Rozporządzenie 1447/1999 ustanawiające wykaz rodzajów zachowań, które poważnie naruszają zasady wspólnej polityki rybołówstwa

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1447/1999
z dnia 24 czerwca 1999 r.
ustanawiające wykaz rodzajów zachowań, które poważnie naruszają zasady wspólnej polityki rybołówstwa

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji 1 ,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 31 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2847/93 z dnia 12 października 1993 r. ustanawiającego system kontroli mający zastosowanie do wspólnej polityki rybołówstwa 3  Rada, stanowiąc na podstawie art. 37 Traktatu, może sporządzić wykaz rodzajów zachowań, które poważnie naruszają zasady wspólnej polityki rybołówstwa.

(2) W celu poprawienia przejrzystości wspólnej polityki rybołówstwa Państwa Członkowskie muszą dostarczyć Komisji informacje o przypadkach wystąpienia takich zachowań oraz o działaniach podjętych przez Państwa Członkowskie.

(3) Artykuł 37 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93 zapewnia ochronę niektórych danych osobowych w ramach systemu kontroli mającego zastosowanie do wspólnej polityki rybołówstwa.

(4) Wspomniany wyżej wykaz musi być zgodny z podobnymi przepisami przyjętymi przez organizacje międzynarodowe w dziedzinie rybołówstwa.

(5) W odniesieniu do niektórych środków ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu właściwe jest przyjęcie szczegółowych zasad ich stosowania,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Rodzaje zachowań, które poważnie naruszają przepisy wspólnej polityki rybołówstwa określone w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, są wymienione w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2
1. 
Państwa Członkowskie regularnie notyfikują Komisji przypadki wystąpienia zachowań określonych w art. 1, które zostały odkryte, i dostarczają jej wszelkich informacji dotyczących działań podjętych przez organy administracyjne i/lub sądowe.
2. 
Informacje otrzymane na mocy ust. 1 Komisja udostępnia Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Komitetowi Doradczemu ds. Rybołówstwa.
3. 
Informacje notyfikowane na mocy ust. 1 i udostępnione na mocy ust. 2 są traktowane zgodnie z postanowieniami art. 37 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93.
4. 
Szczegółowe zasady stosowania niniejszego artykułu są ustanowiane zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 36 rozporządzenia (EWG) nr 2847/93.
Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po dniu jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze Rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Luksemburgu, dnia 24 czerwca 1999 r.
W imieniu Rady
J. TRITTIN
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ RODZAJÓW ZACHOWAŃ, KTÓRE POWAŻNIE NARUSZAJĄ ZASADY WSPÓLNEJ POLITYKI RYBOŁÓWSTWA

A.
Brak współpracy z władzami odpowiedzialnymi za monitoring
-
Utrudnianie pracy inspektorów rybołówstwa podczas wykonywania ich obowiązków związanych ze sprawdzaniem zgodności z obowiązującymi przepisami Wspólnoty.
-
Fałszowanie, ukrywanie, niszczenie lub zamienianie dowodów, które mogą być wykorzystane podczas dochodzenia lub postępowania sądowego.
B.
Brak współpracy z obserwatorami
-
Utrudnianie pracy obserwatorom podczas wykonywania ich obowiązków, ustanowionych przez prawo wspólnotowe, związanych ze sprawdzaniem zgodności z obowiązującymi przepisami Wspólnoty.
C.
Nieprzestrzeganie warunków, które muszą zostać spełnione podczas połowów
-
Prowadzenie połowów bez posiadania licencji połowowej, zezwolenia połowowego lub innego upoważnienia wymaganego do prowadzenia połowów i wydawanego przez Państwo Członkowskie bandery lub przez Komisję.
-
Prowadzenie połowów na podstawie jednego z wyżej wymienionych dokumentów, którego treść została sfałszowana.
-
Fałszowanie, usuwanie lub ukrywanie oznakowań identyfikacyjnych statku rybackiego.
D.
Wykroczenia podczas prowadzenia połowów
-
Używanie lub posiadanie na pokładzie niedozwolonych narzędzi połowowych lub sprzętu połowowego wpływającego na selektywność narzędzi.
-
Stosowanie zakazanych metod połowu.
-
Niewiązanie lub niezabezpieczanie narzędzi połowowych, których stosowanie jest zakazane w określonych strefach połowowych.
-
Ukierunkowane łowienie gatunków lub zatrzymywanie na pokładzie gatunków ze stad, które zostały objęte moratorium lub zakazem połowów.
-
Prowadzenie połowów w określonej strefie i/lub podczas szczególnego okresu bez posiadania upoważnienia.
-
Nieprzestrzeganie zasad dotyczących minimalnych rozmiarów.
-
Nieprzestrzeganie zasad i procedur dotyczących przeładunku i operacji połowowych opartych na wspólnej działalności dwóch bądź więcej statków.
E.
Wykroczenia związane z monitorowanymi zasobami
-
Fałszowanie lub niewpisywanie danych do dzienników okrętowych, deklaracji wyładunkowych, kart sprzedaży, deklaracji przejęcia i dokumentów przewozowych lub nieprzechowywanie bądź nieprzekazywanie tych dokumentów.
-
Naruszenia związane z systemem satelitarnego monitorowania pozycji statków.
-
Umyślne nieprzestrzeganie przepisów Wspólnoty, dotyczących zdalnej transmisji ruchów statków rybackich i wszelkich danych dotyczących produktów rybołówstwa trzymanych na pokładzie.
-
Niespełnianie przez kapitana statku rybackiego państwa trzeciego, lub jego przedstawiciela, wymogów wynikających z obowiązujących przepisów podczas prowadzenia operacji połowowych na wodach Wspólnoty.
F.
Wykroczenia związane z wyładowywaniem i wprowadzaniem na rynek produktów rybołówstwa
-
Wyładowywanie produktów rybołówstwa bez przestrzegania przepisów Wspólnoty dotyczących kontroli i egzekucji.
-
Magazynowanie, przetwarzanie, wystawianie do sprzedaży i przewożenie produktów rybołówstwa nieodpowiadających obowiązującym standardom rynkowym, w szczególności standardom dotyczącym rozmiarów minimalnych.
1 Dz.U. C 105 z 15.4.1999, str. 3.
2 Opinia wydana dnia 4 maja 1999 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
3 Dz.U. L 261 z 20.10.1993, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione przez rozporządzenie (WE) nr 2846/98 (Dz.U. L 358 z 31.12.1998, str. 5).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.167.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1447/1999 ustanawiające wykaz rodzajów zachowań, które poważnie naruszają zasady wspólnej polityki rybołówstwa
Data aktu: 24/06/1999
Data ogłoszenia: 02/07/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 09/07/1999