE w szczególnie nagłym, pilnym przypadku

(2006/450/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 1 lipca 2006 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 300 ust. 2 akapit drugi,

uwzględniając umowę o partnerstwie AKP-WE podpisaną w Kotonu w dniu 23 czerwca 2000 r.(1) (zwaną dalej "umową o partnerstwie AKP-WE"),

uwzględniając umowę wewnętrzną między przedstawicielami rządów państw członkowskich, zebranych w ramach Rady, w sprawie przyjęcia środków i ustanowienia procedur w celu wykonania umowy o partnerstwie AKP-WE(2), w szczególności jej art. 3,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Rady 2002/274/WE z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie zakończenia konsultacji z Liberią na mocy art. 96 i 97 umowy o partnerstwie AKP-WE(3) przewiduje przyjęcie właściwych środków w rozumieniu art. 96 ust. 2 lit. c) oraz art. 97 ust. 3 umowy o partnerstwie AKP-WE.

(2) Decyzja Rady 2003/631/WE z dnia 25 sierpnia 2003 r. przyjmująca środki dotyczące Liberii na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-WE w szczególnie nagłym, pilnym przypadku(4) przewiduje przyjęcie nowych właściwych środków w rozumieniu art. 96 ust. 2 lit. b) i c) umowy o partnerstwie AKP-WE.

(3) Decyzja Rady 2005/16/WE(5), która zmienia decyzję 2003/631/WE, przedłuża okres obowiązywania właściwych środków do dnia 30 czerwca 2006 r.

(4) Działania podjęte przez rząd Liberii w bardzo trudnych warunkach budżetowych świadczą o jego zaangażowaniu i chęci poprawy sytuacji zgodnie z zasadami dobrego sprawowania władzy, poszanowania praw człowieka i zasady praworządności.

(5) W związku z powyższym należy znieść odnośne środki podjęte na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-WE,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Znosi się niniejszym właściwe środki przyjęte na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-WE.

Artykuł  2

Kontynuowany jest intensywny dialog polityczny na podstawie art. 8 umowy o partnerstwie AKP-WE. Tematy, które będą poruszane w ramach takiego dialogu politycznego, są określone w piśmie do Prezydenta Liberii, zamieszczonym w Załączniku.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 27 czerwca 2006 r.

W imieniu Rady
J. PRÖLL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 3. Umowa zmieniona umową podpisaną w Luksemburgu w dniu 25 czerwca 2005 r. (Dz.U. L 287 z 28.10.2005, str. 4).

(2) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 376.

(3) Dz.U. L 96 z 13.4.2002, str. 23.

(4) Dz.U. L 220 z 3.9.2003, str. 3.

(5) Dz.U. L 8 z 12.1.2005, str. 12.

ZAŁĄCZNIK 

PISMO DO PREZYDENTA LIBERII

Bruksela, ...

Szanowna Pani Ellen Johnson-Sirleaf

Prezydent Liberii

Szanowna Pani,

W piśmie nr SGS4/15736 z dnia 23 grudnia 2004 r. Unia Europejska powiadomiła rząd Liberii o swoim zamiarze przedłużenia do dnia 30 czerwca 2006 r. okresu obowiązywania właściwych środków przyjętych przez Radę w dniu 25 sierpnia 2003 r. W piśmie tym określono, że środki zostaną uchylone po rozpoczęciu urzędowania przez demokratycznie wybrany rząd i prezydenta, ponoszących odpowiedzialność zgodnie z zasadami demokracji.

Unia Europejska z zadowoleniem odnotowuje, że nowy rząd powołany w październiku i listopadzie 2005 r. wykazuje wolę wprowadzenia demokratycznych zmian i zreformowania działalności sektora publicznego. Unia Europejska ze szczególnym zadowoleniem przyjmuje fakt:

– wyborów parlamentarnych i prezydenckich w październiku i listopadzie 2005 r., które były wyborami wolnymi, przeprowadzonymi w sposób przejrzysty i prawidłowy,

– przestrzegania wolności wypowiedzi i prasy,

– wsparcia i czynnego udziału rządu w procesie realizacji programu wsparcia na rzecz zarządzania gospodarczego i dobrego sprawowania władzy (GEMAP).

Jednakże pewne trudności opóźniają wypełnienie zobowiązań rządu w zakresie praw człowieka i praworządności, w szczególności:

– Komisja Praw Człowieka jest w trakcie reorganizacji w następstwie powołania nowych komisarzy przez nowy rząd,

– wszczęto niewiele postępowań sądowych przeciwko członkom służb bezpieczeństwa winnym pogwałcenia praw człowieka,

– nowe służby bezpieczeństwa nie są jeszcze w pełni operacyjne,

– nie zakończono procesu usprawniania sektora sądownictwa,

– Komisja ds. Prawdy i Pojednania powinna rozpocząć prace w czerwcu 2006 r., ale przyznany jej budżet jest niewystarczający, aby umożliwić jej wykonywanie wszystkich zadań.

Konieczne są zatem dalsze postępy w zakresie praw człowieka i praworządności.

W związku z powyższym Unia Europejska uważa, że postawa i wola poprawy sytuacji w kraju wykazywane przez rząd Liberii są zadowalające. Unia Europejska pragnie zachęcić rząd Liberii do podejmowania dalszych starań w tym zakresie.

Dlatego należy znieść właściwe środki przyjęte na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-WE.

Prowadzony będzie zorganizowany i intensywny dialog polityczny na podstawie art. 8 umowy o partnerstwie AKP-WE w celu dalszego wzmocnienia poszanowania praw człowieka, demokracji, praworządności i dobrego zarządzania sprawami publicznymi. Dialog polityczny dotyczyć będzie:

– działań podejmowanych w celu zwalczania korupcji i realizacji planu GEMA,

– postępów poczynionych przez Komisję Praw Człowieka i Komisję ds. Prawdy i Pojednania,

– reform wymiaru sprawiedliwości i bezpieczeństwa,

– zapewnienia aktywnego kontynuowania wyników audytu zewnętrznego agencji i rządowych instytucji finansowych,

– ścigania osób, które uczestniczyły w aktach naruszenia praw człowieka.

Podczas pierwszego spotkania w ramach wzmocnionego dialogu politycznego z art. 8 strony określą zobowiązania, jakie winien podjąć rząd Liberii.

Z poważaniem

W imieniu Komisji W imieniu Rady

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024