Rozporządzenie 2505/96 otwierające i ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 3059/95 otwierające i ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2505/96
z dnia 20 grudnia 1996 r.
otwierające i ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 3059/95 otwierające i ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe (pierwsza seria 1996)

.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Tekst niniejszego rozporządzenia nie uwzględnia wszystkich zmian. Niektóre akty zmieniające nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - polskim wydaniu specjalnym, ponieważ instytucje UE uznały zmiany wynikające z nich za pochłonięte przez akty zmieniające opublikowane w kolejnych tomach tego wydawnictwa.

.................................................

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 28,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

produkcja niektórych produktów rolnych i przemysłowych we Wspólnocie będzie niewystarczająca do spełnienia szczególnych wymagań przez użytkownika przemysłu we Wspólnocie; zaopatrzenie Wspólnoty w produkty tego rodzaju będzie w znacznym stopniu uzależnione od przywozu z państw trzecich; najpilniejsze potrzeby Wspólnoty w zakresie przedmiotowych produktów powinny zostać zaspokojone niezwłocznie, na najkorzystniejszych warunkach; Wspólnotowe kontyngenty taryfowe o obniżonej lub zerowej stawce celnej powinny z tego powodu zostać otwarte w granicach stosownych ilości, z uwzględnieniem niezbędnych potrzeb w celu niezakłócania rynków takich produktów, jak również uruchamiania czy rozwoju produkcji we Wspólnocie;

w szczególności niezbędne jest zapewnienie wszystkim importerom ze Wspólnoty równego i nieprzerwanego dostępu do tych kontyngentów oraz zapewnienie nieprzerwanego stosowania stawek ustanowionych dla tych kontyngentów do całego przywozu przedmiotowych produktów do wszystkich Państw Członkowskich do momentu wykorzystania tych kontyngentów;

decyzja o otwarciu niezależnych kontyngentów taryfowych powinna być podjęta przez Wspólnotę; dla zapewnienia wspólnego sprawnego zarządzania tymi kontyngentami nie istnieje uzasadniona przeszkoda, aby nie upoważnić Państw Członkowskich do czerpania z kontyngentów niezbędnych ilości odpowiadających rzeczywistemu przywozowi; ta metoda zarządzania wymaga ścisłej współpracy między Państwami Członkowskimi i Komisją, a Komisja powinna w szczególności monitorować wysokość wykorzystywania kontyngentów i odpowiednio informować o tym Państwa Członkowskie;

produkcja niektórych produktów przemysłowych w 1996 r. we Wspólnocie nie będzie mogła zaspokoić określonych potrzeb przemysłu we Wspólnocie; zaopatrzenie Wspólnoty w produkty tego rodzaju będzie więc w znacznym stopniu uzależnione od przywozu z państw trzecich; najpilniejsze potrzeby Wspólnoty w zakresie przedmiotowych produktów powinny być zaspokajane niezwłocznie, na najkorzystniejszych warunkach;

rozporządzeniem (WE) nr 3059/95(1) Rada otworzyła wspólnotowe kontyngenty taryfowe na określone produkty rolne i przemysłowe na 1996 r.; należy zwiększyć kontyngenty na żelazochrom (zarządzenie nr 09.2711), na izopropyliden bis (zarządzenie nr 09.2859) i na oscylator (zarządzenie nr 09.2939);

dotychczasowe rozporządzenia ustanawiające cła pobierane od niektórych produktów przemysłowych i rolnych na podstawie autonomicznej Wspólnej Taryfy Celnej przywróciły w znacznym stopniu działanie poprzednich środków; w interesie uzasadniania stosowania przedmiotowych środków wydaje się być stosownym nieograniczanie okresu obowiązywania niniejszego rozporządzenia, gdyż jego zakres może być dostosowywany w razie potrzeby, produkty zaś mogą być dodawane lub wykreślane z wykazu rozporządzeniami Rady; nie jest dozwolone przenoszenie niewykorzystanych ilości z jednego okresu kontyngentowego na późniejszy;

zmiany w odniesieniu do Nomenklatury Scalonej i kodów taryfowych nie powodują zmian rzeczowych; z uwagi na celowość upraszczania, należy upoważnić Komisję, po uzyskaniu opinii Komitetu Kodeksu Celnego, do wprowadzania niezbędnych zmian i dostosowań technicznych Załącznika do niniejszego rozporządzenia, w tym do opublikowania wersji ujednoliconej;

stosowanie tej procedury powinno być możliwe dla przyspieszenia realizacji procedury, gdy w ciągu roku kalendarzowego okazuje się, że niezbędne jest zwiększenie kontyngentów taryfowych lub przedłużenie okresu kontyngentowego; takie działania będą uważane za czasowe do chwili upływu danego roku kalendarzowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 1
Należności celne przywozowe na towary wymienione w załączniku I i III zawiesza się według wskazanej stawki celnej na okresy i w ilościach wskazanych w treści tych załączników.
2.
W rozporządzeniu (WE) nr 3059/95 tabelę zawartą w Załączniku zastępuje się, w zakresie zarządzeń nr 09.2711, 09.2859 i 09.2939, tabelą zawartą w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  1a 2

W przypadku przedstawienia zgłoszenia o dopuszczenie do swobodnego obrotu dla produktu wspomnianego w niniejszym rozporządzeniu, dla którego wielkość kontyngentu jest wyrażona w jednostce miary innej niż waga w tonach lub kilogramach lub wartość, dla produktów, dla których nie ustalono uzupełniającej jednostki miary w Nomenklaturze Scalonej znajdującej się w załączniku I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87, dokładna ilość przywożonego produktu jest podawana w "polu 41: Uzupełniająca jednostka miary" tego zgłoszenia przy zastosowaniu jednostek miary wielkości kontyngentu określonych dla tych produktów w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Kontyngentami taryfowymi określonymi w art. 1 zarządza Komisja, która może podejmować wszystkie stosowne środki administracyjne w celu zapewnienia efektywnego zarządzania tymi kontyngentami.

Artykuł  3

Jeśli importer w Państwie Członkowskim przedstawia zgłoszenie do odprawy z wnioskiem o dopuszczenie do swobodnego obrotu, w tym wniosek o preferencyjne traktowanie produktu objętego niniejszym rozporządzeniem oraz, jeśli to zgłoszenie z wnioskiem o dopuszczenie zostaje przyjęte przez władze celne, to zainteresowane Państwa Członkowskie informują o tym Komisję i korzystają z takiej ilości produktu z właściwego kontyngentu odpowiadającej wymaganiom przedstawionym we wniosku.

Wniosek o wykorzystywanie kontyngentu, ze wskazaniem daty przyjęcia takich zgłoszeń, przekazuje się niezwłocznie Komisji.

Komisja przyznaje ilości według daty przyjęcia zgłoszeń z wnioskiem o dopuszczenie do swobodnego obrotu przez władze celne zainteresowanych Państw Członkowskich w dopuszczalnych dostępnych limitach salda.

Jeśli Państwo Członkowskie nie wykorzysta otrzymanych ilości, to zwraca je możliwie jak najszybciej do limitu właściwego kontyngentu.

Jeśli wnioskowane ilości przewyższają dostępny limit salda kontyngentu, to są one przydzielane proporcjonalnie do zgłaszanego zapotrzebowania. Komisja informuje Państwa Członkowskie o wykorzystanych ilościach.

Artykuł  4

Każde Państwo Członkowskie zapewnia, aby importerzy przedmiotowych produktów mieli równy i nieprzerwany dostęp do kontyngentów przez dozwolony czas na realizację pozostałego salda kontyngentu.

Artykuł  5

Państwa Członkowskie i Komisja współpracują ściśle celem zapewnienia przestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  6

Zmiany i techniczne dostosowania, w tym publikacja wersji ujednoliconej, wynikające ze zmian w odniesieniu do scalonej nomenklatury i kodów taryfowych muszą być przyjęte przez Komisję w trybie określonym w art. 7.

Jeśli w ciągu roku kalendarzowego okazuje się:

– że kontyngent nie wystarcza do zaspokojenia potrzeb przemysłu Wspólnoty, przy uwzględnieniu wielkości produkcyjnych we Wspólnocie, lub

– że konieczne jest przedłużenie kontyngentu taryfowego poza okres obowiązywania, do którego kontyngent został ograniczony, aby móc zaspokoić potrzeby przemysłu Wspólnoty, przy uwzględnieniu wielkości produkcyjnych we Wspólnocie,

to dany kontyngent może zostać podwyższony o nie więcej niż 50 % do końca danego roku kalendarzowego lub jego okres obowiązywania może zostać przedłużony na okres do sześciu miesięcy w trybie określonym w art. 7.

Artykuł  7
1.
Działania Komisji wspomagane są przez Komitet Kodeksu Celnego powołany na podstawie przepisów art. 247 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/91(2).
2.
Przedstawiciel Komisji przedkłada Komitetowi projekt środków, który należy przyjąć. Komitet wydaje opinię o projekcie w terminie ustalanym przez przewodniczącego w zależności od pilności danej sprawy. Opinię przyjmuje się większością głosów określoną w przepisach art. 148 ust. 2 Traktatu wymaganą w przypadku decyzji podejmowanych przez Radę na wniosek Komisji. Waga głosów przedstawicieli Państw Członkowskich w Komitecie ustalana jest w sposób określony w tym artykule. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.

Komisja przyjmuje środki, które wchodzą w życie w trybie natychmiastowym. Jeśli jednak środki takie nie są zgodne z opinią Komitetu, to Komisja niezwłocznie powiadamia o tym Radę. W takim przypadku Komisja odracza stosowanie przyjętych przez siebie środków na okres trzech miesięcy począwszy od dnia wystosowania takiego powiadomienia.

Rada, stanowiąc kwalifikowaną większością głosów, może wydać inną decyzję w terminie określonym w poprzednim akapicie.

3.
Komitet może zbadać każdą kwestię dotyczącą stosowania niniejszego rozporządzenia zgłoszoną przez swojego przewodniczącego, z jego własnej inicjatywy lub na wniosek Państwa Członkowskiego.
Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od 1 stycznia 1997 r. w odniesieniu do załącznika I oraz od dnia 1 stycznia 1996 r. w odniesieniu do załącznika II.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 1996 r.

W imieniu Rady
S. BARRETT
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 326 z 30.12.1995, str. 19. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1535/96 (Dz.U. L 191 z 1.8.1996, str. 16).

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1. Rozporządzenie zmienione Aktem Przystąpienia z 1994 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 3

Nr porządkowy Kod CN TARIC Wyszczególnienie Okres kontyngentowy Wielkość kontyngentu Stawka celna
09.2849 ex 0710 80 69 10 Grzyby z gatunku Auricularia polytricha (niegotowane lub gotowane na parze lub w wodzie), zamrożone, do produkcji gotowych dań(1)(2) 1.1.–31.12. 700 ton 0%
09.2913 ex 2401 10 35 91 Naturalny tytoń nieprzetworzony, nawet pokrojony w regularne kształty, o wartości celnej nie mniejszej niż 450 Euro za 100 kg masy netto, stosowany jako spoiwo lub zewnętrzna otoczka do produkcji towarów objętych podpozycją 2402 10 00(1) 1.1.–31.12. 6 000 ton 0%
ex 2401 10 70 10
ex 2401 10 95 11
ex 2401 10 95 21
ex 2401 10 95 91
ex 2401 20 35 91
ex 2401 20 70 10
ex 2401 20 95 11
ex 2401 20 95 21
ex 2401 20 95 91
09.2841 ex 2712 90 99 10 Mieszanina 1-alkenów zawierająca 80 % masy lub więcej 1-alkenów o długości łańcucha 20 i 22 atomy węgla 1.1.–31.12. 10 000 ton 0%
09.2703 ex 2825 30 00 10 Tlenki i wodorotlenki wanadu, wyłącznie do produkcji stopów(1) 1.1.–31.12. 13 000 ton 0%
09.2806 ex 2825 90 40 30 Tritlenek wolframu, w tym niebieski tlenek wolframu 1.1-31.12 12.000 ton 0 %
09.2611 ex 2826 19 90 10 Fluorek wapnia, o całkowitej zawartości glinu, magnezu i sodu 0,25 mg/kg lub mniejszej, w postaci proszku 1.1.–31.12. 55 ton 0%
09.2837 ex 2903 49 80 10 Bromochlorometan 1.1.–31.12. 600 ton 0%
09.2933 ex 2903 69 90 30 1,3-Dichlorobenzen 1.1.–31.12. 2 600 ton 0%
09.2950 ex 2905 59 98 10 2-Chloroetanol, do produkcji płynnych tioplastów, objętych podpozycją 4002 99 90(1) 1.1.–31.12. 15 000 ton 0%
09.2851 ex 2907 12 00 10 o-Krezol o czystości nie mniejszej niż 98,5 % masy 1.1.–31.12. 20 000 ton 0%
09.2624 2912 42 00 Etylowanilina (3-etoksy-4-hydroksybenzaldehyd) 1.1.–31.12. 600 ton 0%
09.2767 ex 2910 90 00 80 Eter glicydowy allilu 1.1-31.12 2.500 ton 0 %
09.2972 2915 24 00 Bezwodnik octowy 1.1.–31.12. 20 000 ton 0%
09.2769 ex 2917 13 90 10 Sebacynian dimetylu 1.1.–31.12. 1 300 ton 0%
09.2808 ex 2918 22 00 10 Kwas o-acetylosalicylowy 1.1.–31.12. 120 ton 0%
09.2975 ex 2918 30 00 10 Dibezwodnik benzofenono-3,3′ :4,4′ -tetrakarboksylowy 1.1.–31.12. 1 000 ton 0%
09.2602 ex 2921 5119 10 o-Fenylenodiamina 1.1.–31.12. 1 800 ton 0%
09.2977 2926 10 00 Akrylonitryl 1.1.–31.12. 30 000 ton 0%
09.2030 ex 2926 90 95 74 Chlorotalonil 1.1.–31.12. 1 500 ton 0%
09.2002 ex 2928 00 90 30 Fenylohydrazyna 1.1.-31.12. 1 000 ton 0%
09.2917 ex 2930 90 13 90 Cystyna 1.1.-31.12. 600 ton 0%
09.2603 ex 2930 90 85 79 Tetrasiarczek bis (3-trietoksysililopropylu) 1.1.-31.12. 9 000 ton 0%
09.2810 2932 11 00 Tetrahydrofuran 1.1-31.12. 20 000 ton 0%
09.2955 ex 2932 19 00 60 Flurtamon (ISO) 1.1.-31.12. 300 ton 0%
09.2812 ex 2932 29 85 77 Heksan-6-olid 1.1.-31.12. 4 000 ton 0%
09.2615 ex 2934 99 90 70 Kwas rybonukleinowy 1.1.-31.12. 110 ton 0%
09.2619 ex 2934 99 90 71 2-Tienyloacetonitryl 1.1.-31.12. 80 ton 0%
09.2945 ex 2940 00 00 20 D-Ksyloza 1.1.-31.12. 400 ton 0%
09.2908 ex 3804 00 90 10 Lignosulfonian sodu 1.1.-31.12. 40 000 ton 0%
09.2889 3805 10 90 Terpentyna siarczanowa 1.1.-31.12. 20 000 ton 0%
09.2935 3806 10 10 Kalafonia i kwasy żywiczne, otrzymane ze świeżych żywic oleistych 1.1.-31.12. 280 000 ton 0%
09.2814 ex 3815 90 90 76 Katalizator składający się z ditlenku tytanu i tritlenku wolframu 1.1.-31.12. 1 600 ton 0%
09.2829 ex 3824 90 97 19 Suchy wyciąg z pozostałości nierozpuszczalnych w rozpuszczalnikach alifatycznych uzyskany w trakcie ekstrakcji żywicy z drewna, o następującej charakterystyce: 1.1.-31.12. 1 600 ton 0%
— o zawartości kwasu żywicznego nieprzekraczającej 30 % masy
— o liczbie kwasowej nieprzekraczającej 110 oraz
— o temperaturze topnienia 100 °C lub większej
09.2914 ex 3824 90 97 26 Wodny roztwór zawierający nie mniej niż 40 % masy suchego wyciągu betainowego oraz pomiędzy 5 % a 30 % masy soli organicznych lub nieorganicznych 1.1.-31.12. 5 000 ton 0%
09.2986 ex 3824 90 97 76 Mieszanina amin trzeciorzędowych zawierająca: 1.1-31.12. 14 315 ton 0%
— 60 % masy lub więcej dodecylodimetyloaminy
— 20 % masy lub więcej dimetylo(tetradecylo)aminy
— 0,5 % masy lub więcej heksadecylodimetyloaminy

do produkcji aminotlenków(1)

09.2907 ex 3824 90 97 86 Mieszanina fitosteroli, w postaci proszku, zawierająca: 1.1.-31.12. 2 500 ton 0%
— 75 % masy lub więcej steroli,
— nie więcej niż 25 % masy stanoli
do stosowania w produkcji estrów stanoli lub estrów steroli(1)
09.2140 ex 3824 90 97 98 Mieszanina amin trzeciorzędowych zawierająca: 1.1.-31.12. 4 500 ton 0%
— 2,0-4,0 % masy N,N-dimetylo-1-oktanoaminy
— minimum 94 % masy N,N-dimetylo-1-dekanoaminy
— maksymalnie 2 % masy N,N-dimetylo-1-dodekanoaminy
09.2992 ex 3902 30 00 93 Kopolimer propylenowo-butylenowy, zawierający nie mniej niż 60 % masy, ale nie więcej niż 68 % masy propylenu oraz nie mniej niż 32 % masy, ale nie więcej niż 40 % masy butylenu, o lepkości stopu nieprzekraczającej 3 000 mPa w temperaturze 190 °C określonej metodą ASTM D 3236, do stosowania jako klej do produkcji wyrobów objętych podpozycją 4818 40(1) 1.1.-31.12. 1 000 ton 0%
09.2947 ex 3904 69 90 95 Poli(fluorek winylidenu), w postaci proszku, do przygotowywania farb lub lakierów do pokrywania metali(1) 1.1.-31.12. 1 300 ton 0%
09.2604 ex 3905 30 00 10 Poli(alkohol winylowy) częściowo acetalizowany solą sodową 5-(4-azydo-2-sulfobenzylideno)-3-(formylopropylo)-rodaniny 1.1.-31.12. 100 ton 0%
09.2616 ex 3910 00 00 30 Polidimetylosiloksan o stopniu polimeryzacji 2 800 (± 100) jednostek monomeru 1.1.-31.12. 1 300 ton 0%
09.2816 ex 3912 11 00 20 Płatki octanu celulozy do stosowania w produkcji kabla z włókien octanu celulozy(1) 1.1.-31.12. 45 500 ton 0%
09.2818 ex 6902 90 00 10 Cegły ogniotrwałe o: 1.1.-31.12. 75 ton 0%
— długości krawędzi powyżej 300 mm oraz
— zawartości TiO2 nieprzekraczającej 1 % masy oraz
— zawartości Al2O3 nieprzekraczającej 0,4 % masy oraz
— zmianie objętości poniżej 9 % przy 1 700 °C
09.2628 ex 7019 52 00 10 Tkanina z włókna szklanego o splocie płóciennym pokryta tworzywem sztucznym, o masie powierzchniowej 120 g/m2 (± 10 g/m2), typu stosowanej w produkcji zwijanych ekranach ochronnych przeciw insektom, z zamocowaną ramą 1.1.-31.12. 350 000 m2 0%
09.2799 ex 7202 49 90 10 Żelazochrom zawierający 1,5 % masy lub więcej, ale nie więcej niż 4 % masy węgla i nie więcej niż 70 % masy chromu 1.1.-31.12. 50 000 ton 0%
09.2629 ex 7616 99 90 85 Uchwyt teleskopowy z aluminium, do produkcji toreb bagażowych(1) 1.1.-31.12. 240 000 sztuk 0%
09.2763 ex 8501 40 80 30 Elektryczny silnik komutatorowy prądu zmiennego, jednofazowy, o mocy wyjściowej powyżej 750 W, o poborze mocy większej niż 1 600 W, ale nieprzekra-czającej 2 700 W, o średnicy zewnętrznej większej niż 120 mm (± 0,2 mm), ale nieprzekraczającej 135 mm (± 0,2 mm), prędkości znamionowej powyżej 30 000 obr./min, ale nieprzekraczającej 50 000 obr./min na minutę, wyposażony w wentylator indukcyjny, stosowany do produkcji odkurzaczy(1) 1.1.-31.12. 2 000 000 sztuk 0%
09.2620 ex 8526 91 20 20 Zespoły do systemów GPS posiadające funkcję określania pozycji 1.1.-31.12. 2 000 000 sztuk 0%
09.2003 ex 8543 70 90 63 Generator częstotliwości sterowany napięciowo, składający się z elementów aktywnych oraz pasywnych montowanych na obwodzie drukowanym, umieszczony w obudowie, której wymiary nie przekraczają 30 × 30 mm 1.1.-31.12. 1 400 000 sztuk 0%
09.2631 ex 9001 90 00 80 Nieoprawione szklane soczewki, pryzmaty i elementy spojone, stosowane w produkcji towarów oznaczonych kodami CN 9005, 9013 i 9015(1) 1.1.-31.12. 5 000 000 sztuk 0%
09.2813 ex 3920 91 00 94 Koekstrudowana trójwarstwowa folia z poli(butyralu winylu) bez opaski o skalowanym wybarwieniu, zawierająca wagowo nie mniej niż 29 %, lecz nie więcej niż 31 % bis(2-etyloheksania-nu)2,2'-etylenodioksydietylu jako plastyfikatora 1.7-31.12 500.000 m2 0 %
09.2807 ex 3913 90 00 86 Niesterylny hialuronian sodu 1.7-31.12 55.000 g 0 %
09.2815 ex 6909 19 00 70 Nośniki katalizatorów lub filtrów, składające się z porowatych materiałów ceramicznych, wykonane głównie z tlenku glinu i tytanu, o całkowitej objętości nieprzekraczjącej 65 litrów i posiadające co najmniej jeden kanał (otwarty z jednej strony lub z obu stron) na 1 cm2 przekroju poprzecznego 1.7-31.12 190.000 sztuk 0 %
(1) Objęcie niniejszą podpozycją podlega warunkom ustanowionym w odpowiednich przepisach wspólnotowych (zob. art. 291–300 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 (Dz.U L 253 z 11.10.1993, s. 1)).
(2) Środek nie jest dozwolony w przypadku, gdy przetwarzanie wykonywane jest przez przedsiębiorstwa handlu detalicznego lub gastronomiczne.

ZAŁĄCZNIK  II

Numer zamówienia Kod CN Kod taryfowy Wyszczególnienie Kwota kontyngentu Stawka celna (%) Okres obowiązywania kontyngentu
09.2711 7202 41 10

7202 41 91

7202 41 99

- Żelazochrom

- zawierający wagowo nie więcej

niż 4 % węgla

770.000 ton 0 1.01-31.12.1996
09.2859 ex 2909 49 90 10 2,2"-izopropylideno-bis (p-fenylenooksy)-dietanol w postaci stałej 1.300 ton 0 1.01-31.12.1996
09.2939 8543 89 90 59 Generator drgań sterowany napięciem (VCO), z wyjątkiem generatora wyrównującego temperaturę, składający się z aktywnych i pasywnych elementów osadzonych w obwodzie drukowanym umieszczonym w obudowie oznaczonej:

- oznaczeniem identyfikacyjnym

składającym się z jednej z poniższych

kombinacji liter i cyfr lub ją

zawierającym:

1012TDK, 1019TDK, EK304, MQC403, MQC-

404, MQE001, MQE041, MQE042, MQE051,

MQE201, MQE411, MQE501, URAE8X956A,

URAB8, URAE8X960A, VD2S40, VD2S41,

VD5S07

- lub innymi oznaczeniami

identyfikacyjnymi stosowanymi do

urządzeń odpowiadających ww. opisowi

6.870.000 sztuk 0 1.01-31.12.1996

ZAŁĄCZNIK  III 4

Nr porządkowy Kod CN Kod Taric Wyszczególnienie Wielkość kontyngentu Stawka celna (%) Okres obowiązywania kontyngentu
09.2921 Wyroby walcowane płaskie z żeliwa lub ze stali niestopowej, o szerokości 600 mm lub większej, walcowane na zimno, nie platerowane, powlekane lub pokrywane 360 0 1.1-31.12.2003
ex 7209 16 90 10 o grubości przekraczającej 1 mm lecz mniej niż 3 mm
ex 7209 17 90 10 o grubości 0,5 mm lub większej, ale nieprzekraczającej 1 mm (a)
09.2922 Wyroby walcowane płaskie ze stali nierdzewnej, o szerokości 600 mm lub więcej, nieprzetworzone bradziej niż tylko walcowane na zimno: 900 0 1.1-31.12.2003
ex 7219 32 10 11 o grubości 3 mm lub więcej ale nieprzekraczającej 4,75 mm; zawierający w masie 2,5 % niklu lub więcej
12
ex 7219 33 10 11 o grubości przekraczającej 1 mm lecz mniej niż 3 mm; zawierające wagowo 2,5 % niklu lub więcej
12
ex 7219 34 10 11 o grubości przekraczającej 0,5 mm lecz mniej niż 1 mm; zawierające wagowo 2,5 % niklu lub więcej (a)
12
09.2923 ex 7227 90 95 15 Specjalna walcówka do wytwarzania odpuszczanego w oleju drutu sprężynowego do zaworów o średnicy 5 mm lub więcej, ale nieprzekraczającego 15 mm, z innego stopu stali zwierającego wagowo: 5.000 0 1.1-31.12.2003
0,5 % lub więcej, ale nie więcej niż 0,8 % węgla
0,1 % lub więcej, ale nie więcej niż 1,7 % krzemu
0,5 % lub więcej, ale nie więcej niż 0,8 % magnezu
0,03 % lub mniej siarki
0,03 % lub mniej fosforu
0,4 % lub więcej, ale nie więcej niż 0,8 % chromu
0,1 % lub więcej, ale nie więcej niż 0,3 % wanadu
09.2927 Wyroby walcowane płaskie ze stali nierdzewnej, o szerokości 600 mm lub więcej, nie przetworzone bardziej niż tylko walcowane na zimno: 1.200 0 1.1-31.12.2003
ex 7219 33 10 13 o grubości przekraczającej 1 mm, ale mniej niż 3 mm; zawierający wagowo 2,5 % niklu lub więcej
14
15
16
17
18
ex 7219 34 10 13 o grubości 0,5 mm, ale nieprzekraczającej 1 mm; zawierający wagowo 2,5 % niklu lub więcej (a)
14
15
16
17
18
(a) Powyżej wymienione produkty muszą dodatkowo być zgodne z następującymi fizycznymi specyfikacjami:
(a) Produkty o kodach CN ex 7209 16 90 oraz ex 7209 17 90: wysokowęglowa stal z zawartością

węgla wagowo 0,64 %-0,70 % dla wytwarzania taśm montażowych/transportowych z dozwoloną

temperaturą działania 400 °C. Wytrzymałość na rozciąganie 1.200 N/mm2 (± 10 %).

Pozostałe elementy lub właściwości zgodne ze szczególną specyfikacją techniczną (HM

1708);

(b) Produkty z kodami CN ex 7219 32 1011/12, ex 7219 33 1011/12 oraz ex

7219 34 1011/12:

"NICRO" stal nierdzewna do produkcji taśm montażowych/transportowych z dozwoloną

temperaturą pracy 350 °C:

typ i) Wytrzymałość na rozciąganie 1.050 N/mm2 (± 10%). Skład chemiczny: maksymalna

zawartość węgla 0,06 %, 13 % zawartości chromu, 4 % zawartości niklu; pozostałe elementy

lub właściwości zgodne ze szczególną specyfikacją techniczną (HM 1708);

typ ii) Wytrzymałość na rozciąganie 1.200 N/mm2 (± 15 %). Skład chemiczny: maksymalna

zawartość węgla 0,15 %, 17 % zawartość chromu, 7 % zawartość niklu, pozostałe elementy

lub właściwości zgodne ze szczególną specyfikacją techniczną (HM 1708);

(c) Produkty z kodami CN ex 7219 33 1013/14/15/16/17/18 oraz 7219 34 1013/14/15/16/17/18:

stal nierdzewna do produkcji taśm montażowych/transportowych

typ i): Wytrzymałość na rozciąganie 1.200 N/mm2. Skład chemiczny: 0,1 % zawartość węgla,

0,6 % zawartość krzemu, 1,4 % zawartość manganu, 17,5 % zawartość chromu, 7,5 % zawartość

niklu; pozostałe elementy lub właściwości zgodne ze szczególną specyfikacją techniczną

(HM 1712);

typ ii): Wytrzymałość na rozciąganie 1.200 N/mm2. Skład chemiczny: 0,06 % zawartości

węgla, 0,6 % zawartości krzemu, 1,4 % zawartości manganu, 18,5 % zawartości chromu, 8,5 %

zawartości niklu; pozostałe elementy lub właściwości zgodne ze szczególną specyfikacją

techniczną;

typ iii): Wytrzymałość na rozciąganie 1.000 N/mm2. Skład chemiczny: 0,05 % zawartości

węgla, 0,6 % zawartości krzemu, 1,7 % zawartości manganu, 17,5 % zawartości chromu,

12,5 % zawartości niklu, 2,7 % zawartości molibdenu; pozostałe elementy lub właściwości

zgodne ze szczególną specyfikacją techniczną;

typ iv): Wytrzymałość na rozciąganie 1.080 N/mm2. Skład chemiczny: maksymalna zawartość

węgla 0,05 %, maksymalna zawartość krzemu 1 %, 13 % zawartości chromu, 4 % zawartości

niklu, 0,3 % zawartości tytanu;

pozostałe elementy lub właściwości zgodne ze szczególną specyfikacją techniczną

(HM 1710);

typ v): Wytrzymałość na rozciąganie 1.150 N/mm2. Skład chemiczny: maksymalna zawartość

węgla 0,08 %, 1,5 % zawartości krzemu, 14 % zawartości chromu, 7 % zawartości niklu,

0,7 % zawartości miedzi;

pozostałe elementy lub właściwości zgodne ze szczególną specyfikacją techniczną (HM

1701);

typ vi): Wytrzymałość na rozciąganie 1.200 N/mm2. Skład chemiczny: 0,03 % zawartości

węgla, 0,6 % zawartości krzemu, 15,25 % zawartości chromu, 4,9 % zawartości niklu, 3,25 %

zawartości miedzi;

pozostałe elementy lub właściwości zgodne ze szczególną specyfikacją techniczną.

Uwaga:skład produktów a), b) oraz c) i) do vi) może się różnić w granicach obowiązujących norm

odnoszących się do analiz.

1 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 2287/2002 z dnia 16 grudnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.348.42) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
2 Art. 1a dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 563/2009 z dnia 25 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.168.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2009 r.
3 Załącznik I:

-zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2745/1999 z dnia 17 grudnia 1999 r. (Dz.U.UE.L.99.331.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 2745/1999 z dnia 17 grudnia 1999 r. (Dz.U.UE.L.99.331.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2559/2001 z dnia 17 grudnia 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.344.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.

- zmieniony przez art. 1 i 2 rozporządzenia nr 1148/2002 z dnia 26 czerwca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.170.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 2287/2002 z dnia 16 grudnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.348.42) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.

- zmieniony przez art. 3 rozporządzenia nr 1148/2002 z dnia 26 czerwca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.170.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1824/2002 z dnia 8 października 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.277.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.

- zmieniony przez art. 3 rozporządzenia nr 2287/2002 z dnia 16 grudnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.348.42) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 608/2003 z dnia 2 kwietnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.86.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 2287/2002 z dnia 16 grudnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.348.42) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.Jednakże zdaniem Wydawnictwa Prawniczego "Lex" wielkość kontyngentu dla nr porządkowego 09.2976 należy interpretować zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 608/2003 z dnia 2 kwietnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.86.20).

- zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 608/2003 z dnia 2 kwietnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.86.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.

- zmieniony przez art. 2 i 3 rozporządzenia nr 1078/2003 z dnia 16 czerwca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.156.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 226/2004 z dnia 10 lutego 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.39.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.

- zmieniony przez art. 4 i 5 rozporządzenia nr 1078/2003 z dnia 16 czerwca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.156.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2003 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1078/2003 z dnia 16 czerwca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.156.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2003 r.

- zmieniony przez art. 3 rozporządzenia nr 226/2004 z dnia 10 lutego 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.39.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2003 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 226/2004 z dnia 10 lutego 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.39.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 1329/2004 z dnia 19 lipca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.247.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1329/2004 z dnia 19 lipca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.247.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2243/2004 z dnia 22 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.381.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 1151/2005 z dnia 15 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.185.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 151/2006 z dnia 24 stycznia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.25.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1151/2005 z dnia 15 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.185.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2005 r.

- zmieniony przez art. 1 i 3rozporządzenia nr 151/2006 z dnia 24 stycznia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.25.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.

- zmieniony przez art.2 rozporządzenia nr 962/2006 z dnia 27 czerwca 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.176.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 2014/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.384.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 962/2006 z dnia 27 czerwca 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.176.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2006 r.

- zmieniony przez art. 1, 3i4 rozporządzenia nr 2014/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.384.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 728/2007 z dnia 25 czerwca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.166.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2007 r.

- zmieniony przez art. 1,3 i 4 rozporządzenia nr 1526/2007 z dnia 17 grudnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.349.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 556/2008 z dnia 16 czerwca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.160.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 i 3-5 rozporządzenia nr 1362/2008 z dnia 18 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.352.18) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia nr 563/2009 z dnia 25 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.168.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia nr 563/2009 z dnia 25 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.168.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2009 r.

4 Załącznik III dodany przez art. 1 ust. 3 rozporządzenia nr 2287/2002 z dnia 16 grudnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.348.42) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.345.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2505/96 otwierające i ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 3059/95 otwierające i ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre produkty rolne i przemysłowe
Data aktu: 20/12/1996
Data ogłoszenia: 31/12/1996
Data wejścia w życie: 01/01/1997, 07/01/1997, 01/05/2004, 01/01/1996