Decyzja 2003/563/WPZiB w sprawie przedłużenia operacji wojskowej Unii Europejskiej w byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii

DECYZJA RADY 2003/563/WPZiB
z dnia 29 lipca 2003 r.
w sprawie przedłużenia operacji wojskowej Unii Europejskiej w byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 17 ust. 2,

uwzględniając wspólne działanie 2003/92/WPZiB z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Rady 2003/202/WPZiB z dnia 18 marca 2003 r. odnosząca się do rozpoczęcia operacji militarnej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii(2) stanowi, że przewidywany czas trwania operacji UE w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii wynosi sześć miesięcy od dnia 31 marca 2003 r.

(2) Za pomocą listu skierowanego do Sekretarza Generalnego/wysokiego przedstawiciela, z dnia 4 lipca 2003 r., prezydent Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Pan Trajkovski, wezwał Unię Europejską do przedłużenia operacji Concordia do dnia 15 grudnia 2003 r. z istniejącym mandatem i w istniejących ramach prawnych.

(3) Dnia 7 lipca 2003 r. Komitet Kontrybutorów wyraził opinię, że operacja powinna zostać przedłużona do dnia 15 grudnia 2003 r.

(4) Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa ocenił postęp operacji Concordia i wyraził zgodę, biorąc pod uwagę radę Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej z dnia 7 lipca 2003 r., w dniu 11 lipca 2003 r., aby wydać zalecenie, że operacja powinna zostać przedłużona do dnia 15 grudnia 2003 r.

(5) W dniu 24 lipca 2003 r. Komitet Wojskowy Unii Europejskiej przedłożył Komitetowi Politycznemu i Bezpieczeństwa radę wojskową w sprawie zapewnienia Kwatery Głównej Sił Zbrojnych dla operacji po dniu 30 września 2003 r.

(6) Miała miejsce wymiana listów z NATO w sprawie kontynuacji zwalniania, monitorowania, zwrotu i odwołania środków i zasobów NATO na rzecz operacji wojskowej UE w byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, na warunkach szczególnej umowy między UE a NATO z dnia 17 marca 2003 r.

(7) Kraje Eurofor zaproponowały dnia 17 lipca 2003 r., żeby Eurofor zapewnił ramy funkcjonowania dla Kwatery Głównej Sił Zbrojnych dla operacji Concordia od dnia 1 października 2003 r.

(8) Dnia 21 lipca 2003 r. Rada zgodziła się na przedłużenie operacji na poprzednich warunkach na krótki dodatkowy okres do dnia 15 grudnia 2003 r., wyraziła swoje uznanie dla dotychczasowego działania Francji jako kraju zapewniającego ramy funkcjonowania na szczeblu Kwatery Głównej Sił Zbrojnych i z zadowoleniem przyjęła ofertę Eurofor przejęcia od Francji obowiązków dotyczących ram funkcjonowania na szczeblu Kwatery Głównej Sił Zbrojnych.

(9) Nie oczekuje się, żeby parametry finansowe Concordii zostały zmienione od dnia 1 października 2003 r. Dlatego zastosowanie art. 7 ust. 3 rozporządzenia finansowego załączonego do decyzji Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. ustanawiającej mechanizm finansowania operacyjnego na rzecz finansowania podziału kosztów operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii nie jest właściwe w odniesieniu do pozostałego okresu trwania Concordii.

(10) Terminy przewidziane w art. 9 ust. 2 powyższego rozporządzenia finansowego nie mogą być przestrzegane.

(11) Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa będzie nadal badał sytuację w byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, w celu przyjęcia przez Radę dalszych właściwych decyzji.

(12) Zgodnie z art. 6 Protokołu w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Dania nie uczestniczy w opracowywaniu i wykonywaniu decyzji i działań Unii Europejskiej, które mają wpływy na kwestie obronne. Dania nie uczestniczy w finansowaniu operacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Operacja wojskowa Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii zostaje przedłużona do dnia 15 grudnia 2003 r.

Artykuł  2
1.
Starszy Generał Luis Nelson Ferreira dos Santos zostaje mianowany Dowódcą Sił Zbrojnych UE od dnia 1 października 2003 r.
2.
Eurofor przejmuje od Francji obowiązki na szczeblu Kwatery Głównej Sił Zbrojnych od dnia 1 października 2003 r.
Artykuł  3
1.
Artykuł 7 ust. 3 rozporządzenia finansowego załączonego do decyzji Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. ustanawiającej mechanizm finansowania operacyjnego na rzecz finansowania wspólnych kosztów operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii nie ma zastosowania.
2.
Bez względu na przepisy art. 9 ust. 2 powyższego regulaminu finansowego budżet na następny okres finansowy zostaje zatwierdzony przez Prezydencję najpóźniej dnia 30 września 2003 r.
3.
Administrator mechanizmu finansowania operacyjnego na rzecz finansowania wspólnych kosztów operacji wojskowej Unii Europejskiej w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii może wezwać do wnoszenia wkładów przez uczestniczące Państwa Członkowskie do wysokości 800.000 EUR.
Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 lipca 2003 r.
W imieniu Rady
F. FRATTINI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 34 z 11.2.2003, str. 26.

(2) Dz.U. L 76 z 22.3.2003, str. 43.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024