Decyzja 96/242/WE przewidująca dalszą pomoc finansową dla Mołdawii

DECYZJA RADY
z dnia 25 marca 1996 r.
przewidująca dalszą pomoc finansową dla Mołdawii

(96/242/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 30 marca 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 235,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

Mołdawia wprowadza fundamentalne reformy polityczne i gospodarcze oraz podejmuje wzmożone wysiłki w kierunku wdrożenia modelu gospodarki rynkowej;

Mołdawia, z jednej strony, i Wspólnoty Europejskie oraz ich Państwa Członkowskie, z drugiej strony, podpisały Umowę o partnerstwie i współpracy, która pomoże w rozwoju pełnej współpracy;

władze Mołdawii wystąpiły do międzynarodowych instytucji finansowych, Wspólnoty Europejskiej oraz innych dwustronnych dawców z wnioskiem o udzielenie pomocy finansowej; oprócz szacowanego finansowania, które może zostać zapewnione przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy, pozostaje do pokrycia luka finansowa w wysokości 50 mln USD w 1995 r. aby udzielić wsparcia celom politycznym związanym z wysiłkami reformatorskimi rządu Mołdawii;

Mołdawia uzgodniła z MFW porozumienie w sprawie promesy kredytowej w ramach wsparcia programu gospodarczego tego państwa; porozumienie to zostało zatwierdzone przez Radę MFW w dniu 22 marca 1995 r.;

decyzją 94/346/WE(3), Rada zatwierdziła makroekonomiczną pomoc finansową dla Mołdawii, w wysokości 45 mln ecu; niezbędna jest jednakże dalsza oficjalna pomoc celem wspierania bilansu płatniczego, umocnienia pozycji rezerwowej oraz zapewnienia koniecznych dostosowań strukturalnych tego państwa;

dodatkowy instrument kredytowy Wspólnoty dla Mołdawii jest właściwym środkiem pomagającym w zmniejszeniu zewnętrznych ograniczeń finansowych;

instrument kredytowy Wspólnot powinien być zarządzany przez Komisję;

do celów przyjęcia niniejszej decyzji Traktat nie przewiduje środków innych poza ustanowionymi w jego art. 235,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Wspólnota udostępnia Mołdawii długoterminowy instrument kredytowy w maksymalnej sumie głównej 15 milionów ECU na okres nie dłuższy niż 10 lat, celem zapewnienia zrównoważonego bilansu płatniczego, wzmocnienia pozycji rezerwowej tego państwa oraz umożliwienia wdrożenia niezbędnych reform strukturalnych.
2.
W tym celu, Komisja jest upoważniona do przekazania Mołdawii w imieniu Wspólnoty, niezbędnych środków, które zostaną udostępnione Mołdawii w formie kredytu.
3.
Kredytem zarządza Komisja przy ścisłej konsultacji z Komitetem Walutowym w sposób zgodny z każdym porozumieniem zawartym między MFW a Mołdawią.
Artykuł  2
1.
Komisja jest uprawniona do dokonania uzgodnień z władzami Mołdawii, po konsultacji z Komitetem Walutowym, w odniesieniu do warunków polityki gospodarczej, związanych z udzieleniem kredytu. Te warunki są zgodne z porozumieniem wymienionym w art. 1 ust. 3.
2.
Komisja, w regularnych odstępach czasu oraz przy współpracy z Komitetem Walutowym i ścisłym współdziałaniu z MFW, przeprowadza weryfikacje, celem stwierdzenia, że polityka gospodarcza Mołdawii jest zgodna z celami tego kredytu, oraz że jego warunki są wypełniane.
Artykuł  3
1.
Kredyt udostępnia się Mołdawii w jednej transzy, która zostaje zwolniona z zastrzeżeniem przestrzegania przepisów art. 2 oraz zadowalającego postępu Mołdawii w wykonaniu porozumienia w sprawie promesy kredytowej uzgodnionego z MFW.
2.
Środki są wypłacane na rzecz Narodowego Banku Mołdawii.
Artykuł  4
1.
Operacje zaciągania i udzielania kredytów wymienione w art. 1 są dokonywane według wartości w dniu ich dokonania i nie mogą pociągać za sobą konieczności angażowania się Wspólnoty w zmianę okresu trwania kredytu, w ryzyko walutowe, ryzyko stopy procentowej, ani w inne ryzyko handlowe.
2.
Komisja, na wniosek Mołdawii, podejmuje niezbędne czynności celem zapewnienia, że do warunków umowy kredytowej zostanie włączona klauzula dotycząca wcześniejszej spłaty zadłużenia, oraz że będzie możliwe jej zastosowanie.
3.
Na wniosek Mołdawii, oraz jeśli okoliczności pozwolą na poprawę stopy procentowej od kredytów, Komisja może refinansować całość lub część początkowej kwoty kredytu lub dokonać restrukturyzacji jego odpowiednich warunków finansowych. Operacje refinansowania lub restrukturyzacji są dokonywane zgodnie z warunkami określonymi w ust. 1 i nie wywierają skutku w postaci wydłużenia średniego okresu trwania kredytu, o którym mowa, ani zwiększenia, według aktualnego kursu walutowego, kwoty pozostającej do spłaty w dniu refinansowania lub restrukturyzacji.
4.
Wszelkie związane koszty poniesione przez Wspólnotę w związku z zawarciem umów i dokonywaniem operacji przewidzianych w niniejszej decyzji są pokrywane przez Mołdawię.
5.
Komitet Walutowy przynajmniej raz w roku jest informowany postępie działań, o określonych w ust. 2 i 3.
Artykuł  5

Przynajmniej raz do roku, Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie, które zawiera ocenę stosowania niniejszej decyzji.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 marca 1996 r.

W imieniu Rady
S. AGNELLI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 15 z 20.1.1996, str. 11.

(2) Dz.U. C 65 z 4.3.1996.

(3) Dz.U. L 155 z 22.6.1994, str. 27.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024