Wspólne stanowisko 96/622/WSiSW określone przez Radę na podstawie art. K.3 ust. 2 lit. a) Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie programów pomocy i szkolenia w strefach przygranicznych

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 25 października 1996 r.
określone przez Radę na podstawie art. K.3 ust. 2 lit. a) Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie programów pomocy i szkolenia w strefach przygranicznych

(96/622/WSiSW)

(Dz.U.UE L z dnia 31 października 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. K.3 ust. 2 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

kontrole przeprowadzane w momencie wejścia na pokład samolotów w przypadku lotów do Państw Członkowskich Unii Europejskiej stanowią pożyteczny wkład w zwalczanie nielegalnej imigracji obywateli państw trzecich, co, w myśl art. K.1 ust. 3 lit. c) Traktatu, uznaje się za przedmiot wspólnego zainteresowania;

oddelegowanie do portów lotniczych odlotu urzędników Państw Członkowskich, którzy specjalizują się w takich kontrolach, w celu udzielania pomocy urzędnikom przeprowadzającym tego rodzaju kontrole w odprawach lotów lokalnych w imieniu władz lokalnych lub w imieniu linii lotniczych, stanowi środek pomocy służący poprawie tych kontroli, takim środkiem jest również organizacja programów szkolenia skierowanych do personelu linii lotniczych;

wspólne stanowisko mogłoby bardziej efektywnie rozwiązać te problemy; w związku z tym należy ustalić warunki takiego stanowiska,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Programy pomocy

1.
Wspólna organizacja programów pomocy w portach lotniczych państw trzecich jest prowadzona w ramach Rady przy pełnym wykorzystaniu możliwości oferowanej współpracy.
2.
Celem programów pomocy jest zapewnienie wsparcia dla urzędników odpowiedzialnych na poziomie lokalnym za kontrole w imieniu władz lokalnych albo w imieniu linii lotniczych.
3.
Programy pomocy są realizowane w porozumieniu z właściwymi organami zainteresowanego państwa trzeciego.
4.
Programy pomocy mogą mieć różny czas trwania. W tym celu zostanie sporządzony wykaz portów lotniczych, w których wspólne programy mogłyby być prowadzone czasowo lub stale.
Artykuł  2

Programy szkolenia

1.
Wspólna organizacja programów szkolenia dla personelu linii lotniczych jest prowadzona w ramach Rady.
2.
Celem programów szkolenia jest między innymi określenie wymogów Państw Członkowskich w odniesieniu do dokumentów i wiz oraz przedstawienie metod kontroli ważności dokumentów i wiz.
3.
W tym celu opracowuje się:

– wykaz portów lotniczych, w których mogłyby być prowadzone programy szkolenia,

– sześciomiesięczny wspólny program szkolenia,

– zbiór informacji do użytku linii lotniczych,

– zbiór dokumentów podróży i dokumentów wizowych do użytku linii lotniczych.

4.
Programy są prowadzone w porozumieniu z właściwymi organami oraz z zainteresowanymi liniami lotniczymi.
Artykuł  3

Wspólne przepisy

1.
Wspólne programy pomocy lub szkolenia prowadzone są przy pomocy wyspecjalizowanych urzędników wyznaczonych przez Państwa Członkowskie, co stanowi część wspólnego programu.
2.
Państwa Członkowskie informują się wzajemnie o swojej woli uczestniczenia w programie objętym niniejszym wspólnym działaniem.
3.
W zakresie, w jakim koszty poniesione przez urzędników wyznaczonych przez Państwo Członkowskie nie są pokrywane przez państwo trzecie i/lub linię lotniczą, koszty takie pokrywa zainteresowane Państwo Członkowskie.
4.
Ambasady Państw Członkowskich działające w kraju, w którym prowadzony jest program, są informowane przez Prezydencję Rady w terminie umożliwiającym Państwom Członkowskim udzielenie wszelkiej pomocy.
5.
Państwa Członkowskie informują się wzajemnie w ramach Rady odnośnie do środków pomocy lub szkolenia prowadzonych poza ramami niniejszego wspólnego stanowiska.
6.
Co roku Sekretariat Generalny Rady opracowuje sprawozdanie odnośnie do działań prowadzonych na mocy niniejszego wspólnego stanowiska.
7.
Z zastrzeżeniem koniecznych dostosowań, programy przewidziane w niniejszym wspólnym stanowisku mogą również być prowadzone w portach morskich.
8.
Państwa Członkowskie podejmują wszystkie konieczne kroki w celu wdrożenia niniejszego wspólnego stanowiska bez uszczerbku dla współpracy organizowanej w układzie dwustronnym lub w ramach innych organizacji; w tym kontekście prowadzona jest możliwie najszersza koordynacja działań między Państwami Członkowskimi.
Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 25 października 1996 r.

W imieniu Rady
E. KENNY
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.281.1

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 96/622/WSiSW określone przez Radę na podstawie art. K.3 ust. 2 lit. a) Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie programów pomocy i szkolenia w strefach przygranicznych
Data aktu: 25/10/1996
Data ogłoszenia: 31/10/1996
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 25/10/1996