Dyrektywa 1999/85/WE zmieniająca dyrektywę 77/388/EWG w odniesieniu do możliwości stosowania na zasadzie eksperymentu obniżonej stawki podatku VAT od usług pracochłonnych

DYREKTYWA RADY 1999/85/WE
z dnia 22 października 1999 r.
zmieniająca dyrektywę 77/388/EWG w odniesieniu do możliwości stosowania na zasadzie eksperymentu obniżonej stawki podatku VAT od usług pracochłonnych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 93,

uwzględniając wniosek Komisji (1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomicznego-Społecznego (3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 12 ust. 3 lit. a) dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (4) stanowi, że Państwa Członkowskie mogą stosować jedną lub dwie obniżone stawki wyłącznie do dostaw towarów i usług z kategorii wymienionych w załączniku H do dyrektywy 77/388/EWG.

(2) Problem bezrobocia jest jednak tak poważny, że pragnące tego Państwa Członkowskie powinny mieć możność sprawdzenia w trybie eksperymentu, jakie działanie i skutek na tworzenie miejsc pracy może mieć obniżenie stawki podatku VAT od usług pracochłonnych, które nie są obecnie wymienione w załączniku H.

(3) Ta obniżona stawka podatku VAT może zmniejszyć skłonność określonych przedsiębiorstw do włączania się lub pozostawania w szarej strefie gospodarki.

(4) Wprowadzenie ograniczonego przedmiotowo obniżenia stawki podatku VAT mogłoby jednak wywrzeć negatywny wpływ na sprawne funkcjonowanie rynku wewnętrznego i na neutralność podatków; należy przewidzieć procedurę udzielania zezwoleń na pełny i jednoznacznie określony trzyletni okres oraz poddać zakres tego środka ścisłym warunkom, tak by pozostał on sprawdzalny i ograniczony.

(5) Wobec eksperymentalnej natury tego środka wprowadzające go Państwa Członkowskie i Komisja powinny dokonać szczegółowej oceny jego oddziaływania w zakresie tworzenia miejsc pracy oraz skuteczności.

(6) Środek powinien być ściśle ograniczony w czasie i wygasnąć najpóźniej do dnia 31 grudnia 2002 r.

(7) Wykonanie niniejszej dyrektywy nie wiąże się z żadnymi zmianami w przepisach Państw Członkowskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 77/388/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 28 dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. Rada, stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji, może zezwolić dowolnemu Państwu Członkowskiemu na stosowanie przez okres maksymalnie trzech lat od dnia 1 stycznia 2000 r. do dnia 31 grudnia 2002 r. obniżonych stawek, przewidzianych w art. 12 ust. 3 lit. a) akapit trzeci do usług zawartych w co najwyżej dwóch kategoriach wymienionych w załączniku K. W przypadkach wyjątkowych Państwo Członkowskie może otrzymać zezwolenie na stosowanie obniżonej stawki do usług zawartych w trzech spośród wyżej wspomnianych kategorii.

Dane usługi muszą spełniać następujące wymagania:

a) muszą być pracochłonne;

b) muszą być w znacznej mierze świadczone bezpośrednio na rzecz konsumentów końcowych;

c) muszą mieć głównie charakter lokalny i nie powinny powodować zakłóceń konkurencji;

d) musi istnieć ścisły związek między spadkiem cen wynikającym z obniżenia stawki a przewidywanym wzrostem popytu i zatrudnienia.

Stosowanie obniżonej stawki nie może negatywnie wpływać na sprawne funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

Państwo Członkowskie pragnące wprowadzić środek przewidziany w akapicie pierwszym powiadamia o tym Komisję przed dniem 1 listopada 1999 r. i przekazuje jej przed tą datą wszystkie odnośne dane szczegółowe, w szczególności następujące:

a) zakres środka i szczegółowy opis objętych nim usług;

b) szczegółowe informacje wykazujące spełnienie wymagań ustanowionych w akapicie drugim i trzecim;

c) szczegółowe dane przedstawiające koszt planowanego środka dla budżetu.

Państwa Członkowskie, które uzyskają zezwolenie na stosowanie obniżonej stawki, wskazanej w akapicie pierwszym, sporządzają przed dniem 1 października 2002 r. szczegółowe sprawozdanie zawierające ogólną ocenę skuteczności środka, w szczególności w zakresie tworzenia miejsc pracy i skuteczności.

Przed dniem 31 grudnia 2002 r. Komisja przekazuje Radzie i Parlamentowi zbiorcze sprawozdanie oceniające, załączając w razie potrzeby propozycję właściwych środków pod kątem podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie stawek podatku VAT stosowanych do usług pracochłonnych;"

2) dodaje się nowy załącznik K w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie w dniu jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 22 października 1999 r.
W imieniu Rady
S. MÖNKÄRE
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 102 z 13.4.1999, str. 10.

(2) Dz.U. C 279 z 1.10.1999, str. 105.

(3) Dz.U. C 209 z 22.7.1999, str. 20.

(4) Dz.U. L 145 z 13.6.1977, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 1999/59/WE (Dz.U. L 162 z 26.6.1999, str. 63).

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK K

Wykaz usług określonych w art. 28 ust. 6

1. Drobne usługi naprawcze:

- rowery,

- buty i wyroby skórzane,

- odzież i wyroby włókiennicze użytku domowego (w tym poprawki i przeróbki).

2. Remonty i naprawy prywatnych lokali mieszkalnych, z wyłączeniem materiałów stanowiących znaczącą część wartości dostawy.

3. Mycie okien i sprzątanie w gospodarstwach domowych.

4. Usługi z dziedziny pomocy w gospodarstwach domowych (np. pomoc domowa, opieka nad dziećmi, osobami starszymi, chorymi lub niepełnosprawnymi).

5. Fryzjerstwo."

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.277.34

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 1999/85/WE zmieniająca dyrektywę 77/388/EWG w odniesieniu do możliwości stosowania na zasadzie eksperymentu obniżonej stawki podatku VAT od usług pracochłonnych
Data aktu: 22/10/1999
Data ogłoszenia: 28/10/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 28/10/1999