Wspólne stanowisko 1999/345/WPZiB przyjęte przez Radę na podstawie art. 15 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące Paktu Stabilizacji dla Europy Środkowo-Wschodniej

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 17 maja 1999 r.
przyjęte przez Radę na podstawie art. 15 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące Paktu Stabilizacji dla Europy Środkowo-Wschodniej

(1999/345/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 28 maja 1999 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15;

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniach 8 i 26 kwietnia 1999 r. Rada przyjęła konkluzje dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej.

(2) Polityczne rozwiązanie kryzysu w Kosowie musi stanowić element stanowczych działań zmierzających do stabilizacji w całym regionie.

(3) Należy przygotować Pakt Stabilizacji dla Europy Środkowo-Wschodniej.

(4) Tego rodzaju Pakt Stabilizacji powinien być oparty na Karcie Narodów Zjednoczonych, zasadach i zobowiązaniach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz odnośnych Traktatach i konwencjach Rady Europy, w szczególności Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

(5) Wiodącą rolę w Pakcie Stabilizacji powinna odgrywać Unia Europejska, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przypada kluczowa rola w umacnianiu bezpieczeństwa i stabilności, zaś Pakt Stabilizacji należy opracować i wprowadzić w życie w ścisłym porozumieniu z OBWE.

(6) Unia Europejska, w ramach podejścia regionalnego i poza nim, dzięki wielu dobrze funkcjonującym programom już dziś jest aktywna w umacnianiu demokratycznych i gospodarczych instytucji w tym regionie.

(7) Unia Europejska przybliży regionowi perspektywę pełnej integracji jego państw ze swymi strukturami poprzez nowy rodzaj stosunków wynikających z umów, uwzględniając indywidualną sytuację każdego państwa, z perspektywą członkostwa w Unii Europejskiej w oparciu o Traktat z Amsterdamu i po spełnieniu kryteriów kopenhaskich.

(8) Federalną Republikę Jugosławii należy zaprosić do uczestnictwa w tego rodzaju Pakcie Stabilizacji po spełnieniu przez nią wymaganych warunków,

PRZYJMUJE NASTĘPUJĄCE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska będzie odgrywać wiodącą rolę w ustanowieniu Paktu Stabilizacji dla Europy Środkowo-Wschodniej.
2.
Celem Paktu Stabilizacji jest pomoc przy nawiązaniu współpracy między jego uczestnikami w celu wypracowania kompleksowych środków na rzecz długofalowej stabilizacji, bezpieczeństwa, demokratyzacji oraz odbudowy gospodarki i gospodarczego rozwoju regionu, a także ustanowienia między nimi samymi oraz między nimi a społecznością międzynarodową trwałych, dobrosąsiedzkich stosunków.
3.
W celu realizacji założeń Paktu Stabilizacji, Unia Europejska będzie działać na rzecz zapewnienia stworzenia przez samych uczestników "Regionalnego Stołu dla Europy Środkowo-Wschodniej".
Artykuł  2
1.
W celu realizacji założeń wymienionych w art. 1 Unia Europejska zwoła konferencję w sprawie Europy Środkowo-Wschodniej.
2.
Konferencja odbędzie się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, w miarę możliwości nie później niż do końca lipca 1999 r. Konferencja zostanie zorganizowana w oparciu o formułę Royaumont (z wyłączeniem Federalnej Republiki Jugosławii do momentu spełnienia przez nią warunków udziału stawianych przez społeczność międzynarodową). Ponadto w konferencji wezmą także udział przedstawiciele Kanady, Japonii, EBOiR, EBI MFW, BŚ, OECD, ONZ, NATO, UZE, UNHCR, jak również przedstawiciele inicjatyw regionalnych.
3.
Konferencja zostanie przygotowana na spotkaniu w Königswinter (Petersberg) w dniu 27 maja 1999 r. na szczeblu wyższych urzędników, w formule określonej w ust. 2. Biorąc powyższe pod uwagę, przygotowania do tej konferencji muszą postępować w szybkim tempie.
Artykuł  3
1.
Unia Europejska będzie aktywnie wspierać państwa regionu w realizacji celów Paktu Stabilizacji.
2.
Unia Europejska wraz z międzynarodowymi darczyńcami podejmie się zorganizowania konferencji w sprawie odbudowy/darów dla Europy Środkowo-Wschodniej.
Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia.

Artykuł  5

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 maja 1999 r.

W imieniu Rady
J. FISCHER
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.133.1

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 1999/345/WPZiB przyjęte przez Radę na podstawie art. 15 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące Paktu Stabilizacji dla Europy Środkowo-Wschodniej
Data aktu: 17/05/1999
Data ogłoszenia: 28/05/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 17/05/1999