Rozporządzenie 961/1999 ustanawiające szczegółowe przepisy wykonawcze dotyczące rozszerzenia zasad wydanych przez organizacje producentów w sektorze owocowo-warzywnym

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 961/1999
z dnia 6 maja 1999 r.
ustanawiające szczegółowe przepisy wykonawcze dotyczące rozszerzenia zasad wydanych przez organizacje producentów w sektorze owocowo-warzywnym

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2200/96 z dnia 28 października 1996 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 857/1999(2), w szczególności jego art. 48,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 18 rozporządzenia (WE) nr 2200/96 ustanawia warunki, zgodnie z którymi zasady wydane przez organizacje producentów lub stowarzyszenia takich organizacji w sektorze owocowo-warzywnym mogą być rozszerzone na wszystkich producentów działających na konkretnym obszarze gospodarczym; należy przyjąć szczegółowe zasady dotyczące wykonania przepisów tego artykułu.

(2) Artykuł 18 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 2200/96 wymaga, aby wykaz obszarów gospodarczych został przekazany Komisji do zatwierdzenia; Komisja musi być w stanie ocenić wykaz w świetle art. 18 ust. 2.

(3) Artykuł 18 ust. 1 wyżej wymienionego rozporządzenia ustanawia niektóre warunki dotyczące rozszerzenia tych zasad; art. 18 ust. 3 ustanawia warunki, które organizacje producentów lub stowarzyszenia takich organizacji muszą spełniać, aby mogły być uważane za reprezentatywne; Komisja musi być w stanie ocenić zgodność z tymi warunkami.

(4) Jeżeli zasady, które mają być rozszerzone odnoszą się do wycofania, producenci, którzy nie należą do organizacji producentów powinni być w stanie przeprowadzić wycofanie;

(5) Artykuł 18 ust. 6 wyżej wymienionego rozporządzenia ustanawia warunki, zgodnie z którymi wkłady finansowe mogą być pobierane od producentów, którzy nie należą do organizacji producentów; Komisja musi być w stanie ocenić zgodność z tymi warunkami.

(6) Jeżeli produkty są sprzedawane na pniu, należy jasno określić, które zasady mają być rozszerzone w odniesieniu do, odpowiednio, producentów i nabywców.

(7) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2137/84(3) powinno zostać uchylone.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Świeżych Owoców i Warzyw,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Powiadomienie przewidziane w art. 18 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 2200/96 wykazu obszarów gospodarczych określonych w art. 18 ust. 2 tego rozporządzenia obejmuje wszelkie informacje potrzebne do oceny czy warunki ustanowione w art. 18 ust. 2 zostały spełnione.

Artykuł  2
1.
Kiedy Państwo Członkowskie powiadamia o zasadach, które wprowadziło jako obowiązujące dla danego produktu oraz obszaru gospodarczego na podstawie art. 18 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 2200/96, w tym samym czasie informuje Komisję o:

a) organizacji producentów lub stowarzyszeniu organizacji, które wystąpiły o rozszerzenie zasad obowiązujących w ich organizacjach;

b) liczbie producentów, którzy należą do takiej organizacji lub stowarzyszenia oraz łącznej liczbie producentów na danym obszarze gospodarczym; informacje takie przekazywane są w odniesieniu do sytuacji panującej w czasie składania wniosku o rozszerzenie zasad;

c) produkcji ogółem na obszarze gospodarczym oraz o wielkości produkcji wprowadzonej do obrotu przez organizację producentów lub stowarzyszenie w trakcie ostatniego roku gospodarczego, dla którego dostępne są dane liczbowe;

d) dacie, od której zasady, które mają być rozszerzone odnosiły się do zainteresowanej organizacji producentów lub stowarzyszenia;

e) dacie, od której rozszerzenie ma obowiązywać oraz okresie stosowania rozszerzenia.

2.
Do celów określenia reprezentatywności w rozumieniu art. 18 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2200/96, Państwa Członkowskie ustanawiają warunki, wyłączając:

– producentów, których produkcja jest ukierunkowana głównie na sprzedaż bezpośrednią konsumentom w gospodarstwie lub na obszarze produkcyjnym,

– sprzedaż bezpośrednią określoną w tiret pierwszym,

– produkty dostarczone do przetworzenia, jak określono w art. 18 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 2200/96 z wyjątkiem sytuacji, gdy przedmiotowe zasady stosuje się wyłącznie lub częściowo do takiego produktu.

Artykuł  3

W wypadku podjęcia decyzji, na podstawie art. 18 rozporządzenia (WE) nr 2200/96, o rozszerzeniu zasad w sprawie wycofania, zainteresowane Państwa Członkowskie ustalają w tym samym czasie, która organizacja lub organizacje producentów mają być odpowiedzialne za wycofania w imieniu producentów, którzy nie należą do danej organizacji producentów lub stowarzyszenia.

Artykuł  4

Jeżeli Państwo Członkowskie podejmuje decyzję, na podstawie art. 18 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 2200/96, że producenci, którzy nie należą do organizacji producentów, są odpowiedzialni za wkład finansowy, przesyła Komisji informacje potrzebne do oceny zgodności z warunkami ustanowionymi w art. 18 ust. 6. Informacje takie obejmują w szczególności podstawę, według której obliczany jest wkład oraz jego kwotę jednostkową, beneficjenta lub beneficjentów oraz rodzaj różnych kosztów określonych w art. 18 ust. 6 lit. a) i b).

Artykuł  5

W wypadku podjęcia decyzji o zastosowaniu rozszerzenia na okres przekraczający jeden rok gospodarczy, Państwa Członkowskie sprawdzają, w odniesieniu do każdego roku gospodarczego, czy warunki odnoszące się do reprezentatywności ustanowionej w art. 18 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2200/96 są nadal przestrzegane w całym okresie stosowania rozszerzenia. Jeżeli wykryją, że warunki nie są już przestrzegane, niezwłocznie uchylają rozszerzenie z mocą od początku następnego roku gospodarczego. Niezwłocznie powiadamiają Komisję o każdym takim uchyleniu, które publikowane jest w serii C Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich.

Artykuł  6
1.
W wypadkach gdy producenci, którzy nie należą do organizacji producentów, sprzedają swoje produkty na pniu, uważa się, że nabywca, do celów zgodności z zasadami określonymi w pkt 1 lit. e) i f) oraz w pkt 3 i 5 załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 2200/96, wyprodukował ten produkt.
2.
Zainteresowane Państwo Członkowskie może podjąć decyzję, że zasady wymienione w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 2200/96 inne niż te określone w ust. 1 mogą stać się wiążące dla nabywców, gdy ci ostatni są odpowiedzialni za zarządzanie daną produkcją.
Artykuł  7

Rozporządzenie (EWG) nr 2137/84 traci moc.

Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 maja 1999 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 1.

(2) Dz.U. L 108 z 27.4.1999, str. 7.

(3) Dz.U. L 196 z 26.7.1984, str. 23.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.119.23

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 961/1999 ustanawiające szczegółowe przepisy wykonawcze dotyczące rozszerzenia zasad wydanych przez organizacje producentów w sektorze owocowo-warzywnym
Data aktu: 06/05/1999
Data ogłoszenia: 07/05/1999
Data wejścia w życie: 10/05/1999, 01/05/2004