Decyzja 2003/83/WE zmieniająca dyrektywę Rady 95/70/WE wprowadzającą minimalne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób małży

DECYZJA KOMISJI
z dnia 5 lutego 2003 r.
zmieniająca dyrektywę Rady 95/70/WE wprowadzającą minimalne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób małży

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 432)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2003/83/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 7 lutego 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 95/70/WE z dnia 22 grudnia 1995 r., wprowadzającą minimalne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób małży(1), zmienioną decyzją Komisji 2001/293/WE(2), w szczególności zaś drugi ustęp artykułu 9 tej decyzji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 95/70/WE z dnia 22 grudnia 1995 r. wymienia poważne choroby mięczaków, do których znajdują zastosowanie niektóre przewidziane w tej dyrektywie przepisy dotyczące monitorowania i kontroli tych chorób.

(2) Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji w zakresie chorób na terenie Wspólnoty i państw trzecich, a także wiedzę naukową i doświadczenia uzyskane w ciągu ostatnich lat, powinno się uaktualnić wykaz chorób mięczaków, drobnoustrojów chorobotwórczych i gatunków wrażliwych, zawarty w załączniku D do dyrektywy 95/70/WE.

(3) Szczególną uwagę należy zwrócić na choroby mogące spowodować poważne szkody w stadzie mięczaków w przypadku wprowadzenia lub rozprzestrzenienia się ich na terenie Wspólnoty, takie jak choroby podlegające zgłoszeniu do Międzynarodowego Biura Chorób Epizootycznych (OIE), oraz na choroby rzadkie lub egzotyczne we Wspólnocie.

(4) Gatunkami, określanymi jako gatunkami żywicielami, wrażliwymi na omawiane choroby i drobnoustroje chorobotwórcze, powinny być przynajmniej te gatunki, które wyszczególniono w najnowszym wydaniu Międzynarodowego Kodeksu Zdrowia Zwierząt Wodnych OIE.

(5) Należy przewidzieć właściwy okres czasu dla wprowadzenia tych nowych wymogów.

(6) Dyrektywa 95/70/WE powinna zatem zostać odpowiednio zmieniona.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji pozostają w zgodności z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik D do dyrektywy 95/70/WE zostaje zastąpiony tekstem zawartym w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 8 kwietnia 2003 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 lutego 2003 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 332 z 30.12.1995, str. 33.

(2) Dz.U. L 100 z 14.4.2001, str. 30.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK D
Nazwa choroby Nazwa drobnoustroju chorobotwórczego Wrażliwe gatunki-żywiciele
Bonamioza Bonamia exitiosus Tiostrea chilensis i Ostrea angasi
Microcytos roughleyi Saccostrea (Crassotrea) commercialis
Marteilioza Marteilia sydneyi Saccostrea (Crassotrea) commercialis
Mikrocytoza Microcytos mackini Crassotrea gigas; C. virginica; Ostrea edulis; O. conchaphila
Perkinsoza Perkinsus marinus Crassotrea virginicaiC. gigas
Perkinsus olseni/atlanticus Haliotis ruber; H. cyclobates; H. scalaris; H. laevigata; Ruditapes philippinarum i R. decussates
Choroba MSX Haplosporidium nelsoni Crassotrea virginica i C. gigas
Choroba SSO Haplosporidium costale Crassotrea virginica
Syndrom więdnięcia (kurczenia się) słuchotki kalifornijskiej Candidatus Xenohaliotis californiensis Przedstawiciele gatunku Haliotis, włączając w to: słuchotkę kalifornijską czarną (H. cracherodii), słuchotkę kalifornijską czerwoną (H. rufescens), słuchotkę kalifornijską różową (H. corrugata), słuchotkę kalifornijską zieloną (H. fulgens) i słuchotkę kalifornijską białą (H. sorenseni)
Uwaga: Do wrażliwych gatunków zalicza się także wszelkie inne gatunki

wyszczególnione z uwagi na dany drobnoustrój w najnowszej edycji

Międzynarodowego Kodeksu Zdrowia Zwierząt Wodnych (publikacji

Międzynarodowego Biura Chorób Epizootycznych (O IE)."

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024