Rozporządzenie 1617/1999 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania ubezpieczenia w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych oraz modyfikujące rozporządzenie Komisji (WE) nr 2214/96

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1617/1999
z dnia 23 lipca 1999 r.
ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania ubezpieczenia w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych oraz modyfikujące rozporządzenie Komisji (WE) nr 2214/96

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 24 lipca 1999 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych(1), w szczególności jego art. 4 oraz art. 5 ust. 3,

po konsultacji z Europejskim Bankiem Centralnym(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 2494/95 każde Państwo Członkowskie powinno przedstawić zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (zwany dalej ZWCK), poczynając od wskaźnika na styczeń 1997 r.

(2) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1749/96(3), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1688/98(4), określa wstępny zakres dla zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych, który został ograniczony do towarów i usług objętych w całości lub w większości krajowymi wskaźnikami cen konsumpcyjnych; rozporządzenie Rady (WE) nr 1687/98(5), zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1749/96, definiuje zakres ZWCK jako towary i usługi, które są zawarte w ostatecznych pieniężnych wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych; ubezpieczenia stanowią część zakresu ZWCK.

(3) Istnieją znaczne różnice proceduralne w traktowaniu ubezpieczenia w ZWCK; niezbędna jest zharmonizowana metodologia w zakresie ubezpieczeń w celu zapewnienia, że ubezpieczenia wynikające z ZWCK spełniają wymóg porównywalności, określony w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2494/95; w praktyce nie jest możliwa comiesięczna obserwacja opłaty dla pojedynczej polisy ubezpieczeniowej.

(4) Proponowane traktowanie ubezpieczeń jest spójne z definicjami ustanowionymi w europejskim systemie rachunkowym (ESA) 1995 r.(6).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Programowego Komitetu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Cel

Celem niniejszego rozporządzenia jest ustalenie minimalnych norm traktowania ubezpieczenia(7) w zharmonizowanych wskaźnikach cen konsumpcyjnych (ZWCK) w celu zapewnienia ich wiarygodności, odpowiedniości oraz spełniania wymogów porównywalności, zgodnie z art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2494/95.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia podane poniżej terminy definiuje się następująco:

1. "składki ubezpieczeniowe brutto": suma zapłacona przez posiadacza polisy za konkretną polisę ubezpieczeniową w celu otrzymania ubezpieczenia;

2. "roszczenia": suma wypłacana posiadaczowi polisy oraz innym stronom przez towarzystwo ubezpieczeniowe w celu pokrycia strat lub szkód poniesionych przez osoby lub towary;

3. "suplementy składkowe": dochód uzyskany przez towarzystwa ubezpieczeniowe przez inwestowanie ich technicznych rezerw ubezpieczeniowych łącznie z przedpłatami na składki ubezpieczeniowe, rezerwami na nieuregulowane roszczenia oraz rezerwami na ryzyko główne;

4. "rezerwy ubezpieczeniowe": fundusze wydzielone przez towarzystwo ubezpieczeniowe na rezerwy techniczne na niewygasłe ryzyka;

5. "opłata za usługę": składki ubezpieczeniowe brutto powiększone o suplementy składkowe i pomniejszone o roszczenia oraz o zmiany w rezerwach ubezpieczeniowych.

Artykuł  3

Traktowanie wag ubezpieczeniowych

1.
Wagi ubezpieczeniowe stanowią szacowane wydatki gospodarstw domowych ogółem na opłaty z tytułu usług ubezpieczeniowych uwzględnionych w ZWCK, wyrażone jako część wydatków ogółem na wszystkie ubezpieczone towary i usługi. Wagi odzwierciedlają średnie zagregowane wydatki w okresie trzech lat. Zgodnie z definicją rozporządzenia (WE) nr 1687/98.
2.
Wydatki pokrywane z roszczeń traktuje się jako poniesione przez posiadacza polisy lub inne strony roszczenia, a nie przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Wagi w subwskaźnikach ZWCK uwzględniają takie wydatki, gdy poniesione zostały przez lub w imieniu sektora gospodarstw domowych.
Artykuł  4

Traktowanie cen ubezpieczeń

1.
Ceny użyte w ZWCK do obliczenia wskaźników ceny ubezpieczenia dotyczą składek ubezpieczeniowych brutto.
2.
Składka ubezpieczeniowa brutto jest traktowana jako pełna składka płatna za polisę i nie jest dostosowywana, nawet jeśli składka lub wartość ubezpieczeniowa polisy jest połączona ze wskaźnikiem.
3.
Z zastrzeżeniem ust. 2 specyfikacje określające cenę dla każdej polisy ubezpieczeniowej w próbie docelowej będą stałe. W przypadku zmiany takich specyfikacji ceny traktuje się zgodnie z zasadami stosowanymi dla korekt jakościowych określonych w art. 5 (WE) nr 1749/96.
Artykuł  5

Porównywalność

Za porównywalne uznaje się ZWCK skonstruowane według procedur opisanych w art. 3 i 4 niniejszego rozporządzenia lub według innych procedur, których wynikiem nie jest wskaźnik systematycznie różniący się w skali roku w porównaniu z rokiem poprzednim średnio o ponad jedną dziesiątą punktu procentowego od wskaźnika skonstruowanego według tych procedur.

Artykuł  6

Kontrola jakości

Państwa Członkowskie udzielają Komisji (Eurostat) informacji na temat procedur wypracowanych dla ubezpieczeń tam, gdzie procedury te różnią się od tych określonych w art. 3 i 4 niniejszego rozporządzenia, zanim procedury takie zostaną zastosowane.

Państwa Członkowskie udzielają również Komisji (Eurostat), na jej prośbę, informacji na temat procedur użytych w celu spełnienia wymogów minimalnych standardów ustalonych w niniejszym rozporządzeniu.

Artykuł  7

Uchylenie

W załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2214/96(8) skreśla się przypis dolny 1 grupy 12.4A Ubezpieczenie (S).

Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 23 lipca 1999 r.

W imieniu Komisji
Yves-Thibault DE SILGUY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 257 z 27.10.1995, str. 1.

(2) Opinia wydana dnia 23 czerwca 1999 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 229 z 10.9.1996, str. 3.

(4) Dz.U. L 214 z 31.7.1998, str. 23.

(5) Dz.U. L 214 z 31.7.1998, str. 12.

(6)Rozporządzenie Rady (WE) nr 2223/96, Dz.U. L 310 z 30.11.1996.

(7) Zgodnie z definicją rozporządzenia (WE) nr 1687/98.

(8) Dz.U. L 296 z 21.11.1996, str. 8.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.192.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1617/1999 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania ubezpieczenia w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych oraz modyfikujące rozporządzenie Komisji (WE) nr 2214/96
Data aktu: 23/07/1999
Data ogłoszenia: 24/07/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 13/08/1999