Rozporządzenie 2549/1999 zmieniające rozporządzenie 1367/95 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady(WE) nr 3295/94 ustanawiającego środki mające na celu zakaz dopuszczenia do swobodnego obrotu, wywozu, powrotnego wywozu i procedury zawieszającej towarów podrabianych i towarów pirackich

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2549/1999
z dnia 2 grudnia 1999 r.
zmieniające rozporządzenie 1367/95 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady(WE) nr 3295/94 ustanawiającego środki mające na celu zakaz dopuszczenia do swobodnego obrotu, wywozu, powrotnego wywozu i procedury zawieszającej towarów podrabianych i towarów pirackich

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 3295/94 z dnia 22 grudnia 1994 r. ustanawiające środki dotyczące wprowadzania na obszar Wspólnoty oraz wywozu i powrotnego wywozu ze Wspólnoty towarów naruszających niektóre prawa własności intelektualnej(1), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 241/1999(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitości formularza wniosku o podjęcie działania dotyczącego wspólnotowego znaku towarowego określonego w rozporządzeniu Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego(3), zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 3288/94(4), konieczne jest określenie warunków sporządzania, wydawania i używania, wymaganych, aby formularz był łatwo rozpoznawalny i używany w całej Wspólnocie; w tym celu właściwym jest ustanowienie wzoru tego formularza.

(2) Formularz powinien być sporządzony w jednym z języków urzędowych Wspólnoty.

(3) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1367/95(5) powinno zostać odpowiednio zmienione.

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego, ustanowionego w art. 247 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(6), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 955/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady(7),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1367/95 wprowadza się następujące zmiany:

1. Tytuł otrzymuje brzmienie:

"Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1367/95 z dnia 16 czerwca 1995 r. ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 3295/94 ustanawiającego środki dotyczące wprowadzania na obszar Wspólnoty oraz wywozu i powrotnego wywozu ze Wspólnoty towarów naruszających niektóre prawa własności intelektualnej."

2. W art. 1 "Do celów art. 1 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 3295/94" zastępuje się przez "Do celów art. 1 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 3295/94".

3. Artykuł 2 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 2

Dowodem, że składający wniosek posiada prawo własności intelektualnej określone w art. 1 ust. 2 lit. a) rozporządzenia podstawowego, który musi zostać przedstawiony przy składaniu wniosku o podjęcie działania zgodnie z art. 3 ust. 2 akapit pierwszy tiret drugie tego rozporządzenia, jest:

a) w przypadku gdy osoba będąca posiadaczem prawa składa wniosek osobiście:

- w przypadku praw zarejestrowanych lub dla których wniosek o rejestrację został złożony - dowód rejestracji we właściwym urzędzie lub dowód złożenia wniosku;

- w przypadku prawa autorskiego, prawa pokrewnego lub prawa do wzoru niezarejestrowanego lub dla którego wniosek nie został złożony - każdy dowód potwierdzający jego autorstwo lub jego status jako pierwotnego posiadacza;

b) w przypadku gdy wniosek zostaje złożony przez inną osobę uprawnioną do korzystania z jednego z praw określonych w art. 1 ust. 2 lit. a) rozporządzenia podstawowego oprócz dowodów określonych w lit. a) - dokument, na mocy którego osoba jest upoważniona do korzystania z danego prawa;

c) w przypadku gdy wniosek składa przedstawiciel osoby będącej posiadaczem praw lub każdej innej osoby upoważnionej do korzystania z jednego z praw, określonych w art. 1 ust. 2 lit. a) rozporządzenia podstawowego, w uzupełnieniu do wymaganego dowodu, określonego w lit. a) i b) - upoważnienie do takiej czynności".

4. Dodaje się art. 2a w brzmieniu:

"Artykuł 2a

1. Formularz, na którym sporządza się wniosek o podjęcie działania, określony w art. 3 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia podstawowego, jak również decyzja uwzględniająca wniosek, określona w art. 3 ust. 5 rozporządzenia podstawowego, są zgodne ze wzorem przedstawionym w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.

W przypadku wykorzystywania dodatkowych stron określonych w ust. 8 akapit drugi uważa się je za integralną część formularza. Formularz wykorzystuje się zgodnie z przepisami rozporządzenia podstawowego i przepisami niniejszego rozporządzenia wykonawczego.

2. a) Formularz jest drukowany na białym papierze, niezawierającym masy ściernej, klejonym do pisania i o masie co najmniej 55 g/m2.

b) Format formularzy wynosi 210 mm x 297 mm, z dopuszczalną tolerancją długości 5 mm mniej i 8 mm więcej.

3. Bez uszczerbku dla wprowadzania w życie przepisów określonych w art. 3 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia podstawowego Państwa Członkowskie drukują lub mają wydrukowane formularze, na których oznacza się nazwę i adres drukarni lub znak umożliwiający jej identyfikację.

4. Formularze drukuje się i wypełnia w języku urzędowym Wspólnoty określonym przez właściwe organy Państwa Członkowskiego, w którym składa się wniosek o podjęcie działania.

5. Z wyjątkiem przypadku udostępnienia wnioskodawcy formularza w formie elektronicznej, na jednej lub kilku ogólnie dostępnych stronach internetowych, formularz wniosku o podjęcie działania dostarczany jest, na wniosek, przez właściwe służby organów celnych, określone w art. 3 ust. 1 rozporządzenia podstawowego.

6. Formularze wypełnia się maszynowo lub odręcznie w sposób czytelny; w drugim przypadku formularz należy wypełnić tuszem i literami drukowanymi. Niezależnie od stosowanej metody formularz nie może zawierać wymazań, wyrazów nadpisanych ani innych zmian.

W przypadku gdy formularz wypełniany jest komputerowo, można go w dalszej kolejności powielić z wykorzystaniem prywatnych metod drukarskich.

7. Formularz składa się z dwóch egzemplarzy:

- jeden egzemplarz, oznaczony numerem 1, przeznaczony jest dla Państwa Członkowskiego, w którym składany jest wniosek o podjęcie działania, oraz

- drugi egzemplarz, oznaczony numerem 2, przeznaczony jest dla posiadacza wspólnotowego znaku towarowego.

8. Składający wniosek wypełnia pola 1-9 formularza, podpisuje oba egzemplarze formularza i dołącza do niego uzasadnienie i inne istotne informacje, określone w art. 3 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.

Jeżeli miejsce w polu 4 formularza okaże się niewystarczające, składający wniosek może dostarczyć, na oddzielnych kartach, dodatkowe dane umożliwiające identyfikację towarów. W tym przypadku składający wniosek podaje liczbę dodatkowych kart w polu 4 formularza, w miejscu do tego celu przewidzianym.

9. Należycie wypełniony i podpisany formularz wraz wyciągami w ilości odpowiadającej liczbie Państw Członkowskich wskazanych w polu 8 formularza, jak również dowody i informacje określone w ust. 8, przedstawia się właściwym służbom organów celnych, określonym w art. 3 ust. 1 rozporządzenia podstawowego.

10. Jeżeli właściwe służby organów celnych, określone w art. 3 ust. 1 rozporządzenia podstawowego, podejmują decyzję uwzględniającą wniosek o podjęcie działania, podają w niej termin ważności decyzji i umieszczają na niej swój podpis oraz pieczęć. W dalszej kolejności składający wniosek otrzymuje egzemplarz przeznaczony dla posiadacza wspólnotowego znaku towarowego, jak również uwierzytelnione wyciągi.

W przypadku odrzucenia wniosku o pomoc przez właściwe służby organów celnych, określonych w art. 3 ust. 1 rozporządzenia podstawowego, wskazują one nie tylko przyczyny odmowy, ale również dane organu, do którego można się odwoływać, oraz umieszczają swoją pieczęć i podpis. Egzemplarz przeznaczony dla posiadacza wspólnotowego znaku towarowego jest następnie zwracany zainteresowanej stronie.

We wszystkich przypadkach egzemplarz formularza przeznaczony dla Państwa Członkowskiego, w którym składany jest wniosek o podjęcie działania, przechowywany jest w jego archiwach przez okres co najmniej dwóch lat, licząc od daty wydania.

11. Jedynie w przypadku gdy wyciąg z decyzji uwzględniającej wniosek adresowany jest do Państw(-a) Członkowskich(- ego), w którym(-ych) składający wniosek żądał podjęcia działania zgodnie z art. 5 ust. 2 akapit drugi zdanie drugie, Państwo Członkowskie, które otrzymuje ten wyciąg, niezwłocznie wypełnia część »potwierdzenie odbioru« poprzez wpisanie daty odbioru oraz odesłanie fotokopii tego wyciągu do właściwego organu wskazanego w polu 3."

5. W art. 5 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Komisja publikuje w serii »C« Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich wykaz służb organów celnych, określonych w art. 3 ust. 8 rozporządzenia podstawowego"

6. Tekst z Załącznika do niniejszego rozporządzenia dodaje się jako Załącznik.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje od dnia 1 lipca 1999 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 grudnia 1999 r.

W imieniu Komisji
Frederik BOLKESTEIN
Członek Komisj

______

(1) Dz.. L 341 z 30.12.1994, str. 8.

(2) Dz.U. L 27 z 2.2.1999, str. 1.

(3) Dz.U. L 11 z 14.1.1994, str. 1.

(4) Dz.U. L 349 z 31.12.1994, str. 83.

(5) Dz.U. L 133 z 17.6.1995, str. 2.

(6) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1.

(7) Dz.U. L 119 z 7.5.1999, str. 1.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK

Wzór formularza wniosku o podjęcie działanie w odniesieniu do wspólnotowego znaku towarowego

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.308.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2549/1999 zmieniające rozporządzenie 1367/95 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady(WE) nr 3295/94 ustanawiającego środki mające na celu zakaz dopuszczenia do swobodnego obrotu, wywozu, powrotnego wywozu i procedury zawieszającej towarów podrabianych i towarów pirackich
Data aktu: 02/12/1999
Data ogłoszenia: 03/12/1999
Data wejścia w życie: 10/12/1999, 01/05/2004, 01/07/1999