Decyzja 1999/730/WPZiB wdrażająca wspólne działanie 1999/34/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży

DECYZJA RADY
z dnia 15 listopada 1999 r.
wdrażająca wspólne działanie 1999/34/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży

(1999/730/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 16 listopada 1999 r.)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Tekst niniejszego aktu prawnego nie uwzględnia wszystkich zmian. Niektóre akty zmieniające nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - polskim wydaniu specjalnym, ponieważ instytucje UE uznały zmiany wynikające z nich za pochłonięte przez akty zmieniające opublikowane w kolejnych tomach tego wydawnictwa.

.................................................

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając wspólne działanie 1999/34/WPZiB z dnia 17 grudnia 1998 r. w sprawie wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej(1), w szczególności art. 6, w powiązaniu z art. 23 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Nadmierne i niekontrolowane gromadzenie i rozpowszechnianie ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa oraz zmniejsza perspektywy stałego rozwoju; tak jest właśnie w przypadku Kambodży.

(2) W dążeniu do realizacji celów wymienionych w art. 1 wspólnego działania 1999/34/WPZiB, Unia Europejska przewiduje działania na odnośnych forach międzynarodowych w celu wspierania środków budowy zaufania oraz bodźców zachęcających do dobrowolnego przekazywania nadwyżek lub nielegalnie posiadanej ręcznej broni strzeleckiej, demobilizacji kombatantów oraz ich rehabilitacji i reintegracji; niniejsza decyzja ma na celu wdrożenie wspólnego działania 1999/34/WPZiB.

(3) Unia Europejska uważa, że wkład finansowy i pomoc techniczna miałyby na celu poparcie przez opinię publiczną cywilnego rozbrojenia, umocnienia i większego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego w proces odbioru i likwidacji broni zebranej i/lub nadwyżki zwróconej dzięki demobilizacji.

(4) Dlatego też Unia Europejska zamierza zaoferować finansowe wsparcie i pomoc techniczną zgodnie z tytułem II wspólnego działania 1999/34/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska wnosi wkład w promowanie kontroli, zbierania i zniszczenia broni w Kambodży.
2.
W tym celu Unia Europejska:

a) pomaga rządowi Kambodży w opracowaniu właściwych przepisów ustawowych i wykonawczych dotyczących własności, posiadania, używania, sprzedaży i transferów broni i amunicji,

b) pomaga rządowi Kambodży, policji i siłom bezpieczeństwa w opracowaniu wytycznych dotyczących lepszego rejestrowania i bezpieczeństwa posiadanej przez nich broni,

c) pomaga rządowi Kambodży, policji i siłom bezpieczeństwa w opracowaniu procedur dobrowolnego przekazywania ręcznej broni strzeleckiej oraz identyfikacji i niszczenia nadwyżki ręcznej broni strzeleckiej, szczególnie w związku z planowaną demobilizacją i restrukturyzacją sił zbrojnych,

d) wspiera programy społeczeństwa obywatelskiego służące podniesieniu wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z ręczną bronią strzelecką i bronią lekką oraz rozwojowi współpracy społeczeństwa obywatelskiego w procesie zbierania i niszczenia broni, w szczególności poprzez wspieranie działań organizacji pozarządowych.

Artykuł  2
1.
W celu realizacji zadań wymienionych w art. 1, Prezydencja wyznaczy Kierownika Projektu z siedzibą w Phnom Penh.
2.
Kierownik Projektu będzie wykonywał swoje działania w ramach kompetencji Prezydencji zgodnie z zakresem uprawnień wymienionym w załączniku.
3.
Kierownik Projektu składa okresowe sprawozdania Radzie lub desygnowanym przez nią organom za pośrednictwem Prezydencji wspieranej przez sekretarza generalnego/wysokiego przedstawiciela ds. WPZiB.
4.
Podczas realizacji swoich działań Kierownik Projektu będzie współpracował, stosownie do okoliczności, z miejscowymi misjami dyplomatycznymi Państw Członkowskich i Komisją.
Artykuł  3
1. 1
Do celów określonych w art. 1 ustala się finansową kwotę referencyjną w wysokości 600.000 EUR.
2.
Rada stwierdza, że Komisja ukierunkuje swoje działania na rzecz osiągnięcia celów i priorytetów niniejszej decyzji proponując lub wdrażając właściwe środki wspólnotowe.
Artykuł  4 2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna od dnia jej przyjęcia.

Niniejsza decyzja w dniu 15 listopada 2006 r.

Artykuł  5 3

(skreślony)

Artykuł  6

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 listopada 1999 r.

W imieniu Rady
T. HALONEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 9 z 15.1.1999, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 4

ZAKRES OBOWIĄZKÓW KIEROWNIKA PROJEKTU (2006 r.)

1. Kierownik projektu, we współpracy z Kambodżańskimi Siłami Zbrojnymi, będzie nadal prowadził prace związane z prowadzeniem rejestrów, zarządzaniem i bezpieczeństwem zapasów broni oraz opracowywaniem polityk, wytycznych i praktyk w tej dziedzinie. W tym celu kierownik projektu będzie monitorował projekty uprzednio wdrożone w regionie wojskowym nr 1 (Stung Treng), regionie wojskowym nr 2 (Kampong Cham), regionie wojskowym nr 3 (Kampong Speu), regionie wojskowym nr 4 (Siem Reap), regionie wojskowym nr 5 (Battambang), specjalnym regionie wojskowym (Phnom Penh) oraz wdrożone projekty dotyczące Żandarmerii Królewskiej. W ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej określi on i wdroży kolejny projekt dotyczący bezpiecznego magazynowania i rejestrowania broni Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Projekt ten będzie obejmował budowę obiektów do średnio- i krótkoterminowego składowania, prowadzenie szkoleń odpowiedniego personelu wszystkich szczebli oraz rejestrowanie wszelkiej broni w centralnej komputerowej bazie danych Ministerstwa Obrony. Wdrażany projekt powinien obejmować zapewnienie pomocy, przy wsparciu odpowiednich ekspertów, rządowemu programowi dotyczącemu organizowania publicznych ceremonii niszczenia nadwyżki broni oraz, w stosownych przypadkach, zebranej broni i nadwyżki broni, która może nadal znajdować się w posiadaniu wojska, policji i sił bezpieczeństwa.

2. W razie potrzeby, kierownik projektu będzie kontynuował działalność doradczą, oraz, gdy jest to możliwe, wspierał rząd, organizacje międzynarodowe oraz lokalne organizacje pozarządowe w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa broni oraz bieżących i wcześniejszych działaniach prowadzonych w ramach programu ASAC UE.

3. Kierownik projektu zapewni ustanowienie właściwych procedur gwarantujących skuteczne monitorowanie i ocenę działań. W tym celu będzie on dążył do zapewnienia pełnej współpracy ze strony rządu Kambodży, policji i sił bezpieczeństwa.

4. Po zakończeniu projektu dotyczącego bezpiecznego przechowywania i rejestrowania broni Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej kierownik projektu wdroży plany przygotowane zgodnie z zakresem obowiązków kierownika projektu na rok 2005 w celu skonsolidowania prowadzonych rejestrów oraz zarządzania i zapewnienia bezpieczeństwa zapasów broni oraz w celu zamknięcia i zakończenia projektu.

1 Art. 3 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 lit. a) decyzji nr 2004/792/WPZiB z dnia 22 listopada 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.348.47) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 lit. a) decyzji nr 2005/784/WPZiB z dnia 7 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.295.53) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2005 r.

2 Art. 4:

- zmieniony przez art. 1 lit. b) decyzji nr 2004/792/WPZiB z dnia 22 listopada 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.348.47) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 lit. b) decyzji nr 2005/784/WPZiB z dnia 7 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.295.53) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2005 r.

3 Art. 5 skreślony przez art. 1 lit. c) decyzji nr 2005/784/WPZiB z dnia 7 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.295.53) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2005 r.
4 Załącznik:

-zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2004/901/WPZiB z dnia 22 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.379.111) zmieniającej nin. decyzję z dniem 24 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 lit. d) decyzji nr 2005/784/WPZiB z dnia 7 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.295.53) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2005 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.294.5

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 1999/730/WPZiB wdrażająca wspólne działanie 1999/34/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży
Data aktu: 15/11/1999
Data ogłoszenia: 16/11/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 15/11/1999