Rozporządzenie 2691/1999 w sprawie zasad wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1172/98 w sprawie sprawozdań statystycznych w odniesieniu do transportu drogowego rzeczy

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2691/99
z dnia 17 grudnia 1999 r.
w sprawie zasad wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1172/98 w sprawie sprawozdań statystycznych w odniesieniu do transportu drogowego rzeczy

(Dz.U.UE L z dnia 18 grudnia 1999 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/98 z dnia 25 maja 1998 r. w sprawie sprawozdań statystycznych w odniesieniu do transportu drogowego rzeczy(1), w szczególności jego art. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1172/98 Komisja powinna określić zasady dotyczące przekazywania danych przez Państwa Członkowskie.

(2) Konieczne jest ustalenie kodów państw dla transportu międzynarodowego w czasie okresu przejściowego, określonego w art. 5 wspomnianego rozporządzenia.

(3) Użycie dwóch różnych systemów kodów państw przedstawionych w załącznikach A i G do rozporządzenia (WE) nr 1172/98 nie zapewnia skutecznego przekazywaniem danych przez Państwa Członkowskie.

(4) Pożądane jest określenie nowego wykazu kodów państw zgodnie z systemem używanym dla kodów regionalnych NUTS.

(5) Treść załączników A i G do rozporządzenia (WE) nr 1172/98 należy odpowiednio dostosować.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego, powołanego decyzją 89/382/EWG, Euratom(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1172/98 wprowadza się następujące zmiany:

1. W załączniku A część A2 sekcja 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Państwa przekraczane w tranzycie (nie więcej niż 5) otrzymują kody zgodnie z załącznikiem G."

2. Załącznik G zastępuje się Załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 grudnia 1999 r.

W imieniu Komisji
Pedro SOLBES MIRA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 163 z 6.6.1998, str. 1.

(2) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK G

KODOWANIE PAŃSTW I REGIONÓW

1. Z wyjątkiem określonym w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1172/98 w sprawie uproszczonego kodowania niektórych zmiennych podczas okresu przejściowego, punkty ładowania i rozładowywania będą kodowane w następujący sposób:

a) podział regionalny do poziomu 3 Nomenklatury Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) dla Państw Członkowskich Wspólnoty Europejskiej;

b) wykaz regionów administracyjnych zaopatrywanych przez zainteresowane państwa trzecie dla państw, które nie są członkami Wspólnoty Europejskiej, ale które są Umawiającymi się Stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), czyli Islandii, Liechtensteinu i Norwegii;

c) dla innych państw trzecich powinno używać się kodów 2-alfa ISO-3166. Najczęściej używane kody są podane w poniższej tabeli.

2. Dla uproszczonego kodowania transportu międzynarodowego w okresie przejściowym, o którym mowa w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1172/98, a także dla kodowania państw tranzytu (załącznika A, część A2, sekcja 7) używane będą następujące kody państw:

a) część 2-alfa kodów NUTS (Nomenklatura Terytorialnych jednostek Statystycznych), jak przedstawiono w poniższej tabeli, dla Państw Członkowskich Wspólnoty Europejskiej;

b) dla wszystkich pozostałych państw powinno używać się kodów 2-alfa ISO-3166. Najczęściej używane kody są podane w poniższej tabeli.

Tabela kodów państw

a) Państwa Członkowskie UE (odpowiadające kodom 2-alfa NUTS)

Uwaga: państwa wymienione w oficjalnym porządku UE

Państwo Kod
Belgia BE
Dania DK
Niemcy DE
Grecja GR
Hiszpania ES
Francja FR
Irlandia IE
Włochy IT
Luksemburg LU
Niderlandy NL
Austria AT
Portugalia PT
Finlandia FI
Szwecja SE
Zjednoczone Królestwo UK

b) Pozostałe państwa (kody 2-alfa ISO-3166)

Uwaga:państwa wymienione są według kodów

Państwo Kod
Albania AL
Bośnia-Hercegowina BA
Bułgaria BG
Białoruś BY
Szwajcaria CH
Cypr CY
Republika Czeska CZ
Estonia EE
Chorwacja HR
Węgry HU
Islandia IS
Liechtenstein LI
Litwa LT
Łotwa LV
Mołdawia MD
Republika Macedonii (FYROM) MK
Malta MT
Norwegia NO
Polska PL
Rumunia RO
Federacja Rosyjska RU
Słowenia SI
Słowacja SK
Turcja TR
Ukraina UA
Jugosławia YU

Dla państw niewymienionych w niniejszym wykazie powinno używać się kodów 2-alfa ISO-3166."

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.326.39

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2691/1999 w sprawie zasad wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1172/98 w sprawie sprawozdań statystycznych w odniesieniu do transportu drogowego rzeczy
Data aktu: 17/12/1999
Data ogłoszenia: 18/12/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 07/01/2000