(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2002/75/WE)
(Dz.U.UE L z dnia 2 lutego 2002 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 93/43/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie higieny środków spożywczych(1), w szczególności jej art. 10 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Anyż gwiazdkowaty (Illicium verum), znany także jako chiński anyż gwiazdkowaty albo chiński badian, może być spożywany przez ludzi i jest powszechnie stosowany w środkach spożywczych.
(2) Istnieje odmiana botaniczna anyżu gwiazdkowatego, znanego jako japoński anyż gwiazdkowaty (Illicium anisatum, znany również jako Illicium religiosum, Illicium japonicum, shikimmi i skimmi), uznawana naukowo jako wysoce trująca i w związku z tym nienadająca się do spożycia przez ludzi.
(3) Analiza przesyłek anyżu gwiazdkowatego z niektórych państw trzecich wykazała obecność japońskiego anyżu gwiazdkowatego; obecność japońskiego anyżu gwiazdkowatego jest związana z wieloma przypadkami zatruć pokarmowych we Wspólnocie.
(4) W związku z tym można stwierdzić, że w niektórych państwach trzecich istnieje problem higieniczny stwarzający poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego we Wspólnocie. Na poziomie wspólnotowym muszą zostać przyjęte środki ochronne.
(5) Konieczne jest, aby anyż gwiazdkowaty przywożony z państw trzecich, przeznaczony do spożycia przez ludzi lub użycia jako składnik środków spożywczych, nie zawierał japońskiego anyżu gwiazdkowatego.
(6) Właściwe władze państw trzecich powinny dostarczyć dokumentację dowodową wraz z każdą przesyłką anyżu gwiazdkowatego pochodzącą z ich kraju, potwierdzającą że produkty składają się wyłącznie z anyżu gwiazdkowatego i nie zawierają japońskiego anyżu gwiazdkowatego.
(7) Konieczne jest w celu ochrony zdrowia publicznego, poddanie przesyłek anyżu gwiazdkowatego przywożonego do Wspólnoty, przeznaczonego do spożycia przez ludzi lub do użycia jako składnik środków spożywczych, losowemu pobieraniu próbek i analizie przed dopuszczeniem do swobodnego obrotu; z tego samego powodu konieczna jest także kontrola produktów już obecnych na rynku.
(8) Biorąc pod uwagę, że środki przewidziane w niniejszej decyzji miałyby poważny wpływ na zasoby kontrolne Państw Członkowskich, skutki tych środków powinny zostać ocenione po upływie krótkiego okresu, a same środki zmienione w odpowiednim przypadku.
(9) Zasięgnięto opinii Państw Członkowskich w sprawie środków przewidzianych w niniejszej decyzji, zgodnie z art. 10 ust. 3 dyrektywy 93/43/EWG, w dniu 18 grudnia 2001 r.,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 1 lutego 2002 r.
W imieniu Komisji | |
David BYRNE | |
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 175 z 19.7.1993, str. 1.
ZAŁĄCZNIKI
Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2002.33.31 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja 2002/75/WE ustanawiająca specjalne warunki przywozu z państw trzecich anyżu gwiazdkowatego |
Data aktu: | 01/02/2002 |
Data ogłoszenia: | 02/02/2002 |
Data wejścia w życie: | 02/02/2002 |