Decyzja 2002/80/WE nakładająca specjalne warunki przywozu fig, orzechów laskowych i pistacji oraz niektórych produktów pochodnych pochodzących lub wysyłanych z Turcji

DECYZJA KOMISJI
z dnia 4 lutego 2002 r.
nakładająca specjalne warunki przywozu fig, orzechów laskowych i pistacji oraz niektórych produktów pochodnych pochodzących lub wysyłanych z Turcji

(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 386)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2002/80/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 5 lutego 2002 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 93/43/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie higieny środków spożywczych(1), w szczególności jej art. 10 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Suszone figi i pistacje oraz, w mniejszym stopniu, orzechy laskowe, pochodzące lub wysyłane z Turcji, w wielu przypadkach zostały uznane za skażone nadmiernymi poziomami aflatoksyny B1 i aflatoksyny całkowitej.

(2) Komitet Naukowy ds. Żywności zauważył, że aflatoksyna B1 nawet w bardzo małych ilościach powoduje raka wątroby i jest toksyczna dla ludzi.

(3) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 194/97 z dnia 31 stycznia 1997 r. ustalające najwyższe dopuszczalne poziomy dla niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych(2), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1566/1999(3), ustala najwyższe dopuszczalne poziomy dla niektórych substancji zanieczyszczających, w szczególności aflatoksyn, w środkach spożywczych. Wyznaczone limity zostały znacząco przekroczone w szczególności w próbkach suszonych fig pochodzących lub wysyłanych z Turcji.

(4) Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego we Wspólnocie. Na poziomie wspólnotowym należy zatem przyjąć środki ochronne.

(5) Biuro ds. Żywności i Weterynarii Komisji Europejskiej (FVO) przeprowadziło misję w Turcji w dniach 4-8 września 2000 r. w celu ocenienia istniejących systemów kontroli stosowanych dla uniknięcia skażenia aflatoksyną orzechów laskowych, pistacji i suszonych fig przeznaczonych na wywóz do Wspólnoty Europejskiej. Misja wykazała między innymi, że istniejące procedury kontrolne przesyłek orzechów laskowych, pistacji i suszonych fig przeznaczonych do wywozu do Wspólnoty Europejskiej nie zapewniają spełniania najwyższych dopuszczalnych poziomów ustanowionych przez prawodawstwo WE. Zaobserwowano niewystarczające szkolenie właściwych urzędników, niewystarczające procedury pobierania próbek i testowania oraz niewystarczające dowody, że certyfikaty wywozowe odnoszą się do danej przesyłki. W odniesieniu do tych towarów pochodzących lub wysyłanych z Turcji niezgodność z maksymalnymi poziomami aflatoksyn jest ciągle zauważana i raportowana poprzez System Szybkiego Alarmowania dla Żywności. W związku z tym konieczne jest poddanie orzechów laskowych, pistacji i suszonych fig oraz produktów pochodnych pochodzących lub wysyłanych z Turcji specjalnym warunkom w celu zapewnienia wysokiego stopnia ochrony zdrowia publicznego.

(6) Konieczne jest, aby suszone figi, orzechy laskowe i pistacje oraz produkty pochodne były produkowane, sortowane, poddawane obróbce, przetwarzane, pakowane i transportowane zgodnie z dobrymi praktykami higienicznymi. Konieczne jest ustalenie poziomów aflatoksyny B1 oraz aflatoksyny całkowitej w próbkach pobieranych z przesyłek tuż przed opuszczeniem Turcji.

(7) Władze tureckie mają zapewnić, aby każdej przesyłce suszonych fig, orzechów laskowych i pistacji pochodzącej lub wysyłanej z Turcji towarzyszyła dokumentacja dowodowa dotycząca warunków produkcji, sortowania, poddawania obróbce, przetwarzania, pakowania i transportowania, a także wyników analizy laboratoryjnej przeprowadzonej w celu ustalenia poziomów aflatoksyny B1 i aflatoksyny całkowitej w przesyłce.

(8) W celu ochrony zdrowia publicznego konieczne jest, aby przesyłki suszonych fig, orzechów laskowych i pistacji pochodzące lub wysyłane z Turcji, przywożone do Wspólnoty Europejskiej, zostały poddawane wyrywkowemu pobieraniu próbek i analizie w celu ustalenia poziomu aflatoksyny przez właściwy organ importującego Państwa Członkowskiego.

(9) Zasięgnięto opinii Stałego Komitetu ds. Środków Spożywczych w dniu 2 kwietnia 2001 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 1
Państwa Członkowskie nie mogą przywozić produktów z żadnej z poniższych kategorii, pochodzących lub wysyłanych z Turcji, przeznaczonych do spożycia przez ludzi lub stosowania jako składnik środków spożywczych, chyba że przesyłce towarzyszą wyniki urzędowego pobierania próbek i analizy, oraz wypełnione świadectwo zdrowia zamieszczone w załączniku I, wypełnione, podpisane i zweryfikowane przez przedstawiciela Dyrekcji Generalnej ds. Ochrony i Kontroli Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Rolnych Republiki Turcji:

– suszone figi objęte kodem CN 0804 20 90,

– orzechy laskowe (Corylus sp) w łupinie lub bez łupiny, objęte kodem CN 0802 21 00 lub 0802 22 00,

– pistacje objęte kodem CN 0802 50 00,

– mieszanki orzechów lub owoców suszonych objęte kodem CN 0813 50, zawierające figi, orzechy laskowe lub pistacje,

– pasta z fig i pasta z orzechów ziemnych objęte kodem CN 2007 99 98,

– orzechy laskowe, figi i pistacje, przetworzone lub zakonserwowane, włączając mieszanki, objęte kodem CN 2008 19,

– Mąka, mączka i puder orzechów laskowych, fig i pistacji objęte kodem CN 1106 30 90.

2.
Przesyłki mogą być przywożone do Wspólnoty wyłącznie przez jedno z miejsc wprowadzenia wymienionych w załączniku II.
3.
Każda przesyłka ma być oznaczona kodem odpowiadającym kodowi umieszczonemu na świadectwie zdrowia oraz na sprawozdaniu zawierającym wyniki urzędowego pobierania próbek i analizy określonych w ust. 1.
4.
Właściwe organy każdego Państwa Członkowskiego zapewniają, że przywożone suszone figi, orzechy laskowe i pistacje wymienione ust. 1, pochodzące lub wysyłane z Turcji, podlegały kontroli dokumentacji w celu zapewnienia, że spełnione zostały wymagania dotyczące świadectwa zdrowia i wyników pobierania próbek określone w ust. 1.
5. 2
Właściwe organy w każdym z Państw Członkowskich podejmują się losowego pobierania próbek z przesyłek suszonych fig, orzechów laskowych, pistacji oraz niektórych produktów pochodnych pochodzących lub wysyłanych z Turcji do analizy aflatoksyny B1 i całkowitej zawartości aflatoksyny.

Państwa Członkowskie przedstawiają Komisji co trzy miesiące sprawozdanie ze wszystkich wyników analiz z oficjalnych kontroli dotyczących przesyłek suszonych fig, orzechów laskowych, pistacji oraz niektórych produktów pochodnych pochodzących lub wysyłanych z Turcji. To sprawozdanie jest przedstawiane w miesiącu następującym po zakończeniu każdego kwartału(4).

6. 3
Wyrywkowe pobieranie próbek i analizy określone w ust. 5 przeprowadzane są na około 10 % przesyłek produktów z każdej kategorii produktów określonych w ust. 1.

Wszelkie przesyłki, które mają zostać poddane pobieraniu próbek i analizie, zostają zatrzymane przed ich wprowadzeniem do obrotu z miejsca wprowadzenia do Wspólnoty przez maksymalnie 15 dni roboczych. W takim przypadku właściwe organy w Państwach Członkowskich wydają urzędowy dokument towarzyszący potwierdzający, że przesyłka została poddana urzędowemu pobraniu próbek i analizie, oraz podający wynik analizy.

W przypadku orzechów laskowych pobieranie próbek wykonuje się zgodnie z procedurą pobierania próbek określoną w ppkt 5.2 załącznika I do dyrektywy Komisji 98/53/WE(5). W przypadku orzechów laskowych sprzedawanych w opakowaniach próżniowych w partiach równych lub większych niż 15 ton, należy pobrać co najmniej 25 próbek cząstkowych, składających się na łączną próbkę o masie 30 kg, a sprzedawanych w partiach mniejszych niż 15 ton, należy pobrać 25 % ilości próbek cząstkowych, która ma zostać pobrana zgodnie z dyrektywą 98/53.

7. 4
W przypadku gdy przesyłka zostaje podzielona, kopie świadectwa zdrowia i dokumentów towarzyszących wspomnianych w ust. 1 i 6 i potwierdzone przez właściwy organ Państwa Członkowskiego, na którego terytorium nastąpił podział, towarzyszą każdej części podzielonej przesyłki.
Artykuł  1a 5

W drodze odstępstwa od art. 1 ust. 1, Państwa Członkowskie zezwalają na przywóz przesyłek, do których nie są dołączone wyniki urzędowego pobrania próbek i analiz lub świadectwo zdrowia, które opuściły Turcję przed dniem 11 marca 2002 r., jeżeli podmiot gospodarczy może dowieść przez pobranie próbek i analizy, zgodnie z przepisami dyrektywy Komisji 98/53/WE(6), że przesyłki te są zgodne z przepisami rozporządzenia Komisji (WE) nr 194/97 w zakresie najwyższych dopuszczalnych poziomów aflatoksyny B1 i aflatoksyny całkowitej.

Artykuł  2 6

Niniejsza decyzja podlega przeglądowi w świetle informacji i gwarancji przedstawionych przez właściwe organy Turcji i na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez Państwa Członkowskie w celu oceny, czy specjalne warunki określone w art. 1 dostarczają wystarczającego poziomu ochrony zdrowia publicznego we Wspólnocie. Przegląd ocenia również czy istnieje stała potrzeba utrzymania specjalnych warunków.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie podejmą środki niezbędne do wykonania niniejszej decyzji i powiadomią o tym Komisję.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 lutego 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 175 z 19.7.1993, str. 1.

(2) Dz.U. L 31 z 1.2.1997, str. 48.

(3) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 17.

(4) Kwiecień, lipiec, październik, styczeń.

(5) Dz.U. L 201 z 17.7.1998, str. 93.

(6) Dz.U. L 201 z 17.7.1998, str. 93.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

ZAŁĄCZNIK  II 7

Wykaz miejsc wprowadzania do Wspólnoty fig, orzechów laskowych i pistacji oraz niektórych produktów z nich uzyskanych, pochodzących lub wysyłanych z Turcji

Państwo Członkowskie Miejsce wprowadzenia
Belgia Antwerpen, Zeebrugge, Brussel/Bruxelles, Aalst
Republika Czeska Celní úřad Praha D5
Dania Wszystkie duńskie porty morskie i lotnicze
Niemcy HZA Lörrach - ZA Weil am Rhein-Autobahn, HZA Stuttgart - ZA Flughafen, HZA München - ZA München - Flughafen, Bezirksamt Reinickendorf von Berlin, Abteilung Finanzen, Wirtschaft und Kultur, Veterinär- und Lebensmittelaufsichtsamt, Grenzkontrollstelle, HZA Frankfurt (Oder) - ZA Autobahn, HZA Cottbus - ZA Forst-Autobahn, HZA Bremen - ZA Neustädter Hafen, HZA Bremen - ZA Bremerhaven, HZA Hamburg-Hafen - ZA Waltershof, HZA Hamburg-Stadt, HZA Itzehoe - ZA Hamburg-Flughafen, HZA Frankfurt-am-Main-Flughafen, HZA Braunschweig-Abfertigungsstelle, HZA Hannover Hamburger Allee, HZA Koblenz - ZA Hahn-Flughafen, HZA Oldenburg - ZA Wilhelmshaven, HZA Bielefeld - ZA Eckendorfer Strasse Bielefeld, HZA Erfurt - ZA Eisenach, HZA Potsdam - ZA Ludwigsfelde, HZA Potsdam - ZA Berlin-Flughafen Schönefeld, HZA Augsburg - ZA Memmingen, HZA Ulm - ZA Ulm (Donautal), HZA Karlsruhe - ZA Karlsruhe, HZA Berlin - ZA Dreilinden, HZA Giessen - ZA Giessen, HZA Giessen - ZA Marburg, HZA Singen - ZA Bahnhof, HZA Lörrach - ZA Weil am Rhein - Schusterinsel, HZA Hamburg-Stadt - ZA Oberelbe, HZA Hamburg-Stadt - ZA Oberelbe - Abfertigungsstelle Billbrook, HZA Hamburg-Stadt - ZA Oberelbe - Abfertigungsstelle Grossmarkt, HZA Potsdam - ZA Berlin - Flüghafen Schönefeld, HZA Düsseldorf - ZA Düsseldorf Nord
Estonia port Muuga - punkt kontroli granicznej, port Paljassaare - punkt kontroli granicznej, port Paldiski-Lõuna - punkt kontroli granicznej, port Dirhami - punkt kontroli granicznej, Luhamaa - drogowy punkt kontroli granicznej, Narva - drogowy punkt kontroli granicznej
Grecja Athina, Pireas, Elefsis, Aerodromio ton Athinon, Thessaloniki, Volos, Patra, Iraklion tis Kritis, Aerodromio tis Kritis, Euzoni, Idomeni, Ormenio, Kipi, Kakaνia, Niki, Promahonas, Pithio, Igoumenitsa, Kristalopigi
Hiszpania Algeciras (port morski), Alicante (port lotniczy i morski), Almería (port lotniczy i morski), Asturias (port lotniczy), Barcelona (port lotniczy i morski, stacja kolejowa), Bilbao (port lotniczy i morski), Kadyks (port morski), Cartagena (port morski), Castellón (port morski), Ceuta (port morski), Gijón (port morski), Huelva (port morski), Irún (drogowy punkt kontroli granicznej), La Coruña (port morski), La Junquera (drogowy punkt kontroli granicznej), Las Palmas de Gran Canaria (port lotniczy i morski), Madrid (port lotniczy, stacja kolejowa), Málaga (port lotniczy i morski), Marín (port morski), Melilla (port morski), Murcia (stacja kolejowa), Palma de Mallorca (port lotniczy i morski), Pasajes (port morski), San Sebastián (port lotniczy), Santa Cruz de Tenerife (port morski), Santander (port lotniczy i morski), Santiago de Compostela (port lotniczy), Sevilla (port lotniczy i morski), Tarragona (port morski), Tenerife Norte (port lotniczy), Tenerife Sur (port lotniczy), Valencia (port lotniczy i morski), Vigo (port lotniczy i morski), Villagarcía (port morski), Vitoria (port lotniczy), Zaragoza (port lotniczy)
Francja Marseille (Bouches-du-Rhone), Le Havre (Seine-Maritime), Rungis MIN (Val-de-Marne), Lyon Chassieu CRD (Rhône), Strasbourg CRD (Bas-Rhin), Lille CRD (Nord), Saint-Nazaire Montoir CRD (Loire-Atlantique), Agen (Lot-et-Garonne), Port de la Pointe des Galets à la Réunion
Irlandia Dublin - port i lotnisko

Cork - port i lotnisko

Shannon - lotnisko

Włochy Ufficio Sanità Marittima ed Aerea di Ancona, Ufficio Sanità Marittima ed Aerea di Bari, Ufficio Sanità Marittima ed Aerea di Genova, Ufficio Sanità Marittima di Livorno, Ufficio Sanità Marittima ed Aerea di Napoli, Ufficio Sanità Marittima di Ravenna, Ufficio Sanità Marittima di Salerno, Ufficio Sanità Marittima ed Aerea di Trieste, Dogana di Fernetti- Interporto Monrupino (Trieste), Ufficio di Sanità Marittima di La Spezia, Ufficio di Sanità Marittima e Aerea di Venezia, Ufficio di Sanità Marittima e Aerea di Reggio Calabria
Cypr Limassol port, Larnaca lotnisko
Łotwa Grebneva - drogowe przejście graniczne z Rosją

Terehova - drogowe przejście graniczne z Rosją

Pãternieki - drogowe przejście graniczne z Białorusią

Silene - drogowe przejście graniczne z Białorusią

Daugavpils - kolejowa stacja towarowa

Rēzekne - kolejowa stacja towarowa

Liepāja - port morski

Ventspils - port morski

Rīga - port morski

Rīga - port lotniczy Rīga

Rīga - Łotewska Poczta

Litwa Drogowe: Kybartai, Lavoriškės, Medininkai, Panemuné, Šalčininkai

Lotnicze: Wilno

Porty morskie: Malkų įlankos, Molo, Pilies

Kolejowe: Kena, Kybartai, Pagėgiai

Luksemburg Centre Douanier, Croix de Gasperich, Luxembourg Administration des Douanes et Accises, Bureau Luxembourg-Aéroport, Niederanven
Węgry Ferihegy - Budapeszt - port lotniczy

Záhony - Szabolcs-Szatmár-Bereg - drogowe przejście graniczne

Eperjeske - Szabolcs-Szatmár-Bereg - kolejowe przejście graniczne

Nagylak - Csongrád - drogowe przejście graniczne

Lökösháza - Békés - kolejowe przejście graniczne

Röszke - Csongrád - drogowe przejście graniczne

Kelebia - Bács-Kiskun - kolejowe przejście graniczne

Letenye - Zala - drogowe przejście graniczne

Gyékényes - Somogy - kolejowe przejście graniczne

Mohács - Baranya - port

Malta Malta Freeport, the Malta International Airport and the Grand Harbour
Holandia Wszystkie porty morskie i porty lotnicze oraz punkty kontroli granicznej
Austria HZA Feldkirch, HZA Graz, Nickelsdorf, Spielfeld, HZA Wien, ZA Wels, ZA Kledering, ZA Flughafen Wien, HZA Salzburg, ZA Klingenbach/Zweigstelle Sopron, ZA Karawankentunnel, ZA Villach
Polska Bezledy - warmińsko-mazurskie - drogowe przejście graniczne

Kuźnica Białostocka - podlaskie - drogowe przejście graniczne

Bobrowniki - podlaskie - drogowe przejście graniczne

Koroszczyn - lubelskie - drogowe przejście graniczne

Dorohusk - lubelskie - drogowe i kolejowe przejście graniczne

dynia - pomorskie - morskie przejście graniczne

Gdańsk - pomorskie - morskie przejście graniczne

Medyka-Przemyśl - podkarpackie - kolejowe przejście graniczne

Medyka - podkarpackie - drogowe przejście graniczne

Korczowa - podkarpackie - drogowe przejście graniczne

Jasionka - podkarpackie - lotniczy port graniczny

Szczecin - zachodnio-pomorskie - morskie przejście graniczne

Świnoujście - zachodnio-pomorskie - morskie przejście graniczne

Kołobrzeg - zachodnio-pomorskie - morskie przejście graniczne

Portugalia Lisboa, Leixões
Słowenia Obrežje - drogowe przejście graniczne

Koper - portowe przejście graniczne

Dobova - kolejowe przejście graniczne

Słowacja Vyšné Nemecké - drogowe, Čierna nad Tisou - kolejowe
Finlandia Wszystkie fińskie urzędy celne Państwo
Szwecja Göteborg, Stockholm, Helsingborg, Landvetter, Arlanda, Norrköping
Zjednoczone Królestwo Belfast, Dover, Felixstowe, Gatwick Airport, Goole, Grimsby, Harwich, Heathrow Airport, Hull, Immingham, Ipswich, Leith, Liverpool, London (włączając Tilbury, Thamesport i Sheerness), Manchester Airport, Manchester Containerbase, Manchester International Freight Terminal, Manchester (włączając Ellesmere Port), Middlesbrough, Southampton.
1 Art. 1 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) decyzji nr 2002/679/WE z dnia 22 sierpnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.229.37) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) decyzji nr 2003/552/WE z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.187.47) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

2 Art. 1 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) decyzji nr 2003/552/WE z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.187.47) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
3 Art. 1 ust. 6:

- dodany przez art. 1 pkt 1 lit. b) decyzji nr 2002/679/WE z dnia 22 sierpnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.229.37) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. c) decyzji nr 2003/552/WE z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.187.47) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

4 Art. 1 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 1 lit. d) decyzji nr 2003/552/WE z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.187.47) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
5 Art. 1a dodany przez art. 3 pkt 1 decyzji nr 2002/233/WE z dnia 20 marca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.78.14) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
6 Art. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2002/679/WE z dnia 22 sierpnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.229.37) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2003/552/WE z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.187.47) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

7 Załącznik II:

-zmieniony przez art. 3 pkt 2 decyzji nr 2002/233/WE z dnia 20 marca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.78.14) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2002/679/WE z dnia 22 sierpnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.229.37) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2003/552/WE z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.187.47) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 4 decyzji nr 2004/429/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.154.19) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 maja 2004 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024