Wspólne stanowisko 1999/533/WPZiB odnoszące się do udziału Unii Europejskiej w popieraniu wcześniejszego wejścia w życie Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT)

WSPÓLNE STANOWISKO RADY
z dnia 29 lipca 1999 r.
odnoszące się do udziału Unii Europejskiej w popieraniu wcześniejszego wejścia w życie Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT)

(1999/533/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 4 sierpnia 1999 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

rezolucje Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 50/245 z dnia 10 września 1996 r. wezwały wszystkie państwa do jak najszybszego podpisania i przystąpienia do Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT);

przywołując postanowienia art. XIV.2 Traktatu o zwołaniu konferencji, na wniosek większości państw, które go ratyfikowały, w celu zbadania, do jakiego stopnia przestrzegany jest wymóg określony w ust. 1 tego artykułu, oraz rozważenia i podjęcia decyzji w drodze konsensusu w kwestii, jakie środki, zgodne z prawem międzynarodowym, mogą być podjęte celem przyspieszenia procesu ratyfikacji i umożliwienia wcześniejszego wejścia w życie Traktatu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Celem niniejszego wspólnego stanowiska jest przyczynienie się do wcześniejszego wejścia w życie Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) jako ważnego kroku w popieraniu nierozprzestrzeniania broni jądrowej i rozbrojenia, sprzyjającego budowie międzynarodowego zaufania, stabilności i pokoju.

Artykuł  2

Unia Europejska w szczególności stara się wnosić wkład do pozytywnego wyniku pierwszej konferencji zgodnie z art. XIV Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT), która odbędzie się w Wiedniu w październiku 1999 r. i będzie ukierunkowana na przyspieszenie procesu ratyfikacji Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) w celu umożliwienia jego wcześniejszego wejścia w życie.

W tym celu Unia Europejska wspiera:

a) zwołanie konferencji na szczeblu politycznym;

b) zwoływanie kolejnych konferencji zgodnie z postanowieniami art. XIV Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) aż do dnia wejścia Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) w życie;

c) jak najszersze uczestnictwo państw, które ratyfikowały lub podpisały Traktat o powszechnym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT), jak również państw, które go jeszcze nie podpisały;

d) obecność organizacji pozarządowych na konferencji;

e) środki zgodne z prawem międzynarodowym, które mogą być podjęte dla przyspieszenia procesu ratyfikacji w celu umożliwienia wcześniejszego wejścia w życie Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT);

f) deklarację końcową konferencji, która mogłaby udzielić politycznego wsparcia wysiłkom mającym przyspieszyć proces ratyfikacji i wcześniejsze wejście w życie Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT);

g) identyfikację wszelkich możliwych sposobów pomocy państwom w ich krajowych procesach ratyfikacji i wprowadzania w życie, w tym wymianę informacji w sprawie ustanowienia władz krajowych i ustawodawstwa wykonawczego.

Artykuł  3

Unia Europejska wspiera wysiłki Komisji Przygotowawczej Organizacji Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) dla uchwalenia trybu weryfikacji Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) w sposób terminowy i skuteczny oraz zgodny z Traktatem o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT).

Artykuł  4

Unia Europejska zachęca wszystkie państwa, które jeszcze tego nie zrobiły, do niezwłocznego podpisania i ratyfikowania Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT), w szczególności państwa z wykazu 44 państw, których ratyfikacja jest niezbędna do wejścia w życie Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT).

Artykuł  5

Rada dokona przeglądu wdrożenia do realizacji niniejszego wspólnego stanowiska w związku z uwzględnieniem możliwościpodjęcia dalszych działań celem ułatwienia wcześniejszego wejścia w życie Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT).

Artykuł  6

Niniejsze wspólne stanowisko wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia.

Artykuł  7

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 lipca 1999 r.

W imieniu Rady
S. HASSI
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.204.1

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 1999/533/WPZiB odnoszące się do udziału Unii Europejskiej w popieraniu wcześniejszego wejścia w życie Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT)
Data aktu: 29/07/1999
Data ogłoszenia: 04/08/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 29/07/1999