Decyzja Komisji z dnia 13 sierpnia 1999r. przyjmująca zobowiązania zaproponowanych w związku z postępowaniem antydumingowym dotyczącym przywozu lin i kabli z drutu stalowego pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, Węgier, Indii, Republiki Korei, Meksyku, Polski, Afryki Południowej i Ukrainy

DECYZJA KOMISJI
z dnia 13 sierpnia 1999r.
przyjmująca zobowiązania zaproponowanych w związku z postępowaniem antydumingowym dotyczącym przywozu lin i kabli z drutu stalowego pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, Węgier, Indii, Republiki Korei, Meksyku, Polski, Afryki Południowej i Ukrainy

(notyfikowana jako dokumentu nr C(1999) 2701)

(1999/572/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 17 sierpnia 1999 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 384/96 z dnia 22 grudnia 1995r. w sprawie ochrony przed dumpingowym przywozem z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej(1), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 905/98(2), w szczególności jego art. 8 ust. 1,

po konsultacji z Komitetem Doradczym,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (WE) Nr 362/99(3) Komisja nałożyła tymczasowe cła antydumpingowe na przywóz do Wspólnoty stalowych kabli i lin pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, Węgier, Indii, Meksyku, Polski, Afryki Południowej i Ukrainy oraz przyjęła zobowiązania cenowe zaproponowane przez niektórych producentów wywożących z Polski i z Węgier.

(2) Po przyjęciu tymczasowych środków antydumpingowych, zgodnie z art. 8 ust. 6 rozporządzenia 384/96 (zwanego dalej "rozporządzeniem podstawowym"), Komisja kontynuowała postępowanie dotyczące dumpingu, szkody i interesu Wspólnoty. Ostateczne ustalenia i wnioski z postępowania zostały przedstawione w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1796/1999 z dnia 12 sierpnia 1999 r. nakładającym ostateczne cło na przywóz stalowych kabli i lin pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, Węgier, Indii, Meksyku, Polski, Afryki Południowej i Ukrainy oraz kończące postępowanie antydumpingowe w odniesieniu do przywozu pochodzącego z Republiki Korei(4).

(3) Postępowanie potwierdziło ustalenia tymczasowe dotyczące dumpingu wyrządzającego szkodę w odniesieniu do przywozu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej, Węgier, Indii, Meksyku, Polski, Afryki Południowej i Ukrainy.

(4) Po przyjęciu tymczasowych środków antydumpingowych, jeden producent wywożący z Indii, producenci wywożący z Meksyku i Afryki Południowej oraz producent wywożący z Ukrainy w powiązaniu z władzami ukraińskimi również zaproponowali zobowiązania cenowe zgodnie z art. 8 ust. 1 rozporządzenia podstawowego.

(5) Warunki tych zobowiązań, a w szczególności zamieszczone tam minimalne ceny sprzedaży na wywóz do Wspólnoty, gwarantują, że skutki dumpingu wyrządzające szkodę, które zostały ustalone w ramach niniejszego postępowania antydumpingowego, zostały wyeliminowane.

(6) Ponadto, ponieważ producenci wywożący oraz władze ukraińskie zobowiązały się do przedłożenia Komisji szczegółowych i regularnych danych dotyczących sprzedaży oraz do niezawierania bezpośrednich lub pośrednich porozumień wyrównawczych ze swoimi klientami we Wspólnocie, stwierdzono, że Komisja może skutecznie monitorować przestrzeganie zobowiązań.

(7) W odniesieniu do zobowiązań zaproponowanych przez ukraińskiego producenta-wywożącego, system pozwoleń na wywóz obowiązujących przez okres trwania zobowiązań, który ma być ustanowiony przez rząd Ukrainy, będzie stanowił gwarancję, że jakikolwiek przywóz do UE objęty tymi zobowiązaniami będzie pozostawał w zgodzie z zawartymi w nim postanowieniami.

(8) W świetle powyższego, zobowiązania zaproponowane przez jednego producenta wywożącego z Indii, przez producentów wywożących z Meksyku i Afryki Południowej, a także przez producenta wywożącego z Ukrainy uznaje się do przyjęcia, i w związku z tym, można zamknąć postępowanie w odniesieniu do wspomnianych producentów wywożących.

(9) W przypadku naruszenia lub cofnięcia zobowiązań może zostać nałożone ostateczne cło antydumpingowe zgodnie z art. 8 ust. 9 i ust. 10 rozporządzenia podstawowego,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1. 1
Zobowiązania zaproponowane przez wymienionych poniżej producentów, w ramach postępowania antydumpingowego dotyczącego przywozu kabli i lin stalowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, Węgier, Indii, Meksyku, Polski, Afryki Południowej i Ukrainy zostają niniejszym przyjęte.
Kraj Wytwórca Dodatkowy kod TARIC
Republika Południowej Afryki Haggie

Lower Germiston Road

Jupiter

PO Box 40072

Cleveland

Republika Południowej Afryki

A023
2.
Postępowanie związane z postępowaniem antydumpingowym, o którym mowa w ust. 1, zostaje niniejszym zakończone w odniesieniu do stron wyszczególnionych w tym ustępie.

Sporządzono w Brukseli, dnia 13 sierpnia 1999r.

W imieniu Komisji
Monika WULF-MATHIES
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 56, z 6.3.1996, str. 1.

(2) Dz.U. L 128, z 30.4.1998, str. 18.

(3) Dz.U. L 45, z 19.2.1999, str. 8.

(4) Patrz: str. 1 niniejszego Dziennika Urzędowego.

1 Art. 1 ust. 1:

- zmieniony przez art. 2 ust. 2 rozporządzenia Komisji nr 1678/2003 z dnia 26 sierpnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.238.13) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 października 2003 r.

- zmieniony przez art. 2 decyzji nr 2006/38/WE z dnia 22 grudnia 2005 r. (Dz.U.UE.L.06.22.54) zmieniającej nin. decyzję z dniem 27 stycznia 2006 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.217.63

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja Komisji z dnia 13 sierpnia 1999r. przyjmująca zobowiązania zaproponowanych w związku z postępowaniem antydumingowym dotyczącym przywozu lin i kabli z drutu stalowego pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, Węgier, Indii, Republiki Korei, Meksyku, Polski, Afryki Południowej i Ukrainy
Data aktu: 13/08/1999
Data ogłoszenia: 17/08/1999