Rozporządzenie 1467/99 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1858/93 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 404/93 w odniesieniu do systemu pomocy w celu wyrównania strat dochodu z wprowadzania do obrotu w sektorze bananów

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1467/1999
z dnia 5 lipca 1999 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1858/93 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 404/93 w odniesieniu do systemu pomocy w celu wyrównania strat dochodu z wprowadzania do obrotu w sektorze bananów

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 404/93 z dnia 13 lutego 1993 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku bananów(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1257/1999(2), w szczególności jego art. 12 i 14,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2799/98 z dnia 15 grudnia 1998 r. ustanawiające porozumienia agromonetarne dotyczące euro(3), w szczególności jego art. 3 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 1858/93(4), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1062/1999(5), ustanawia szczegółowe zasady stosowania systemu pomocy wyrównawczej w odniesieniu do strat dochodu z wprowadzania do obrotu bananów.

(2) Średni dochód z produkcji ustalony jest na podstawie średnich cen na etapie dostawy w pierwszym porcie rozładunku w pozostałych częściach Wspólnoty minus średnie koszty transportu i dostawy FOB; doświadczenie wykazało, że w praktyce średnie koszty odjęte od średniej wartości bananów na etapie dostawy w pierwszym porcie rozładunku (towary nierozładowane) pozostają jak dotąd względnie stabilne; w zachodzącym przypadku można znacznie uprościć zarządzanie tym systemem, przewidując odjęcie kwoty zryczałtowanej, spełniającej kryteria ustanowione w przepisach; średni dochód z produkcji bananów produkowanych i wprowadzanych do obrotu w regionie produkcyjnym, jak określa art. 12 rozporządzenia (EWG) nr 404/93, musi być ustalony oddzielnie na podstawie cen sprzedaży na rynkach lokalnych minus zryczałtowana kwota za koszty spedycji do danych rynków.

(3) Takie zryczałtowane kwoty muszą być przejrzane w celu zapewnienia, że nadążają za kosztami rzeczywistymi, w szczególności kosztami spedycji.

(4) Doświadczenie wykazało, że należy przedłużyć terminy, do których podmioty gospodarcze mają złożyć do właściwych władz Państw Członkowskich wnioski o zaliczki, aby dać podmiotom gospodarczym dosyć czasu na przygotowanie ich wniosków.

(5) Do celów obliczenia pomocy wyrównawczej uzasadnione jest rozbicie wszystkich przysyłanych do Komisji informacji w sprawie wprowadzania do obrotu bananów na informacje dotyczące bananów wysyłanych do Wspólnoty poza ich regionem produkcyjnym i dotyczące bananów umieszczonych na rynku w regionie produkcyjnym, określonym w art. 12 rozporządzenia (EWG) nr 404/93.

(6) Należy przyjąć definicję terminu operacyjnego w odniesieniu do pomocy, do celów wypłaty zaliczek i wypłaty salda pomocy.

(7) W celu znacznego uproszczenia zarządzania tymi ustaleniami niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane podczas 1999 r.; objęcie niektórych kosztów, w szczególności kosztów spedycji i transportu, zastosowaniem kwot zryczałtowanych, opiera się bezpośrednio na informacjach otrzymanych od Państw Członkowskich podczas obrotu odnośnymi produktami.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Bananów,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 1858/93 wprowadza się następujące zmiany:

1) Artykuł 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

1. Średni dochód z produkcji dla bananów produkowanych i wprowadzanych do obrotu we Wspólnocie, określonych w art. 12 ust. 5 rozporządzenia (EWG) nr 404/93, zostaje obliczony na podstawie pobrania z pakowalni.

2. W przypadku bananów wprowadzanych do obrotu we Wspólnocie poza regionem produkcyjnym, jak określa art. 12 rozporządzenia (EWG) nr 404/93, średni dochód z produkcji jest określany na każdy rok na podstawie średnich cen bananów z regionów produkcyjnych na etapie dostawy w pierwszym porcie rozładunku (towary nierozładowane) minus zryczałtowana kwota 18,7 EUR/100 kg wagi netto, odpowiadająca średnim kosztom transportu i dostawy FOB.

W przypadku bananów produkowanych i wprowadzanych do obrotu w regionie produkcyjnym, jak określa art. 12 rozporządzenia (EWG) nr 404/93, średni dochód z produkcji jest określany na podstawie średnich cen sprzedaży na lokalnych rynkach minus zryczałtowana kwota 0,29 EUR/100 kg wagi netto, odpowiadająca kosztom spedycji do danych rynków.

3. Zryczałtowane kwoty, określone w ust. 2, zostaną przejrzane, jeżeli średnie koszty transportu, dostawy FOB lub spedycji ulegają znacznym zmianom.".

2) W art. 5 skreśla się akapit drugi.

3) W art. 7 ust. 2 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) w przypadku zaliczek, najpóźniej do dnia 30 marca, 30 maja, 30 lipca, 30 września i 30 listopada, dla bananów wprowadzanych do obrotu podczas dwumiesięcznego okresu poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku".

4) W art. 7 ust. 3 tiret trzecie otrzymuje brzmienie:

"- ilości bananów produkowanych i wprowadzanych do obrotu w okresie, o którym mowa. Ilości takie są w rozbiciu na banany określone w art. 3 ust. 2 akapit pierwszy i na określone w akapicie drugim tego ustępu. Wnioski o saldo dotyczą łącznej ilości wprowadzanej do obrotu w danym roku, w takim samym rozbiciu.".

5) Artykuł 8 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 8

1. Państwa Członkowskie niezwłocznie informują Komisję pod koniec każdego okresu wyznaczonego na wypłatę zaliczek o ilościach wprowadzonych do obrotu, dla których złożone były wnioski o wypłatę. Ilości te są w rozbiciu jak podano w art. 7 ust. 3 tiret trzecie.

2. W ciągu 20 dni od końca okresu składania wniosków o wypłatę salda, określonego w art. 7 ust. 2 lit. b), przesyłają do Komisji za każdy okres dwumiesięczny:

- w przypadku bananów określonych w art. 3 ust. 2 akapit pierwszy dane ilości, średnie ceny sprzedaży bananów zielonych i średnie ceny na etapie dostawy w pierwszym porcie rozładunku (towary nierozładowane),

- w przypadku bananów określonych w art. 3 ust. 2 akapit drugi dane ilości i średnie ceny sprzedaży na rynkach lokalnych".

6) Artykuł 10 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 10

1. Właściwe władze krajowe po sprawdzeniu wniosków o przyznanie pomocy i dokumentów uzupełniających wypłacają kwotę zaliczki lub salda pomocy, zależnie od przypadku, w ciągu dwóch miesięcy od miesiąca, w którym złożony został wniosek.

2. Zaliczki i saldo pomocy zostaną wypłacone beneficjentom w całości.".

7) Artykuł 11 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 11

Dla wniosków systemu pomocy wyrównawczej terminem operacyjnym w odniesieniu do wymiany walut w przypadku wypłaty zaliczek jest pierwszy dzień dwumiesięcznego danego okresu obrotu, określony w art. 7 ust. 2, a w przypadku wypłaty salda pomocy - dzień 31 grudnia roku, w odniesieniu do którego ustalana jest dana pomoc".

8) W art. 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W przypadku gdy została już wypłacona nienależna pomoc w odniesieniu do bananów, których nie wprowadzono do obrotu zgodnie z art. 1, właściwe władze odzyskają wypłacone kwoty powiększone o odsetki naliczane od daty wypłaty pomocy do momentu efektywnego jej odzyskania.

Stopa procentowa stosowana przez Państwa Członkowskie producentów, z wyjątkiem Grecji, jest taka, jak ustalona przez Europejski Bank Centralny i opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Stopa procentowa stosowana przez Grecję jest taka, jak obowiązująca dla podobnych działań odzyskania na mocy prawa krajowego. Stopa ta nie może być niższa niż stopa przychodu z trzymiesięcznych obligacji Skarbu Państwa, stosowana w dniu wypłaty, plus jeden punkt procentowy.

Państwa Członkowskie mogą zdecydować, że nie będą pobierać odsetek, jeżeli wynoszą one 20 EUR lub mniej".

9) Artykuł 13 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 13

Na wniosek, Państwa Członkowskie-producenci informują Komisję o:

- rozwoju produkcji wspólnotowej i obrocie,

- rozwoju rzeczywistych kosztów transportu i dostawy FOB,

- sytuacji dotyczącej ilości dostępnych w dojrzewalniach,

- rozwoju cen bananów ze Wspólnoty na różnych etapach łańcucha produkcyjnego aż do etapów sprzedaży hurtowej i detalicznej oraz bananów pochodzących z państw trzecich od etapu CIF do etapu sprzedaży detalicznej".

10) Dodaje się art. 13a w brzmieniu:

"Artykuł 13a

Jeśli podczas danego okresu dwumiesięcznego banany ze Wspólnoty są wprowadzane do obrotu w regionie produkcyjnym po cenach znacznie poniżej średniej ceny bananów wprowadzanych do obrotu w tym regionie produkcyjnym w tym samym okresie, Państwa Członkowskie zaostrzają kontrole zgodności z normami jakości przewidzianymi w rozporządzaniu Komisji (WE) nr 2898/95(*).

______

(*) Dz.U. L 304 z 16.12.1995, str. 17.".

11) Załącznik skreśla się.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzanie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł 1 ust. 1 stosuje się od dnia 1 stycznia 1999 r. do określenia pomocy na 1999 r.

Niniejsze rozporządzanie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 lipca 1999 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 47 z 25.2.1993, str. 1.

(2) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 80.

(3) Dz.U. L 349 z 24.12.1998, str. 1.

(4) Dz.U. L 170 z 13.7.1993, str. 5.

(5) Dz.U. L 129 z 22.5.1999, str. 24.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.170.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1467/99 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1858/93 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 404/93 w odniesieniu do systemu pomocy w celu wyrównania strat dochodu z wprowadzania do obrotu w sektorze bananów
Data aktu: 05/07/1999
Data ogłoszenia: 06/07/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1999, 09/07/1999