Rozporządzenie 2680/1999 zatwierdzające system identyfikacji byków przeznaczonych do wydarzeń kulturalnych i sportowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2680/1999
z dnia 17 grudnia 1999 r.
zatwierdzające system identyfikacji byków przeznaczonych do wydarzeń kulturalnych i sportowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 820/97 z dnia 27 kwietnia 1997 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestracji bydła i dotyczące etykietowania wołowiny i produktów z wołowiny(1), w szczególności jego art. 4 ust. 1,

uwzględniając wnioski złożone przez Hiszpanię, Portugalię i Francję,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Hiszpania, Portugalia i Francja złożyły wnioski dotyczące identyfikacji byków przeznaczonych do wydarzeń kulturalnych i sportowych, z powodu trudności związanych z tradycją.

(2) Uzasadnione jest rozpatrzenie tych wniosków, pod warunkiem że system, jaki ma zostać przewidziany, oferuje gwarancje równoważne tym przewidzianym przez rozporządzenie (WE) nr 820/97; specjalne przepisy, które mają być ustanowione w odniesieniu do byków przeznaczonych do wydarzeń kulturalnych i sportowych, powinny zostać ograniczone jedynie do identyfikacji przy użyciu kolczyków; inne elementy systemu identyfikacji, przewidziane w art. 3 rozporządzenia (WE) nr 820/97, powinny zostać wprowadzone zgodnie z bieżącym prawodawstwem wspólnotowym.

(3) W odniesieniu do byków przeznaczonych do wydarzeń kulturalnych i sportowych odpowiednie władze powinny wybrać jeden z następujących sposobów oznaczania: a) dwa kolczyki z tworzywa sztucznego, b) jeden lub dwa metalowe kolczyki wraz ze znakami wypalanymi, albo c) jeden plastikowy kolczyk wraz ze znakami wypalanymi; w jakimkolwiek przypadku zwierzęta będące przedmiotem handlu wewnątrzwspólnotowego powinny być oznaczane za pomocą dwóch kolczyków przewidzianych przez bieżące prawodawstwo wspólnotowe, powinny one być doczepione lub towarzyszyć zwierzętom.

(4) Kolczyki mogą zostać usunięte zwierzętom przeznaczonym na takie wydarzenia przed ich przemieszczeniem do miejsca, gdzie organizowane jest takie wydarzenie lub podczas odsadzania młodego od matki; jeżeli oba kolczyki są usuwane podczas odsadzania młodego od matki, zwierzętom powinno się w tym samym czasie wypalić znaki.

(5) Należy ustanowić odpowiednie cechy wszystkich elementów identyfikacyjnych, tak by gwarantować spójność i prawidłowość.

(6) Ponieważ byki przeznaczone do wydarzeń kulturalnych i sportowych mogą być hodowane również w innych Państwach Członkowskich, te przepisy szczególne powinny być stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie odnosi się do byków przeznaczonych do wydarzeń kulturalnych i sportowych, zarejestrowanych w księgach zarodowych następujących organizacji:

a) – "Asociación nacional de ganaderias de Lidia",

– "Asociación de ganaderos de Lidia unidos",

– "Agrupación española de reses bravas",

– "Union de criadores de toros de Lidia",

dotyczących rasy raza bovina di Lidia, dla zwierząt urodzonych w Hiszpanii;

b) "Asociação de Criadores de Toiros de Lide dotyczącej rasy Brava dla zwierząt urodzonych w Portugalii";

c) "Asociation des éleveurs Français de taureaux de combat" dotyczącej rasy Brave lub de combat i "Asociation des éleveurs de la Raço di biou" dotyczącej rasy Camargue lub Raço di biou, dla zwierząt urodzonych we Francji (włączając w to jakiekolwiek krzyżówki powstałe z tych ras).

Artykuł  2
1.
Zwierzęta określone w art. 1 podlegają przepisom szczególnym określonym w ust. 2-5.
2.
Właściwe organy wybierają jeden z następujących środków znakowania zwierząt:

– dwa kolczyki z tworzywa sztucznego,

– jeden lub dwa metalowe kolczyki wraz ze znakami wypalanymi,

– jeden kolczyk z tworzywa sztucznego wraz ze znakami wypalanymi.

3.
Właściwe organy mogą usunąć kolczyki zwierzęciu przeznaczonemu do takich wydarzeń przed przemieszczeniem na miejsce, gdzie takie wydarzenie jest organizowane lub podczas odsadzania młodego od matki. Jeżeli oba kolczyki zostaną usunięte podczas odsadzania młodego od matki, zwierzętom wypala się znaki w tym samym czasie.
4.
W każdym przypadku posiadacz takich zwierząt posiada dwa kolczyki zgodne z bieżącym prawodawstwem wspólnotowym. Jeżeli takie zwierzęta są przedmiotem handlu wewnątrzwspólnotowego, te dwa kolczyki zostają im doczepione lub towarzyszą im podczas jakiegokolwiek przemieszczania.
5.
Ustanawia się odpowiednie cechy wszystkich elementów identyfikacyjnych, tak by gwarantować spójność i prawidłowość.
Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 grudnia 1999 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 117 z 7.5.1997, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.326.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2680/1999 zatwierdzające system identyfikacji byków przeznaczonych do wydarzeń kulturalnych i sportowych
Data aktu: 17/12/1999
Data ogłoszenia: 18/12/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 18/12/1999