Decyzja 2002/75/WE ustanawiająca specjalne warunki przywozu z państw trzecich anyżu gwiazdkowatego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 1 lutego 2002 r.
ustanawiająca specjalne warunki przywozu z państw trzecich anyżu gwiazdkowatego

(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 379)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2002/75/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 2 lutego 2002 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 93/43/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie higieny środków spożywczych(1), w szczególności jej art. 10 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Anyż gwiazdkowaty (Illicium verum), znany także jako chiński anyż gwiazdkowaty albo chiński badian, może być spożywany przez ludzi i jest powszechnie stosowany w środkach spożywczych.

(2) Istnieje odmiana botaniczna anyżu gwiazdkowatego, znanego jako japoński anyż gwiazdkowaty (Illicium anisatum, znany również jako Illicium religiosum, Illicium japonicum, shikimmi i skimmi), uznawana naukowo jako wysoce trująca i w związku z tym nienadająca się do spożycia przez ludzi.

(3) Analiza przesyłek anyżu gwiazdkowatego z niektórych państw trzecich wykazała obecność japońskiego anyżu gwiazdkowatego; obecność japońskiego anyżu gwiazdkowatego jest związana z wieloma przypadkami zatruć pokarmowych we Wspólnocie.

(4) W związku z tym można stwierdzić, że w niektórych państwach trzecich istnieje problem higieniczny stwarzający poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego we Wspólnocie. Na poziomie wspólnotowym muszą zostać przyjęte środki ochronne.

(5) Konieczne jest, aby anyż gwiazdkowaty przywożony z państw trzecich, przeznaczony do spożycia przez ludzi lub użycia jako składnik środków spożywczych, nie zawierał japońskiego anyżu gwiazdkowatego.

(6) Właściwe władze państw trzecich powinny dostarczyć dokumentację dowodową wraz z każdą przesyłką anyżu gwiazdkowatego pochodzącą z ich kraju, potwierdzającą że produkty składają się wyłącznie z anyżu gwiazdkowatego i nie zawierają japońskiego anyżu gwiazdkowatego.

(7) Konieczne jest w celu ochrony zdrowia publicznego, poddanie przesyłek anyżu gwiazdkowatego przywożonego do Wspólnoty, przeznaczonego do spożycia przez ludzi lub do użycia jako składnik środków spożywczych, losowemu pobieraniu próbek i analizie przed dopuszczeniem do swobodnego obrotu; z tego samego powodu konieczna jest także kontrola produktów już obecnych na rynku.

(8) Biorąc pod uwagę, że środki przewidziane w niniejszej decyzji miałyby poważny wpływ na zasoby kontrolne Państw Członkowskich, skutki tych środków powinny zostać ocenione po upływie krótkiego okresu, a same środki zmienione w odpowiednim przypadku.

(9) Zasięgnięto opinii Państw Członkowskich w sprawie środków przewidzianych w niniejszej decyzji, zgodnie z art. 10 ust. 3 dyrektywy 93/43/EWG, w dniu 18 grudnia 2001 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

1. Państwa Członkowskie mogą zezwolić na przywóz anyżu gwiazdkowatego (Illicium verum) objętego kodem CN 0909 10 00 z państw trzecich, w przypadku gdy jest on przeznaczony do spożycia przez ludzi lub użycia jako składnik środków spożywczych, pod warunkiem że:

a) każdej przesyłce towarzyszy sprawozdanie z urzędowego pobierania próbek i analizy, oraz wypełnione świadectwo zgodnie ze wzorem określonym w załączniku I, podpisane i zweryfikowane przez właściwe organy eksportującego państwa trzeciego, wykazujące że przesyłka nie zawiera japońskiego anyżu gwiazdkowatego (Illicium anisatum, znanego także jako Illicium religiosum, Illicium japonicum, shikimmi i skimmi), który nie nadaje się do spożycia przez ludzi;

b) przesyłki są przywożone do Wspólnoty przez jedno z miejsc wprowadzenia wymienionych w załączniku II;

c) każda przesyłka jest oznaczona kodem odpowiadającym kodowi na świadectwie, oraz na towarzyszącym sprawozdaniu zawierającym wyniki urzędowego pobierania próbek i analizy określonych w lit. a).

2. Właściwe władze w każdym Państwie Członkowskim zapewnią, że anyż gwiazdkowaty przywożony z państw trzecich podlega kontroli dokumentów, w celu zapewnienia że spełnione zostały wymogi dotyczące świadectwa oraz wyników urzędowego pobierania próbek określonych w ust. 1 lit. a). W tym celu, Państwa Członkowskie zapewnią, aby importerzy informowali z wyprzedzeniem właściwe władze w miejscu wprowadzenia do Wspólnoty określając ilość, rodzaj i przybliżony czas przybycia przesyłki.

3. Państwa Członkowskie zorganizują losowe pobieranie próbek i analizę w odniesieniu do przesyłek anyżu gwiazdkowatego z państw trzecich, przeznaczonego do spożycia przez ludzi lub użycia jako składnik środków spożywczych, przed dopuszczeniem do swobodnego obrotu z miejsca wprowadzenia do Wspólnoty, oraz powiadomią Komisję o wynikach za pomocą systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt (RASFF). Państwa Członkowskie mogą obciążyć kosztami analizy importera lub jego agenta.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie mogą zezwolić na przywóz japońskiego anyżu gwiazdkowatego tylko w przypadku gdy jest on przeznaczony do użytku innego niż spożycie przez ludzi.

Każda przesyłka japońskiego anyżu gwiazdkowatego przywożona do Wspólnoty z państw trzecich, powinna być zaopatrzona w etykietę stwierdzającą, że produkt nie nadaje się do spożycia przez ludzi.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie podejmą właściwe środki, wraz z pobieraniem próbek i analizą anyżu gwiazdkowatego już obecnego na rynku, w celu stwierdzenia nieobecności japońskiego anyżu gwiazdkowatego.

Artykuł  4

Do dnia 1 czerwca 2002 r., zostanie dokonany przegląd niniejszej decyzji, w celu ocenienia czy specjalne warunki określone w art. 1 zapewniają wystarczający poziom ochrony zdrowia publicznego we Wspólnocie.

Artykuł  5

Państwa Członkowskie podejmą środki niezbędne w celu zapewnienia zgodności z niniejszą decyzją. Państwa Członkowskie powiadomią Komisję o podjętych środkach.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 lutego 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 175 z 19.7.1993, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

ZAŁĄCZNIK  II

Wykaz miejsc wprowadzenia, przez które anyż gwiazdkowaty pochodzący z państw trzecich może być wwożony do Wspólnoty Europejskiej

Państwo Członkowskie Miejsce wprowadzenia
Belgia Antwerpia
Dania Wszystkie duńskie porty morskie i lotnicze oraz przejścia graniczne
Niemcy - lotnisko HZA Monachium na lotnisku HZA Monachium -

ZA

- HZA Bremerhaven - ZA Rotersand w HZA Bremen - ZA

Bremerhaven

- terminal kontenerowy HZA Bremerhaven - ZA w HZA

Bremen - ZA Bremerhaven

- HZA Hamburg - Freihafen - Terminal w HZA Hamburg -

Hafen - ZA Waltershof

- HZA Hamburg - Freihafen - ZA Ericus Terminal

Stidbahnhof w HZA Hamburg - ZA Waltershof

- HZA Hamburg - Freihafen - ZA Kohlfleetdamm w HZA

Hamburg - ZA Waltershof

- HZA Hamburg - St Annen - ZA Altona wird ersatzlos

aufgehoben ab 1.1.2002

- HZA Hamburg - Waltershof-Terminal w HZA Hamburg -

ZA Waltershof

- HZA Hamburg - Waltershof-Flughafen w HZA Itzehoe

ZA Hamburg-lotnisko

- HZA Lüneburg-ZA Stade w HZA Oldenburg-ZA Stade
- HZA Trier-ZA Idar-Oberstein w HZA Koblenz-ZA Idar-

Oberstein

Grecja Athens, Pireas, Elefsis, Athens Airport, Thessaloniki, Volos, Patra, Iraklion Crete, Crete Airport, Euzoni, Idomeni, Ormenio, Kipi, Kakavia, Niki, Promahonas, Pithio, Igoumenitsa, Kristalopigi
Hiszpania A Coruña-Laxe (port), Algeciras (port), Alicante (lotnisko i port), Almería (lotnisko i port), Asturia (lotnisko), Barcelona (lotnisko i port), Bilbao (lotnisko i port), Cádiz (port), Cartagena (port), Gijón (port), Gran Canaria (lotnisko), Huelva (port), Las Palmas de Gran Canaria (port), Madrid (lotnisko), Málaga (lotnisko i port), Márin (port), Palma de Mallorca (lotnisko), Pasajes (port), Santa Cruz de Tenerife (port), Santander (lotnisko i port), Santiago de Compostela (lotnisko), San Sebastian (lotnisko), Sevilla (lotnisko i port), Tarragona (port), Tenerife Norte (lotnisko), Tenerife Sur (lotnisko), Valencia (lotnisko i port), Vigo (lotnisko i port), Villagarcia-Ribeira-Caraminal (port), Vitoria (lotnisko), Zaragoza (lotnisko).
Francja Marseilles (Bouches-du-Rhone), Le Havre (Seine-Maritime)
Irlandia Dublin (port i lotnisko), Cork (port i lotnisko), Shannon (lotnisko), Waterford (lotnisko)
Włochy Wszystkie porty morskie i lotnicze oraz przejścia graniczne
Luksemburg Centre douanier, Croix de Gasperich, Luxembourg
Niderlandy Rotterdam
Austria HZA Graz, HZA Vienna, Wiener Neustadt, Linz
Portugalia Wszystkie porty morskie i lotnicze oraz przejścia graniczne
Finlandia Helsinki
Szwecja Gothenberg
Zjednoczone Królestwo Belfast, Felixstowe, Gatwick Airport, Heathrow Airport, Hull, Liverpool, London, Southampton

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024