Decyzja 2002/871/WE ustanawiająca wspólne ramy przekazywania informacji potrzebnych do stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1407/2002 w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 17 października 2002 r.
ustanawiająca wspólne ramy przekazywania informacji potrzebnych do stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1407/2002 w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego

(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 3783)

(2002/871/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 5 listopada 2002 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1407/2002 z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego(1), w szczególności jego art. 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1407/2002, Komisja ocenia środki zgłoszone przez Państwa Członkowskie odnoszące się do pomocy dla przemysłu węglowego oraz decyduje o ich zgodności ze wspólnym rynkiem.

(2) W tym celu Państwa Członkowskie są zobowiązane do zgłoszenia Komisji wszelkiego wsparcia finansowego, jakiego zamierzają udzielić dla przemysłu węglowego podczas roku produkcyjnego węgla. Muszą one określić charakter wsparcia w odniesieniu do form pomocy przewidzianych w rozporządzeniu (WE) nr 1407/2002. Muszą przedstawić Komisji wszelkie szczegółowe informacje właściwe do obliczenia kosztów produkcji i ich związku z planami zgłoszonymi Komisji, w szczególności z planami zamknięcia i/lub planami dotyczącymi dostępu do rezerw węgla.

(3) W celu umożliwienia oceny zgodności z warunkami i kryteriami ustanowionymi w odniesieniu do przyznawania pomocy, Komisja musi dysponować szczegółowymi, porównywalnymi i możliwymi do sprawdzenia informacjami. Odpowiednio, konieczne jest ustanowienie wspólnych ram zgłaszania przez Państwa Członkowskie planów zamknięcia i/lub planów dotyczących dostępu do rezerw węgla oraz dotyczących zgłoszenia pomocy dla przemysłu węglowego.

(4) Przy dostarczaniu informacji dotyczących roku referencyjnego 2001, należy dokonać odniesienia, za ten rok, do decyzji Komisji nr 3632/93/EWWiS(2) z dnia 28 grudnia 1993 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszą decyzję stosuje się do przekazywania przez Państwa Członkowskie planów zamknięcia i/lub planów dotyczących dostępu do rezerw węgla i wszelkich zmian tych planów oraz do zgłoszenia środków finansowych, które Państwa Członkowskie zamierzają przeznaczyć dla przemysłu węglowego w roku produkcyjnym węgla.

Artykuł  2

Dla celów niniejszej decyzji "jednostka produkcji" oznacza podziemną lub odkrywkową eksploatację węgla i związaną z nią infrastrukturę zdolną do produkcji węgla surowego niezależnie od innych jednostek produkcji zgodnie z przepisami Państwa Członkowskiego w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia w przemyśle wydobywczym.

Koszty produkcji i "bieżące straty produkcyjne", jak określono w art. 2 lit. e) i f) rozporządzenia (WE) nr 1407/2002, są obliczane w odniesieniu do każdej jednostki produkcji.

Artykuł  3

W celu umożliwienia Komisji dokonania oceny zgodności z warunkami i kryteriami ustanowionymi w art. 4 oraz art. 5 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1407/2002, Państwa Członkowskie przekazują informacje określone w art. 9 ust. 4 oraz art. 9 ust. 6 lit. b), c), e) i f) tego rozporządzenia, przy użyciu następujących formularzy:

a) formularze A.1 oraz B.1 w załączniku I do niniejszej decyzji w odniesieniu do podziemnych jednostek produkcji;

b) formularze A.2 oraz B.2 w załączniku II do niniejszej decyzji w odniesieniu do odkrywkowych jednostek produkcji.

Artykuł  4

W celu umożliwienia Komisji dokonania oceny zgodności z warunkami i kryteriami ustanowionymi w art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1407/2002, Państwa Członkowskie przekazują informacje określone w art. 9 ust. 5 tego rozporządzenia, przy użyciu następujących formularzy:

a) formularz A.1 w załączniku I oraz formularz D w załączniku III do niniejszej decyzji w odniesieniu do podziemnych jednostek produkcji;

b) formularz A.2 w załączniku II oraz formularz D w załączniku III do niniejszej decyzji w odniesieniu do odkrywkowych jednostek produkcji.

Artykuł  5

Aby umożliwić Komisji ocenę środków finansowych dla przemysłu węglowego w ciągu następnego roku produkcyjnego węgla, Państwa Członkowskie przedstawią informacje określone w art. 9 ust. 10 rozporządzenia (WE) nr 1407/2002, przy użyciu następujących formularzy:

a) formularze B.1 oraz C.1 w załączniku I do niniejszej decyzji w odniesieniu do podziemnych jednostek produkcji;

b) formularze B.2 oraz C.2 w załączniku II do niniejszej decyzji w odniesieniu do odkrywkowych jednostek produkcji.

Artykuł  6

Następujące informacje są zgłaszane w dowolnym formacie:

a) informacje odnoszące się do kosztów, które mają być pokryte z pomocy określonej w art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1407/2002, zgodnie z kategoriami kosztów określonych w Załączniku do tego rozporządzenia;

b) informacje określone w art. 9 ust. 2, art. 9 ust. 6 lit. a), d) i g) oraz art. 9 ust. 7 tego rozporządzenia.

Artykuł  7

Dokumenty otrzymane lub opracowane przez władze krajowe w ramach wykonywania niniejszej decyzji są gromadzone w krajowych urzędach oraz przechowywane do dyspozycji Komisji.

Artykuł  8

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 października 2002 r.

W imieniu Komisji
Loyola DE PALACIO
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 205 z 2.8.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 329 z 31.12.1993, str. 12.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

ZAŁĄCZNIK  II

ZAŁĄCZNIK  III

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.300.42

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2002/871/WE ustanawiająca wspólne ramy przekazywania informacji potrzebnych do stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1407/2002 w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego
Data aktu: 17/10/2002
Data ogłoszenia: 05/11/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970