Rozporządzenie 2760/1999 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3149/92 ustanawiające szczegółowe zasady dostaw żywności z zapasów interwencyjnych do wykorzystania przez osoby najbardziej poszkodowane we Wspólnocie

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2760/1999
z dnia 22 grudnia 1999 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3149/92 ustanawiające szczegółowe zasady dostaw żywności z zapasów interwencyjnych do wykorzystania przez osoby najbardziej poszkodowane we Wspólnocie

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3730/87 z dnia 10 grudnia 1987 r. ustanawiające ogólne zasady dostaw żywności z zapasów interwencyjnych do wyznaczonych organizacji, celem rozdysponowania jej między osoby najbardziej poszkodowane we Wspólnocie(1), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2335/95(2), w szczególności jego art. 6,

a także mając na uwadze co następuje:

(1) Artykuł 4 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 3149/92(3), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 267/96(4), ustanawia szczegółowe zasady zaproszenia do przetargów ogłaszanych w Państwach Członkowskich w celu wykonania rocznego planu. Powinno zostać jasno stwierdzone, że te zaproszenia do przetargów muszą uwzględniać wszelkie niezbędne przepisy w zakresie wykonywania dostaw, a także należy ustanowić przepisy dostosowujące płatności za te dostawy, zgodne z ustanowionymi wymogami lub w inny sposób powiązane z tymi wymogami.

(2) Artykuł 6 rozporządzenia (EWG) nr 3149/92 stanowi, że koszty transportu są zwracane na podstawie stawek ryczałtowych ustalonych w Załączniku do tego rozporządzenia. W świetle nabytych doświadczeń takie rozwiązanie przestało być właściwe i koszty transportu muszą być zwracane na podstawie właściwie uzasadnionych, rzeczywistych kosztów ustalanych na podstawie zaproszenia do składania ofert zgodnie z art. 4 ust. 3 wyżej wymienionego rozporządzenia. Należy jednakże określić, że zwrotu kosztów transportu między punktami składowania organizacji charytatywnej a miejscem końcowej dystrybucji dokonuje się na podstawie dowodów potwierdzających.

(3) Jeżeli produkty niezbędne do wykonania planu są niedostępne w jednym lub więcej Państw Członkowskich, należy zorganizować przekazywanie wewnątrzwspólnotowe składowanych produktów zgodnie z art. 7 rozporządzenia (EWG) nr 3149/92. W celu zapewnienia sprawnego zarządzania, przekazywanie takie należy zorganizować na początku wykonywania planu rocznego i należy przyjąć odpowiednie przepisy w celu odpowiedniego dostosowania.

(4) Do celów księgowości Sekcji Gwarancji EFOGR wartością księgową wołowiny z zapasów interwencyjnych jest cena interwencyjna, w odniesieniu do której stosuje się współczynniki ustalone dla różnych części mięsa. Współczynniki te należy zmienić odpowiednio do zmian współczynników przeliczeniowych stosowanych dla różnych części mięsa, w szczególności w ramach przetargów ogłaszanych w celu zarządzania rynkiem tych produktów.

(5) Należy zwrócić uwagę na zobowiązania Państw Członkowskich w zakresie podejmowania wszelkich niezbędnych kroków w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania rocznego planu oraz przewidywania i karania nieprawidłowości stwierdzanych podczas wykonywania dostaw.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opiniami wszystkich właściwych komitetów zarządzających,

PRZYJMUJ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 3149/92 wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 4 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Zaproszenie do składania ofert uwzględnia niezbędne przepisy w zakresie dostawy, w szczególności w odniesieniu do jakości produktów, opakowania i oznakowania. Uwzględnia ono również przepisy stanowiące, że jeżeli jakość, opakowanie i oznakowanie produktów, stwierdzone w czasie wyznaczonym dla ich dostawy, nie odpowiadają dokładnie warunkom przetargu, a nie stanowi to przeszkody w przyjęciu towaru do wykorzystania zgodnie z zamierzonym przeznaczeniem, to właściwe organy mogą przy obliczaniu kwoty do wypłaty dokonać jej zmniejszenia."

2) w art. 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Na właściwie umotywowany wniosek złożony do właściwych organów każdego z Państw Członkowskich, organizacjom charytatywnym wyznaczonym do dystrybucji produktów zwracane są koszty transportu na terytorium Państwa Członkowskiego między magazynami składowymi organizacji charytatywnych a punktami dystrybucji wśród beneficjentów."

3) w art. 6 skreśla się ust. 2.

4) w art. 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Jeżeli produkty objęte planem nie są dostępne w skupie interwencyjnym w Państwie Członkowskim, w którym występuje na nie zapotrzebowanie, Komisja zezwala, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 3730/87, na przekazanie danego produktu z Państwa Członkowskiego, w którym istnieją zapasy interwencyjne tego produktu, do Państwa Członkowskiego, w którym powinien on być wykorzystany w celu wykonania planu.

Państwo Członkowskie otrzymujące produkty publikuje lub zleca publikację zaproszenia do składania ofert w celu ustanowienia najdogodniejszych warunków dostawy. Będące przedmiotem przetargu koszty transportu wewnątrzwspólnotowego są wyrażane w jednostkach pieniężnych, a zapłata nie może nastąpić w formie produktów. W odniesieniu do zaproszenia do składania ofert zastosowanie mają przepisy art. 4 ust. 4."

5) w art. 7 ust. 2 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Koszty transportu wewnątrzwspólnotowego są pokrywane przez Komisję i zwracane Państwu Członkowskiemu."

6) w art. 9 dodaje się akapit trzeci w brzmieniu:

"Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania rocznego planu oraz przewidywania i karania nieprawidłowości. W tym celu mogą one zawieszać udział podmiotów gospodarczych w procedurze przetargowej w zależności od powagi wszelkich niedociągnięć i nieprawidłowości stwierdzonych w trakcie przeprowadzania poprzednich dostaw lub innych porównywalnych działań."

7) załącznik I otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK

A. Wskaźniki określone w art. 5: zapasy interwencyjne mięsa z kością:

- ćwierci przednie: 0,35;

- ćwierci tylne: 0,50.

B. Wskaźniki określone w art. 5: zapasy interwencyjne mięsa bez kości:

Współczynnik

Państwa Członkowskie

Dania

Francja

Irlandia

2,0

Mørbrad

Filet

Fillet

1,3

Filet

Faux-filet

Striploin

1,0

Inderlår

Tranche

Topsides

0,7

Yderlår

Semelle

Silversides

0,7

klump

Tranche grasse

Thick flank

0,7

Tyksteg

Rumsteak

Rumps

0,7

Entrecôte

Entrecôte

Forerib

0,5

Pozostałe

Pozostałe

Pozostałe"

8) niniejszym skreśla się załącznik II.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 1999 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 352 z 15.12.1987, str. 1.

(2) Dz.U. L 260 z 31.10.1995, str. 3.

(3) Dz.U. L 313 z 30.10.1992, str. 50.

(4) Dz.U. L 36 z 14.2.1996, str. 2.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.331.55

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2760/1999 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3149/92 ustanawiające szczegółowe zasady dostaw żywności z zapasów interwencyjnych do wykorzystania przez osoby najbardziej poszkodowane we Wspólnocie
Data aktu: 22/12/1999
Data ogłoszenia: 23/12/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 24/12/1999