Dyrektywa 2002/72/WE w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi

DYREKTYWA KOMISJI 2002/72/WE
z dnia 6 sierpnia 2002 r.
w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/109/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi(1), w szczególności jej art. 3,

po konsultacji z Naukowym Komitetem ds. Żywności,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa Komisji 90/128/EWG z dnia 23 lutego 1990 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi(2), ostatnio zmieniona dyrektywą 2002/17/WE(3), podlegała częstym i znacznym zmianom; dla jasności i ze względów praktycznych powinna zostać ujednolicona.

(2) Artykuł 2 dyrektywy 89/109/EWG stanowi, że materiały i wyroby w stanie gotowym nie mogą przenosić do środków spożywczych żadnych składników w ilościach stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzi lub powodujących niedopuszczalne zmiany w składzie środków spożywczych.

(3) Aby osiągnąć ten cel w przypadku materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, odpowiedni instrument stanowi dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 3 dyrektywy 89/109/EWG oraz przepisy ogólne, które stosuje się do przypadków, o których mowa.

(4) Zakres stosowania niniejszej dyrektywy musi pokrywać się z zakresem stosowania dyrektywa Rady 82/711/EWG(4).

(5) Ponieważ przepisów niniejszej dyrektywy nie stosuje się do żywic jonowymiennych, te materiały i wyroby zostaną objęte kolejną szczegółową dyrektywą.

(6) Sylikon traktuje się jako materiał elastomerowy, a nie z tworzywa sztucznego, dlatego zostaje on wyłączony z zakresu definicji tworzywa sztucznego.

(7) Ustanowienie wykazu dopuszczonych substancji wraz z ogólnym limitem migracji, a tam gdzie konieczne z innymi szczegółowymi ograniczeniami, będzie dostateczne aby osiągnąć cel ustanowiony w art. 2 dyrektywy 89/109/EWG.

(8) Poza monomerami oraz innymi substancjami wyjściowymi ocenionymi i dopuszczonymi na poziomie wspólnotowym istnieją również monomery oraz inne substancje wyjściowe ocenione i dopuszczone w co najmniej jednym Państwie Członkowskim, które mogą być używane do czasu dokonania ich oceny przez Komitet Naukowy ds. Żywności i podjęcia decyzji w sprawie ich włączenia do wykazu wspólnotowego; niniejsza decyzja będzie stosowana odpowiednio do substancji i sektorów tymczasowo wyłączonych.

(9) Obecnie istniejący wykaz dodatków jest niekompletny, gdyż nie zawiera wszystkich substancji, które zostały przyjęte w jednym albo więcej Państw Członkowskich; odpowiednio, stosowanie tych substancji powinno być regulowane przez ustawodawstwo krajowe do czasu podjęcia decyzji w sprawie ich włączenia do wykazu wspólnotowego.

(10) Niniejsza dyrektywa ustala specyfikacje tylko w odniesieniu do kilku substancji. Pozostałe substancje, które mogą wymagać specyfikacji regulowane są przez ustawodawstwo krajowe do czasu podjęcia decyzji na poziomie wspólnotowym.

(11) Dla niektórych dodatków ograniczenia ustalone w niniejszej dyrektywie nie mogą być jeszcze stosowane we wszystkich sytuacjach do czasu zebrania i dokonania oceny wszystkich danych niezbędnych do lepszego oszacowania narażenia konsumenta w niektórych szczególnych sytuacjach; dlatego powyższe dodatki występują w wykazie innym niż wykaz dodatków regulowanych w całości na poziomie wspólnotowym.

(12) Dyrektywa 82/711/EWG ustanawia podstawowe reguły niezbędne do badania migracji składników materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, a dyrektywa Rady 85/572/EWG(5) ustala wykaz płynów modelowych używanych w badaniu migracji.

(13) Ustalenie ilości substancji w materiałach lub wyrobach gotowych jest łatwiejsze niż ustalenie ich określonego poziomu migracji. W związku z powyższym w niektórych warunkach powinna być dozwolona weryfikacja zgodności poprzez ustalenie ilości raczej niż poziomu migracji.

(14) Dla niektórych rodzajów tworzyw sztucznych dostępność ogólnie uznanych modeli dyfuzji ustalonych na podstawie danych doświadczalnych pozwala na oszacowanie poziomu migracji substancji w niektórych warunkach, przez co unika się złożonych, kosztownych i czasochłonnych badań.

(15) Ogólny limit migracji jest wynikiem pomiaru bezwładności materiału i chroni przed niedopuszczalną zmianą w składzie środków spożywczych, i co więcej ogranicza potrzebę wysokiej liczby określonego limitu migracji lub innych ograniczeń, umożliwiając w ten sposób skuteczną kontrolę.

(16) Dyrektywa Rady 78/142/EWG(6) ustanawia limity ilości chlorku winylu obecnego w materiałach i wyrobach z tworzyw sztucznych wytworzonych przy użyciu tej substancji oraz ilości chlorku winylu uwalnianych przez te materiały i wyroby, a dyrektywy Komisji 80/766/EWG(7) i 81/432/EWG(8) ustalają wspólnotowe metody analizy kontrolowania tych limitów.

(17) W związku z możliwą odpowiedzialnością niezbędne jest pisemne zgłoszenie przewidziane w art. 6 ust. 5 dyrektywy 89/109/EWG kiedy tylko materiały i wyroby z tworzyw sztucznych używane są do celów przemysłowych, które ze względu na ich charakter nie są wyraźnie przeznaczone do użycia do celów żywnościowych.

(18) Dyrektywa Komisji 80/590/EWG(9) określa symbol, który może towarzyszyć materiałom i wyrobom przeznaczonym do kontaktu ze środkami spożywczymi.

(19) Zgodnie z zasadą proporcjonalności, dla osiągnięcia podstawowych zasad zapewnienia swobodnego przepływu materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi konieczne i właściwe jest ustanowienie zasady w sprawie definicji tworzyw sztucznych i dozwolonych substancji. Niniejsza dyrektywa ogranicza się do działań niezbędnych do osiągnięcia celów realizowanych zgodnie z art. 5 akapit trzeci Traktatu.

(20) Zgodnie z art. 3 dyrektywy 89/109/EWG, odbyły się konsultacje z Komitetem Naukowym ds. Żywności w sprawie przepisów mających wpływ na zdrowie publiczne.

(21) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt.

(22) Niniejsza dyrektywa nie powinna naruszać terminów wymienionych w części B załącznika VII, w których Państwa Członkowskie mają spełniać wymogi dyrektywy 90/128/EWG, oraz aktów które ją zmieniają,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1
1.
Niniejsza dyrektywa jest dyrektywą szczegółową w rozumieniu art. 3 dyrektywy 89/109/EWG.
2. 1
Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie do następujących materiałów i wyrobów, które w postaci gotowych produktów przeznaczone są do kontaktu ze środkami spożywczymi lub wchodzą w kontakt ze środkami spożywczymi oraz, które są przeznaczone do tego celu (dalej zwanych »materiałami i wyrobami z tworzyw sztucznych«):

a) materiałów i wyrobów oraz ich części składających się wyłącznie z tworzyw sztucznych;

b) wielowarstwowych materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych;

c) warstw lub powłok z tworzyw sztucznych tworzących uszczelki w zakrywkach, które razem składają się z dwóch lub większej liczby warstw materiałów różnego rodzaju.

3.
Do celów niniejszej dyrektywy, "tworzywa sztuczne" oznaczają wielkocząsteczkowe związki otrzymane w drodze polimeryzacji, polikondensacji, poliaddycji lub w innym podobnym procesie z cząsteczek o mniejszej masie cząsteczkowej lub w drodze innego chemicznego przetworzenia naturalnych makrocząsteczek. Pozostałe substancje mogą być dodawane do takich związków wielkocząsteczkowych.

Jednakże nie uważa się za "tworzywa sztuczne":

a) lakierowanej lub nielakierowanej błony celulozowej, nieobjętych dyrektywą Komisji 93/10/EWG(10);

b) elastomerów i kauczuku naturalnego i syntetycznego;

c) papieru i kartonu, niezależnie od tego, czy jest modyfikowany przez dodanie tworzyw sztucznych, czy nie;

d) powłok powierzchniowych otrzymanych z:

– parafiny włączając w to parafiny syntetyczne lub woski mikrokrystaliczne,

– mieszaniny wosków wymienionych w tiret pierwszym lub z tworzyw sztucznych,

e) żywicy jonowymiennej;

f) sylikonu.

4. 2
Bez uszczerbku dla ust. 2 lit. c), niniejsza dyrektywa nie ma zastosowania do materiałów i wyrobów złożonych z dwóch lub więcej warstw, z których co najmniej jedna nie składa się wyłącznie z tworzyw sztucznych, nawet jeśli warstwa przeznaczona do bezpośredniego kontaktu ze środkami spożywczymi składa się wyłącznie z tworzyw sztucznych.
Artykuł  1a 3

Do celów niniejszej dyrektywy stosuje się następujące definicje:

a) "wielowarstwowe materiały lub wyroby z tworzyw sztucznych" oznaczają materiały lub wyroby z tworzyw sztucznych, które składają się z dwóch lub więcej warstw materiałów połączonych spoiwami lub w inny sposób, przy czym każda z tych warstw składa się wyłącznie z tworzywa sztucznego;

b) "bariera funkcjonalna w tworzywie sztucznym" oznacza barierę składającą się z jednej lub więcej warstw tworzyw sztucznych, która gwarantuje, że końcowy materiał i wyrób spełnia wymogi określone w art. 3 rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady(11) oraz w niniejszej dyrektywie;

c) "żywność niezawierająca tłuszczu" oznacza żywność, w przypadku której, zgodnie z dyrektywą 85/572/EWG, stosuje się płyny modelowe do badania migracji inne niż płyn modelowy D.

Artykuł  2 4
1.
Składniki materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych nie mogą przechodzić do środków spożywczych w ilościach większych niż 60 miligramów składników uwolnionych na kilogram środka spożywczego lub płynu modelowego imitującego żywność (mg/kg) (limit migracji globalnej).

Jednakże limit ten wynosi 10 miligramów na decymetr kwadratowy powierzchni materiału lub wyrobu (mg/dm2) w następujących przypadkach:

a) wyroby będące pojemnikami lub spełniające funkcję pojemników lub wyroby, które mogą być napełniane, o objętości mniejszej niż 500 mililitrów (ml) lub większej niż 10 litrów (l);

b) arkusz, folia lub inny materiał bądź wyrób, który nie może być napełniany lub, dla którego nie można oszacować stosunku powierzchni takiego materiału lub wyrobu do ilości żywności, jaka ma z nią kontakt.

2.
Dla materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu lub już mających kontakt z żywnością przeznaczoną dla niemowląt i małych dzieci, zgodnie z dyrektywami Komisji 91/321/EWG(12) i 96/5/WE(13), limit migracji globalnej zawsze wynosi 60 mg/kg.
Artykuł  3
1. 5
Tylko te monomery oraz inne substancje wyjściowe wymienione w załączniku II sekcja A, mogą być używane do wytwarzania materiałów i wyrobów z tworzywa sztucznego podlegających tu ustanowionym ograniczeniom.
2. 6
W drodze odstępstwa od przepisów ust. 1, monomery i inne substancje wyjściowe wymienione w załączniku II sekcja B, mogą być używane najpóźniej do dnia 31 grudnia 2004 r., do czasu dokonania ich oceny przez Europejski Urząd ds. Żywności (zwany dalej "Urzędem").
3.
Wykaz w sekcji A załącznika II może być zmieniony:

– przez dodanie substancji wymienionych w sekcji B załącznika II, zgodnie z kryteriami załącznika II do dyrektywy 89/109/EWG, lub

– przez włączenie "nowych substancji", tj.: substancji, które nie są wymienione ani w sekcji A, ani sekcji B załącznika II, zgodnie z art. 3 dyrektywy 89/109/EWG.

4.
Żadne z Państw Członkowskich nie zezwala na używanie na swoim terytorium żadnych nowych substancji poza wyjątkiem zastosowania procedury określonej w art. 4 dyrektywy 89/109/EWG.
5.
Wykazy znajdujące się w sekcjach A i B załącznika II nie zawierają monomerów i substancji wyjściowych używanych jedynie przy wytwarzaniu:

– powłok powierzchniowych otrzymanych z żywicy lub polimeryzowanych wyrobów płynnych, proszku lub dyspersji, takich jak pokosty, farby, lakiery itd.,

– żywic epoksydowych,

– spoiw i spoiw klejących,

– farb drukarskich.

Artykuł  4 7
1. 8
Wspólnotowy wykaz substancji dodatkowych, które mogą być używane do wytwarzania materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, wraz z ograniczeniami i/lub wymaganiami ich użycia, jest ustanowiony w załączniku III.

Do dnia 31 grudnia 2009 r. substancje dodatkowe, które nie są włączone do wspólnotowego wykazu substancji dodatkowych, mogą być nadal używane zgodnie z prawem krajowym.

Od dnia 1 stycznia 2010 r. tylko substancje dodatkowe włączone do wspólnotowego wykazu substancji dodatkowych mogą być używane do wytwarzania materiałów i wyrobów z tworzywa sztucznego (lista pozytywna).

2. 9
Dla dodatków wymienionych w załączniku III sekcja B, weryfikacja zgodności ze szczególnymi granicami migracji w płynie modelowym D lub w środowisku prób badania zastępczego, jak ustanowiono w art. 3 ust. 1 akapit drugi dyrektywy 82/711/EWG i w art. 1 dyrektywy 85/572/EWG, ma zastosowanie od dnia 1 maja 2008 r.
3.
Wykazy w załączniku III sekcje A i B, nie zawierają jeszcze następujących dodatków:

a) dodatki używane tylko w wytwarzaniu:

– powłoki powierzchniowe otrzymane z żywicy lub polimeryzowanych wyrobów płynnych, w proszku lub dyspersji, takich jak pokosty, lakiery, farby itd.,

– żywice epoksydowe,

– kleje i aktywatory klejów,

– tusze drukarskie;

b) barwniki;

c) rozpuszczalniki.

Artykuł  4a 10
1.
Nowy dodatek może być zawsze dodany do wykazu substancji określonego w art. 4 ust. 1 po dokonaniu oceny jego bezpieczeństwa przez Urząd.
2.
Państwa Członkowskie zapewnią, że każda osoba zainteresowana włączeniem do wykazu określonego w art. 4 ust. 1 dodatku, który już jest wprowadzony do obrotu w jednym lub więcej Państwie Członkowskim, przedłoży dane w celu oceny jego bezpieczeństwa przez Urząd najpóźniej do dnia 31 grudnia 2006 r.

W celu złożenia wymaganych danych, składający powinien zapoznać się z "Wytycznymi Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dla przedstawienia wniosku o ocenę bezpieczeństwa substancji przeznaczonej do użycia w materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, przed jej zatwierdzeniem".

3. 11
Tymczasowy wykaz substancji dodatkowych, które podlegają ocenie dokonanej przez Urząd, zostaje podany do wiadomości publicznej przez Komisję najpóźniej do dnia 11 kwietnia 2008 r. Wykaz należy uaktualniać.
4. 12
W drodze odstępstwa od akapitu trzeciego art. 4 ust. 1 substancje dodatkowe niewłączone do wykazu wspólnotowego, o których mowa w tym artykule, mogą być nadal używane zgodnie z prawem krajowym po 1 stycznia 2010 r. dopóki są zawarte w tymczasowym wykazie.
5.
Włączenie dodatku do wykazu tymczasowego podlega następującym warunkom:

a) dodatek musi być dopuszczony w jednym lub więcej Państwie Członkowskim nie później niż dnia 31 grudnia 2006 r.;

b) dane określone w ust. 2 dotyczące dodatku muszą być dostarczone zgodnie z wymogami Urzędu nie później niż dnia 31 grudnia 2006 r.

6. 13
Substancję dodatkową skreśla się z tymczasowego wykazu:

a) gdy zostaje ona objęta wspólnotowym wykazem substancji dodatkowych; lub

b) gdy Komisja podejmie decyzję o niewłączaniu jej do wspólnotowego wykazu substancji dodatkowych; lub

c) jeżeli w czasie badań danych Urząd zażąda dodatkowych informacji i jeżeli informacje te nie zostały złożone w terminie określonym przez Urząd.

Artykuł  4b 14

Bez uszczerbku dla art. 4 dyrektywy 89/109/EWG, Państwa Członkowskie nie mogą zatwierdzać po dniu 31 grudnia 2006 r. dodatków określonych w art. 4 ust. 1, które nigdy nie podlegały ocenie Komitetu Naukowego ds. Żywności lub Urząd.

Artykuł  4c 15

W przypadku stosowania substancji dodatkowych do produkcji warstw lub powłok z tworzyw sztucznych w zakrywkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 lit. c), mają zastosowanie następujące przepisy:

a) w przypadku substancji dodatkowych wymienionych w załączniku III ograniczenia i/lub specyfikacje w zakresie ich stosowania zawarte w tym załączniku mają zastosowanie bez uszczerbku dla art. 4 ust. 2;

b) w drodze odstępstwa od art. 4 ust. 1 oraz art. 4a ust. 1 i ust. 5, substancje dodatkowe niewymienione w załączniku III mogą nadal być stosowane zgodnie z przepisami krajowymi, do czasu opublikowania kolejnego przeglądu;

c) w drodze odstępstwa od art. 4b, państwa członkowskie mogą zezwalać na poziomie krajowym na stosowanie substancji dodatkowych do produkcji warstw i powłok z tworzyw sztucznych w zakrywkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 lit. c).

Artykuł  4d 16

W przypadku substancji dodatkowych, które działają wyłącznie jako substancje pomocnicze stosowane w procesie polimeryzacji (zwane dalej »PPA«), które nie są przeznaczone do pozostawania w gotowym wyrobie, w przypadku produkcji materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, mają zastosowanie następujące przepisy:

a) w przypadku PPA wymienionych w załączniku III zastosowanie mają ograniczenia i/lub specyfikacje w zakresie ich stosowania zawarte w załączniku III, bez uszczerbku dla art. 4 ust. 2;

b) w drodze odstępstwa od art. 4 ust. 1 oraz 4a ust. 1 i ust. 5, PPA nie wymienione w załączniku III mogą nadal być stosowane zgodnie z przepisami krajowymi, do czasu opublikowania kolejnego przeglądu;

c) w drodze odstępstwa od art. 4b, państwa członkowskie mogą zezwalać na dalsze stosowanie PPA na poziomie krajowym.

Artykuł  4e 17

Zabrania się stosowania azodikarbonamidu, nr ref. 36640 (CAS nr 000123-77-3), w produkcji materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych.

Artykuł  5

Kontakt ze środkami spożywczymi mogą mieć tylko produkty otrzymane w drodze fermentacji bakteryjnej, wymienione w załączniku IV.

Artykuł  5a 18
5.
Dodatki określone w art. 4, które są zatwierdzone jako dodatki do żywności dyrektywą Rady 89/107/EWG(14) lub substancje zapachowe dyrektywą Rady 88/388/EWG(15) nie mogą migrować do:

a) środków spożywczych w ilościach pełniących funkcję technologiczną w gotowych środkach spożywczych;

b) środków spożywczych, dla których ich użycie jest zatwierdzone jako dodatków do żywności lub substancji zapachowych, w ilościach przekraczających ograniczenia ustanowione w dyrektywie 89/107/EWG lub w dyrektywie 88/388/EWG lub w art. 4 niniejszej dyrektywy, którekolwiek jest niższe;

c) środków spożywczych, dla których ich użycie nie jest zatwierdzone jako dodatków do żywności lub substancji zapachowych, w ilościach przekraczających ograniczenia określone w art. 4 niniejszej dyrektywy.

2. 19
Na etapach wprowadzania do obrotu innych niż sprzedaż detaliczna, do materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, zawierających substancje dodatkowe, o których mowa w ust. 1, dołącza się pisemną deklarację zawierającą informacje określone w art. 9.
3.
W drodze odstępstwa od ust. 1, gdy substancje określone w ust. 1 lit. a) są używane jako aktywne składniki aktywnych materiałów i wyrobów kontaktujących się z żywnością, mogą one podlegać przepisom krajowym, do czasu przyjęcia przepisów wspólnotowych.
Artykuł  6
1.
Ogólne specyfikacje odnoszące się do materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych ustanowione są w części A załącznika V. Pozostałe specyfikacje odnoszące się do niektórych substancji wymienionych w załącznikach II, III i IV ustanowione są w części B załącznika V.
2.
Znaczenie liczb w nawiasach w kolumnie "ograniczenia i/lub specyfikacje" wyjaśnione jest w załączniku VI.
Artykuł  7 20
1. 21
Określone limity migracji w wykazie określonym w załącznikach II i III wyrażone są w mg/kg. Jednakże takie limity wyrażone są w mg/dm2 w następujących przypadkach:

a) wyroby, które są pojemnikami lub porównywalne lub które mogą być wypełniane, o objętości mniejszej niż 500 ml lub większej niż 10 l;

b) arkusze, folie lub inne materiały lub wyroby, które nie mogą być wypełniane, w przypadku których niewykonalne jest oszacowanie relacji między obszarem powierzchni takich materiałów a ilości środków spożywczych, z którymi pozostają w kontakcie.

W tych przypadkach limity określone w załącznikach II i III, wyrażone w mg/kg zostają podzielone przez współczynnik zamiany 6 w celu wyrażenia ich w mg/dm2.

2. 22
W przypadku materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, przeznaczonych do kontaktu lub już mających kontakt z żywnością dla niemowląt i małych dzieci, zgodnie z dyrektywami 91/321/EWG i 96/5/WE, SML są zawsze wyrażane w mg/kg.
Artykuł  7a 23
1.
W przypadku wielowarstwowego materiału lub wyrobu z tworzyw sztucznych skład każdej warstwy tworzywa sztucznego spełnia wymogi niniejszej dyrektywy.
2.
W drodze odstępstwa od ust. 1, warstwa, która nie ma bezpośredniego kontaktu z żywnością i jest oddzielona od żywności barierą funkcjonalną w tworzywie sztucznym, może, pod warunkiem że gotowy materiał lub wyrób jest zgodny z limitami migracji specyficznej i globalnej określonymi w niniejszej dyrektywie:

a) nie spełniać ograniczeń i specyfikacji ustanowionych w niniejszej dyrektywie;

b) być produkowana z wykorzystaniem substancji innych niż te objęte niniejszą dyrektywą lub krajowymi wykazami materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

3.
Migracja substancji określonych w ust. 2 lit. b) do żywności lub płynu modelowego nie może przekraczać poziomu 0,01 mg/kg, zmierzonego z pewnością statystyczną przy zastosowaniu metody analizy zgodnej z art. 11 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady(16). Limit ten jest zawsze wyrażony jako stężenie w żywności lub płynach modelowych. Limit ma zastosowanie do grupy związków chemicznych, o ile są one spokrewnione strukturalnie i toksykologicznie, w szczególności izomerów lub związków chemicznych z taką samą odpowiednią grupą funkcjonalną, oraz uwzględnia możliwe przenikanie w wyniku odbicia (setoff).
4.
Substancje, o których mowa w ust. 2 lit. b), nie mogą należeć do jednej z następujących kategorii:

a) substancji zaklasyfikowanych jako substancje o stwierdzonym lub podejrzewanym działaniu "rakotwórczym", "mutagennym" lub "toksycznym, stwarzającym zagrożenie dla rozrodczości" w załączniku I do dyrektywy Rady 67/548/EWG(17);

b) substancji zaklasyfikowanych na zasadzie odpowiedzialności własnej jako "rakotwórcze", "mutagenne" lub "toksyczne, stwarzające zagrożenie dla rozrodczości" zgodnie z przepisami załącznika VI do dyrektywy 67/548/EWG.

Artykuł  8
1.
Weryfikacja zgodności z limitem migracji zostaje przeprowadzona zgodnie z zasadami ustanowionymi w dyrektywie 82/711/EWG i 85/572/EWG i dalszych przepisach określonych w załączniku I.
2. 24
Weryfikacja zgodności ze szczególnymi limitami migracji przewidzianymi w ust. 1 nie jest obowiązkowa, jeżeli z wartości całkowitej migracji wynika, że szczególne limity migracji określone w tym ustępie nie są przekroczone.
3.
Weryfikacja zgodności z określonymi limitami migracji przewidzianymi w ust. 1 nie jest obowiązkowa, jeśli możliwe jest ustalenie poprzez założenie ogólnej migracji pozostałości substancji w materiałach lub wyrobach, nie może jednak przekraczać określonego limitu migracji.
4.
Weryfikacja zgodności ze szczegółowymi limitami migracji przewidzianymi w ust. 1 może być zapewniona przez określenie ilości substancji w materiałach lub wyrobach gotowych, pod warunkiem że stosunek między ilością a wartością określonej migracji substancji został ustalony w drodze odpowiedniego doświadczenia lub przez zastosowanie ogólnie uznawanych modeli dyfuzji opartych na dowodach naukowych. W celu wykazania niezgodności materiału lub wyrobu, obowiązkowe jest potwierdzenie szacunkowej wartości migracji w drodze badań doświadczalnych.
5. 25
Nie naruszając przepisów ust. 1, w odniesieniu do ftalanów (nr ref. 74640, 74880, 74560, 75100, 75105) określonych w załączniku III sekcja B, weryfikacja SML przeprowadzana jest wyłącznie w płynach modelowych imitujących żywność. Jednakże weryfikacja SML może być przeprowadzana w przypadku żywności, która nie weszła jeszcze w kontakt z materiałami lub wyrobami i została uprzednio zbadana na zawartość ftalanów, a poziom zawartości nie jest statystycznie istotny bądź wyższy lub równy granicy oznaczalności.
Artykuł  9 26
1.
Na wszystkich etapach wprowadzania do obrotu, z wyłączeniem etapu sprzedaży detalicznej, materiałom i wyrobom z tworzyw sztucznych, jak również substancjom przeznaczonym do produkcji tych materiałów i wyrobów, towarzyszy pisemna deklaracja, zgodnie z art. 16 rozporządzenia (WE) nr 1935/2004.
2.
Deklaracja, o której mowa w ust. 1, wystawiana jest przez przedsiębiorcę i zawiera informacje określone w załączniku VIa.
3.
Na prośbę właściwych organów krajowych, przedsiębiorca udostępnia odpowiednią dokumentację wykazującą, że materiały i wyroby jak również substancje przeznaczone do produkcji tych materiałów i wyrobów spełniają wymogi niniejszej dyrektywy. Dokumentacja zawiera warunki i wyniki badań, obliczenia, inne analizy oraz dowody odnośnie do bezpieczeństwa lub uzasadnienie wykazujące zgodność.
Artykuł  10
1.
Dyrektywa 90/128/EWG, zmieniona dyrektywami wymienionymi w części A załącznika VII, traci moc bez uszczerbku dla zobowiązań Państw Członkowskich w odniesieniu do terminów transpozycji i stosowania ustanowionych w części B załącznika VII.
2.
Odniesienia do uchylonych dyrektyw uznaje się za odniesienia do niniejszej dyrektywy i odczytuje się je zgodnie z tabelą korelacji przedstawioną w załączniku VIII.
Artykuł  11

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  12

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 sierpnia 2002 r.
W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 40 z 11.2.1989, str. 38.

(2) Dz.U. L 75 z 21.3.1990, sprostowana w Dz.U. L 349 z 13.12.1990, str. 26.

(3) Dz.U. L 58 z 28.2.2002, str. 19.

(4) Dz.U. L 297 z 23.10.1982, str. 26. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 97/48/WE (Dz.U. L 222 z 12.8.1997, str. 10).

(5) Dz.U. L 372 z 31.12.1985, str. 14.

(6) Dz.U. L 44 z 15.2.1978, str. 15.

(7) Dz.U. L 213 z 16.8.1980, str. 42.

(8) Dz.U. L 167 z 24.6.1981, str. 6.

(9) Dz.U. L 151 z 19.6.1980, str. 21.

(10) Dz.U. L 93 z 17.4.1993, str. 27. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 93/111/WE (Dz.U. L 310 z 14.12.1993, str. 41).

(11) Dz.U. L 338 z 13.11.2004, str. 4.

(12) Dz.U. L 175 z 4.7.1991, str. 35.

(13) Dz.U. L 49 z 28.2.1996, str. 17.

(14) Dz.U. L 40 z 11.2.1989, str. 27.

(15) Dz.U. L 184 z 15.7.1988, str. 61.

(16) Dz.U. L 165 z 30.4.2004, str. 1.

(17) Dz.U. 196 z 16.8.1967, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 27

DALSZE PRZEPISY STOSOWANE W PRZYPADKU KONTROLI ZGODNOŚCI Z LIMITAMI MIGRACJI

Przepisy ogólne

1. Podczas porównywania wyników badań migracji określonych w Załączniku do dyrektywy 82/711/EWG zakłada się, że ciężar właściwy wszystkich płynów modelowych wynosi 1. Miligramy substancji uwolnionych na litr płynu modelowego (mg/l) odpowiadają liczbowo miligramom substancji uwolnionych na kilogram płynu modelowego i uwzględniając przepisy ustanowione w dyrektywie 85/572/EWG, miligramom substancji uwolnionych na kilogram środków spożywczych.

2. W przypadku gdy badania migracji przeprowadzane są na próbkach pobranych z materiałów lub wyrobów lub na próbkach wytworzonych specjalnie do tego celu, a ilości środków spożywczych lub płynów modelowych mających kontakt z próbką różnią się od tych wykorzystanych w rzeczywistych warunkach, uzyskane wyniki powinny być skorygowane za pomocą następującego wzoru:

m · a2

M = ------- · 1.000

a1 · q

Gdzie:

M migracja mg/kg;

m masa substancji uwalnianej przez próbkę w mg, ustalona przez badanie migracji;

a1 powierzchnia w dm2 próbki mającej kontakt ze środkiem spożywczym lub płynem modelowym podczas badania migracji;

a2 powierzchnia materiałów lub produktów w dm2 w rzeczywistych warunkach użytkowania;

q ilość środka spożywczego w gramach mającego kontakt z materiałami lub wyrobami w rzeczywistych warunkach.

2a. Korekta migracji specyficznej w przypadku żywności zawierającej ponad 20 % tłuszczu o współczynnik redukcji tłuszczu (FRF):

»Współczynnik redukcji tłuszczu« (FRF) to współczynnik o wartości od 1 do 5, przez który dzielona jest zmierzona wartość migracji substancji lipofilowych do żywności zawierającej tłuszcze lub do płynu modelowego D i jego zamienników przed porównaniem z limitami migracji specyficznej.

Zasady ogólne

Substancje uważane za "lipofilowe" dla potrzeb stosowania FRF wymienione są w załączniku IVa. Migracja specyficzna substancji lipofilowych wyrażona w mg/kg (M) będzie korygowana przez zmienną FRF o wartości od 1 do 5 (MFRF). Przed porównaniem z dopuszczalnym prawnie limitem należy zastosować następujące równania:

MFRF = M/FRF

oraz

FRF = (g tłuszczu w żywności/kg żywności)/200 = (% tłuszczu × 5)/100

Korygowanie z zastosowaniem FRF nie obowiązuje w następujących przypadkach:

a) kiedy materiał lub wyrób ma kontakt lub jest przeznaczony do kontaktu z żywnością zawierającą mniej niż 20 % tłuszczu;

b) kiedy materiał lub wyrób ma kontakt lub jest przeznaczony do kontaktu z żywnością dla niemowląt i małych dzieci określoną w dyrektywach 91/321/EWG i 96/5/WE;

c) dla substancji wymienionych w wykazach wspólnotowych w załącznikach II i III, które w kolumnie (4) mają ograniczenie »SML = ND« lub dla substancji niewymienionych w wykazach i wykorzystywanych z zastosowaniem bariery funkcjonalnej z limitem migracji 0,01 mg/kg;

d) dla materiałów i wyrobów, w przypadku których nie można oszacować stosunku pomiędzy powierzchnią a ilością żywności, jaka ma z nią kontakt, na przykład z powodu ich kształtu bądź zastosowania, a migracja obliczana jest z wykorzystaniem stosowanego czynnika konwersji powierzchnia/objętość 6 dm2/kg.

Korygowanie z zastosowaniem FRF obowiązuje w pewnych warunkach w następującym przypadku:

Dla pojemników i innych wyrobów, które można napełniać, o pojemności mniejszej niż 500 mililitrów lub większej niż 10 litrów oraz dla arkuszy i folii mających kontakt z żywnością zawierającą ponad 20 % tłuszczu, migracja jest obliczana jako stężenie w żywności bądź w płynie modelowym imitującym żywność (mg/kg) i korygowana przez zastosowanie FRF, albo też migracja jest przeliczana w mg/dm2 bez stosowania FRF. Jeżeli jedna z tych dwóch wartości jest niższa od SML, materiał lub wyrób uznawany jest za zgodny z wymogami.

Stosowanie FRF nie prowadzi do migracji specyficznej przekraczającej limit migracji globalnej.

2b. Korygowanie migracji specyficznej w płynie modelowym D imitującym żywność:

Migracja specyficzna substancji lipofilowych do płynu modelowego D oraz jego zamienników korygowana jest z zastosowaniem następujących współczynników:

a) współczynnik redukcji, o którym mowa w pkt 3 załącznika do dyrektywy 85/572/EWG, określany w dalszej części jako współczynnik redukcji płynu modelowego D (DRF).

DRF może nie mieć zastosowania, kiedy wartość migracji specyficznej do płynu modelowego D przekracza 80 % zawartości substancji w gotowym materiale lub wyrobie (na przykład cienkie folie). Do określenia, czy DFR ma zastosowanie, wymagane są dowody naukowe lub doświadczalne (na przykład badania z zastosowaniem najbardziej krytycznych rodzajów żywności). Nie stosuje się go również dla substancji wymienionych w wykazach wspólnotowych, które w kolumnie (4) mają ograniczenie »SML = ND«, ani dla substancji niewymienionych w wykazach i wykorzystywanych z zastosowaniem bariery funkcjonalnej z limitem migracji 0,01 mg/kg;

b) FRF ma zastosowanie do migracji do płynów modelowych pod warunkiem, że znana jest zawartość tłuszczu w żywności przeznaczonej do opakowania oraz że spełnione są wymogi określone w pkt 2a;

c) całkowity współczynnik redukcji tłuszczu (TRF), o wartości maksymalnej 5, będący czynnikiem, przez który należy podzielić zmierzoną migrację specyficzną do płynu modelowego D lub jego zamiennika przed porównaniem do limitów określonych przepisami. TRF oblicza się jako iloczyn DRF i FRF, gdy zastosowanie mają oba te współczynniki.

3. Ustalenie migracji przeprowadza się na materiałach lub wyrobach, a jeśli to niemożliwe, używając próbek pobranych z materiału lub wyrobu, a tam gdzie sytuacja tego wymaga, próbek reprezentatywnych dla danego materiału lub wyrobu.

Umieszczenie próbki względem środka spożywczego lub płynu modelowego jest takie, aby odzwierciedlało warunki kontaktu podczas rzeczywistego użycia. W tym celu badanie jest przeprowadzane w taki sposób, aby tylko te części próbki, które są przeznaczone do kontaktu ze środkami spożywczymi w rzeczywistych warunkach miały kontakt ze środkami spożywczymi lub płynem modelowym. Powyższy warunek jest szczególnie istotny w przypadku materiałów i wyrobów składających się z kilku warstw, przeznaczonych do zamykania itd.

Badania migracji dla pokrywek, uszczelek, korków lub innych podobnych wyrobów służących do uszczelniania muszą być przeprowadzane na tych wyrobach poprzez zastosowanie ich na pojemnikach, dla których są one przeznaczone, w sposób, który odpowiada warunkom normalnego lub przewidywalnego użycia.

We wszystkich przypadkach dopuszczalna jest ocena zgodności z limitem migracji poprzez przeprowadzenie bardziej rygorystycznych badań.

4. Zgodnie z przepisami określonymi w art. 8 niniejszej dyrektywy, próbka materiału lub wyrobu ma kontakt ze środkiem spożywczym lub właściwym płynem modelowym przez okres i w temperaturze, które zostały wybrane w odniesieniu do warunków kontaktu podczas rzeczywistego użycia, zgodnie z zasadami ustanowionymi w dyrektywie 82/711/EWG i 85/572/EWG. Pod koniec określonego czasu na środku spożywczym lub płynie modelowym przeprowadzana jest analityczna ocena całkowitej ilości substancji (migracja ogólna) i/lub szczegółowej ilości jednej lub więcej substancji (migracja określona), które zostały uwolnione przez próbkę.

5. W przypadku gdy materiał lub wyrób ma mieć powtarzający się kontakt ze środkami spożywczymi badanie migracji jest przeprowadzane trzykrotnie na jednej próbce zgodnie z warunkami ustanowionymi w dyrektywie 82/711/EWG, przy każdorazowym użyciu innej próbki środka spożywczego lub właściwego płynu modelowego. Zgodność kontrolowana jest na podstawie stwierdzonego poziomu migracji, podczas trzeciego badania. Jednakże jeśli istnieje przekonujący dowód, że poziom migracji nie podnosi się podczas drugiego i trzeciego badania oraz jeżeli limit migracji nie jest przekroczony podczas pierwszego badania, nie są konieczne dalsze badania.

5a. Zakrętki, zakrywki, uszczelki, zatyczki/korki i inne wyroby uszczelniające

a) Jeżeli znane jest przeznaczenie takich wyrobów, są one badane poprzez zastosowanie ich w pojemnikach, dla których są przeznaczone, w warunkach odpowiadających ich normalnemu lub przewidywanemu wykorzystaniu. Zakłada się, że wyroby te mają kontakt z pewną ilością żywności wypełniającej pojemnik. Wyniki wyrażane są w mg/kg lub mg/dm2 zgodnie z zasadami określonymi w art. 2 i 7 przy uwzględnieniu całkowitej powierzchni wyrobu uszczelniającego i pojemnika mającej kontakt z żywnością.

b) Jeżeli przeznaczenie takich wyrobów nie jest znane, są one badane oddzielnie, a wynik wyrażany jest w mg na wyrób. Uzyskaną w ten sposób wartość należy dodać - o ile jest to właściwe - do ilości migrującej z pojemnika, w którym dany wyrób ma być wykorzystany.

Przepisy szczególne odnoszące się do migracji ogólnej

6. Jeśli używane są wodne płyny modelowe, określone w dyrektywie 82/711/EWG i 85/572/EWG, analityczne oznaczenie całkowitej ilości substancji uwolnionej przez próbkę może być przeprowadzane przez wyparowanie płynu modelowego i zważenie jej pozostałości.

Jeśli używana jest rektyfikowana oliwa z oliwek lub jakiekolwiek jej substytuty można zastosować procedurę określoną poniżej.

Próbka materiału lub wyrobu zostaje zważona przed i po kontakcie z płynem modelowym. Płyn modelowy wchłonięty przez próbkę zostaje poddany ekstrakcji i oznaczony ilościowo. Ilość znalezionego płynu modelowego zostaje odjęta od wagi próbki mierzonej po kontakcie z płynem modelowym. Różnica między wagą początkową i skorygowaną wagą końcową oznacza ogólną migrację próbki poddanej badaniu.

W przypadku gdy materiał lub wyrób przeznaczony jest do powtarzającego się kontaktu ze środkami spożywczymi, i technicznie nie jest możliwe przeprowadzenie badania określonego w ust. 5, zmiany w tym badaniu są możliwe, pod warunkiem że pozwalają na oznaczenie poziomu migracji w trzecim badaniu. Jedna z możliwych do wprowadzenia zmian opisana jest poniżej.

Badanie przeprowadzane jest na trzech identycznych próbkach materiału lub wyrobu. Jedna z nich jest przedmiotem właściwego badania i oznaczenia ogólnej migracji (M1) Druga i trzecia próbka jest poddawana takim samym warunkom termicznym, ale okres kontaktu jest dwa i trzy razy dłuższy niż określony i ogólna migracja dla każdego przypadku oznaczona (M2 i M3 odpowiednio).

Materiał lub wyrób uważa się za zgodny, jeżeli M1 oraz M3 - M2 nie przekracza limitu ogólnego poziomu migracji.

7. Materiał lub wyrób, który przekracza ogólny limit migracji o wielkość nie większą niż wartość tolerancji analitycznej wskazanej poniżej, jest uznawany za zgodny z niniejszą dyrektywą.

Zaobserwowano następujące wartości tolerancji analitycznej:

– 20 mg/kg lub 3 mg/dm2 w badaniu migracji przy użyciu rektyfikowanej oliwy z oliwek lub jej substytutów,

– 12 mg/kg lub 2 mg/dm2 w badaniu migracji przy użyciu innych płynów modelowych imitujących żywność określonych w dyrektywach 82/711/EWG i 85/572/EWG.

8. Bez uszczerbku dla przepisów art. 3 ust. 2 dyrektywy 82/711/EWG, badania migracji dokonywane przy użyciu rektyfikowanej oliwy z oliwek lub jej substytutów nie jest przeprowadzane w celu kontroli zgodności z ogólnym limitem migracji w przypadku gdy istnieje przekonujący dowód, że określona metoda analityczna jest nieodpowiednia z technicznego punktu widzenia.

W tym przypadku dla substancji z wyłączeniem określonych limitów migracji lub innych ograniczeń określonych w załączniku II stosuje całkowity określony limit migracji w wysokości 60 mg/kg lub 10 mg/dm2, zgodnie z danym przypadkiem. Jednakże suma wszystkich określonych migracji nie przekracza określonego limitu migracji.

ZAŁĄCZNIK  II 28

WYKAZ MONOMERÓW I INNYCH SUBSTANCJI WYJŚCIOWYCH, KTÓRE MOGĄ BYĆ UŻYWANE DO WYTWARZANIA MATERIAŁÓW I WYROBÓW Z TWORZYW SZTUCZNYCH

OGÓLNE WPROWADZENIE

1. Niniejszy załącznik zawiera wykaz monomerów i innych substancji wyjściowych. Wykaz zawiera:

– substancje poddawane polimeryzacji, która obejmuje polikondensację, poliaddycję lub inne podobne procesy wykorzystywane do wytwarzania makrocząsteczek,

– naturalne lub syntetyczne substancje wielkocząsteczkowe, używane do wytwarzania zmodyfikowanych makrocząsteczek, jeżeli monomery i inne substancje wyjściowe wymagane do ich syntezowania nie są zawarte w wykazie,

– substancje używane do modyfikacji istniejących naturalnych lub syntetycznych substancji.

2. Wykaz nie obejmuje następujących substancji, nawet jeśli są one użyte celowo i są dopuszczone:

a) soli (wliczając sole podwójne i kwaśne) glinu, amonu, wapnia, żelaza, magnezu, potasu i sodu, bezpiecznych kwasów, fenoli lub alkoholi. Jednakże nazwy zawierające "... kwas(-y), sole" są uwzględnione w wykazach, jeżeli odpowiadający(-e) kwas(-y) wolny(-e) nie jest (nie są) wymieniony(-e).

b) soli (wliczając sole podwójne i kwaśne) cynku, bezpiecznych kwasów, fenoli lub alkoholi. Dla tych soli stosuje się SML grupowy = 25 mg/kg (wyrażony jako Zn). Ograniczenie przewidziane dla Zn stosuje się również do:

i) substancji, których nazwy zawierają "... kwas(-y), sole" i które są uwzględnione w wykazach, jeżeli odpowiadający(-e) kwas(-y) wolny(-e) nie jest (nie są) wymieniony(-e);

ii) substancje określone w uwadze 38 załącznika VI.

3. Wykaz nie uwzględnia także następujących substancji, pomimo że mogą być obecne:

a) substancje, które mogą być obecne w produkcie gotowym jako:

– zanieczyszczenia w używanych substancjach,

– produkty pośrednie będące wynikiem reakcji,

– produkty rozkładu;

b) oligomery oraz naturalne i syntetyczne substancje wielkocząsteczkowe i ich mieszaniny, jeżeli monomery lub substancje wyjściowe wymagane do ich syntezy zawarte są w wykazie;

c) mieszaniny substancji dopuszczonych.

Materiały i wyroby, które zawierają substancje wskazane w lit. a), b) i c), spełniają wymagania określone w art. 2 dyrektywy 89/109/EWG.

4. Substancje są dobrej jakości technicznej pod względem kryterium czystości.

5. Wykaz zawiera następujące informacje:

– kolumna 1 (nr ref.): numer referencyjny materiału opakowania EWG substancji zawartych w wykazie,

– kolumna 2 (nr CAS): numer rejestru CAS (Chemical Abstracts Service),

– kolumna 3 (nazwa): nazwa chemiczna,

– kolumna 4 (ograniczenia i/lub specyfikacje): mogą obejmować:

– określony limit migracji (SML),

– maksymalną dopuszczalną ilość substancji w gotowym materiale lub wyrobie (QM),

– maksymalną dopuszczalną ilość substancji w gotowym materiale lub wyrobie wyrażoną w mg na 6 dm2 powierzchni mającej kontakt ze środkami spożywczymi (QMA),

– wszelkie inne ograniczenia szczegółowo wymienione,

– wszelkie rodzaje specyfikacji odnoszących się do substancji lub polimeru.

6. Jeżeli substancja zawarta jest w wykazie jako związek pojedynczy, objęta jest także ogólnym terminem, ograniczenia stosujące się do niej są takie jak w przypadku związków pojedynczych.

7. W przypadku rozbieżności między numerem CAS a nazwą chemiczną, nazwa chemiczna ma pierwszeństwo przed numerem CAS. W przypadku rozbieżności między numerem CAS uwzględnionym w Einecs a numerem rejestru CAS, stosuje się numer CAS w rejestrze CAS.

8. W kolumnie 4 tabeli wykorzystano liczne skróty i wyrażenia, których znaczenie podano poniżej:

DL = limit wykrywania metody analizy;

FP = materiał lub wyrób gotowy;

NCO = część izocyjanianu;

ND = niewykrywalny. Do celów niniejszej dyrektywy "niewykrywalny" oznacza, że substancja nie powinna być wykryta przez potwierdzoną metodę analizy, która powinna wykryć tę substancję przy określonym limicie wykrywania (DL). Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności;

QM = maksymalna dopuszczalna ilość substancji "pozostałych" w materiale lub wyrobie. Dla celów niniejszej dyrektywy ilość substancji w materiale lub wyrobie określa się z wykorzystaniem potwierdzonej metody analizy. Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody, może zostać wykorzystana metoda analizy o odpowiedniej charakterystyce skuteczności przy określonych granicach;

QM(T) = maksymalna dopuszczalna ilość substancji "pozostałych" w materiale lub wyrobie wyrażona jako całkowita część próbki lub danej substancji/danych substancji. Do celów niniejszej dyrektywy ilość substancji w materiale lub wyrobie powinna zostać oznaczona z wykorzystaniem potwierdzonej metody analitycznej. Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności;

QMA = maksymalna dopuszczalna ilość substancji "pozostałych" w materiale lub wyrobie gotowym wyrażona jako mg części próbki lub substancji na 6 dm2 powierzchni mającej kontakt ze środkami spożywczymi. Do celów niniejszej dyrektywy ilość substancji na powierzchni materiału lub wyrobu powinna zostać oznaczona z wykorzystaniem potwierdzonej metody analitycznej. Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności;

QMA(T) = maksymalna dopuszczalna ilość substancji "pozostałych" w materiale lub wyrobie wyrażona jako mg części próbki lub substancji na 6 dm2 powierzchni mającej kontakt ze środkami spożywczymi. Do celów niniejszej dyrektywy ilość substancji na powierzchni materiału lub wyrobu powinna zostać oznaczona z wykorzystaniem potwierdzonej metody analitycznej. Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności;

SML = o ile nie podano inaczej, określony limit migracji w żywności lub w płynach modelowych imitujących żywność. Do celów niniejszej dyrektywy określona migracja substancji powinna zostać oznaczona z wykorzystaniem potwierdzonej metody analitycznej. Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności;

SML(T) = określony limit migracji w żywności lub w płynach imitujących żywność wyrażony jako całość próbki lub substancji wskazanej(-ych). Do celów niniejszej dyrektywy migracja szczegółowa substancji powinna zostać oznaczona z wykorzystaniem potwierdzonej metody analitycznej. Jeśli taka metoda obecnie nie istnieje, na czas rozwoju potwierdzonej metody może zostać wykorzystana metoda analityczna o odpowiedniej charakterystyce skuteczności.

Sekcja  A

Wykaz dopuszczonych monomerów i innych substancji wyjściowych

Nr ref. Nr CAS Nazwa Ograniczenia i/lub wymagania
(1) (2) (3) (4)
10030 000514-10-3 kwas abietynowy
10060 000075-07-0 acetaldehyd SML(T) = 6 mg/kg(2)
10090 000064-19-7 kwas octowy
10120 000108-05-4 kwas octowy, ester winylowy SML = 12 mg/kg
10150 000108-24-7 bezwodnik octowy
10210 000074-86-2 acetylen
10599/90A 061788-89-4 kwasy tłuszczowe, nienasycone (C18), dimery, destylowane
10599/91 061788-89-4 kwasy tłuszczowe, nienasycone (C18), dimery, niedestylowane
10599/92A 068783-41-5 kwasy tłuszczowe nienasycone (C18), dimery, utwardzone, destylowane
10599/93 068783-41-5 kwasy tłuszczowe nienasycone (C18), dimery, utwardzone, niedestylowane
10630 000079-06-1 akryloamid SML = ND (DL = 0,01 mg/kg)
10660 015214-89-8 kwas 2-akryloamido-2-metylopropanosulfonowy SML = 0,05 mg/kg
10690 000079-10-7 Kwas akrylowy SML(T) = 6 mg/kg(36)
10750 002495-35-4 Kwas akrylowy, ester benzylowy SML(T) = 6 mg/kg(36)
10780 000141-32-2 Kwas akrylowy, ester n-butylowy SML(T) = 6 mg/kg(36)
10810 002998-08-5 Kwas akrylowy, ester sec-butylowy SML(T) = 6 mg/kg(36)
10840 001663-39-4 Kwas akrylowy, ester tert-butylowy SML(T) = 6 mg/kg(36)
11005 012542-30-2 Kwas akrylowy, ester dicyklopentenylowy QMA = 0,05 mg/6 dm2
11245 002156-97-0 kwas akrylowy, ester dodecylowy SML = 0,05 mg/kg(2)
11470 000140-88-5 Kwas akrylowy, ester etylowy SML(T) = 6 mg/kg(36)
11500 000103-11-7 Kwas akrylowy, ester 2-etyloheksylowy SML = 0,05 mg/kg
11510 000818-61-1 kwas akrylowy, ester hydroksyetylowy Patrz "kwas akrylowy, monoester z etylenoglikolem"
11530 00999-61-1 Kwas akrylowy, ester 2-hydroksypropylowy QMA = 0,05 mg/6 dm2 dla sumy kwasu akrylowego, estru 2-hydroksypropylowego i kwasu akrylowego, estru 2-hydroksyizopropylu i w zgodności z wymaganiami ustanowionymi w załączniku V
11590 000106-63-8 Kwas akrylowy, ester izobutylowy SML(T) = 6 mg/kg(36)
11680 000689-12-3 Kwas akrylowy, ester izopropylowy SML(T) = 6 mg/kg(36)
11710 000096-33-3 Kwas akrylowy, ester metylowy SML(T) = 6 mg/kg(36)
11830 000818-61-1 Kwas akrylowy, monoester z etylenoglikolem SML(T) = 6 mg/kg(36)
11890 002499-59-4 Kwas akrylowy, ester n-oktylowy SML(T) = 6 mg/kg(36)
11980 000925-60-0 Kwas akrylowy, ester propylowy SML(T) = 6 mg/kg(36)
12100 000107-13-1 akrylonitryl SML = ND (DL = 0,020 mg/kg, obejmuje tolerancję analityczną)
12130 000124-04-9 kwas adypinowy
12265 004074-90-2 kwas adypinowy, ester diwinylowy QM = 5 mg/kg w FP. lub używany tylko jako komonomer
12280 002035-75-8 bezwodnik adypinowy
12310 albumina
12340 albumina, koagulowana formaldehydem
12375 alkohole, alifatyczne, monohydroksylowe, nasycone, liniowe, pierwszorzędowe (C4-C22)
12670 002855-13-2 1-amino-3-aminometylo-3,5,5 trimetylocykloheksan SML = 6 mg/kg
12761 000693-57-2 kwas 12-aminododekanowy SML = 0,05 mg/kg
12763 000141-43-5 2-aminoetanol SML = 0,05 mg/kg. Nie do wykorzystania z polimerami mającymi kontakt z żywnością, dla których ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWG i wyłącznie dla pośredniego kontaktu z żywnością, poza warstwą politereftalanu etylenowego
12765 084434-12-8 N-(2-aminoetylo)-beta-alanina, sól sodowa SML = 0,05 mg/kg
12786 000919-30-2 3-aminopropylotrietoksysilan Zawartość wyekstrahowanej pozostałości 3-aminopropylotrietoksysilanu powinna być niższa niż 3 mg/kg wypełniacza przy zastosowaniu w obróbce mającej na celu wzmocnienie powierzchni wypełniaczy nieorganicznych i SML = 0,05 mg/kg przy zastosowaniu w obróbce powierzchniowej materiałów i wyrobów.
12788 002432-99-7 kwas 11-aminoundekanowy SML = 5 mg/kg
12789 007664-41-7 amoniak
12820 000123-99-9 kwas azelainowy
12970 004196-95-6 bezwodnik azelainowy
13000 001477-55-0 1,3-benzenodimetyloamina SML = 0,05 mg/kg
13060 004422-95-1 trichlorek kwasu 1,3,5-benzenotrikarboksylowego QMA = 0,05 mg/6 dm2 (mierzony jako kwas 1,3,5-tribenzenokarbosksylowy)
13075 000091-76-9 benzoguanamina Patrz "2,4-diamino-6-fenylo-l,3,5-triazyna"
13090 000065-85-0 kwas benzoesowy
13150 000100-51-6 alkohol benzylowy
13180 000498-66-8 bicyklo(2.2.1)hepto-2-en (= norbornen) SML = 0,05 mg/kg
13210 001761-71-3 bis(4-aminocykloheksylo)metan SML = 0,05 mg/kg
13317 132459-54-2 N,N'-Bis[4-(etoksykarbonylo)fenylo]-1,4,5,8-naftalenotetrakarboksydiimid SML = 0,05 mg/kg. Czystość > 98,1 % (w/w). Do stosowania wyłącznie jako komonomer (maks. 4 %) dla poliestrów (PET, PBT)
13323 000102-40-9 1,3-bis(2-hydroksyetoksy)benzen SML = 0,05 mg/kg
13326 000111-46-6 bis(2-hydroksyetylo)eter Patrz "dietylenoglikol"
13380 000077-99-6 2,2-bis(hydroksymetylo)-l-butanol Patrz "1,1,1-trimetylopropan"
13390 000105-08-8 1,4-bis(hydroksymetylo)cykloheksan
13395 004767-03-7 kwas 2,2-bis(hydroksymetylo)propionowy QMA = 0,05 mg/6 dm2
13480 000080-05-7 2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan SML (T) = 0,6 mg/kg. Nie stosować do produkcji butelek z poliwęglanu do karmienia niemowląt(28)(48)
13510 001675-54-3 2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan bis(2,3-epoksypropylo) eter (= dawka) Zgodnie z dyrektywą Komisji 2002/16/WE z dnia 20 lutego 2002 r. w sprawie wykorzystania niektórych pochodnych epoksydowych w materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi (Dz.U. L 51 z 22.2.2002, str. 27)
13530 038103-06-9 2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan bis(bezwodnik ftalowy) SML = 0,05 mg/kg
13550 000110-98-5 eter bis(hydroksypropylowy) Patrz "dipropylenoglikol"
13560 0005124-30-1 bis (4-izocyjanianocykloheksylo) metan Patrz "dicykloheksylometano-4,4'-diizocyjanian"
13600 047465-97-4 3,3-bis(3-metylo-4-hydroksyfenylo)2-indolinyna SML = 1,8 mg/kg
13607 000080-05-7 bisfenol A Patrz "2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan"
13610 001675-54-3 bisfenol A bis(2,3-epoksypropylo)eter Patrz "2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan eter bis(2,3-epoksypropylowy)"
13614 038103-06-9 bisfenol A bis(bezwodnik ftalowy) Patrz "2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propanbis(bezwod-nik ftalowy)"
13617 000080-09-1 bisfenol S Patrz "4,4'-sulfonian dihydroksydife-nylowy"
13620 010043-35-3 kwas borowy SML(T) = 6 mg/kg(23) (wyrażone jako bor) bez uszczerbku dla przepisów dyrektywy 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 330 z 5.12.1998, str. 32).
13630 000106-99-0 butadien QM = 1 mg/kg w FP lub SML = nie-wykrywalny (DL = 0,020 mg/kg, obejmuje tolerancję analityczną)
13690 000107-88-0 1,3-butanodiol
13720 000110-63-4 1,4-butanodiol SML(T) = 5 mg/kg(24)
13780 002425-79-8 1,4-butanodiol bis(2,3-epoksypropylo)eter QM = 1 mg/kg w FP (wyrażony jako grupa epoksydowa, Mw = 43)
13810 000505-65-7 1,4-butanodiolometylal QMA = 0,05 mg/6 dm2
13840 000071-36-3 1-butanol
13870 000106-98-9 1-buten
13900 000107-01-7 2-buten
13932 000598-32-3 3-buteno-2-ol QMA = ND(DL = 0,02 mg/6 dm2) Wyłącznie do stosowania jako komonomer dla przygotowywania dodatków polimerowych
14020 000098-54-4 4-tert-butylofenol SML = 0,05 mg/kg
14110 000123-72-8 butyroaldehyd
14140 000107-92-6 kwas butanowy
14170 000106-31-0 bezwodnik butanowy
14200 000105-60-2 kaprolaktam SML(T) = 15 mg/kg(5)
14230 002123-24-2 kaprolaktam, sól sodowa SML(T) = 15 mg/kg(5) (wyrażone jako kaprolaktam)
14260 000502-44-3 Kaprolakton SML = 0,05 mg/kg (wyrażony jako suma kaprolaktonu i kwasu 6-hydroxyheksanowego)
14320 000124-07-2 kwas kaprylowy
14350 000630-08-0 tlenek węgla
14380 000075-44-5 chlorek karbonylowy QM = 1 mg/kg w FP
14411 008001-79-4 olej rycynowy
14500 009004-34-6 celuloza
14530 007782-50-5 chlor
14570 000106-89-8 l-chloro-2,3-epoksypropan Patrz "epichlorohydryna"
14627 0000117-21-5 bezwodnik 3-chloroftalowy SML = 0,05 mg/kg wyrażone jako kwas 3-chloroftalowy
14628 0000118-45-6 bezwodnik 4-chloroftalowy SML = 0,05 mg/kg wyrażone jako kwas 4-chloroftalowy
14650 000079-38-9 chlorotrifluoroetylen QMA = 0,5 mg/6 dm2
14680 000077-92-9 kwas cytrynowy
14710 000108-39-4 m-krezol
14740 000095-48-7 o-krezol
14770 000106-44-5 p-krezol
14841 000599-64-4 4-kumilofenol SML = 0,05 mg/kg
14800 003724-65-0 kwas krotonowy
14876 0001076-97-7 Kwas 1,4-cykloheksanodikarboksylowy SML = 5 mg/kg

Stosować jedynie w produkcji poliestrów

14880 000105-08-8 1,4-cykloheksanodimetanol Patrz "1,4-Bis (hydroksymetylo) cykloheksan"
14950 003173-53-3 Izocyjanian cykloheksylu QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26)
15030 000931-88-4 cyklookten SML = 0,05 mg/kg. Do wykorzystania wyłącznie w przypadku polimerów mających kontakt z żywnością, dla których został ustanowiony płyn modelowy A w dyrektywie85/572/EWG
15070 001647-16-1 1,9-dekadien SML = 0,05 mg/kg
15095 000334-48-5 kwas dekanowy
15100 000112-30-1 1-dekanol
15130 000872-05-9 1-decen SML = 0,05 mg/kg
15250 000110-60-1 1,4-diaminobutan
15267 000080-08-0 Sulfon 4,4'-diaminodifenylu SML = 5 mg/kg
15272 000107-15-3 1,2-diaminoetan Patrz "etylenodiamina"
15274 000124-09-4 1,6-diaminoheksan Patrz "heksametylenodiamina"
15310 000091-76-9 2,4-diamino-6-fenylo-1,3,5-triazyna QMA = 5 mg/6 dm2
15404 000652-67-5 1,4:3,6-dianhydrosorbitol SML = 5 mg/kg. Wyłącznie do stosowania jako komonomer w poli(tereftalanie etyleno-ko-izosorbidu)
15565 000106-46-7 1,4-dichlorobenzen SML = 12 mg/kg
15610 000080-07-9 sulfonian 4,4'-dichlorodifenylowy SML = 0,05 mg/kg
15700 005124-30-1 dicykloheksylometano-4,4' -diizocyjanian QM(T) = 1 mg/kg(wyrażony jako NCO(26)
15760 000111-46-6 dietylenoglikol SML(T) = 30 mg/kg(3)
15790 000111-40-0 dietylenotriamina SML = 5 mg/kg
15820 000345-92-6 4,4'-difluorbenzofenon SML = 0,05 mg/kg
15880 000120-80-9 1,2-dihydroksybenzen SML = 6 mg/kg
15910 000108-46-3 1,3-dihydroksybenzen SML = 2,4 mg/kg
15940 000123-31-9 1,4-dihydroksybenzen SML = 0,6 mg/kg
15970 000611-99-4 4,4'-dihydroksybenzofenon SML(T) = 6 mg/kg(15)
16000 000092-88-6 4,4'-dihydroksybifenyl SML = 6 mg/kg
16090 000080-09-1 sulfonian 4,4'-dihydroksydifenylowy SML = 0,05 mg/kg
16150 000108-01-0 dimetyloaminoetanol SML = 18 mg/kg
16210 006864-37-5 3,3'-dimetylo-4,4'-diaminodicloheksylometan
16240 000091-97-4 3,3' - dimetylo-4,4'-diizocyjanianobifenyl QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26)
16360 000576-26-1 2,6-dimetylofenol SML = 0,05 mg/kg
16390 000126-30-7 2,2'-dimetylo-l, 3-propenodiol SML = 0,05 mg/kg
16450 000646-06-0 1,3-dioksolan SML = 5 mg/kg
16480 000126-58-9 dipentaerytryt
16540 000102-09-0 Węglan difenylu SML = 0,05 mg/kg
16570 004128-73-8 difenyloetero-4,4'-diizocyjanian QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26)
16600 005873-54-1 difenylometano-2,4'-diizocyjanian QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26)
16630 000101-68-8 difenylometano-4,4'-diizocyjanian QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26)
16650 000127-63-9 difenylo sulfon SML(T) = 3 mg/kg(25)
16660 000110-98-5 dipropylenoglikol
16690 001321-74-0 diwinylobenzen QMA = 0,01 mg/6 dm2 lub SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, obejmuje tolerancję analityczną) dla sumy diwinylobenzenu i etylowiny-lobenzenu i zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V
16694 013811-50-2 N, N'-diwinylo-2-imidazolidynon QM = 5 mg/kg w FP
16697 000693-23-2 kwas n-dodeceinowy
16704 000112-41-4 1-dodecen SML = 0,05 mg/kg
16750 000106-89-8 epichlorohydryna QM = 1 mg/kg w FP
16780 000064-17-5 etanol
16950 000074-85-1 etylen
16955 000096-49-1 Węglan etylenu Zawartość pozostałości = 5 mg/kg w stosunku maks. 10 g hydrożelu na 1 kg żywności. Hydrolizat zawiera etylenoglikol o SML = 30 mg/kg
16960 000107-15-3 etyleneodiamina SML = 12 mg/kg
16990 000107-21-1 etylenoglikol SML(T) = 30 mg/kg(3)
17005 000151-56-4 etylenoneimina SML = ND (DL = 0,01 mg/kg)
17020 000075-21-8 tlenek etylenu QM = 1 mg/kg w FP
17050 000104-76-7 2-etylo-l-heksanol SML = 30 mg/kg
17110 016219-75-3 5-etylidenobicyklo[2.2.1]hepto-2-en
17160 000097-53-0 eugenol SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną)
17170 061788-47-4 kwasy tłuszczowe, kakao
17200 068308-53-2 kwasy tłuszczowe, soja
17230 061790-12-3 kwasy tłuszczowe, olej talowy
17260 000050-00-0 formaldehyd SML(T) = 15 mg/kg(22)
17290 000110-17-8 kwas fumarowy
17530 000050-99-7 glukoza
18010 000110-94-1 kwas glutarowy
18070 000108-55-4 bezwodnik glutarowy
18100 000056-81-5 glicerol
18117 0000079-14-1 kwas glikolowy Wyłącznie do pośredniego kontaktu z żywnością, poza warstwą politereftalanu etylenu (PET)
18220 068564-88-5 kwas N-heptyloaminoundekanowy SML = 0,05 mg/kg(1)
18250 000115-28-6 kwas heksachloroendometylenotetrahydroftalowy SML = ND (DL = 0,01 mg/kg)
18280 000115-27-5 bezwodnik heksachloroendometylenotetrahydroftalowy SML = ND (DL = 0,01 mg/kg)
18310 036653-82-4 1-heksadekanol
18430 000116-15-4 heksafluoropropylen SML = ND (DL = 0,01 mg/kg)
18460 000124-09-4 heksametylenodiamina SML = 2,4 mg/kg
18640 18670 000822-06-0 000100-97-0 heksametyleno diizocyjanian heksametylenotetramina QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26)

SML(T) = 15 mg/kg(22) (wyrażony jako formaldehyd)

18700 000629-11-8 1,6-heksanodiol
18820 000592-41-6 1-heksen SML = 3 mg/kg
18867 000123-31-9 hydrochinon Patrz "1,4-Dihydroksybenzen"
18880 000099-96-7 kwas p-hydroksybenzoesowy
18896 001679-51-2 4-(hydroksymetylo)-1-cykloheksen SML = 0,05 mg/kg
18897 016712-64-4 kwas 6-hydroksy-2-nafthalenokarboksylowy SML = 0,05 mg/kg
18898 000103-90-2 N-(4-hydroksyfenylo)acetamid SML = 0,05 mg/kg
19000 000115-11-7 izobuten
19060 000109-53-5 izobutylo winylo eter QM = 5 mg/kg w FP
19110 04098-71-9 1 -izocyjaniano- 3 -izocyjanianometylo- 3,5,5 -trimetylocykloheksan QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26)
19150 000121-91-5 Kwas izoftalowy SML(T) = 5 mg/kg (43)
19180 000099-63-8 Dichlorek kwasu izoftalowego SML (T) = 5 mg/kg (43) (wyrażony jako kwas izoftalowy)
19210 001459-93-4 kwas izoftalowy, ester dimetylowy SML = 0,05 mg/kg
19243 000078-79-5 izopren Patrz "2-metylo-l, 3-butadien"
19270 000097-65-4 kwas itakonowy
19460 000050-21-5 kwas mlekowy
19470 000143-07-7 kwas laurynowy
19480 002146-71-6 kwas laurynowy, ester winylowy
19490 000947-04-6 laurolaktam SML = 5 mg/kg
19510 011132-73-3 lignoceluloza
19540 000110-16-7 kwas maleinowy SML(T) = 30 mg/kg(4)
19960 000108-31-6 bezwodnik maleinowy SML(T) = 30 mg/kg(4) (wyrażony jako kwas maleinowy)
19965 0006915-15-7 kwas jabłkowy Do stosowania wyłącznie jako komonomer w poliestrach alifatyczych do maksymalnego poziomu 1 % w oparciu o stężenie molowe
19975 000108-78-1 melamina Patrz "2,4,6-triamino-l, 3,5-triazyna"
19990 000079-39-0 metakryloamid SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną)
20020 000079-41-4 Kwas metakrylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
20050 000096-05-9 kwas metakrylowy, ester allilowy SML = 0,05 mg/kg
20080 002495-37-6 Kwas metakrylowy, ester benzylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
20110 000097-88-1 Kwas metakrylowy, ester butylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
20140 002998-18-7 Kwas metakrylowy, ester secbutylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
20170 000585-07-9 Kwas metakrylowy, ester tertbutylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
20260 000101-43-9 kwas metakrylowy, ester cykloheksylowy SML = 0,05 mg/kg
20410 002082-81-7 kwas metakrylowy, diester z 1,4-butanodiolem SML = 0,05 mg/kg
20440 000097-90-5 Kwas metakrylowy, diester z etylenoglikolem SML = 0,05 mg/kg
20530 002867-47-2 kwas metakrylowy, ester 2-(dimetyloamino)-etylowy SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną)
20590 000106-91-2 kwas metakrylowy, ester 2,3-epoksypropylowy QMA = 0,02 mg/6 dm(2)
20890 000097-63-2 Kwas metakrylowy, ester etylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
21010 000097-86-9 Kwas metakrylowy, ester izobutylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
21100 004655-34-9 Kwas metakrylowy, ester izopropylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
21130 000080-62-6 Kwas metakrylowy, ester metylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
21190 000868-77-9 Kwas metakrylowy, monoester z etylenoglikolem SML(T) = 6 mg/kg(37)
21280 002177-70-0 Kwas metakrylowy, ester fenylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
21340 002210-28-8 Kwas metakrylowy, ester propylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
21370 010595-80-9 Kwas metakrylowy, ester 2-sulfoetylowy QMA = ND (DL = 0,02 mg/6 dm2)
21400 054276-35-6 kwas metakrylowy, ester sulfopropylowy
21460 000760-93-0 Bezwodnik metakrylowy SML(T) = 6 mg/kg(37)
21490 000126-98-7 metakrylonitryl SML = ND(DL = 0,020 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną)
21498 0002530-85-0 [3-(metakryloksy) propylo]trimetoksysilan SML = 0,05 mg/kg

Wyłącznie do stosowania jako środek do

obróbki powierzchni w wypełniaczach

nieorganicznych

21520 001561-92-8 kwas metalylosulfonowy, sól sodowa SML = 5 mg/kg
21550 000067-56-1 metanol
21640 000078-79-5 2-metylo-1,3-butadien QM = 1 mg/kgwFPlubSML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną)
21730 000563-45-1 3 -metylo- 1-buten QMA = 0,006 mg/6 dm(2). Do wykorzystania tylko w polipropylenach
21765 106246-33-7 4,4'-metylenobis(3-chloro-2,6-dietyloanilina) QMA = 0,05 mg/6 dm2
21821 000505-65-7 1,4-(metylenodioksy)butan Patrz "1,4-Butanodiolo metylal"
21940 000924-42-5 N-metylolakryloamid SML = ND (DL = 0,01 mg/kg)
21970 000923-02-4 N-metylolometakryloamid SML = 0,05 mg/kg
22150 000691-37-2 4-metylo-1 -penten SML = 0,05 mg/kg
22210 000098-83-9 alfa-Metylostyren SML = 0,05 mg/kg
22331 025513-64-8 Mieszanina (35-45 % m/m) 1,6-diamino-2,4,4-trimetyloheksanu i (55-65 % m/m) 1,6-diamino-2,4,4-trimetyloheksanu QMA = 5 mg/6 dm2
22332 - Mieszanina (40 % m/m) 2,2,4-trimetyloheksano-1,6-diizocyjanianu i (60 % m/m) 2,4,4-trimetyloheksano-1,6-diizocyjanianu QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO) (26)
22350 000544-63-8 kwas mirystynowy
22360 001141-38-4 kwas 2,6-naftalenodikarboksylowy SML = 5 mg/kg
22390 000840-65-3 kwas 2,6-naftalenodikarboksylowy, ester dimetylowy SML = 0,05 mg/kg
22420 003173-72-6 1,5 -naftaleno diizocyjanian QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26)
22437 000126-30-7 neopentyloglikol Patrz "2,2-dimetylo-l, 3-propandiol"
22450 009004-70-0 nitroceluloza
22480 000143-08-8 1-nonanol
22550 000498-66-8 norbornen Patrz "bicyklo(2.2.1)hept-2-en"
22570 000112-96-9 oktadecylo izocyjanian QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26)
22600 000111-87-5 1-oktanol
22660 000111-66-0 1-okten SML = 15 mg/kg
22763 000112-80-1 kwas oleinowy
22775 000144-62-7 Kwas szczawiowy SML(T) = 6 mg/kg (29)
22778 007456-68-0 4,4'-oksybis(benzenosulfonylo azydek) QMA = 0,05 mg/6 dm2
22780 000057-10-3 kwas palmitynowy
22840 000115-77-5 pentaerytryt
22870 000071-41-0 1-pentanol
22900 000109-67-1 1-penten SML = 5 mg/kg
22932 001187-93-5 Perfluorometyloperfluorowinylo eter SML = 0,05 mg/kg. Stosować jedynie w przypadku powłok nieprzylegających
22937 001623-05-8 perfluoropropyloperfluorowinylo eter SML = 0,05 mg/kg
22960 000108-95-2 fenol
23050 000108-45-2 1,3-fenylenodiamina SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną)
23070 000102-39-6 Kwas (1,3-fenylenodioksy)dioctowy QMA = 0,05 mg/6 dm2
23155 000075-44-5 fosgen Patrz "chlorek karbonylowy"
23170 007664-38-2 kwas fosforowy QM = ND (DL = 1 mg/kg w FP)
23175 000122-52-1 kwas fosforawy, ester trietylowy SML = ND (DL = 0,01 mg/kg)
23187 kwas ftalowy Patrz "kwas tereftalowy"
23200 000088-99-3 kwas o-ftalowy
23230 000131-17-9 kwas ftalowy, ester diallilowy SML = ND (DL = 0,01 mg/kg)
23380 000085-44-9 bezwodnik ftalowy
23470 000080-56-8 alfa-pinen
23500 000127-91-3 beta-pinen
23547 009016-00-6 063148-62-9 polidimetylosiloksan (Mw > 6.800) zgodne ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V
23590 025322-68-3 polietylenoglikol
23651 025322-69-4 polipropylenoglikol
23740 000057-55-6 1,2-propanodiol
23770 000504-63-2 1,3-propanodiol SML = 0,05 mg/kg
23800 000071-23-8 1-propanol
23830 000067-63-0 2-propanol
23860 000123-38-6 aldehyd propionowy
23890 000079-09-4 kwas propionowy
23920 000105-38-4 kwas propionowy, ester winylowy SML(T) = 6 mg/kg(2) (wyrażony jako acetaldehyd)
23950 000123-62-6 bezwodnik propionowy
23980 000115-07-1 propylen
24010 000075-56-9 tlenek propylenu QM = 1 mg/kg w FP
24051 000120-80-9 pirokatechina Patrz "1,2-Dihydroksybenzen"
24057 000089-32-7 bezwodnik piromelitowy SML = 0,05 mg/kg (wyrażony jako kwas piromelitowy)
24070 073138-82-6 kwasy żywiczne i kwasy kalafoniowe
24072 000108-46-3 rezorcyna Patrz "1,3- dihydroksybenzen"
24073 000101-90-6 rezorcyno diglicydylo eter QMA = 0,005 mg/6 dm(2). Nie do wykorzystania w polimerach mających kontakt z żywnością, dla których ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWGi tylko dla pośredniego kontaktu z żywnością, poza warstwą politereftalanu etylenowego.
24100 008050-09-7 kalafonia
24130 008050-09-7 żywica kalafoniowa Patrz "kalafonia"
24160 008052-10-6 olej talowy kalafoniowy
24190 008050-09-7 Żywica kalafoniowa Patrz "kalafonia" (nr ref. 24100)
24250 009006-04-6 kauczuk, naturalny
24270 000069-72-7 kwas salicylowy
24280 000111-20-6 kwas sebacynowy
24430 002561-88-8 bezwodnik sebacynowy
24475 001313-82-2 siarczek sodowy
24490 000050-70-4 sorbit
24520 008001-22-7 olej sojowy
24540 009005-25-8 skrobia, jadalna
24550 000057-11-4 kwas steranowy
24610 000100-42-5 styren
24760 026914-43-2 kwas styrenosulfonowy SML = 0,05 mg/kg
24820 000110-15-6 kwas bursztynowy
24850 000108-30-5 bezwodnik bursztynowy
24880 000057-50-1 sacharoza
24886 046728-75-0 Kwas 5-sulfoizoftalowego, sól monolitowa SML = 5 mg/kg i dla litu
SML(T) = 0,6 mg/kg(8) (w przeliczeniu na lit)
24887 006362-79-4 kwas 5-sulfoizoftalowy, sól monosodowa SML = 5 mg/kg
24888 003965-55-7 kwas 5-sulfoizoftalowy, sól monosodowa, ester dimetylowy SML = 0,05 mg/kg
24903 068425-17-2 Syropy, skrobia hydrolizowana, uwodornione Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V
24910 000100-21-0 kwas tereftalowy SML = 7,5 mg/kg
24940 000100-20-9 dichlorek kwasu tereftalowego SML(T) = 7,5 mg/kg(wyrażony jako kwas tereftalowy)
24970 000120-61-6 kwas tetraftalowy, ester dimetylowy
25080 001120-36-1 1-tetradecen SML = 0,05 mg/kg
25090 000112-60-7 tetraetylenoglikol
25120 000116-14-3 tetrafluoroetylen SML = 0,05 mg/kg
25150 000109-99-9 tetrahydrofuran SML = 0,6 mg/kg
25180 000102-60-3 N, N, N', N'-Tetrakis(2-hydroksypropylo)etylenodiamina
25210 000584-84-9 2,4-tolueno diizocyjanian QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26)
25240 000091-08-7 2,6-tolueno diizocyjanian QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26)
25270 026747-90-0 dimer 2,4-tolueno diizocyjanianowy QM(T) = 1 mg/kg (wyrażony jako NCO)(26)
25360 kwas trialkilo(C5-C15)octowy, ester 2,3-epoksypropylowy QM = 1 mg/kgwFP(wyrażony jako grupa epoksydowa, Mw = 43)
25380 - kwas trialkilooctowy (C7-C17), estry winylowe (= wersatat winylu) QMA = 0,05 mg/6 dm2
25385 000102-70-5 trialliloamina Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V
25420 000108-78-1 2,4,6-triamino-l, 3,5-triazyna SML = 30 mg/kg
25450 026896-48-0 tricyklodekanodimetanol SML = 0,05 mg/kg
25510 000112-27-6 trietylenoglikol
25540 000528-44-9 Kwas trimelitowy SML(T) = 5 mg/kg(35)
25550 000552-30-7 Bezwodnik trimelitowy SML(T) = 5 mg/kg(35) (wyrażony jako bezwodnik trimelitowy)
25600 000077-99-6 1,1,1-trimetylopropan SML = 6 mg/kg
25840 003290-92-4 1,1,1-trimetylopropano trimetyloakryl SML = 0,05 mg/kg
25900 000110-88-3 Trioksan SML = 5 mg/kg
25910 024800-44-0 tripropylenoglikol
25927 027955-94-8 1,1,1-Tris(4-hydroksyfenolo)etan QM = 0,5 mg/kg w FP. Do wykorzystania wyłącznie w poliwęglanach
25960 000057-13-6 karbamid
26050 000075-01-4 chlorek winylu Patrz dyrektywa Rady 78/142/EWG
26110 000075-35-4 chlorek winylidenu QM = 5 mg/kgwFPlubSML = ND (DL = 0,05 mg/kg)
26140 000075-38-7 fluorek winylidenu SML = 5 mg/kg
26155 001072-63-5 1-winyloimidazol QM = 5 mg/kg w FP
26170 003195-78-6 N-winylo-N-metyloacetamid QM = 2 mg/kg w FP
26305 000078-08-0 Winylotrietoksysilan SML = 0,05 mg/kg. Wyłącznie do stosowania jako środek do obróbki powierzchni
26320 002768-02-7 winylotrimetoksysilan QM = 5 mg/kg w FP
26360 007732-18-5 woda Zgodnie z dyrektywą 98/83/WE

Sekcja  B

Wykaz monomerów i innych substancji wyjściowych, których można dalej używać do czasu decyzji w sprawie włączenia sekcji A

Nr Ref. Nr CAS Nazwa Ograniczenia i/lub wymagania
(1) (2) (3) (4)
13050 000528-44-9 kwas 1,2,4-benzenotrikarboksylowy Patrz "kwas trimelitowy"
15730 000077-73-6 dicyklopentadien
18370 000592-45-0 1,4-heksadien
26230 000088-12-0 winylopirolidon

ZAŁĄCZNIK  III 29

WYKAZ DODATKÓW, KTÓRYCH MOŻNA UŻYWAĆ PRZY PRODUKCJI MATERIAŁÓW I WYROBÓW Z TWORZYW SZTUCZNYCH

OGÓLNE WPROWADZENIE

1. Niniejszy załącznik zawiera wykaz:

a) substancji, które włączone są do tworzyw sztucznych w celu osiągnięcia skutku technicznego w gotowych produktach, włączając "dodatki polimeryczne". Mają one być obecne w gotowych wyrobach;

b) substancji używanych do dostarczenia odpowiedniego środowiska, w którym zachodzi polimeryzacja.

Do celów niniejszego Załącznika, substancje określone w lit. a) i b) są zwane dalej "dodatkami".

Do celów niniejszego załącznika, "Dodatki polimeryczne" oznaczają wszelkie polimery i/lub prepolimery i/lub oligomery, które mogą być dodane do tworzyw sztucznych w celu uzyskania skutku technicznego, lecz które nie mogą być używane w braku innych polimerów jako główny składnik strukturalny gotowych materiałów i wyrobów. Obejmują one także substancje, które mogą być dodawane do środowiska, w którym zachodzi polimeryzacja.

Wykaz nie zawiera:

a) substancji, które bezpośrednio wpływają na tworzenie się polimerów;

b) barwników;

c) rozpuszczalników;

2. Wykaz nie obejmuje następujących substancji, nawet jeśli są one użyte celowo i są dopuszczone:

a) soli (wliczając sole podwójne i kwaśne) glinu, amonu, wapnia, żelaza, magnezu, potasu i sodu bezpiecznych kwasów, fenoli lub alkoholi. Jednakże nazwy zawierające "... kwas(-y), sole" są uwzględnione w wykazach, jeżeli odpowiadający(-e) kwas(-y) wolny(-e) nie jest (nie są) wymieniony(-e).

b) soli (wliczając sole podwójne i kwaśne) cynku bezpiecznych kwasów, fenoli lub alkoholi. Dla tych soli stosuje się SML grupowy = 25 mg/kg (wyrażony jako Zn). Ograniczenie przewidziane dla Zn stosuje się również do:

i) substancji, których nazwy zawierają "... kwas(-y), sole" i które są uwzględnione w wykazach, jeżeli odpowiadający(-e) kwas(-y) wolny(-e) nie jest (nie są) wymieniony(-e);

ii) substancje określone w uwadze 38 załącznika VI.

3. Wykaz nie obejmuje następujących substancji, pomimo że mogą być obecne:

a) substancje, które mogą być obecne w produkcie gotowym jako:

– zanieczyszczenia w stosowanych substancjach,

– produkty pośrednie będące wynikiem reakcji,

– produkty rozkładu;

b) mieszaniny dopuszczonych substancji.

Materiały i wyroby, które zawierają substancje wymienione w lit. a) i b) są zgodne z wymogami określonymi w art. 2 dyrektywy 89/109/EWG.

4. Substancje są dobrej jakości technicznej w odniesieniu do kryterium czystości.

5. Wykaz zawiera następujące informacje:

– kolumna 1 (nr ref.): numer referencyjny materiału opakowania EWG dla substancji uwzględnionych w wykazie,

– kolumna 2 (nr CAS): numer rejestru CAS (Chemical Abstracts Service),

– kolumna 3 (nazwa): nazwa chemiczna,

– kolumna 4 (ograniczenia i/lub specyfikacje): mogą obejmować:

– szczegółowy limit migracji (SML),

– maksymalną dopuszczalną ilość substancji w gotowym materiale lub wyrobie (QM),

– maksymalną dopuszczalną ilość substancji w gotowym materiale lub wyrobie wyrażoną w mg na 6 dm2 powierzchni mającej kontakt ze środkami spożywczymi (QMA),

– wszelkie inne ograniczenia specyficznie ustanowione,

– wszelkie rodzaje specyfikacji związanych z substancją lub polimerem.

6. Jeżeli substancja uwzględniona jest w wykazie jako związek pojedynczy a występuje także pod nazwą ogólną stosuje się do niej ograniczenia takie jak w przypadku związków pojedynczych.

7. W przypadku rozbieżności między numerem CAS a nazwą chemiczną nazwa chemiczna ma pierwszeństwo przed numerem CAS. W przypadku rozbieżności między numerem CAS uwzględnionym w Einecs i numerem rejestru CAS stosuje się numer CAS w rejestrze CAS.

Sekcja  A

Wykaz dodatków w pełni zharmonizowanych na poziomie wspólnotowym

Nr Ref. Nr CAS Nazwa Ograniczenia i/lub wymagania
(1) (2) (3) (4)
30000 000064-19-7 kwas octowy
30045 000123-86-4 kwas octowy, ester butylowy
30080 004180-12-5 Kwas octowy, sól miedzi SML(T) = 5 mg/kg(7) (wyrażony jako miedź)
30140 000141-78-6 kwas octowy, ester etylowy
30280 000108-24-7 bezwodnik octowy
30295 000067-64-1 aceton
30370 - kwas acetylooctowy, sole
30401 - Acetylowane mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych
30607 - kwasy, C2-C24, alifatyczne, liniowe, monokarboksylowe, z olejów i tłuszczów naturalnych, sól litowa SML(T) = 0,6 mg/kg (wyrażone jako lit) (8)
30610 - kwasy, C2-C24, alifatyczne, liniowe, monokarboksylowe z olejów i tłuszczów naturalnych, oraz ich estry mono-, di- i triglicerydowe (wliczone są rozgałęzione kwasy tłuszczowe na naturalnie występujących poziomach)
30612 - kwasy, C2-C24, alifatyczne, liniowe, monokarboksylowe, syntetyczne oraz ich estry mono-, di- i triglicerydowe
30960 - kwasy, alifatyczne, monokarboksylowe (C6-C22), estry z poligliceryną
31328 - kwasy, tłuszczowe, z tłuszczów i olejów zwierzęcych lub roślinnych
31530 123968-25-2 kwas akrylowy, ester 2,4-di-terto-pentylo-6-(l-(3,5-di-terto-pentylo-2-hydroksy-fenylo)etylo)fenylowy SML = 5 mg/kg
31542 174254-23-0 Kwas akrylowy, ester metylowy, telomer z 1-dodekantiolem, ester alkilowy (C16-C18) QM = 0,5 % (w/w) in FP
31730 000124-04-9 kwas adypinowy
33105 0146340-15-0 alkohole, C12-14 drugorzędowe, β-(2-hydroksyetoksy), etoksylowane SML = 5 mg/kg (44)
33120 - alkohole, alifatyczne, monokarboksylowe, nasycone, liniowe, pierwszorzędowe (C4-C24)
33350 009005-32-7 kwas alginowy
33535 0152261-33-1 kopolimer α-alkenów(C20-C24)

z bezwodnikiem maleinowym, produkt

reakcji z 4-amino-2,2,6,6-tetrametylopiperydyną

Nie stosować w wyrobach mających kontakt z żywnością zawierającą tłuszcze, dla której ustanowiono płyn modelowy D.

Nie stosować w wyrobach mających kontakt z żywnością zawierającą alkohol.

33801 - kwas n-alkilo(C10-C13)benzenosulfonowy SML = 30 mg/kg
34240 - kwas alkilo(C10-C20)sulfonowy, estry z fenolami SML = 6 mg/kg. dopuszczone do 1 stycznia 2002 r.
34281 - kwasy alkilo(C8-C22)siarkowe, liniowe, pierwszorzędowe z parzystą liczbą atomów węgla
34475 - fosforan wodorotlenku wapnia glinu, wodzian
34480 - wióry, płatki i proszki glinu
34560 021645-51-2 wodorotlenek glinu
34690 011097-59-9 wodorotlenek węglanu magnezu glinu
34720 001344-28-1 tlenek glinu
34850 143925-92-2 Aminy, bis(alkilołojowe utwardzone) utlenione QM = do użycia tylko:

a) w poliolefinach w 0,1 %

(m/m) ale nie w LDPE

będącym w kontakcie z

żywnością, dla której

dyrektywa 85/572/EWG

ustanowiła współczynnik

redukcji mniejszy niż 3;

b) w PET w 0,25 % (m/m)

przy kontakcie z

żywnością inną niż ta,

dla której ustanowiono

płyn modelowy D w

dyrektywie 85/572/EWG

34895 000088-68-6 2-aminobenzamid SML = 0,05 mg/kg. Do użycia tylko do PET dla wody i napojów
35120 013560-49-1 kwas 3-aminokrotonowy, diester z tiobis (2-hydroksyetylo)eterem
35160 006642-31-5 6-amino-1,3-dimetylouracyl SML = 5 mg/kg
35170 000141-43-5 2-aminoetanol SML = 0,05 mg/kg. Nie do wykorzystania z polimerami mającymi kontakt z żywnością, dla których ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWG i wyłącznie do pośredniego kontaktu z żywnością poza warstwą politereftalanu etylenowego
35284 000111-41-1 N-(2-aminoetylo)etanolamina SML = 0,05 mg/kg. Nie do wykorzystania z polimerami mającymi kontakt z żywnością, dla których ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWG i wyłącznie do pośredniego kontaktu z żywnością, poza warstwą politereftalanu etylenowego (PET).
35320 007664-41-7 amoniak
35440 001214-97-9 bromek amonu
35600 001336-21-6 wodorotlenek amonu
35840 000506-30-9 kwas arachidowy
35845 007771-44-0 kwas arachidonowy
36000 000050-81-7 kwas askorbinowy
36080 000137-66-6 palmitynian askorbilowy
36160 010605-09-1 stearynian askorbilowy
36640 000123-77-3 azodikarbonoamid Do wykorzystania wyłącznie jako środek porotwórczy. Zakaz stosowania od 2 sierpnia 2005 r.
36840 012007-55-5 tetraboran baru SML(T) = 1 mg/kg wyrażony jako Bar(12) i SML(T) = 6 mg/kg (23) wyrażony jako Bor) bez uszczerbku dla przepisów dyrektywy 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 330 z 5.12.1998, str. 32).
36880 008012-89-3 wosk pszczeli
36960 003061-75-4 behenoamid
37040 000112-85-6 kwas behenowy
37280 001302-78-9 bentonit
37360 000100-52-7 benzaldehyd Zgodnie z uwagą 9 w załączniku VI
37600 000065-85-0 kwas benzoesowy
37680 000136-60-7 kwas benzoesowy, ester butylowy
37840 000093-89-0 kwas benzoesowy, ester etylowy
38080 000093-58-3 kwas benzoesowy, ester metylowy
38160 002315-68-6 kwas benzoesowy, ester propylowy
38510 136504-96-6 l,2-bis(3-aminopropylo)etylenodiamina, polimerzN-butylo-2,2-6,6-tetrametylo-4-piperydynoaminą i 2,4,6-trichloro-l,3,5-triazyną SML = 5 mg/kg
38515 001533-45-5 4,4'-bis(2-benzoksazolo)stylben SML = 0,05 mg/kg (1)
38550 0882073-43-0 bis(4-propylobenzylideno)propylosorbitol SML = 5 mg/kg (włączając sumę produktów hydrolizy)
38810 080693-00-1 difosforyn bis(2,6-di-tert-butylo-4-metylofenylo)pentaerytrytu SML = 5 mg/kg (suma fosforynu i fosforanu)
38840 154862-43-8 difosforyn bis(2,4-dikumylofenylo)pentaerytrytu SML = 5 mg/kg (suma substancji, jej formy utlenionej bis(2,4-dikumylofenylo)pentaerytryto-fosforanu i jej produktów hydrolizy (2,4-dikumylofenol).
38875 002162-74-5 Bis(2,6-diizopropylofenylo) karbo-diimid SML = 0,05 mg/kg. Do wykorzystania poza warstwą politereftalanu etylenowego (PET)
38879 135861-56-2 bis(3,4-dimetylobenzylideno)sorbit
38885 002725-22-6 2,4-Bis(2,4-dimetyofenylo)-6-(2-hydroksy-4-n-oktyloksyfenylo)-1,3,5-triazyna SML = 0,05 mg/kg. Tylko do żywności uwodnionej.
38950 079072-96-1 bis(4-etylobenzylideno)sorbit
39200 006200-40-4 chlorek bis(2-hydroksyetylo)-2-hydroksypropylo-3-(dodecyloksy)metyloamonu SML = 1,8 mg/kg
39680 000080-05-7 2,2-bis(4-hydroksyfenylo)propan SML(T) = 0,6 mg/kg(28)
39815 182121-12-6 9,9-bis(metoksymetylo)fluoren SML = 0,05 mg/kg
39890 087826-41-3 069158-41-4 054686-97-4 081541-12-0 bis(metylobenzylideno)sorbit
39925 129228-21-3 3,3-bis(metoksymetylo)-2,5-dimetylo heksan SML = 0,05 mg/kg
40120 068951-50-8 bis(polietylenoglikolo)hydroksymetylofosforan SML = 0,6 mg/kg
40155 0124172-53-8 N,N'-bis(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydylo)-N,N'-diformylheksametylenodiamina SML = 0,05 mg/kg (1) (44)
40320 010043-35-3 kwas borowy SML(T) = 6 mg/kg(23) (wyrażony jako boron) bez uszczerbku dla przepisów dyrektywy 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 330 z 5.12.1998, str. 32).
40400 010043-11-5 azotek boru
40570 000106-97-8 butan
40580 000110-63-4 1,4-butanodiol SML(T) = 5 mg/kg(24)
41040 005743-36-2 maślan wapnia
41120 010043-52-4 chlorek wapnia
41280 001305-62-0 wodorotlenek wapnia
41520 001305-78-8 tlenek wapnia
41600 012004-14-7 037293-22-4 glinian siarkowy wapnia
41680 000076-22-2 kamfora Zgodnie z uwagą 9 w załączniku VI.
41760 008006-44-8 wosk kandelila
41840 000105-60-2 kaprolaktam SML(T) = 15 mg/kg(5)
41960 000124-07-2 kwas kaprylowy
42080 001333-86-4 Sadza Zgodnie ze specyfikacjami określonymi w załączniku V.
42160 000124-38-9 ditlenek węgla
42320 007492-68-4 Kwas węglowy, sól miedzi SML(T) = 5 mg/kg(7) (wyrażony jako miedź)
42500 - kwas węglowy, sole
42640 009000-11-7 karboksymetyloceluloza
42720 008015-86-9 wosk karnauba
42800 009000-71-9 kazeina
42880 008001-79-4 Olej rycynowy
42960 064147-40-6 olej rycynowy, odwodniony
43200 - olej rycynowy, mono- i diglicerydy
43280 009004-34-6 celuloza
43300 009004-36-8 maślan octowy celulozy
43360 068442-85-3 celuloza, regenerowana
43440 008001-75-0 cerezyna
43480 064365-11-3 Węgiel aktywny Zgodnie ze specyfikacjami określonymi w załączniku V.
43515 - chlorki estrów cholinowych kwasów tłuszczowych oleju kokosowego QMA = 0,9 mg/6 dm(2)
44160 000077-92-9 kwas cytrynowy
44640 000077-93-0 kwas cytrynowy, ester trietylowy
45195 007787-70-4 Bromek miedzi SML(T) = 5 mg/kg(7) (wyrażony jako miedź)
45200 001335-23-5 Jodek miedzi SML(T) = 5 mg/kg(7) (w przeliczeniu na miedź) i SML = 1 mg/kg(11) (w przeliczeniu na jod)
45280 - wióry bawełny
45450 068610-51-5 p-krezolo-dicyklopentadienoizobutylen, kopolimer SML = 5 mg/kg
45560 014464-46-1 krystobalit
45600 003724-65-0 Kwas krotonowy QMA(T) = 0,05 mg/6 dm2(33)
45640 005232-99-5 Kwas 2-cyjano-3,3-difenyloakrylowy, ester etylu SML = 0,05 mg/kg
45703 491589-22-1 Kwas cis-1,2-cykloheksanodikarbo-ksylowy, sól wapnia SML = 5 mg/kg
45705 166412-78-8 Kwas 1,2-cykloheksadwuwęglowy, ester dwuizononylu
45760 000108-91-8 cykloheksylamina
45920 009000-16-2 damara
45940 000334-48-5 kwas n-dekanowy
46070 010016-20-3 alfa-dekstryna
46080 007585-39-9 beta-dekstryna
46375 061790-53-2 ziemia okrzemkowa
46380 068855-54-9 ziemia okrzemkowa, soda popiołowa kalcynowana topnikowa
46480 032647-67-9 dibenzylideno sorbit
46700 - 5,7-di-tert-butylo-3-(3,4- i 2,3-dimetylofenylo)-3H-benzofurano-2-on zawierający: a) 5,7-di-tert-butylo-3-(3,4-dimetylofenylo)-3H-benzofu- rano-2-on (80 do 100 % m/m) i b) 5,7-di-tert-butylo-3-(2,3- dimetetylofenylo)-3H-benzofurano-2-on (0 do 20 % m/m) SML = 5 mg/kg
46720 004130-42-1 2,6-di-tert-butylo-4-etylofenol QMA = 4,8 mg/6 dm2
46790 004221-80-1 kwas 3,5-di-tert-butylo-4-hydroksy benzoesowy, ester 2,4-di-tert-butylofenylowy
46800 067845-93-6 kwas 3,5-di-tert-butylo-4-hydroksybenzoesowy, ester heksadecylowy
46870 003135-18-0 kwas 3,5-di-tert-butylo-4-hydroksybenzylofosfoniowy, ester dioktadecylowy
46880 065140-91-2 kwas 3,5-di-tert-butylo-4-hydroksybenzylofosfoniowy, ester monoetylowy, sól wapnia SML = 6 mg/kg
47210 026427-07-6 polimer kwasu dibutylotiocynawego [= tiobis(butylo-cyno siarczek), polimer] Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V.
47440 000461-58-5 dicyjanodiamid
47540 027458-90-8 disiarczek di-tert-dodecylowy SML = 0,05 mg/kg
47680 000111-46-6 dietylenoglikol SML(T) = 30 mg/kg(3)
48460 000075-37-6 1,1-difluoroetan
48620 000123-31-9 1,4-dihydroksybenzen SML = 0,6 mg/kg
48720 000611-99-4 4,4'-dihydroksybenzofenon SML(T) = 6 mg/kg(15)
48960 - Kwas 9,10-dihydroksystearynowy i jego oligomery SML = 5 mg/kg
49080 0852282-89-4 N-(2,6-diizopropylofenylo)-6-[4-

(1,1,3,3-tetrametylobutylo)fenoksy]-1H-

benzo[de]izochinolino-1,3(2H)-dion

SML = 0,05 mg/kg (39) (45) (46)

Stosować tylko w politereftalanie etylenu (PET).

49485 134701-20-5 2,4-dimetylo-6-(l-metylopentadecylo)fenol SML = 1 mg/kg
49540 000067-68-5 sulfotlenek dimetylowy
51200 000126-58-9 dipentaerytryt
51700 147315-50-2 2-(4,6-difenylo-1,3,5-triazyno-2-ylo)- 5-(heksyloksy)fenol SML = 0,05 mg/kg
51760 025265-71-8 000110-98-5 dipropylenoglikol
52640 016389-88-1 dolomit
52645 010436-08-5 cis-11-eikosenamid
52720 000112-84-5 erukamid
52730 000112-86-7 kwas erukowy
52800 000064-17-5 etanol
53270 037205-99-5 etylokarboksymetyloceluloza
53280 009004-57-3 etyloceluloza
53360 000110-31-6 N, N'-etylenobizoleamid
53440 005518-18-3 N, N'-etylenobisoleinamid
53520 000110-30-5 N, N'-etylenobisstearamid
53600 000060-00-4 etylenodiaminotetraoctowy
53610 054453-03-1 Kwas etylenodiaminotetraoctowy, sól miedzi SML(T) = 5 mg/kg(7) (wyrażony jako miedź)
53650 000107-21-1 etylenoglikol SML(T) = 30 mg/kg(3)
54005 005136-44-7 etyleno-N-palmitamido-N'-stearamid
54260 009004-58-4 etylohydroksyetyloceluloza
54270 - etylohydroksymetyloceluloza
54280 - etylohydroksypropyloceluloza
54300 118337-09-0 2,2'-etylidenobis(4,6-di-tert-butylofenylo) fluorofosfonian SML = 6 mg/kg
54450 - tłuszcze i oleje, pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego
54480 - tłuszcze i oleje, utwardzone, pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego
54930 025359-91-5 formaldehyd-1-nafthol, kopolimer [= poli(l-hydroksynaftylometan)] SML = 0,05 mg/kg
55040 000064-18-6 kwas mrówkowy
55120 000110-17-8 kwas fumarowy
55190 029204-02-2 kwas gadoleinowy
55440 009000-70-8 żelatyna
55520 - wióry szklane
55600 - mikrokulki szklane
55680 000110-94-1 kwas glutarowy
55910 736150-63-3 Acetylowane monoglicerydy uwodornionego oleju rycynowego
55920 000056-81-5 glicerol
56020 099880-64-5 dibehenat gliceryny
56360 - glicerol, estry z kwasem octowym
56535 - Gliceryna, estry z kwasem pelargonowym
56486 - glicerol, estry z kwasami, alifatyczne, nasycone, liniowe, z parzystą liczbą atomów węgla (C14-C18) i z kwasami, alifatycznymi, nienasyconymi, liniowymi, z parzystą liczbą atomów węgla (C16-C18)
56487 - glicerol, estry z kwasem butyrowym
56490 - glicerol, estry z kwasem erukowym
56495 - glicerol, estry z kwasem 12-hydroksystearynowym
56500 - glicerol, estry z kwasem laurynowym
56510 - glicerol, estry z kwasem linolowym
56520 - glicerol, estry z kwasem mirystynowym
56540 - glicerol, estry z kwasem oleinowym
56550 - glicerol, estry z kwasem palmitynowym
56570 - glicerol, estry z kwasem propionowym
56580 - glicerol, estry z kwasem rycynolowym
56585 - glicerol, estry z kwasem stearynowym
56610 030233-64-8 monobehenatan glicerolu
56720 026402-23-3 monoheksanoesanian glicerolu
56800 030899-62-8 dioctan monolaurynianu glicerolu
56880 026402-26-6 monooktanoatan glicerolu
57040 - monooleinian glicerolu, ester z kwasem askorbinowym
57120 - monooleinian glicerolu, ester z kwasem cytrynowym
57200 - monopalmitynian glicerolu, ester z kwasem askorbinowym
57280 - monopalmitynian glicerolu, ester z kwasem cytrynowym
57600 - monostearynian glicerolu, ester z kwasem askorbinowym
57680 - monostearynian glicerolu, ester z kwasem cytrynowym
57800 018641-57-1 tribehenian glicerolu
57920 000620-67-7 triheptanian glicerolu
58300 - glicyna, sole
58320 007782-42-5 grafit
58400 009000-30-0 guma guarowa
58480 009000-01-5 guma arabska
58720 000111-14-8 kwas heptanowy
59280 000100-97-0 Heksametylenotetramina QM(T) = 15 mg/kg (wyrażony jako formaldehyd) (22)
59360 000142-62-1 kwas heksanowy
59760 019569-21-2 huntyt
59990 007647-01-0 kwas solny
60025 - Uwodornione homopolimery i/lub kopolimery uzyskane z 1-dekenu i/lub 1-dodekenu i/lub 1-oktenu Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V. Nie stosować do wyrobów mających kontakt z żywnością bogatą w tłuszcze
60027 - uwodornione homopolimery lub kopolimery uzyskane z 1-heksenu lub 1-oktenu lub 1-dekenu lub 1-dodekenu lub 1-tetradekenu (Mw: 440-12.000) Nie stosować w wyrobach mających kontakt z żywnością zawierającą tłuszcze, dla której ustanowiono płyn modelowy D.

Zgodnie ze specyfikacją ustanowioną w załączniku V.

60030 012072-90-1 hydromagnezyt
60080 012304-65-3 hydrotalcyt
60160 000120-47-8 kwas 4-hydroksybenzoesowy, ester etylowy
60180 004191-73-5 kwas 4-hydroksybenzoesowy, ester izopropolowy
60200 000099-76-3 kwas 4-hydroksybenzoesowy, ester metylowy
60240 000094-13-3 kwas 4-hydroksybenzoesowy, ester propylowy
60480 003864-99-1 2-(2'-hydroksy- 3,5 '-di-tert-butylofenylo)- 5-chlorobenzotriazol SML(T) = 30 mg/kg(19)
60560 009004-62-0 hydroksyetyloceluloza
60880 009032-42-2 hydroksyetylometyloceluloza
61120 009005-27-0 skrobia hydroksyetylowa
61390 037353-59-6 hydroksymetyloceluloza
61680 009004-64-2 hydroksypropyloceluloza
61800 009049-76-7 skrobia hydroksypropylowa
61840 000106-14-9 kwas 12-hydroksystearynowy
62020 007620-77-1 Kwas 12-hydroksystearynowy, sól litowa SML(T) = 0,6 mg/kg(8) (w przeliczeniu na lit)
62140 006303-21-5 kwas podfosforawy
62215 0007439-89-6 żelazo SML = 48 mg/kg
62240 001332-37-2 tlenek żelaza
62245 012751-22-3 Fosforek żelaza W przypadku PET jedynie polimery i kopolimery
62280 009044-17-1 Kopolimer izobutyleno-butenu
62450 000078-78-4 izopentan
62640 008001-39-6 wosk japoński
62720 001332-58-7 kaolin
62800 - kaolin, kalcynowany
62960 000050-21-5 kwas mlekowy
63040 000138-22-7 kwas mlekowy, ester butylowy
63280 000143-07-7 kwas laurynowy
63760 008002-43-5 lecytyna
63840 000123-76-2 kwas lewulinowy
63920 000557-59-5 kwas lignocerynowy
64015 000060-33-3 kwas linolowy
64150 028290-79-1 kwas linolenowy
64500 - lizyna, sole
64640 001309-42-8 wodorotlenek magnezu
64720 001309-48-4 tlenek magnezu
64800 00110-16-7 kwas maleinowy SML(T) = 30 mg/kg(4)
64990 025736-61-2 Bezwodnik maleinowy - styren, kopolimer, sól sodowa Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V
65020 006915-15-7 kwas jabłkowy
65040 000141-82-2 kwas malonowy
65520 000087-78-5 mannit
65920 066822-60-4 chlorek N-metakryloiloksyetylo-N, N-dimetylo-N-karboksymetyloamonowy, sól sodowa -oktadecylo metakrylato-etyl metakrylato-cykloheksyl metakrylato-N-winylo-2- pirolidon, kopolimery
66200 037206-01-2 metylokarboksymetyloceluloza
66240 009004-67-5 metyloceluloza
66560 004066-02-8 2,2'-metylenobis (4-metylo- 6-cykloheksylofenol) SML(T) = 3 mg/kg(6)
66580 000077-62-3 2,2'-Metylenobis(4-metylo-6-(l-metylocykloheksylo)fenol) SML(T) = 3 mg/kg(6)
66640 009004-59-5 metyloetyloceluloza
66695 - metylohydroksymetyloceluloza
66700 009004-65-3 metylohydroksypropyloceluloza
66755 002682-20-4 2-metylo-4-izotiazolino-3-on SML = 0,5 mg/kg. Wyłącznie do stosowania w wodnej dyspersji polimeru i emulsji oraz w stężeniach niewywołujących efektu przeciwbakte-ryjnego na powierzchni polimeru lub samego środka spożywczego
66905 000872-50-4 N-Metylopirolidon
66930 068554-70-1 Metylosilseskwioksan Pozostałość monomeru w metylosilseskwioksan: < 1 mg metylotrimetoksysilan/kg metylosilseskwioksan
67120 012001-26-2 mika
67155 - Mieszanina 4-(2-benzoksazolylo)- 4'-(5-metylo-2-benzoksazolylo)stylben, 4,4'-bis(2-benzoksazolylo) stylben, 4,4'-bis(5-metylo-2- benzoksazolylo)stylben Nie więcej niż 0,05 % w/w (ilość wykorzystanej substancji/ilość formy użytkowej). Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V
67180 - Mieszanina (50 % zawartości wagowej) ftalanu n-decylu-n-oktylu, (25 % zawartości wagowej) ftalanu din-decylu i (25 % zawartości wagowej) ftalanu di-n-oktylu SML = 5 mg/kg(1)
67200 001317-33-5 disiarczek molibdenu
67840 - kwasy montanowe i/lub ich estry z etylenoglikolem i/lub z 1,3-butanodiolem i/lub z gliceryną
67850 008002-53-7 wosk montanowy
67891 000544-63-8 kwas mirystynowy
68040 003333-62-8 7-[2H-nafto-(l,2-D)triazolo-2-ylo]-3-fenylokumaryna
68078 027253-31-2 Kwas neodekanowy, sól kobaltu SML(T) = 0,05 mg/kg (wyrażone jako kwas neodekanowy) i SML(T) = 0,05 mg/kg (14) (wyrażone jako kobalt). Nie do użycia w polimerach kontaktujących się z żywnością, dla której ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWG.
68119 - glikol neopentylowy, diestry i monoestry z kwasem benzoesowym i kwasem 2-etyloheksanowym SML = 5 mg/kg

Nie stosować w wyrobach mających kontakt z żywnością zawierającą tłuszcze, dla której ustanowiono płyn modelowy D.

68125 037244-96-5 sjenit nefelinu
68145 080410-33-9 2,2', 2"-nitrylo(trietylo tris(3,3', 5,5'-tetra-tert-butylo-1,1'-bi-fenylo-2,2'-diylo)fosforyn SML = 5 mg/kg (suma fosforynu i fosforanu)
68960 000301-02-0 oleamid
69040 000112-80-1 kwas oleinowy
69760 000143-28-2 alkohol oleilowy
69920 000144-62-7 Kwas szczawiowy SML(T) = 6 mg/kg (29)
70000 070331-94-1 2,2'-oksamidobis[etylo-3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)-propionian]
70240 012198-93-5 ozokeryt
70400 000057-10-3 kwas palmitynowy
70480 000111-06-8 Kwas palmitynowy, ester butylowy
71020 000373-49-9 kwas palmitooleinowy
71440 009000-69-5 pektyna
71600 000115-77-5 pentaerytryt
71635 025151-96-6 dioleinian pentaerytrytu SML = 0,05 mg/kg. Nie do wykorzystania z polimerami mającymi kontakt z żywnością, dla których ustanowiono płyn modelowy D w dyrektywie 85/572/EWG
71670 178671-58-4 pentaerytrytolo tetrakis (2-cyjano-3,3-difenyloakrylan) SML = 0,05 mg/kg
71680 006683-19-8 pentaerytrytolo tetrakis[3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionian]
71720 000109-66-0 pentan
71960 003825-26-1 Kwas perfluorooktanowy, sól amonowa Do wykorzystywania jedynie w wyrobach wielokrotnego użytku, spiekanych w wysokich temperaturach.
72141 0018600-59-4 2,2'-(1,4-fenyleno)bis[4H-3,1-benzoksazyn-4-on] SML = 0,05 mg/kg (włączając sumę produktów hydrolizy)
72640 007664-38-2 kwas fosforowy
73160 - kwas fosforowy, estry mono- i di-n-alkilowe (C16 i C18) SML = 0,05 mg/kg
73720 000115-96-8 kwas fosforowy, ester trichoroetylowy SML = ND (DL = 0,02 mg/kg, wliczając tolerancję analityczną)
74010 145650-60-8 kwas fosforawy, ester bis(2,4-di-tert-butylo-6-metylofenylo) etylowy SML = 5 mg/kg (suma fosforynu i fosforanu)
74240 031570-04-4 kwas fosforawy, ester tris(2,4-di-tert-butylofenylowy)
74560 000085-68-7 Kwas ftalowy, ester benzylobutylowy Do stosowania jedynie jako:

a) plastyfikator w materiałach i wyrobach wielokrotnego użytku;

b) plastyfikator w materiałach

i wyrobach jednokrotnego użytku mających kontakt z żywnością niezawierającą tłuszczu, z wyjątkiem preparatów dla niemowląt i

preparatów pochodnych określonych w dyrektywie 91/321/EWG i produktów zgodnie z dyrektywą 96/5/WE;

c) środek wsparcia technicznego w stężeniach do 0,1 % w produkcie końcowym.

SML = 30 mg/kg płynu modelowego imitującego żywność.

76415 019455-79-9 Kwas pimelinowy, sól wapniowa
74480 000088-99-3 kwas o-ftalowy
74640 000117-81-7 Kwas ftalowy, ester bis(2-etyloheksylu) Do stosowania jedynie jako:

a) plastyfikator w materiałach i wyrobach wielokrotnego użytku, mających kontakt z żywnością niezawierającą tłuszczu;

b) środek wsparcia technicznego w stężeniach do 0,1 % w produkcie końcowym.

SML = 1,5 mg/kg płynu modelowego imitującego żywność.

74880 000084-74-2 Kwas ftalowy, ester dibutylu Do stosowania jedynie jako:

a) plastyfikator w materiałach i wyrobach wielokrotnego użytku, mających kontakt z żywnością niezawierającą tłuszczu;

b) środek wsparcia technicznego w poliolefinach w stężeniach do 0,05 % w produkcie końcowym.

SML = 0.3 mg/kg płynu modelowego imitującego żywność.

75100 068515-48-0 028553-12-0 Kwas ftalowy, diestry pierwszorzędnych, nasyconych, rozgałęzionych alkoholi C8-C10 z więcej niż 60 % C9 Do stosowania jedynie jako:

a) plastyfikator w materiałach i wyrobach wielokrotnego użytku;

b) plastyfikator w materiałach

i wyrobach jednokrotnego użytku mających kontakt z żywnością niezawierającą tłuszczu, z wyjątkiem preparatów dla niemowląt i preparatów pochodnych określonych w dyrektywie 91/321/EWG i produktów zgodnie z dyrektywą 96/5/WE;

c) środek wsparcia technicznego w stężeniach do 0,1 % w produkcie końcowym.

SML(T) = 9 mg/kg płynu modelowego imitującego żywność(42).

75105 068515-49-1 026761-40-0 Kwas ftalowy, diestry pierwszorzędnych, nasyconych, rozgałęzionych alkoholi C9-C11 z więcej niż 90 % C10 Do stosowania jedynie jako:

a) plastyfikator w materiałach

i wyrobach wielokrotnego użytku;

b) plastyfikator w materiałach

i wyrobach jednokrotnego użytku mających kontakt z żywnością niezawierającą tłuszczu, z wyjątkiem preparatów dla niemowląt i preparatów pochodnych określonych w dyrektywie 91/321/EWG i produktów zgodnie z dyrektywą 96/5/WE;

c) środek wsparcia technicznego w stężeniach do 0,1 % w produkcie końcowym.

SML(T) = 9 mg/kg płynu modelowego imitującego żywność(42).

76320 000085-44-9 bezwodnik ftalowy
76463 - Kwas poliakrylowy, sole SML(T) = 6 mg/kg (36) (dla kwasu akrylowego)
76721 009016-00-6 063148-62-9 polidimetylosiloksan (Mw > 6800) Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V.
76730 - polidimetylosiloksan, gamma-hydroksypropylowany SML = 6 mg/kg
76807 00073018-26-5 poliester kwasu adypinowego

z 1,3-butanediolem, 1,2-propanediolem

i 2-etylo-1-heksanolem

SML = 30 mg/kg
76815 - Poliester kwasu adypinowego z glicerolem lub pentaerytrytem, estry z zawierającymi parzystą liczbę atomów węgla (C12-C22), liniowymi kwasami tłuszczowymi Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V
76723 167883-16-1 Polimer polidimetylosiloksanu, zakoń-czony grupą 3-aminopropylową, z 4,4'-diizocyjanianem dicykloheksy-lometanu Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V
76725 661476-41-1 Polimer polidimetylosiloksanu zakoń-czony grupą 3-aminopropylową, z 1-izocyjaniano-3-izocyjanianome-tylo-3,5,5-trimetylocykloheksanem Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V
76845 031831-53-5 Poliester 1,4-butanodiol z kaprolaktonem Obowiązuje ograniczenie dla nr ref. 14260 i nr ref. 13720.

Zgodnie ze specyfikacjami określonymi w załączniku V.

76866 - Poliestry 1,2-propanediolu i/lub 1,3- i/lub 1,4-butanodiolu i/lub polipropylenoglikolu z kwasem adypinowym, także zakończone kwasem octowym lub kwasami tłuszczowymi C12-C18 lub n-oktanolem i/lub n-dekanolem SML = 30 mg/kg
76960 025322-68-3 polietylenoglikol
77370 070142-34-6 Dipolihydroksystearynian polietylenoglikolu-30
77600 061788-85-0 ester polietylenoglikolowy utwardzonego oleju rycynowego
77702 - estry polietylenoglikolowekwasów alifatycznych monokarboksylowych(C6-C22) oraz ichsiarczany amonu i sodu
77708 - etery polietylenoglikolowe (EO = 1-50) alkoholi pierwszorzędowych liniowych i rozgałęzionych (C8-C22) SML = 1,8 mg/kg

Zgodnie ze specyfikacją ustanowioną w załączniku V.

77732 - Eter glikolu polietylenowego (EO = 1-30, zwykle 5) z 2-cyjano 3-(4-hydroksy-3-metoksyfenylo) akrylanem butylu SML = 0,05 mg/kg. Wyłącznie do wykorzystania w PET
77733 - Eter glikolu polietylenowego (EO = 1-30, zwykle 5) z 2-cyjano 3-(4-hydroksyfenylo) akrylanem butylu SML = 0,05 mg/kg. Wyłącznie do wykorzystania w PET
77895 068439-49-6 Eter monoalkilowy (C16-C18) polietylenoglikolu(EO = 2-6) SML = 0,05 mg/kg i w zgodności z wymaganiami ustanowionymi w załączniku V
77897 - Siarczan polietylenoglikolu (EO = 1-50) eteru monoalkilowego (liniowego i rozgałęzionego, C8-C20), sole SML = 5 mg/kg
79040 009005-64-5 monolaurynian sorbitanu polietylenoglikolu
79120 009005-65-6 monooleinian sorbitanu polietylenoglikolu
79200 009005-66-7 monopalminian sorbitanu polietylenoglikolu
79280 009005-67-8 monostearynian sorbitanu polietylenoglikolu
79360 009005-70-3 trioleinian sorbitanu polietylenoglikolu
79440 009005-71-4 tristearynian sorbitanu polietylenoglikolu
79600 009046-01-9 Polietylenoglikol tridecylo eter fosforan SML = 5 mg/kg. W przypadku materiałów I artykułów przeznaczonych do kontaktu jedynie z żywnością uwodnioną. Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V
79920 009003-11-6 106392-12-5 Poli(etyleno propyleno)glikol
80000 009002-88-4 Wosk polietylenowe
80077 0068441-17-8 woski polietylenowe, utlenione SML = 60 mg/kg
80240 029894-35-7 rycynooleinian poliglicerolu
80350 0124578-12-7 kopolimer kwasu poli(12-hydroksystearynowego) - polietylenoiminy Stosować tylko w politereftalanie etylenu (PET), polistyrenie (PS), polistyrenie wysokoudarowym (HIPS) i poliamidzie (PA) do 0,1 % wjw.

Zgodnie ze specyfikacją ustanowioną w załączniku V.

80480 0090751-07-8; 0082451-48-7 poli(6-morfolino-l,3,5-triazyno-2,4-diilo)-[(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydylo)imino)]-heksametyleno-[(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydylo)imino)] SML = 5 mg/kg (47)

Zgodnie ze specyfikacją ustanowioną w załączniku V.

80510 1010121-89-7 poli(3-nonylo-l, 1 -diokso-1 -tiopropano-1,3-diilo)-blok-poli(x-oleil- 7-hydroksy-l,5-diiminooktano-l,8-diil), mieszanina procesowa przy x = 1 lub 5, zobojętniana kwasem dodecylobenzenosulfonowym Stosować tylko jako środek pomocniczy przy polimeryzacji w produkcji polietylenu (PE), polipropylenu (PP) i polistyrenu (PS).
80640 - polioksyalkilo (C2-C4) dimetylopolisiloksan
80720 008017-16-1 kwasy polifosforowe
80800 025322-69-4 polipropylenoglikol
81060 009003-07-0 Wosk polipropylenowe
81220 192268-64-7 poli-[[6-[N-(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydynylo)-n-butyloamino]-l, 3,5-triazino-2,4-diylo][(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydynylo)imino]-l, 6-heksadiylo-[(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydynylo)imino]]-alfa-[N, N, N', N'-tetrabutylo-N"-(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydynylo)-N"-[6-(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydynyloamino)-heksylo]-[l, 3,5-triazyno-2,4,6-triamino]-omega-N, N, N, N'-tetrabutylo-l, 3,5-triazyno-2,4-diamina SML = 5 mg/kg
81500 9003-39-8 Poliwinylopyrolidon Zgodnie ze specyfikacjami określonymi w załączniku V.
81515 087189-25-1 Poli (glicerolan cynku) SML(T) = 25 mg/kg(38) (wyrażony jako cynk)
81520 007758-02-3 bromek potasu
81600 001310-58-3 wodorotlenek potasu
81760 - Proszki, łuski i włókna z mosiądzu, brązu, miedzi, stali nierdzewnej, cyny oraz stopów miedzi, cyny i żelaza SML(T) = 5 mg/kg(7) (w przeliczeniu na miedź);

SML = 48 mg/kg (w przeliczeniu na żelazo)

81840 000057-55-6 1,2-propanodiol
81882 000067-63-0 2-propanol
82000 000079-09-4 kwas propionowy
82080 009005-37-2 alginian 1,2-propylenoglikolu
82240 022788-19-8 dilaurynian 1,2-propylenoglikolu
82400 000105-62-4 dioleinian 1,2-propylenoglikolu
82560 033587-20-1 dipalmitynian 1,2-propylenoglikolu
82720 006182-11-2 distearynian 1,2-propylenoglikolu
82800 027194-74-7 monolaurynian 1,2-propylenoglikolu
82960 001330-80-9 monooleinian 1,2-propylenoglikolu
83120 029013-28-3 monopalminian 1,2-propylenoglikolu
83300 001323-39-3 monostearynian 1,2-propylenoglikolu
83320 - propylohydroksyetyloceluloza
83325 - propylohydroksymetyloceluloza
83330 - propylohydroksypropyloceluloza
83440 002466-09-3 kwas pirofosforowy
83455 013445-56-2 kwas pirofosforawy
83460 012269-78-2 pirofilit
83470 014808-60-7 kwarc
83599 068442-12-6 produkty reakcji kwasu oleinowego, estru 2-merkaptoetylowego, z dichlorodi-metylocyną, siarczkiem sodu i trichlorometylocyną SML(T) = 0,18 mg/kg(16) (wyrażony jako cyna)
83610 073138-82-6 kwasy żywiczne i kwasy kalafoniowe
83840 008050-09-7 kalafonia
84000 008050-31-5 kalafonia, ester z glicerolem
84080 008050-26-8 kalafonia, ester z pentaerytrytem
84210 065997-06-0 kalafonia, utwardzona
84240 065997-13-9 kalafonia, utwardzona, ester z glicerolem
84320 008050-15-5 kalafonia, utwardzona, ester z metanolem
84400 064365-17-9 kalafonia, utwardzona, ester z pentaerytrytem
84560 009006-04-6 kauczuk, naturalny
84640 000069-72-7 kwas salicylowy
85360 000109-43-3 kwas sebacynowy, ester dibutylowy
85601 - Krzemiany, naturalne, silanowane (z wyjątkiem azbestów)
85610 - krzemiany, naturalne, silanowane (z wyjątkiem azbestów)
85680 001343-98-2 kwas krzemowy
85840 053320-86-8 kwas krzemowy, sól sodowa magnezu litu SML(T) = 0,6 mg/kg(8) (wyrażony jako lit)
86000 - kwas krzemowy, sililowany
86160 000409-21-2 węglik krzemu
86240 007631-86-9 ditlenek krzemu
86285 - ditlenek krzemu, silanowany
86560 007647-15-6 bromek sodu
86720 001310-73-2 wodorotlenek sodu
87040 001330-43-4 tetraboran sodu SML(T) = 6 mg/kg(23) (wyrażony jako boron) bez uszczerbku dla przepisów dyrektywy 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 330 z 5.12.1998, str. 32).
87200 000110-44-1 kwas sorbitowy
87280 029116-98-1 dioleinian sorbitanu
87520 062568-11-0 monobehenian sorbitanu
87600 001338-39-2 monolaurynian sorbitanu
87680 001338-43-8 monooleinian sorbitanu
87760 026266-57-9 monopalminian sorbitanu
87840 001338-41-6 monostearynian sorbitanu
87920 061752-68-9 tetrasterynian sorbitanu
88080 026266-58-0 trioleinian sorbitanu
88160 054140-20-4 tripalminian sorbitanu
88240 026658-19-5 tristearynian sorbitanu
88320 000050-70-4 sorbit
88600 026836-47-5 monostearynian sorbitu
88640 008013-07-8 Olej sojowy, epoksydowany SML = 60 mg/kg. Jednakże w przypadku uszczelek PCV wykorzystywanych do plombowania pojemników szklanych zawierających mleko w proszku do początkowego i dalszego żywienia niemowląt określone w dyrektywie 91/321/EWG lub zawierających przetworzoną żywność na bazie zbóż oraz żywność dla niemowląt i małych dzieci określoną w dyrektywie 96/5/WE, SML zostaje obniżony do 30 mg/kg.

Zgodnie ze specyfikacjami określonymi w załączniku V.

88800 009005-25-8 skrobia, jadalna
88880 068412-29-3 skrobia, hydrolizowana
88960 000124-26-5 stearamid
89040 000057-11-4 kwas stearynowy
89120 000123-95-5 Kwas stearynowy, ester butylowy
89200 007617-31-4 Kwas stearynowy, sól miedzi SML(T) = 5 mg/kg(7) (wyrażony jako miedź)
89440 - kwas stearynowy, estry z etylenoglikolem SML(T) = 30 mg/kg(3)
90720 058446-52-9 stearoilobenzoilometan
90800 005793-94-2 kwas stearoilo-2-mlekowy, sól wapnia
90960 000110-15-6 kwas bursztynowy
91200 000126-13-6 izobutyrat octanu sacharozy
91360 000126-14-7 oktaoctan sacharozy
91530 - diestry alkilowe (C4-C2o) lub cykloheksylowe kwasu sulfobursztynowego, sole SML = 5 mg/kg
91815 - estry monoalkilowe (C10-C16) polietylenoglikolowe kwasu sulfobursztynowego, sole SML = 2 mg/kg
91840 007704-34-9 siarka
91920 007664-93-9 kwas siarkowy
92030 010124-44-4 Kwas siarkowy, sól miedzi SML(T) = 5 mg/kg(7) (wyrażony jako miedź)
92080 014807-96-6 talk
92150 001401-55-4 kwasy garbnikowe Zgodnie ze specyfikacjami JECFA.
92160 000087-69-4 kwas winowy
92195 - tauryna, sole
92200 0006422-86-2 kwas tereftalowy, bis(2-etylohe-ksylo) ester SML = 60 mg/kg
92205 057569-40-1 kwas tereftalowy, diester z 2,2'-metylenobis(4-metylo-6-tert-butylofenolem)
92350 000112-60-7 tetraetylenoglikol
92470 0106990-43-6 N,N',N",N"-tetrakis(4,6-bis(N-butylo-(N-metylo-2,2,6,6-tetrametylopiperydyn-4-ilo)amino)triazyn-2-ilo)-4,7-diazade-kano-1,10-diamina SML = 0,05 mg/kg
92475 0203255-81-6 3,3',5,5'-tetrakis(tert-butylo)-2,2'-dihyd-roksybifenyl, ester cykliczny z kwasem [ 3-(3-tert-butylo-4-hydroksy-5 -metylofe-ny lo)p ropylo] oksy fosfonowy m SML = 5 mg/kg (wyrażone jako suma formy fosforynowej i fosforanowej substancji i produktów hydrolizy).
92640 000102-60-3 N, N, N', N'-tetrakis(2-hydroksypropylo)etylenodiamina
92700 078301-43-6 2,2,4,4-tetrametylo-20-(2,3-epoksy-propylo)-7-oksa-3,20-diazadispiro-(5.1.11.2)-heneikozano-21 -on, polimer SML = 5 mg/kg
92930 120218-34-0 tiodietanolobis(5-metoksykarbonylo-2,6-dimetylo-l,4-dihydropirydyno-3-karboksylat) SML = 6 mg/kg
93440 013463-67-7 ditlenek tytanu
93450 ditlenek tytanu, pokryty kopolimerem n-oktylotrichlorosilanu i [kwasu aminotris(metylenofosfonowego), soli pentasodowej] Zgodnie ze specyfikacją ustanowioną w załączniku V.
93520 000059-02-9 010191-41-0 alfa-tokoferol
93680 009000-65-1 guma tragakantowa
93720 000108-78-1 2,4,6-triamino-l,3,5-triazyna SML = 30 mg/kg
93760 000077-90-7 Cytrynian tri-n-butylo acetylu
94000 0000102-71-6 trietanoloamina SML = 0,05 mg/kg (włączając addukt z chlorowodorkiem).
94320 000112-27-6 trietylenoglikol
94425 0000867-13-0 fosfonooctan trietylowy Stosować tylko w politereftalanie etylenu (PET).
94960 000077-99-6 1,1,1 -trimetylopropan SML = 6 mg/kg
94985 - trimetylolopropan, mieszane triestry i diestry z kwasem benzoesowym i kwasem 2-etyloheksanowym SML = 5 mg/kg

Nie stosować w wyrobach mających kontakt z żywnością zawierającą tłuszcze, dla której ustanowiono płyn modelowy D.

95000 028931-67-1 Kopolimer metakrylowy trimetylolopropanotrimetakrylanowy
95020 6846-50-0 Dwuizomaślan 2,2,4-trimetylo-1,3-pentanediol dwuizobutratu SML = 5 mg/kg żywności. Do stosowania wyłącznie w rękawicach jednorazowych.
95200 001709-70-2 l,3,5-trimetylo-2,4,6-tris(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksybenzylo)benzen
95270 161717-32-4 2,4,6-tris(tert-butylo)fenylo 2-butylo-2-etylo-l,3-propanodiolo fosforyn SML = 2 mg/kg (jako suma fosforynu, fosforanu i produktu hydrolizy = TTBP)
95420 745070-61-5 1,3,5-tris(2,2-dwumetylopropanamido) benzen SML = 0,05 mg/kg żywności";
95725 110638-71-6 wermikulit, produkt reakcji z kwasem cytrynowym, sól litu SML(T) = 0,6 mg/kg(8) (wyrażony jako lit)
95855 007732-18-5 woda Zgodnie z dyrektywą98/83/EWG.
95858 - Woski, parafinowe, rafinowane, pochodne materiałów z ropy naftowej lub syntetycznych materiałów węglo-wodorowych SML = 0,05 mg/kg i zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V. Nie stosować do wyrobów mających kontakt z żywnością bogatą w tłuszcze
95859 - woski, rafinowane, pochodne materiałów z ropy naftowej lub syntetycznych materiałów węglowodorowych Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V.
95883 - białe oleje mineralne, parafinowe pochodne z materiałów węglowodorowych z ropy naftowej Zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V.
95905 013983-17-0 wolastonit
95920 - mączka i wióry drzewne, nierafinowane
95935 011138-66-2 guma ksantanowa
96190 020427-58-1 Wodorotlenek cynku SML(T) = 25 mg/kg(38) (wyrażony jako cynk)
96240 001314-13-2 Tlenek cynku SML(T) = 25 mg/kg(38) (wyrażony jako cynk)
96320 001314-98-3 Siarczek cynku SML(T) = 25 mg/kg(38) (wyrażony jako cynk)"

Sekcja  B

Wykaz dodatków określonych w art. 4 akapit drugi

Nr Ref. Nr CAS Nazwa Ograniczenia i/lub wymagania
(1) (2) (3) (4)
30180 002180-18-9 kwas octowy, sól manganu SML(T) = 0,6 mg/kg(10) (wyrażony jako mangan)
31500 025134-51-4 Kwas akrylowy - kwas akrylowy, ester 2-etyloheksylowy, kopolimer SML(T) = 6 mg/kg(36) (wyrażony jako kwas akrylowy) i SML = 0,05 mg/kg (wyrażony jako kwas akrylowy, ester 2-etyloheksylowy)
31520 061167-58-6 kwas akrylowy, ester 2-tert-butylo-6-(3-tert-butylo-2-hydroksy-5-metylo-benzylo)-4-metylofenylowy SML = 6 mg/kg
31920 000103-23-1 kwas adypinowy, ester bis(2-etyloheksylowy) SML = 18 mg/kg(1)
34130 - Alkil, liniowy z parzystą liczbą atomów węgla (C12-C20) dimety-loamin SML = 30 mg/kg
34230 - kwasy alkilo(C8-C22)sulfonowe SML = 6 mg/kg
34650 151841-65-5 Hydroksybis [2,2'-metylenobis (4,6-di-tert. butylofenylo)fosforan glinu SML = 5 mg/kg
35760 001309-64-4 Tritlenek antymonu SML = 0,04 mg/kg(39) (w przeliczeniu na antymon)
36720 017194-00-2 wodorotlenek baru SML(T) = 1 mg/kg(12) (wyrażony jako bar)
36800 010022-31-8 azotan baru SML(T) = 1 mg/kg(12) (wyrażony jako bar)
38000 000553-54-8 Kwas benzoesowy, sól litu SML(T) = 0,6 mg/kg (wyrażony jako lit) (8)
38240 000119-61-9 benzofenon SML = 0,6 mg/kg
38505 351870-33-2 Kwas cis-endo-bicyklo[2.2.1]heptano- 2,3-dikarboksylowy, sól disodowa SML = 5 mg/kg. Nie stosować z polietylenem w kontakcie z żywnością kwaśną. Czystość ≥ Ý 96 %
38560 007128-64-5 2,5-bis(5-tert-butylo-2-benzoksazolilo)tiofen SML = 0,6 mg/kg
38700 063397-60-4 bis(2-karbobutoksyetylo)cyno-bis(izooktylo merkaptooctan) SML = 18 mg/kg
38800 032687-78-8 N, N'-bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionylo) hydrazyd SML = 15 mg/kg
38820 026741-53-7 difosforan bis(2,4-di-tert-butylofenylo) pentaerytrytu SML = 0,6 mg/kg
38940 110675-26-8 2,4-Bis(dodecylotiometylo)-6- metylofenol SML(T) = 5 mg/kg(40)
39060 035958-30-6 1,1-bis(2-hydroksy-3,5-di-tert-butylofenylo)etan SML = 5 mg/kg
39090 - N, N-bis(2-hydroksyetylo)alkilo(C8-C18)amina SML(T) = 1,2 mg/kg(13)
39120 - chlorowodorki N, N-bis(2-hydroksyetylo)alkilo(C8-C18)aminy SML(T) = 1,2 mg/kg(13) wyrażony jako amina trzeciorzędowa (wyrażony z wyłączeniem HCl)
40000 000991-84-4 2,4-bis(oktylomerkapto)-6-(4-hydroksy-3,5-di-tert-butyloanilino)-l,3,5-triazyna SML = 30 mg/kg
40020 110553-27-0 2,4-Bis(oktylotiometylo)-6-metylofenol SML(T) = 5 mg/kg(40)
40160 061269-61-2 N, N'-bis(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydylo)heksametylenodiamino-l, 2-dibromoetan, kopolimer SML = 2,4 mg/kg
40720 025013-16-5 Tert-butylo-4-hydroksyanizol (= BHA) SML = 30 mg/kg
40800 013003-12-8 4,4'-butylideno-bis(6-tert-butylo-3-metylofenylo-ditridecylo fosforyn) SML = 6 mg/kg
40980 019664-95-0 kwas butyrowy, sól manganu SML(T) = 0,6 mg/kg(10) (wyrażony jako mangan)
42000 063438-80-2 (2-karbobutoksyetylo)cyno-tris(izooktylo merkaptooctan) SML = 30 mg/kg
42400 010377-37-4 kwas węglowy, sól litu SML(T) = 0,6 mg/kg(8) (wyrażony jako lit)
42480 000584-09-8 kwas węglowy, sól rubidu SML = 12 mg/kg
43600 004080-31-3 chlorek 1-(3-Chloroallilo)-3,5,7-triazo-1-azoniaadamantanu SML = 0,3 mg/kg
43680 000075-45-6 chlorodifluorometan SML = 6 mg/kg i zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V
44960 011104-61-3 tlenek kobaltu SML(T) = 0,05 mg/kg(14) (wyrażony jako kobalt)
45440 - krezole, butylowane, styrenowane SML = 12 mg/kg
45650 006197-30-4 kwas 2-cyjano-3,3-difenyloakrylowy, ester 2-etyloheksylowy SML = 0,05 mg/kg
46640 000128-37-0 2,6-di-tert-butylo-4-etylofenol SML = 3,0 mg/kg
47500 153250-52-3 Dikarboksamid N,N'-dicykloheksylo-2,6-naftalenu SML = 5 mg/kg
47600 084030-61-5 Bis(izooktylomerkaptooctan)di-ndodecylocyny SML(T) = 0,05 mg/kg żywności(41) (jako suma tris(izooktylomerkaptooctanu) mono-n-dodecylocyny, bis(izooktylomerkaptooctanu) di-n-dodecylocyny, trichlorku mono-dodecylocyny i dichlorku di-dodecylocyny), wyrażona jako suma chlorku mono-dodecylocyny i di-dodecylocyny
48640 000131-56-6 2,4-dihydroksybenzofenon SML(T) = 6 mg/kg(15)
48800 000097-23-4 2,2'-dihydroksy-5,5'-dichlorodifenylometan SML = 12 mg/kg
48880 000131-53-3 2,2'-dihydroksy-4-rnetoksybenzofenon SML(T) = 6 mg/kg(15)
49595 057583-35-4 Dimetylocyno bis(etyloheksylo merkaptooctan) SML(T) = 0,18 mg/kg(16) (wyrażony jako cyna)
49600 026636-01-1 dimetylocyno bis(izooktylo merkaptooctan) SML(T) = 0,18 mg/kg(16) (wyrażony jako cyna)
49840 002500-88-1 disiarczek dioktadecylu SML = 3 mg/kg
50160 - Bis (n-alkilo(C10-C16)merkaptooctan) di-n-oktylo-cyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
50240 010039-33-5 Bis(2-etyloheksylomaleinian) di-noktylocyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
50320 015571-58-1 Bis(2-etyloheksylomerkaptooctan) di-n-oktylocyny SML(T) = 0.006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
50360 - Bis(etylomaleinian) di-n-oktylocyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
50400 033568-99-9 Bis(izooktylomaleinian) di-n-oktylocyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
50480 026401-97-8 Bis(izooktylomerkaptooctan) di-n-oktylocyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
50560 - 1,4-Butanodiolo-bis(merkaptooctan) di-n-oktylocyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
50640 003648-18-8 Dilaurynian di-n-oktylocyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
50720 015571-60-5 Dimaleinian di-n-oktylocyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
50800 - Estryfikowany dimaleinian di-n-oktylocyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
50880 - Dimaleinian di-n-oktylocyny, polimery (n = 2-4) SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
50960 069226-44-4 Glikol etylenowy bis(merkaptooctano) di-n-oktylocyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
51040 015535-79-2 Merkaptooctan di-n-oktylocyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
51120 - 2-Etyloheksylo-tiobenzoesanomerkaptooctan di-n-oktylocyny SML(T) = 0,006 mg/kg(17) (wyrażony jako cyna)
51570 000127-63-9 difenylo sulfon SML(T) = 3 mg/kg(25)
51680 000102-08-9 N, N'-difenylotiomocznik SML = 3 mg/kg
52000 027176-87-0 kwas dodecylobenzenosulfonowy SML = 30 mg/kg
52320 052047-59-3 2-(4-dodecylofenylo)indol SML = 0,06 mg/kg
52880 023676-09-7 kwas 4-etoksybenzoesowy, ester etylowy SML = 3,6 mg/kg
53200 023949-66-8 2-etoksy-2'-etyloksyanilid SML = 30 mg/kg
53670 032509-66-3 Bis[3,3-bis(3-tert-butylo-4-hydroksyfe-nylo)maślan]glikolu etylenowego SML = 6 mg/kg
54880 000050-00-0 Formaldehyd SML(T) = 15 mg/kg (22)
55200 001166-52-5 Kwas galusowy, ester dodecylu SML(T) = 30 mg/kg H
55280 001034-01-1 Kwas galusowy, ester oktylu SML(T) =30 mg/kg (34)
55360 000121-79-9 Kwas galusowy, ester propylu SML(T) = 30 mg/kg (34)
58960 000057-09-0 bromek heksadecylotrimetyloamonu SML = 6 mg/kg
59120 023128-74-7 l,6-heksametyleno-bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionamid) SML = 45 mg/kg
59200 035074-77-2 l,6-heksametyleno-bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionian) SML = 6 mg/kg
60320 070321-86-7 2-[2-hydroksy-3,5-bis(l,l-dimetylobenzylo)fenylo)benzotriazol SML = 1,5 mg/kg
60400 003896-11-5 2-(2'-hydroksy-3'-tert-butylo-5'-metylofenylo)-5-chlorobenzotriazol SML(T) = 30 mg/kg(19)
60800 065447-77-0 kwas l-(2-hydroksyetylo)-4-hydroksy-2,2,6,6-tetrametylo piperydyno-bursztynowy, ester dimetylowy, kopolimer SML = 30 mg/kg
61280 003293-97-8 2-hydroksy-4-n-heksyloksybenzofenon SML(T) = 6 mg/kg(15)
61360 000131-57-7 2-hydroksy-4-metoksybenzofenon SML(T) = 6 mg/kg(15)
61440 002440-22-4 2-(2'-hydroksy-5'-metylofenylo)benzotriazol SML(T) = 30 mg/kg(19)
61600 001843-05-6 2-Hydroksy-4-n-oktyloksybenzofenon SML(T) = 6 mg/kg(15)
63200 051877-53-3 kwas mlekowy, sól manganu SML(T) = 0,6 mg/kg(10) (wyrażony jako mangan)
63940 008062-15-5 Kwas lignosulfonowy SML = 0,24 mg/kg i do stosowania jedynie jako dyspregator w przypadku dyspersji tworzyw sztucznych
64320 010377-51-2 jodek litu SML(T) = 1 mg/kg(11) (wyrażony jako jod) i SML(T) = 0,6 mg/kg(8) (wyrażony jako lit)
65120 007773-01-5 chlorek manganu SML(T) = 0,6 mg/kg(10) (wyrażony jako mangan)
65200 012626-88-9 wodorotlenek manganu SML(T) = 0,6 mg/kg(10) (wyrażony jako mangan)
65280 010043-84-2 podfosforyn manganu SML(T) = 0,6 mg/kg(10) (wyrażony jako mangan)
65360 011129-60-5 tlenek manganu SML(T) = 0,6 mg/kg(10) (wyrażony jako mangan)
65440 - pirfofosforyn manganu SML(T) = 0,6 mg/kg(10) (wyrażony jako mangan)
66350 085209-93-4 Fosforan litowo 2,2'-metylenobis( 4,6-di-tert-butylofenylowy) SML = 5 mg/kg i SML(T) = 0,6(8) (wyrażony jako lit)
66360 085209-91-2 fosforan sodowo 2,2'-metyleno bis(4,6-di-tert-butylofenylowy) SML = 5 mg/kg
66400 000088-24-4 2,2'-metyleno Bis (4-etylo-6-tert-butylofenol) SML(T) = 1,5 mg/kg(20)
66480 000119-47-1 2,2'-metyleno bis (4-metylo-6-tert-butylofenol) SML(T) = 1,5 mg/kg(20)
67360 067649-65-4 Tris(izooktylomerkaptooctan) mono-n-dodecylocyny SML(T) = 0,05 mg/kg żywności(41) (jako suma tris(izooktylomerkaptooctanu) mono-n-dodecylocyny, bis(izooktylomerkaptooctanu) di-n-dodecylocyny, trichlorku mono-dodecylocyny i dichlorku di-dodecylocyny), wyrażona jako suma chlorku mono-dodecylocyny i di-dodecylocyny
67515 057583-34-3 Monometylocyno tris(etyloheksylo merkaptooctan) SML(T) = 0,18 mg/kg(16) (wyrażony jako cyna)
67520 054849-38-6 monometylocyno tris(izooktylo merkaptooctan) SML(T) = 0,18 mg/kg(16) (wyrażony jako cyna)
67600 - mono-n-oktylocyno tris(alkilo(C10-C16) merkaptooctan SML(T) = 1,2 mg/kg(18) (wyrażony jako cyna)
67680 027107-89-7 mono-n-oktylocyno tris(2-etyloheksylo merkaptooctan) SML(T) = 1,2 mg/kg(18) (wyrażony jako cyna)
67760 026401-86-5 mono-n-oktylocyno tris(izooktylo merkaptooctan) SML(T) = 1,2 mg/kg(18) (wyrażony jako cyna)
67896 020336-96-3 Kwas mirystynowy, sól litu (T) = 0,6 mg/kg (wyrażony jako lit) (8)
68320 002082-79-3 oktadecylo 3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionian SML = 6 mg/kg
68400 010094-45-8 oktadecyloerukamid SML = 5 mg/kg
68860 004724-48-5 kwas n-oktylofosfoniowy SML = 0,05 mg/kg
69160 014666-94-5 Kwas oleinowy, sól kobaltu SML(T) = 0,05 mg/kg(14) (wyrażony jako kobalt)
69840 016260-09-6 oleilopalmitamid SML = 5 mg/kg
71935 007601-89-0 Kwas nadchlorowy, sól sodu monowodna SML = 0,05 mg/kg
72081/10 - Ropopochodne żywice węglowodo-rowe (uwodornione) Zgodnie ze specyfikacjami określonymi w załączniku V
72160 000948-65-2 2-fenylindol SML = 15 mg/kg
72800 001241-94-7 kwas fosforowy, ester difenylo 2-etyloheksylowy SML = 2,4 mg/kg
73040 013763-32-1 kwas fosforowy, sole litu SML(T) = 0,6 mg/kg(8) (wyrażony jako lit)
73120 010124-54-6 kwas fosforowy, sole manganu SML(T) = 0,6 mg/kg(10) (wyrażony jako mangan)
74400 - kwas fosforawy, tris(nonylo-i/lub dinonilofenylo) ester SML = 30 mg/kg
77440 - dirycynooleinian polietylenoglikolu SML = 42 mg/kg
77520 061791-12-6 ester polietylenoglikolowy oleju rycynowego SML = 42 mg/kg
78320 009004-97-1 monorycynooleinian polietylenoglikolu SML = 42 mg/kg
81200 071878-19-8 poli[6-[(l,l,3,3-tetrametylobutylo)amino]-l, 3,5-triazyno-2,4-diylo]-[(2,2,6,6-tetramet7lo-4-piperydylo)-imino]heksametyleno[(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydylo) imina] SML = 3 mg/kg
81680 007681-11-0 jodek potasu SML(T) = 1 mg/kg(11) (wyrażony jako jod)
82020 019019-51-3 kwas propionowy, sól kobaltowa SML(T) = 0,05 mg/kg(14) (wyrażony jako kobalt)
83595 119345-01-6 produkty reakcji di-tert-butylofosfonianu z bifenylem, otrzymane przez kondensację 2,4-di-tert-butylofenolu z produktami reakcji Friedla-Craftsa trichlorku fosforu i bifenylu SML = 18 mg/kg i zgodnie ze specyfikacjami ustanowionymi w załączniku V.
83700 000141-22-0 kwas rycynolowy SML = 42 mg/kg
84800 000087-18-3 kwas salicylowy, ester 4-tert-butylofenylowy SML = 12 mg/kg
84880 000119-36-8 kwas salicylowy, ester metylowy SML = 30 mg/kg
85760 012068-40-5 kwas krzemowy, sól litowo-glinowa (2:1:1) SML(T) = 0,6 mg/kg(8) (wyrażony jako lit)
85920 012627-14-4 kwas krzemowy, sól litu SML(T) = 0,6 mg/kg(8) (wyrażony jako lit)
85950 037296-97-2 Fluorokrzemian magnezowosodowy SML = 0,15 mg/kg (wyrażony jako fluorek). Stosować jedynie w przypadku warstw lub materiałów wielowarstwowych nie wchodzących w bezpośredni kontakt z żywnością
86480 007631-90-5 Bisiarczyn sodu SML(T) = 10 mg/kg (wyrażony jako SO2) (30)
86800 007681-82-5 jodek sodu SML(T) = 1 mg/kg(11) (wyrażony jako jod)
86880 - monoalkilo dialkilofenoksybenzenodisulfonian sodu SML = 9 mg/kg
86920 007632-00-0 Azotan(III) sodu SML = 0,6 mg/kg
86960 007757-83-7 Siarczyn sodu SML(T) = 10 mg/kg (wyrażony jako SO2) (30)
87120 007772-98-7 Tiosiarczan sodu SML(T) = 10 mg/kg (wyrażony jako SO2) (30)
89170 013586-84-0 kwas stearynowy, sól kobaltu SML(T) = 0,05 mg/kg(14) (wyrażony jako kobalt)
92000 007727-43-7 kwas siarkowy, sól baru SML(T) = 1 mg/kg(12) (wyrażony jako bar)
92320 - tetradecylo-polietylenoglikolo(EO = 3-8) eter kwasu glikolowego SML = 15 mg/kg
92560 038613-77-3 tetrakis(2,4-di-tert-butylo-fenylo)- 4,4'-bifenyleno difosfonian SML = 18 mg/kg
92800 000096-69-5 4,4'-tiobis(6-terc-butylo-3-metylofenol) SML = 0,48 mg/kg
92880 041484-35-9 tiodietanolo bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionian) SML = 2,4 mg/kg
93120 000123-28-4 kwas tiodipropionowy, ester didodecylowy SML(T) = 5 mg/kg(21)
93280 000693-36-7 kwas tiodipropionowy, ester diokadecylowy SML(T) = 5 mg/kg(21)
93970 - Ftalan bis(heksahydro) tricyklodekanodimetanolu SML = 0,05 mg/kg
94400 036443-68-2 bis[3-(3-tert-butylo-4-hydroksy-5-metylofenylo) propionian] glikolu trietylenu SML = 9 mg/kg
94560 000122-20-3 triizopropanoloamina SML = 5 mg/kg
95265 227099-60-7 1,3,5-Tris(4-benzoilofenilo)benzen SML = 0,05 mg/kg
95280 040601-76-1 1,3,5-tris (4-tert-butylo-3-hydroksy-2,6-dimetylobenzylo)- 1,3,5 -triazyno-2,4,6(1H, 3H, 5H)-trion SML = 6 mg/kg
95360 027676-62-6 1,3,5-tis(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksybenzylo)- 1,3,5-triazyno-2,4,6(lH, 3H, 5H)-trion SML = 5 mg/kg
95600 001843-03-4 1,1,3-tis(2-metylo-4-hydroksy-5-tert-butylofenylo) butan SML = 5 mg/kg

ZAŁĄCZNIK  IV 30

PRODUKTY OTRZYMANE W DRODZE FERMENTACJI BAKTERYJNEJ

Numer ref. Nr CAS Nazwa Ograniczenia i/lub wymagania
(1) (2) (3) (4)
18888 080181-31-3 Kwas 3-hydroksybutanowego i kwas 3-hydroksypentanowego, kopolimer W zgodności z wymaganiami zawartymi w załączniku V

ZAŁĄCZNIK  IVA 31

SUBSTANCJE LIPOFILOWE, DO KTÓRYCH MA ZASTOSOWANIE FRF

Nr ref. Nr CAS Nazwa
31520 061167-58-6 Kwas akrylowy, ester 2-tert-butylo-6-(3-tert-butylo-2-hydroksy-5-metylobenzylo)-4-metylofenylowy
31530 123968-25-2 Kwas akrylowy, ester 2,4-di-tert-pentylo-6-(l-(3,5-di-tert-pentylo-2-hydroksyfenylo) etylo)fenylowy
31920 000103-23-1 Adypinian bis(2-etyloheksylu)
34130 - Alkil, liniowy z parzystą liczbą atomów węgla (C12-C20) dimetyloamin
38240 000119-61-9 Benzofenon
38515 001533-45-5 4,4'-bis(2-benzoksazolylo)stilben
38560 007128-64-5 2,5-Bis(5-tert-butylo-2-benzoksazolilo)-tiofen
38700 063397-60-4 Bis(izooktylomerkaptooctan) bis(2-karbobutoksyetylo)cyny
38800 032687-78-8 N,N'-Bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionylo) hydrazyd
38810 080693-00-1 Difosforyn bis(2,6-di-tert-butylo-4-metylofenylo)pentaerytrytolu
38820 026741-53-7 Difosforyn bis(2,4-di-tert-butylofenylo)pentaerytrytolu
38840 154862-43-8 Difosforyn bis(2,4-dikumylofenylo)pentaerytrytolu
39060 035958-30-6 1,1-bis(2-hydroksy-3,5-di-tert-butylofenylo)etan
39815 182121-12-6 9,9-bis(metoksymetylo)fluoren
39925 129228-21-3 3,3-bis(metoksymetylo)-2,5-dimetyloheksan
40000 000991-84-4 2,4-bis(oktylomerkapto)-6-(4-hydroksy-3,5-di-tert-butyloanilino)-l,3,5-triazyna
40020 110553-27-0 2,4-bis(oktylotiometylo)-6-metylofenol
40800 013003-12-8 Bis(6-tert-butylo-3-metylofenylo-ditridecylofosforyn)4,4'-butylidenu
42000 063438-80-2 Tris(izooktylomerkaptooctan) 2-karbobutoksyetylocyny
45450 068610-51-5 Kopolimer p-krezolu z dicyklopentadienem i izobutenem
45705 166412-78-8 Kwas 1,2-cykloheksadwuwęglowy, ester dwuizononylu
46720 004130-42-1 2,6-di-tert-butylo-4-etylofenol
47540 027458-90-8 Disiarczek di-tert-dodecylu
47600 084030-61-5 Bis(izooktylomerkaptooctan)di-n-dodecylocyny
48800 000097-23-4 2,2'-dihydroksy-5,5'-dichlorodifenylometan
48880 000131-53-3 2,2'-dihydroksy-4-rnetoksybenzofenon
49080 852282-89-4 N-(2,6-diizopropylofenylo)-6-[4-(1,1,3,3-tetrametylobutylo)fenoksy]-1H-benzo[de]izochinolino-1,3(2H)-dion
49485 134701-20-5 2,4-dimetylo-6-(l-metylopentadecylo)fenol
49840 002500-88-1 Disiarczek dioktadecylu
51680 000102-08-9 N,N'-difenylotiomocznik
52320 052047-59-3 2-(4-dodecylofenylo)indol
53200 023949-66-8 2-etoksy-2'-etyloksyanilid
53670 032509-66-3 Bis[3,3-bis(3-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)maślan]glikolu etylenowego
54300 118337-09-0 2,2'-etylidenobis[fluorofosfonian(4,6-di-tert-butylofenylu)]
59120 023128-74-7 1,6-heksametyleno-bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionamid)
59200 035074-77-2 Bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo)propionian)1,6-heksametylenu
60320 070321-86-7 2-(2-hydroksy-3,5-bis(1,1-dimetylobenzylo)fenylo)benzotriazol
60400 003896-11-5 2-(2'-hydroksy-3'-tert-butylo-5'-metylofenylo)-5-chlorobenzotriazol
60480 003864-99-1 2-(2'-hydroksy-3,5'-di-tert-butylofenylo)-5-chlorobenzotriazol
61280 003293-97-8 2-hydroksy-4-n-heksylooksybenzofenon
61360 000131-57-7 2-hydroksy-4-metoksybenzofenon
61600 001843-05-6 2-hydroksy-4-n-oktyloksybenzofenon
66360 085209-91-2 Fosforan 2-2'-metyleno bis(4,6-di-tert-butylofenylo)sodu
66400 000088-24-4 2,2'-metyleno bis(4-etylo-6-tert-butylofenol)
66480 000119-47-1 2,2'-metyleno bis(4-metylo-6-tert-butylofenol)
66560 004066-02-8 2,2'-metyleno bis(4-metylo-6-cyklo-heksylofenol)
66580 000077-62-3 2,2'-metyleno bis[4-metylo-6-(1-metylocykloheksylo)fenol]
68145 080410-33-9 Fosforyn 2,2',2"-nitrylo[trietylo tris(3,3',5,5'-tetra-tert-butylo-1,1'-bifenylo-2,2'-diylu)]
68320 002082-79-3 Propionian oktadecylo 3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksylphenylu)
68400 010094-45-8 Amid kwasu oktadecyloerukowego
69840 016260-09-6 Amid kwasu oleinopalmitynowego
71670 178671-58-4 Tetrakis (2-cyjano-3,3-difenyloakrylan) pentaerytrytolu
72081/10 - Ropopochodne żywice węglowodorowe (uwodornione)
72141 0018600-59-4 2,2'-(1,4-fenyleno)bis[4H-3,1-benzoksazyn-4-on]
72160 000948-65-2 2-fenylindol
72800 001241-94-7 Fosforan difenylo 2-etylo-heksylu
73160 - Mono i di-n-alkilo (C16 i C18) fosforany
74010 145650-60-8 Bis(2,4-di-tert-butylo-6 metylofenylo) fosforyn etylu
74400 - Fosforyn tris(nonylo-i/lub dinonylofenylu)
76807 0007308-26-5 poliester kwasu adypinowego z 1,3-butanediolem, 1,2-propanediolem i 2-etylo-1-heksanolem
76866 - Poliestry 1,2-propanodiolu i/lub 1,3- i/lub 1,4-butanodiolu i/lub glikolu polipropylenowego z kwasem adypinowym, także o łańcuchach zakończonych kwasem octowym lub kwasami tłuszczowymi C12-C18 lub n-oktanolem i/lub n-dekanolem
77440 - Dirycynolan polietylenoglikolu
78320 009004-97-1 Monorycynolan polietylenoglikolu
81200 071878-19-8 Poli[6-[(1,1,3,3-tetrametylobutylo)amino]-1,3,5-triazino-2,4-diyl]-[(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperidylo)-imino]hexametyleno[(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperidylo)imino]
83599 068442-12-6 Produkty reakcji oleinianu 2-merkaptoetylu z dichlorodimetylocyną, siarczkiem sodu i trichlorometylocyną
83700 000141-22-0 Kwas rycynolowy
84800 000087-18-3 Salicylan 4-tert-butylofenylu
92320 - Eter tetradecylo-polietylenoglikolowy (EO=3-8) kwasu hydroksyoctowego
92475 0203255-81-6 3,3',5,5'-tetrakis(tert-butylo)-2,2'-dihydroksybifenyl, ester cykliczny z kwasem [3-(3-tert-butylo-4-hydroksy-5-metylofenylo)propylo]oksyfosfonowym
92560 038613-77-3 Difosfonian tetrakis (2,4-di-tert-butylo-fenylo)-4,4'-bifenylylenu
92700 078301-43-6 2,2,4,4-tetrametylo-20-(2,3-epoksypropylo)-7-oksa- 3,20-diazodispiro[5.1.11.2]-heneikosan-21-on, polimer
92800 000096-69-5 4,4'-Tiobis(6-tert-butylo-3-metylofenol)
92880 041484-35-9 Tiodietanolo bis(3-(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksyfenylo) propionian)
93120 000123-28-4 Tiodipropionian didodecylu
93280 000693-36-7 Tiodipropionian dioktadecylu
95270 161717-32-4 Fosforyn 2,4,6-tris(tert-butylo) fenylo 2-butylo-2-etylo-1,3-propanodiolu
95280 040601-76-1 1,3,5-Tris(4-tert-butylo-3-hydroksy-2,6-dimetylobenzylo)-1,3,5-triazyno-2,4,6(1H,3H,5H)-trione
95360 027676-62-6 1,3,5-Tris(3,5-di-tert-butylo-4-hydroksybenzylo)-1,3,5-triazyno-2,4,6-(1H,3H,5H)-trione
95600 001843-03-4 1,1,3-Tris(2-metylo-4-hydroksy-5-tert-butylofenylo) butan

ZAŁĄCZNIK  V 32

SPECYFIKACJE

Część  A

Ogólne specyfikacje

Materiał i wyroby z tworzyw sztucznych nie powinny uwalniać pierwszorzędowych amin aromatycznych w ilościach wykrywalnych (DL = 0,01 mg/kg żywności lub płynów modelowych imitujących żywność). Ograniczeniem tym nie są objęte wszelkie migracje pierwszorzędowych amin aromatycznych wymienionych w wykazach zawartych w załącznikach II i III.";

Część  B

Inne wymagania

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Nr Ref. INNE SPECYFIKACJE
11530 Kwas akrylowy, ester 2-hydroksypropylowy.

Może zawierać do 25 % (masa/masa) kwas akrylowy, ester 2-hydroksyizopropylu (CAS nr 002918-23-2)

16690 Diwinylobenzen.

Może zawierać do 45 % (masa/masa) etylowinylobenzenu

18888 Kopolimer kwas 3-hydroksybutanowy z kwasem 3-hydroksypentanowym
Definicje Kopolimery są produkowane przez kontrolowaną

fermentację Alcaligenes eutrophus przy użyciu

mieszaniny glukozy i kwasu propanowego jako źródła

węgla. Używane organizmy nie zostały genetycznie

zmodyfikowane i pochodzą od pojedynczego dzikiego

organizmu szczepu Alcaligenes eutrophus HI6 NCIMB

10442. Szczepy macierzyste są przechowywane w

liofilizowanych ampułkach. Szczepy podporządkowane

robocze są przygotowywane ze szczepu macierzystego i

przechowywane w ciekłym azocie i używane do

przygotowywania inokulum dla fermentora. Próbki z

fermentora będą badane codziennie zarówno

mikroskopowo, jak i pod względem wszelkich zmian w

morfologii kolonii na szeregu różnych agarach w

różnych temperaturach. Kopolimery są izolowane od

bakterii obróbki cieplnej przez kontrolowane

trawienie innych składników komórkowych, mycie i

suszenie. Kopolimery takie są zazwyczaj oferowane

jako sformowane topieniem granulki zawierające

dodatki takie jak czynniki nukleacyjne,

plastyfikatory, wypełniacze, stabilizatory i

barwniki, z których wszystkie są zgodne z ogólnymi poszczególnymi wymaganiami

Nazwa chemiczna Poli(3-D-hydroksybutanoato-co-3-D-hydroksypentanoat)
Numer CAS 080181-31-3
Wzór strukturalny grafika
gdzie n/(m + n) większe od 0 i mniejsze lub równe

0,25

Średnia masa cząsteczkowa Nie mniej niż 150.000 daltonów (mierzone

chromatografią żelowo-permeacyjną).

Oznaczenie analityczne Nie mniej niż 98 % poli(3-D-

hydroksybutanoato-co-3-D-hydroksypentanoatu)

analizowanego po hydrolizie jako mieszanina

kwasów 3-D-hydroksybutanowego i 3-D-

hydroksypentanowego.

Opis Biały do żółtawego proszek po rozdzieleniu
Charakterystyka
Badania identyfikacyjne
Rozpuszczalność Rozpuszczalny w węglowodorach chlorowanych,

takich jak chloroform lub dichlorometan,

ale praktycznie nierozpuszczalny w etanolu,

alkanach alifatycznych i w wodzie.

Ograniczenie QMA dla kwasu krotonowego wynosi 0,05 mg/6 dm2
Czystość Przed granulacją surowy proszek kopolimerowy musi zawierać:
- azot Nie więcej niż 2.500 mg/kg tworzywa sztucznego
- cynk Nie więcej niż 100 mg/kg tworzywa sztucznego
- miedź Nie więcej niż 5 mg/kg tworzywa sztucznego
- ołów Nie więcej niż2mg/kg tworzywa sztucznego
- arsen Nie więcej niż1mg/kg tworzywa sztucznego
- chrom Nie więcej niż1mg/kg tworzywa sztucznego
23547 Polidimetylosiloksan (Mw > 6.800)
minimalna lepkość 100 × 10-6 m2/s (= 100 centystoksów) przy 25 °C
24903 Syropy, skrobia hydrolizowana, uwodornione
Zgodnie z kryterium czystości dla syropu maltitolowego E 965 ppkt ii) (decyzja Komisji 95/31/WE (Dz.U. L 178 z 28.7.1995, str. 1); ostatnio zmieniona dyrektywą 2004/46/WE (Dz.U. L 114 z 21.4.2004, str. 15)
25385 Triallilamina
40 mg/kg hydrożelu przy stosunku 1 kg żywności na maksimum 1,5 gramów hydrożelu. Do użytku wyłącznie w hydrożelach przeznaczonych do pośredniej styczności z żywnością.
38320 4-(2-benzoksazolo)- 4'-(5-metylo-2-benzoksazolo) stylben
Nie więcej niż 0,05 %m/m (ilość użytej substancji/ilość preparatu)
42080 Sadza
Specyfikacje:
Ulegające wyekstrahowaniu z toluenem: maksymalnie 0,1 %, ustalane w oparciu o metodę ISO 6209.
Pochłanianie promieni UV przez ekstrakt cykloheksanowy przy 386 nm: < 0,02 AU dla 1-centymetrowej komórki lub < 0,1 AU dla 5-centymetrowej komórki, określone zgodnie z ogólnie uznaną metodą analizy.
- Zawartość benzo(a)pirenu: maksymalnie 0,25 mg/kg czystej sadzy.
Maksymalna zawartość czystej sadzy w polimerze: 2,5 % zawartości wagowej.
43480 Węgiel aktywny
Do stosowania wyłącznie w PET i przy maksymalnie 10 mg/kg polimeru. Niektóre wymogi związane z czystością ustanowione dla węgla roślinnego (E 153) w dyrektywie Komisji 95/45/WE (Dz.U. L 226 z 22.9.1995, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2004/27/WE (Dz.U. L 113 z 20.4.2004, str. 24), z wyjątkiem zawartości popiołu, który może wynosić do 10 % (w/w)
43680 Chlorodifluorometan
Zawartość chlorofluorometanu mniejsza niż 1 mg/kg substancji
47210 Polimer kwasu dibutylotiocynowego
Jednostka cząsteczkowa = (C8H18S3Sn2)n (n = 1,5-2)
60025 Specyfikacje:
- minimalna lepkość (przy 100 °C) = 3,8 centystoksów
- średnia masa cząsteczkowa > 450
60027 uwodornione homopolimery lub kopolimery uzyskane z 1-heksenu lub 1-oktenu lub 1-dekenu lub 1-dodekenu lub 1-tetradekenu (Mw: 440-12.000)

Średnia masa cząsteczkowa nie mniejsza niż 440 Da

Lepkość przy 100 °C nie mniejsza niż 3,8 cSt (3,8 x 10-6 m2/s)

67155 Mieszanina 4-(2-benzoksazolylo)-4'-(5-metylo-2-benzoksazolylo)stylben, 4,4'-bis(2-benzoksazolylo) stylben, 4,4'-bis(5-metylo-2-benzoksazolylo)stylben
Mieszanina otrzymywana w wyniku procesu produkcyjnego, zazwyczaj w stosunku (58-62 %): (23-27 %):(13-17 %)
72081/10 Ropopochodne żywice węglowodorowe (uwodornione)
Specyfikacje:
Ropopochodne żywice węglowodorowe, uwodornione, otrzymywane w procesie katalitycznej lub termicznej polimeryzacji dienów i olefin alifatycznych i/lub monobenzoidowych arylalkenów i ich pochodnych pochodzących z destylacji mieszaniny pokrakingowej, wrzących w temp. nie wyższej niż 220 °C, takich jak czyste monomery znajdujące się w strumieniu destylatu, a następnie poddane destylacji, uwodornieniu i dodatkowemu przetworzeniu.
Właściwości:
Lepkość: > 3 Pa.s w temperaturze 120 °C.
Temperatura mięknienia: > 95 °C określona przy pomocy metody ASTM E 28-67.
Liczba bromowa: < 40 (ASTM D1159)
Kolor 50-procentowego roztworu w toluenie < 11 według skali Gardnera
Pozostający monomer aromatyczny 50 ppm
76721 Polidimetylosiloksan (Mw> 6.800)
minimalna lepkość 100 × 10-6 m2/s (= 100 centystoksów) przy 25 °C
76723 Specyfikacje:
frakcja o masie cząsteczkowej poniżej 1.000 nie powinna przekraczać 1,5 % w/w
76725 Specyfikacje:
frakcja o masie cząsteczkowej poniżej 1.000 nie powinna przekraczać 1 % w/w
76815 Poliester kwasu adypinowego z glicerolem lub pentaerytrytem, estry z zawierającymi parzystą liczbę atomów węgla (C12-C22), liniowymi kwasami tłuszczowymi
Frakcji o masie cząsteczkowej (MW) < 1.000 mniej niż 5 % (w/w)
76845 Poliester 1,4-butanodiol z kaprolaktonem
Frakcja o masie cząsteczkowej (MW) < 1.000 niższa niż 0,5 % (zawartość wagowa)
77708 etery polietylenoglikolowe (EO = 1-50) alkoholi pierwszorzędowych liniowych i rozgałęzionych

(C8-C22)

Maksymalna resztowa ilość tlenku etylenu w materiale lub wyrobie = 1 mg/kg

77895 Glikol polietylenowy (E0 = 2-6) eter monoalkilu (C16-C18).

Skład mieszaniny jest następujący:

- glikol polietylenowy(E0 = 2-6) eter monoalkilu (C16-C18)
- alkohole tłuszczowe (C16-C18) (około 48 %)
- glikol etylenowy eter monoalkilu (C16-C18) (około 24 %)
79600 Polietylenoglikol tridecylo eter fosforan
Polietylenoglikol (EO ≤ Ü 11) tridecylo eter fosforan (ester mono- i dialkilowy), z maksymalną zawartością 10 % polietylenoglikolu (EO ≤ Ü 11) tridecylo eteru
80350 kopolimer kwasu poli(12-hydroksystearynowego) - polietylenoiminy

Otrzymany w wyniku reakcji kwasu poli(12-hydroksystearynowego) z polietylenoiminą

80480 poli(6-morfolino-1,3,5-triazyno-2,4-diilo)-[(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydylo)imino)]-heksametyleno-[(2,2,6,6-tetrametylo-4-piperydylo)imino)]

Średnia masa cząsteczkowa nie mniejsza niż 2.400 Da

Resztowa zawartość morfoliny ≤ 30 mg/kg; N,N'-bis(2,2,6,6-tetrametylopiperydyn-4-ilo)heksano-1,6-diaminy < 15.000 mg/kg; 2,4-dichloro-6-morfolino-1,3,5-triazyny ≤ 20 mg/kg

81500 Poliwinylopyrolidon
Substancja musi spełniać kryteria czystości ustanowione w dyrektywie Komisji 96/77/WE(*).
83595 Produkt reakcji di-tert-butylofosfonianu z bifenylem, otrzymany przez kondensację 2,4-di-tert-butylofenolu z produktem reakcji Friedla-Craftsa trichlorku fosforawego i bifenylu
Skład:
- 4,4'-bifenyleno-bis[0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian] (CAS. Nr 38613-77-3) (36-46 % m/m(**)),
- 4,3'-bifenyleno-bis[0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian] (CAS. Nr 118421-00-4 (17-23 % m/m(**)),
- 3,3'-bifenyleno-bis[0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian] (CAS. Nr 118421-01-5) (1-5 % m/m(**)),
- 4-bifenyleno-0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian (CAS. Nr 91362-37-7) (11-19 % m/m(**)),
- tris(2,4-di-tert-butylofenylo)fosforan (CAS. Nr 31570-04-4) (9-18 % m/m(**)),
- 4,4'-bifenyleno-0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian-0,0-bis(2,4-di-tert-butylofenylo)fosfonian (CAS. Nr112949-97-0) (< 5 % m/m(**)).
Inne specyfikacje:
- zawartość fosforu min. 5,4 % do maks. 5,9 %
- wartość kwasowa maks. 10 mg KOH na gram
- przedział topnienia 85-110°C
88640 Olej sojowy, epoksydowany
Tlenek etylenu < 8 %, liczba jodowa < 6
93450 ditlenek tytanu, pokryty kopolimerem n-oktylotrichlorosilanu i [kwasu aminotris(metylenofosfonowego), sól pentasodowa]

Zawartość kopolimeru do obróbki powierzchni w powlekanym dwutlenku tytanu wynosi poniżej 1 % w/w

95858 Specyfikacje:
- średnia masa cząsteczkowa nie mniej niż 350
- lepkość przy 100 °C min. 2,5 centystoksów
- zawartość węglowodorów o liczbie węgli mniejszej niż 25, nie więcej niż 40 % w/w
95859 Woski, rafinowane, pochodne ropy naftowej lub syntetycznych materiałów węglowodorowych
Produkt powinien mieć następujące specyfikacje:
- zawartość węglowodorów mineralnych o liczbie węglowej mniejszej niż 25, nie więcej niż 5 % (m/m)
- lepkość nie mniej niż 11 × 10-6 m2/s (= 11 centystoksów) przy 100 °C
- średnia masa cząsteczkowa nie mniej niż 500.
95883 Białe oleje mineralne, parafinowe pochodne materiałów węglowodorowych z ropy naftowej
Produkt powinien mieć następujące specyfikacje:
- zawartość węglowodorów mineralnych liczbie węglowej mniejszej niż 25, nie więcej niż 5 % (m/m)
- lepkość nie mniej niż 8,5 × 10-6 m2/s (= 8,5 centystoksów) przy 100 °C
- średnia masa cząsteczkowa nie mniej niż 480
(*) Dz.U. L 339 z 30.12.1996, str. 1.
(**) Ilość substancji użytych/ilość produktu.

ZAŁĄCZNIK  VI 33

UWAGI DOTYCZĄCE KOLUMNY "OGRANICZENIA I/LUB WYMAGANIA"

(1) Ostrzeżenie: istnieje ryzyko, że poziom SML może być przekroczony w płynach modelowych imitujących żywność zawierającą tłuszcze.

(2) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 10060 i 23920 nie może przekraczać wartości tego limitu.

(3) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 15760, 16990, 47680, 53650 i 89440.

(4) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 19540, 19960 i 64800.

(5) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 14200, 14230 i 41840.

(6) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 66560 i 66580.

(7) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 30080, 42320, 45195, 45200, 53610, 81760, 89200 i 92030.

(8) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że suma migracji następujących substancji wymienionych pod nr ref.: 24886, 62020, 30607, 38000, 42400, 64320, 66350, 67896, 73040, 85760, 85840, 85920 i 95725 nie może przekraczać wartości tego limitu.

(9) Ostrzeżenie: istnieje ryzyko, że migracja substancji pogorszy właściwości organoleptyczne żywności, z którą ma kontakt i że produkt gotowy nie jest zgodny z art. 2 tiret drugie dyrektywy 89/109/EWG.

(10) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 30180, 40980, 63200, 65120, 65200, 65280, 65360, 65440 i 73120.

(11) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 45200, 64320, 81680 i 86800.

(12) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 36720, 36800, 36840, i 92000.

(13) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 39090 i 39120.

(14) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę limitów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 44960, 68078, 69160, 82020 i 89170.

(15) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 15970, 48640, 48720, 48880, 61280, 61360 i 61600.

(16) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę limitów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 49595, 49600, 67520, 67515 i 83599.

(17) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 50160, 50240, 50320, 50360, 50400, 50480, 50560, 50640, 50720, 50800, 50880, 50960, 51040 i 51120.

(18) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 67600, 67680 i 67760.

(19) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 60400, 60480 i 61440.

(20) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 66400 i 66480.

(21) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 93120 i 93280.

(22) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 17260, 18670, 54880 i 59280.

(23) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 13620, 36840, 40320 i 87040.

(24) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 13720 i 40580.

(25) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 16650 i 51570.

(26) QM(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę pozostałych ilości następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 14950, 15700, 16240, 16570, 16600, 16630, 18640, 19110, 22332, 22420, 22570, 25210, 25240 i 25270.

(27) QMA(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę pozostałych ilości następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne 10599/90A, 10599/91, 10599/92A i 10599/93.

(28) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 13480 i 39680.

(29) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 22775 i 69920.

(30) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 86480, 86960 i 87120.

(31) Należy wykonać kontrolę zgodności w przypadku gdy zachodzi kontakt z żywnością, stosując płyn modelowy D jako środek imitujący żywność z nasyconymi tłuszczami.

(32) Należy wykonać kontrolę zgodności w przypadku kontaktu z tłuszczem, stosując izooktan jako zamiennik płynu modelowego D (niestabilny).

(33) QMA(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę pozostałych ilości następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne 14800 i 45600.

(34) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 55200, 55280 i 55360.

(35) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę limitów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 25540 i 25550.

(36) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie może być przekroczone o sumę limitów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 10690, 10750, 10780, 10810, 10840, 11470, 11590, 11680, 11710, 11830, 11890, 11980 i 31500.

(37) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę limitów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 20020, 20080, 20110, 20140, 20170, 20890, 21010, 21100, 21130, 21190, 21280, 21340 i 21460.

(38) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę limitów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 81515, 96190, 96240 i 96320, a także soli (wliczając sole podwójne i kwaśne) cynku bezpiecznych kwasów, fenoli lub alkoholi. Ograniczenie przewidziane dla Zn stosuje się również do substancji, których nazwy zawierają "... kwas(-y), sole" i które są uwzględnione w wykazach, jeżeli odpowiadający(-e) kwas(-y) wolny(-e) nie jest ( nie są) wymieniony(-e).

(39) Limit migracji może zostać przekroczony przy bardzo wysokiej temperaturze.

(40) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie jest przekroczone o sumę limitów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 38940 i 40020.

(41) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że suma migracji następujących substancji wymienionych pod nr ref.: 47600, 67360 nie może przekraczać wartości tego limitu.

(42) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że suma migracji następujących substancji wymienionych pod nr ref.: 75100 i 75105 nie może przekraczać wartości tego limitu.

(43) SML(T) w tym konkretnym przypadku oznacza, że ograniczenie nie może być przekroczone o sumę poziomów migracji następujących substancji wymienionych jako numery referencyjne: 19150 i 19180.

(44) Występuje możliwość przekroczenia SML w przypadku poliolefin.

(45) Występuje możliwość przekroczenia SML w przypadku tworzyw sztucznych zawierających ponad 0,5 % w/w danej substancji.

(46) Występuje możliwość przekroczenia SML w kontakcie z żywnością o wysokiej zawartości alkoholu.

(47) Występuje możliwość przekroczenia SML w przypadku polietylenu o małej gęstości zawierającego ponad 0,3 % w/w danej substancji w sytuacji kontaktu z żywnością zawierającą tłuszcze.

(48) Niemowlę zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie 2006/141/WE (Dz.U. L 401 z 30.12.2006, s. 1).

ZAŁĄCZNIK  VIA 34

DEKLARACJA ZGODNOŚCI

Pisemna deklaracja, o której mowa w art. 9, winna zawierać następujące informacje:

1) pełną nazwę i adres podmiotu gospodarczego produkującego lub importującego materiały lub wyroby z tworzyw sztucznych, bądź substancje przeznaczone do produkcji tych materiałów i wyrobów;

2) pełną nazwę materiałów, wyrobów lub substancji przeznaczonych do produkcji tych materiałów i wyrobów;

3) datę deklaracji;

4) potwierdzenie, że materiały lub wyroby z tworzyw sztucznych spełniają odpowiednie wymagania ustanowione w niniejszej dyrektywie i rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004;

5) odpowiednie informacje dotyczące wykorzystywanych substancji, do których odnoszą się ograniczenia i/lub specyfikacje obowiązujące zgodnie z niniejszą dyrektywą, co umożliwi dostawcom zapewnienie zgodności z tymi ograniczeniami;

6) odpowiednie informacje dotyczące wykorzystywanych substancji podlegających ograniczeniom w żywności, uzyskane z danych eksperymentalnych lub na drodze teoretycznych obliczeń dotyczących poziomu ich migracji specyficznej oraz - tam gdzie właściwe - kryteria czystości zgodnie z dyrektywami 95/31/WE, 95/45/WE i 96/77/WE, co umożliwi użytkownikowi tych materiałów i wyrobów przestrzeganie odpowiednich przepisów wspólnotowych bądź też - w razie ich braku - przepisów krajowych mających zastosowanie do żywności;

7) Specyfikacje dotyczące wykorzystania materiału lub wyrobu, takie jak:

(i) rodzaj lub rodzaje żywności, z jaką ma mieć kontakt dany materiał lub wyrób;

(ii) czas i temperatura obróbki i przechowywania w kontakcie z żywnością;

(iii) stosunek powierzchni kontaktu z żywnością do objętości, wykorzystywany do stwierdzenia zgodności materiału lub wyrobu;

8) Jeżeli w wielowarstwowym materiale lub wyrobie z tworzywa sztucznego zastosowana jest bariera funkcjonalna z tworzywa sztucznego - potwierdzenie, że materiał lub wyrób spełnia wymagania art. 7a ust. 2, 3 i 4 niniejszej dyrektywy.

Pisemna deklaracja winna umożliwiać łatwą identyfikację materiałów, wyrobów lub substancji, których dotyczy. Deklarację należy odnawiać w sytuacji, gdy istotne zmiany w zakresie produkcji pociągają za sobą zmiany poziomu migracji lub, gdy pojawią się nowe dane naukowe.

ZAŁĄCZNIK  VII

Część A

UCHYLONA DYREKTYWA I JEJ ZMIANY

(określone w art. 10 ust. 1)

dyrektywa Komisji 90/128/EWG (Dz.U. L 349 z 13.12.1990, str. 26)

dyrektywa Komisji 92/39/EWG (Dz.U. L 168 z 23.6.1992, str. 21)

dyrektywa Komisji 93/9/EWG (Dz.U. L 90 z 14.4.1993, str. 26)

dyrektywa Komisji 95/3/WE (Dz.U. L 41 z 23.2.1995, str. 44)

dyrektywa Komisji 96/11/WE (Dz.U. L 61 z 12.3.1996, str. 26)

dyrektywa Komisji 1999/91/WE (Dz.U. L 310 z 4.12.1999, str. 41)

dyrektywa Komisji 2001/62/WE (Dz.U. L 221 z 17.8.2001, str. 18)

dyrektywa Komisji 2002/17/WE (Dz.U. L 58 z 28.2.2002, str. 19)

Część B

TERMINY TRANSPOZYCJI DO PRAWA KRAJOWEGO

(określone w art. 10 ust. 1)

Dyrektywa Terminy
Dla transpozycji Dla zezwolenia na

handel

tymi produktami,

które są

zgodne z niniejszą

dyrektywą

Dla zabronienia

handlu tymi

produktami, które

nie są

zgodne z niniejszą

dyrektywą

90/128/EWG (Dz.U. L 349 z 13.12. 1990, str. 26) 31 grudnia 1990 r. 1 stycznia 1991 r. 1 stycznia 1993 r.
92/39/EWG (Dz.U. L 168 z

23.6.1992, str. 21)

31 grudnia 1992 r. 31 marca 1994 r. 1 kwietnia 1995 r.
93/9/EWG (Dz.U. L 90 z

14.4.1993, str. 26)

1 kwietnia 1994 r. 1 kwietnia 1994 r. 1 kwietnia 1996 r.
95/3/WE (Dz.U. L 41 z

23.2.1995, str. 44)

1 kwietnia 1996 r. 1 kwietnia 1996 r. 1 kwietnia 1998 r.
96/11/WE (Dz.U. L 61 z

12.3.1996, str. 26)

1 stycznia 1997 r. 1 kwietnia 1997 r. 1 stycznia 1999 r.
1999/91/WE (Dz.U. L 310 z 4.12.1999, str. 41) 31 grudnia 2000 r. 1 stycznia 2002 r. 1 stycznia 2003 r.
2001/62/WE (Dz.U. L 221 z 17.8.2001, str. 18) 30 listopada 2002 r. 1 grudnia 2002 r. 1 grudnia 2002 r.
2002/17/WE (Dz.U. L 58 z

28.2.2002, str. 19)

28 lutego 2003 r. 1 marca 2003 r. 1 marca 2004 r.

1 marca 2003 r dla

materiałów i produktów, które zawierają

diwinylobenzen

ZAŁĄCZNIK  VIII

TABELA KORELACJI

Dyrektywa 90/128/EWG Niniejsza dyrektywa
artykuł 1 artykuł 1
artykuł 2 artykuł 2
artykuł 3 artykuł 3
artykuł 3a artykuł 4
artykuł 3b artykuł 5
artykuł 3c artykuł 6
artykuł 4 artykuł 7
artykuł 5 artykuł 8
artykuł 6 artykuł 9
- artykuł 10
- artykuł 11
- artykuł 12
ZAŁĄCZNIK I ZAŁĄCZNIK I
ZAŁĄCZNIK II ZAŁĄCZNIK II
ZAŁĄCZNIK III ZAŁĄCZNIK III
ZAŁĄCZNIK IV ZAŁĄCZNIK IV
ZAŁĄCZNIK V ZAŁĄCZNIK V
ZAŁĄCZNIK VI ZAŁĄCZNIK VI
- ZAŁĄCZNIK VII
- ZAŁĄCZNIK VIII
1 Art. 1 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
2 Art. 1 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
3 Art. 1a dodany przez art. 1 pkt 2 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
4 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
5 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.
6 Art. 3 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.
7 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.
8 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dyrektywy nr 2008/39/WE z dnia 6 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.63.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 27 marca 2008 r.
9 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
10 Art. 4a dodany przez art. 1 pkt 3 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.
11 Art. 4a ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) dyrektywy nr 2008/39/WE z dnia 6 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.63.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 27 marca 2008 r.
12 Art. 4a ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) dyrektywy nr 2008/39/WE z dnia 6 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.63.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 27 marca 2008 r.
13 Art. 4a ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 2 lit. b) dyrektywy nr 2008/39/WE z dnia 6 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.63.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 27 marca 2008 r.
14 Art. 4b dodany przez art. 1 pkt 3 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.
15 Art. 4c dodany przez art. 1 pkt 5 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
16 Art. 4d dodany przez art. 1 pkt 5 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
17 Art. 4e dodany przez art. 1 pkt 5 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
18 Art. 5a dodany przez art. 1 pkt 4 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.
19 Art. 5a ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 6 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
20 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 5 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.
21 Art. 7 ust. 1 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 7 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
22 Art. 7 ust. 2 dodany przez art. 1 pkt 7 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
23 Art. 7a dodany przez art. 1 pkt 8 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
24 Art. 8 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 6 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.
25 Art. 8 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 9 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
26 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 10 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
27 Załącznik I zmieniony przez art. 1 pkt 11 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.
28 Załącznik II:

-zmieniony przez art. 1 pkt 8 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2005/79/WE z dnia 18 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.302.35) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 grudnia 2005 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy nr 2008/39/WE z dnia 6 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.63.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 27 marca 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 975/2009 z dnia 19 października 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.274.3) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 9 listopada 2009 r.

- zmieniony przez art.1 dyrektywy nr 2011/8/UE z dnia 28 stycznia 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.26.11) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 lutego 2011 r.

29 Załącznik III:

-zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2004/1/WE z dnia 6 stycznia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.7.45) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 2 lutego 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2005/79/WE z dnia 18 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.302.35) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 grudnia 2005 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy nr 2008/39/WE z dnia 6 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.63.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 27 marca 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 975/2009 z dnia 19 października 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.274.3) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 9 listopada 2009 r.

30 Załącznik IV zmieniony przez art. 1 pkt 8 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.
31 Załącznik IVA:

-dodany przez art. 1 pkt 12 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy nr 2008/39/WE z dnia 6 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.63.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 27 marca 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 975/2009 z dnia 19 października 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.274.3) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 9 listopada 2009 r.

32 Załącznik V:

-zmieniony przez art. 1 pkt 8 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2005/79/WE z dnia 18 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.302.35) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 grudnia 2005 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy nr 2008/39/WE z dnia 6 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.63.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 27 marca 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 975/2009 z dnia 19 października 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.274.3) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 9 listopada 2009 r.

33 Załącznik VI:

-zmieniony przez art. 1 pkt 8 dyrektywy nr 2004/19/WE z dnia 1 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.71.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 marca 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2005/79/WE z dnia 18 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.302.35) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 grudnia 2005 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy nr 2008/39/WE z dnia 6 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.63.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 27 marca 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 975/2009 z dnia 19 października 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.274.3) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 9 listopada 2009 r.

- zmieniony przez art 1 dyrektywy nr 2011/8/UE z dnia 28 stycznia 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.26.11) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 lutego 2011 r.

34 Załącznik VIA dodany przez art. 1 pkt 14 dyrektywy nr 2007/19/WE z dnia 2 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.91.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 kwietnia 2007 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.220.18

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2002/72/WE w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi
Data aktu: 06/08/2002
Data ogłoszenia: 15/08/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 04/09/2002