Rozporządzenie 511/96 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury Scalonej

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 511/96
z dnia 22 marca 1996 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury Scalonej

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz Wspólnej Taryfy Celnej(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 334/96(2), w szczególności jego art. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury Scalonej załączonej do powyższego rozporządzenia, niezbędne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów wymienionych w załączniku do niniejszego rozporządzenia;

rozporządzenie (EWG) nr 2658/87 określa ogólne reguły interpretacji Nomenklatury Scalonej i reguły te mają również zastosowanie do każdej innej nomenklatury, która w całości lub częściowo jest na niej oparta, albo takiej, która dodaje do niej dodatkowe podpodziały, i która została ustanowiona przez szczególne przepisy wspólnotowe, mające na celu stosowanie taryfy i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego;

zgodnie z wymienionymi ogólnymi regułami, towary opisane w kolumnie 1 tabeli załączonej do niniejszego rozporządzenia muszą być klasyfikowane pod odpowiednimi kodami CN wymienionymi w kolumnie 2, z przyczyn wymienionych w kolumnie 3;

właściwe jest, z zastrzeżeniem obowiązujących we Wspólnocie przepisów odnoszących się do systemów podwójnej kontroli oraz do uprzedniego i wstecznego wspólnotowego nadzoru wyrobów włókienniczych przy przywozie do Wspólnoty, że na wiążącą informację taryfową dotyczącą klasyfikacji towarów według Nomenklatury Scalonej, wydaną przez organy celne Państw Członkowskich i niezgodną z przepisami niniejszego rozporządzenia, posiadacz może nadal powoływać się, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(3), przez okres 60 dni;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Sekcji Nomenklatury Taryfowej i Statystycznej Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towary opisane w kolumnie 1 załączonej tabeli są obecnie klasyfikowane według Nomenklatury Scalonej pod odpowiednimi kodami CN wskazanymi w kolumnie 2 wspomnianej tabeli.

Artykuł  2

Właściwe jest, z zastrzeżeniem obowiązujących we Wspólnocie przepisów odnoszących się do systemów podwójnej kontroli oraz do uprzedniego i wstępnego nadzoru wyrobów włókienniczych przy przywozie do Wspólnoty, że na wiążące informacje taryfowe dotyczące klasyfikacji towarów według kodów CN, wydane przez organy celne Państw Członkowskich, niezgodne z niniejszym rozporządzeniem, można nadal powoływać się, zgodnie z przepisami art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92, przez okres 60 dni.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego pierwszego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 marca 1996 r.

W imieniu Komisji
Mario MONTI
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, str. 1.

(2) Dz.U. L 49 z 28.2.1996, str. 1.

(3) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 

Wyszczególnienie Klasyfikacja kod CN Uzasadnienie
(1) (2) (3)
1. Lekka odzież dziana

z czystej bawełny, luźno

skrojona, okrywająca górną

część ciała, sięgająca do

połowy uda.

Odzież posiada okrągły

obszyty ściągaczem dekolt,

którego lewa strona

zachodzi na prawą, krótkie

szerokie rękawy

i nadrukowane ozdoby

z przodu. Posiada rozcięcia

boczne i obrębiony dolny

brzeg.

Odzież posiada odczepiany

kaptur, dopinany za pomocą

guzików umieszczonych przy

kołnierzu. (Sukienka)

(Patrz fotografia nr 544)(*)

6104 42 00 Klasyfikacja ustalona przez przepisy reguł ogólnych 1 i 6 dotyczących interpretacji Nomenklatury Scalonej oraz brzmieniem kodów CN 6104 i 6104 42 00.

Uwzględniając ogólny wygląd tej odzieży uważa się ją za sukienkę. Zakładka na ściągaczu, zachodząca z lewej strony na prawą, ma charakter wyłącznie dekoracyjny.

2. Zestaw odzieżowy wykonany

z takiej samej lekko

pofałdowanej lekkiej

tkaniny (100 % wiskozy),

z nadrukowanymi

wielobarwnymi motywami,

które są identyczne na obu

częściach zestawu. Zestaw

jest przeznaczony do

sprzedaży detalicznej

i zawiera:

a) odzież z krótkimi

rękawami przeznaczoną

do okrycia górnej części

ciała, sięgającą za pas;

z szerokim nierozpinanym

dekoltem. Posiada ona

ściągacze wokół dekoltu

i mankietów. Nici

z elastomeru, wszyte co

2 cm wewnątrz odzieży,

na wysokości od piersi

do pasa podkreślają

efekt pofałdowania

(marszczenie). (Bluzka)

b) luźno dopasowaną odzież

przeznaczoną do okrycia

dolnej części ciała,

sięgającą przed kolano,

ściąganą w pasie

wciąganym sznurkiem

i gumą. (Spódnica)

6204 29 18 Klasyfikacja ustalona przez przepisy reguł ogólnych 1 i 6 dotyczących interpretacji Nomenklatury Scalonej, uwagi 3 b) i 8 do działu 62, uwagę dodatkową 1 do działu 62 oraz brzmieniem kodów CN 6204, 6204 29 i 6204 29 18.
3. Zestaw odzieżowy wykonany

z lekko pofałdowanej

lekkiej tkaniny (100 %

wiskozy), z nadrukowanymi

wielobarwnymi motywami,

które nie są identyczne na

obu częściach zestawu.

Zestaw jest przeznaczony

do sprzedaży detalicznej

i zawiera:

Klasyfikacja ustalona przez przepisy reguł ogólnych 1 i 6 dotyczących interpretacji Nomenklatury Scalonej, uwagi 3 b) i 8 do działu 62, uwagę dodatkową 1 do działu 62 oraz brzmieniem kodów CN 6204, 6204 59, 6204 59 10, 6206 i 6206 40 00.
a) odzież z krótkimi

rękawami przeznaczoną

do okrycia górnej części

ciała, sięgającą za pas,

z szerokim nierozpinanym

dekoltem. Posiada ona

ściągacze wokół dekoltu

i mankietów. Nici

z elastomeru, wszyte

co 2 cm wewnątrz

odzieży, na wysokości

od piersi do pasa

podkreślają efekt

pofałdowania

(marszczenie). (Bluzka)

6206 40 00 Ponieważ składniki tego zestawu mają różne style (nadrukowane motywy, które nie są identyczne na obu częściach zestawu), muszą być klasyfikowane oddzielnie.
b) luźno dopasowaną odzież

przeznaczoną do okrycia

dolnej części ciała,

sięgającą przed kolano,

ściąganą w pasie

wciąganym sznurkiem

i gumą. (Spódnica)

6204 59 10
(*) Fotografie mają charakter wyłącznie ilustracyjny.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024