Wietnam-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Uzgodniony Protokół nr 5 zmieniający Porozumienie pomiędzy Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Socjalistyczna Republiką Wietnamu w sprawie handlu wyrobami włókienniczymi i odzieżowymi.

UZGODNIONY PROTOKÓŁ NR 5

W ramach Umowy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Socjalistyczną Republiką Wietnamu w sprawie handlu wyrobami włókienniczymi, parafowanej w Brukseli dnia 15 grudnia 1992 roku, Strony uzgodniły, co następuje:

"Wietnamski wywóz tkanin wyprodukowanych chałupniczo, tkanych na krosnach obsługiwanych ręcznie lub przy pomocy nóg, odzieży lub innych wyrobów produkowanych ręcznie z takich materiałów oraz produktów rzemieślniczych sztuki ludowej nie podlega limitom ilościowym, pod warunkiem że wyroby te pochodzące z Wietnamu spełniają warunki ustanowione w protokole D załączonym do niniejszego Uzgodnionego Protokołu."

W imieniu Rządu W imieniu Rady
Socjalistycznej Republiki Wietnamu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej

PROTOKÓŁ  D

załączony do Uzgodnionego Protokołu nr 5

Chałupnictwo i wyroby sztuki ludowej pochodzące z Wietnamu

1. Zwolnienie przewidziane w uzgodnionym protokole nr 5 w odniesieniu do wyrobów chałupnictwa ma zastosowanie tylko do następujących rodzajów wyrobów:

a) tkaniny tkane na krosnach obsługiwanych wyłącznie ręcznie lub przy pomocy nóg, posiadające charakter tradycyjnego wietnamskiego wyrobu chałupniczego;

b) odzież lub inne wyroby włókiennicze o charakterze tradycyjnego wietnamskiego wyrobu chałupniczego wykonane ręcznie z materiałów wymienionych powyżej i szyte wyłącznie ręcznie bez pomocy maszyn;

c) tradycyjne wyroby wietnamskiej sztuki ludowej wykonane ręcznie, wymienione w wykazie, który zostanie uzgodniony między Wspólnotą a Wietnamem.

Zwolnienie zostaje przyznane wyłącznie w odniesieniu do wyrobów objętych świadectwem zgodnym z wzorem załączonym do niniejszego protokołu i wydanym przez właściwe władze w Wietnamie. Świadectwa te muszą wskazywać powody uzasadniające ich wydanie; właściwe organy Wspólnoty dokonują ich akceptacji po sprawdzeniu, że przedmiotowe wyroby spełniają warunki ustanowione w niniejszym protokole. Świadectwa dotyczące wyrobów wymienionych w literze c) muszą być wyraźnie oznaczone pieczęcią "FOLKLORE". W przypadku wystąpienia różnic w ocenie Stron co do charakteru tych wyrobów, w terminie jednego miesiąca zostaną przeprowadzone konsultacje w celu rozstrzygnięcia sporu.

Gdyby przywóz jednego z wyrobów objętych niniejszym protokołem osiągnął proporcje mogące spowodować zakłócenia we Wspólnocie, należy możliwie najszybciej rozpocząć konsultacje z Wietnamem, w celu uporządkowania sytuacji poprzez przyjęcie, jeśli to będzie konieczne, limitów ilościowych zgodnie z procedurą ustanowioną w artykule 17 umowy.

2. Postanowienia tytułu IV i V protokołu A stosuje się mutatis mutandis do wyrobów objętych ustępem 1 niniejszego protokołu.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.73.22

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Wietnam-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Uzgodniony Protokół nr 5 zmieniający Porozumienie pomiędzy Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Socjalistyczna Republiką Wietnamu w sprawie handlu wyrobami włókienniczymi i odzieżowymi.
Data aktu: 22/12/1995
Data ogłoszenia: 21/03/1996
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/12/1995