Wspólne działanie 96/669/WPZiB przyjęte przez Radę na podstawie art. J.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie Regionu Wielkich Jezior

WSPÓLNE DZIAŁANIE
z dnia 22 listopada 1996 r.
przyjęte przez Radę na podstawie art. J.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie Regionu Wielkich Jezior

(96/669/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 2 grudnia 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.3,

uwzględniając konkluzje Rady Europejskiej zebranej we Florencji 21 i 22 czerwca 1996 r.,

uwzględniając wspólne stanowisko z dnia 24 października 1994 r. w sprawie celów i priorytetów Unii Europejskiej w stosunku do Ruandy,

uwzględniając deklaracje przyjęte na spotkaniu 28 października 1996 r. oraz na specjalnym spotkaniu ministrów, mającym na celu współpracę na rzecz rozwoju i pomocy humanitarnej, dnia 7 listopada 1996 r., poświęconemu sytuacji we wschodnim Zairze,

a także mając na uwadze, co następuje:

odpowiednio dnia 9 i 15 listopada 1996 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucje 1078 i 1080; rezolucje te muszą być wykonane;

uznając wagę udziału państw afrykańskich w rozwiązywaniu kryzysu w Regionie Wielkich Jezior;

Unia Europejska jest już zaangażowana w poszukiwanie rozwiązania kryzysu poprzez konstruktywne działania jej specjalnego wysłannika w Regionie Wielkich Jezior;

Unia Europejska musi zintegrować swoje wysiłki w celu rozwiązania kryzysu działaniami podejmowanymi przez międzynarodową wspólnotę zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa;

Rada przyjęła dzisiaj towarzyszącą decyzję, wnioskując od Unii Zachodnioeuropejskiej o opracowanie i wykonanie szczególnych aspektów niniejszego wspólnego działania, mających wpływ na kwestie obronne,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1

Unia Europejska wspiera pilne wykonanie odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu umożliwienia dostarczenia pomocy humanitarnej do wschodniego Zairu i ułatwienia, na zasadzie dobrowolnej zgody, powrotu uchodźców oraz wysiedleńców do ich kraju pochodzenia. Wspólnota i jej Państwa Członkowskie przyczyniają się do wykonania tych rezolucji sposobami, które uznają za właściwe i które koordynują na warunkach określonych w niniejszym wspólnym działaniu. Unia Europejska potwierdza priorytet, jaki musi być przyznany powrotowi uchodźców do kraju ich pochodzenia, oraz potrzebę przezwyciężenia wszystkich przeszkód w osiągnięciu tego celu. Potwierdza również swoją gotowość pomocy Ruandzie w tworzeniu niezbędnych warunków dla powrotu ruandyjskich uchodźców.

Artykuł  2

W kontekście poparcia dla koordynacji Narodów Zjednoczonych Rada stwierdza, że Komisja zapewnia koordynację wysiłków Wspólnoty i jej Państw Członkowskich w związku ze świadczeniem i dostarczeniem pomocy humanitarnej dla uchodźców i wysiedleńców we wschodnim Zairze, traktując to jako sprawę niecierpiącą zwłoki.

Artykuł  3

Biorąc pod uwagę dobrowolne wkłady w niesienie pomocy humanitarnej i wojskowej, Państwa Członkowskie będą zasięgać opinii Rady i współpracować z Radą w kwestii ich dobrowolnych wkładów we wspieranie uczestnictwa Afryki w siłach wielonarodowych, zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Artykuł  4

W zakresie finansowania wkładu Wspólnoty w cele niniejszego wspólnego działania Rada stwierdza, że Komisja zbada istniejące możliwości i złoży odpowiednie wnioski.

Artykuł  5

Unia Europejska zwiększy swoje wysiłki w celu przywrócenia stabilności w Regionie Wielkich Jezior, w szczególności poprzez zachęcanie do ustanawiania instytucji demokratycznych i poszanowania praw człowieka. Potwierdza raz jeszcze, że zorganizowanie międzynarodowej konferencji w sprawie pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju w Regionie Wielkich Jezior, pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych i Organizacji Jedności Afrykańskiej, ma do odegrania decydującą rolę w znalezieniu trwałego rozstrzygnięcia kryzysu w regionie. Unia wzywa wszystkie strony do zdwojenia wysiłków, aby taka konferencja mogła zostać zorganizowania.

Artykuł  6

Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia.

Artykuł  7

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowanie w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 listopada 1996 r.

W imieniu Rady
J. BURTON
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024