Decyzja 96/198/WSiSW w sprawie procedury postępowania w sytuacjach nagłych i niecierpiących zwłoki, w odniesieniu do podziału obowiązków w związku z przyjmowaniem i zezwalaniem na pobyt czasowy wysiedleńców

DECYZJA RADY
z dnia 4 marca 1996 r.
w sprawie procedury postępowania w sytuacjach nagłych i niecierpiących zwłoki, w odniesieniu do podziału obowiązków w związku z przyjmowaniem i zezwalaniem na pobyt czasowy wysiedleńców

(96/198/WSiSW)

(Dz.U.UE L z dnia 13 marca 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. K3 ust. 2 lit. a),

uwzględniając rezolucję Rady z dnia 25 września 1995 r. w sprawie podziału obowiązków w odniesieniu do przyjmowania i zezwalania na pobyt czasowy wysiedleńców(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

wyżej wymieniona rezolucja musi zostać uzupełniona, jeśli zasady w niej określone mają być stosowane skutecznie w sytuacjach kryzysowych wymagających szybkiego działania;

w tym celu konieczne jest wprowadzenie procedury postępowania w sytuacjach nagłych i niecierpiących zwłoki,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

1. Rozpoczęcie procedury

Z inicjatywy Urzędu Przewodniczącego, Państwa Członkowskiego lub Komisji zwołane może zostać pilne posiedzenie Komitetu Koordynującego określonego w art. K.4, członkowie tego Komitetu wspierani są przez osoby odpowiedzialne w Państwach Członkowskich za sprawy azylu i imigracji w dokonywaniu oceny, czy zaistniała sytuacja wymagająca wspólnego działania Unii Europejskiej w celu przyjęcia i zezwolenia na pobyt czasowy wysiedleńców.

W przypadku gdy rozważane jest działanie tego typu, muszą zostać spełnione warunki ustanowione w ust. 1 i 2 rezolucji Rady z dnia 25 września 1995 r.

Okresowo oraz w każdym przypadku przed posiedzeniem Urząd Przewodniczącego, w porozumieniu z Komisją, w świetle opinii Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz we współpracy z Sekretariatem Generalnym Rady, przygotowuje sprawozdanie na temat sytuacji. Sprawozdanie to jest przekazywane Państwom Członkowskim.

2. Harmonogram posiedzenia

Harmonogram posiedzenia może w szczególności obejmować następujące elementy:

- analiza sytuacji oraz ocena zasięgu ruchów ludności,

- ocena celowości pilnej interwencji na poziomie Unii Europejskiej,

- analiza innych możliwości, w tym wszelkich działań lokalnych,

- sporządzenie harmonogramu działań i progresywnego planu przewidywanych wymogów związanych z przyjmowaniem wysiedleńców,

- określenie przez każde Państwo Członkowskie liczby osób, które zostaną przyjęte, i kiedy takie przyjęcie nastąpi, na mocy ust. 4 rezolucji Rady z dnia 25 września 1995 r.,

- koordynacja z działaniami Komisji w sferze pomocy humanitarnej,

- wymiana informacji z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz koordynacja planu przyjmowania wysiedleńców,

- koordynacja z państwami trzecimi.

3. Decyzja w sprawie podziału obowiązków

W świetle wyników postępowania posiedzenia wyżej wspomnianego Komitetu Koordynacyjnego przygotowana zostanie propozycja do zatwierdzenia przez Radę.

Jeśli okaże się to konieczne, to zgodnie z ust. 3 rezolucji Rady z dnia 25 września 1995 r., a także jeśli upłynie miesiąc, w czasie którego w ramach Komitetu Koordynującego nie zostanie osiągnięte porozumienie, zastosowane mogą zostać przepisy przewidziane w regulaminie Rady w odniesieniu do nagłych przypadków.

4. Monitorowanie sytuacji

Szczegółowe regulacje w sprawie przyjmowania wysiedleńców określane są przez każde Państwo Członkowskie.

W czasie trwania kryzysu wyżej wspomniany Komitet Koordynujący może odbywać częste spotkania z przerwami określonymi przez siebie na podstawie ust. 2 niniejszej decyzji.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 marca 1996 r.

W imieniu Rady
P. BARATTA
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 262 z 7.10.1995, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.63.10

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 96/198/WSiSW w sprawie procedury postępowania w sytuacjach nagłych i niecierpiących zwłoki, w odniesieniu do podziału obowiązków w związku z przyjmowaniem i zezwalaniem na pobyt czasowy wysiedleńców
Data aktu: 04/03/1996
Data ogłoszenia: 13/03/1996
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 04/03/1996