Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1251/96 z dnia 28 czerwca 1996 otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentami taryfowymi w sektorze mięsa drobiowego i albuminy

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1251/96
z dnia 28 czerwca 1996
otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentami taryfowymi w sektorze mięsa drobiowego i albuminy

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1095/96 z dnia 18 czerwca 1996 r. w sprawie wprowadzania koncesji określonych na liście koncesyjnej CXL sporządzonej w wyniku zakończenia negocjacji GATT art. XXIV.6(1),

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2777/75 z dnia 29 października 1975 r. dotyczące wspólnej organizacji rynku mięsa drobiowego(2), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2916/95(3), a w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

Wspólnota Europejska, w kontekście Światowej Organizacji Handlu, podjęła się otwarcia kontyngentów taryfowych dla niektórych produktów w sektorze mięsa drobiowego; w związku z powyższym konieczne jest wprowadzenie szczegółowych przepisów dotyczących stosowania tych kontyngentów na okres od dnia 1 lipca 1996 r. do dnia 30 czerwca 1997 r.;

niektóre kontyngenty nie zostały otwarte w okresie między dniem 1 stycznia 1996 r. a dniem 30 czerwca 1996 r.; w związku z tym powinny one zostać dodane do ilości przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu;

zarządzanie tymi uzgodnieniami powinno opierać się na pozwoleniach na przywóz; w tym celu należy wprowadzić szczegółowe przepisy określające procedurę składania wniosków oraz informacje, jakie muszą znajdować się we wnioskach i pozwoleniach, nie naruszając art. 8 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 3719/88 z dnia 16 listopada 1988 r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na przywóz i wywóz oraz świadectw o wcześniejszym ustaleniu refundacji dla produktów rolnych(4), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 2137/95(5); ponadto należy wprowadzić przepis, żeby pozwolenia były wydawane po upływie okresu rozpatrywania i przy zastosowaniu, w razie konieczności, jednolitego procentu akceptacji; w interesie zarówno importerów, jak i eksporterów jest, aby było możliwe wycofanie wniosku o pozwolenie po ustaleniu współczynnika akceptacji;

aby zapewnić regularny napływ przywozu, ilości określone w załączniku I powinny być rozłożone na okres jednego roku; aby zapewnić właściwe zarządzanie systemem, należy wyznaczyć zabezpieczenie dla pozwoleń na przywóz w wysokości 20 ECU za 100 kg (wagi produktu); w celu wyeliminowania ryzyka spekulacji nieodłącznie związanego z systemem w sektorze mięsa drobiowego należy precyzyjnie ustalić warunki rządzące dostępem do tego systemu ze strony podmiotów gospodarczych;

należy zwrócić uwagę przedsiębiorców na fakt, że pozwolenia mogą być wykorzystywane tylko w stosunku do produktów, które są w zgodzie ze wszystkimi przepisami weterynaryjnymi obowiązującymi we Wspólnocie;

środki uwzględnione w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Mięsa Drobiowego i Jaj,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPRORZĄDZENIE:

Artykuł  1 1

Przywozowe kontyngenty taryfowe wymienione w załączniku I otwierane są corocznie dla określonych grup produktów i zgodnie z określonymi w nim warunkami.

Artykuł  2 2

Kontyngenty określone w art. 1 są podzielone w następujący sposób:

– 25 % od 1 lipca do 30 września,

– 25 % od 1 października do 31 grudnia,

– 25 % od 1 stycznia do 31 marca,

– 25 % od 1 kwietnia do 30 czerwca.

Artykuł  3

Wszelki przywóz do krajów Wspólnoty w ramach kontyngentów określonych w art. 1 odbywa się za okazaniem pozwolenia na przywóz.

Artykuł  4

Pozwolenia na przywóz określone w art. 3 podlegają następującym przepisom:

a) Osoby ubiegające się o pozwolenia na przywóz muszą być osobami fizycznymi lub prawnymi, które w chwili składania wniosku są w stanie dowieść właściwym władzom w Państwach Członkowskich, że w każdym z dwóch lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku dokonały przywozu nie mniej niż 50 ton produktów objętych rozporządzeniem (EWG) nr 2777/75. Jednakże przedsiębiorstwa handlu detalicznego oraz restauracje sprzedające swoje produkty konsumentom końcowym są wykluczone z korzyści płynących z tego systemu.

b) Wnioski o pozwolenia nie mogą dotyczyć więcej niż jednej z grup określonych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia. Mogą one obejmować kilka produktów oznaczonych różnymi kodami CN i pochodzących z jednego kraju; w takich wypadkach wszystkie kody CN należy podać w sekcjach 15 i 16.

Wnioski o pozwolenia muszą dotyczyć przynajmniej 1 tony i maksymalnie 10 % ilości dostępnej dla danej grupy w okresach wyszczególnionych w załączniku II.

c) 3 Sekcja 8 wniosków o pozwolenie i pozwoleń wskazuje kraj pochodzenia.

d) Sekcja 20 wniosków o pozwolenia i pozwoleń zawiera jedno z poniższych:

– Reglamento (CE) no 1251/96

– Forordning (EF) nr. 1251/96

– Verordnung (EG) Nr. 1251/96

– Κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 1251/96

– Regulation (EC) No 1251/96

– Règlement (CE) no 1251/96

– Regolamento (CE) n. 1251/96

– Verordening (EG) nr. 1251/96

– Regulamento (CE) no 1251/96

– Asetus (EY) N:o 1251/96

– Förordning (EG) nr 1251/96.

e) Sekcja 24 wniosku zawiera jedno z poniższych:

– Reglamento (CE) no 1251/96

– Forordning (EF) nr. 1251/96

– Verordnung (EG) Nr. 1251/96

– Κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 1251/96

– Regulation (EC) No 1251/96

– Règlement (CE) no 1251/96

– Regolamento (CE) n. 1251/96

– Verordening (EG) nr. 1251/96

– Regulamento (CE) no 1251/96

– Asetus (EY) N:o 1251/96

– Förordning (EG) nr 1251/96.

Artykuł  5
1. 4
Wnioski o pozwolenie wnoszone są w okresie pierwszych siedmiu dni miesiąca poprzedzającego każdy okres czasu, jak określono w art. 2.

Na okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 2007 r. wnioski o pozwolenie należy składać przez pierwszych piętnaście dni stycznia 2007 r.

2. 5
Wnioski o pozwolenia należy składać właściwym władzom Państwa Członkowskiego, w którym wnioskodawca jest zarejestrowany lub w którym ustanowił swoją siedzibę statutową. Wnioski są rozpatrywane jedynie wtedy, gdy wnioskodawca oświadcza na piśmie, że nie złożył i zobowiązuje się nie składać, w tym samym okresie, innych wniosków dotyczących produktów z tej samej grupy.

W przypadku gdy ten sam wnioskodawca składa więcej niż jeden wniosek odnoszący się do produktów z tej samej grupy, żaden z wniosków tej osoby nie jest rozpatrywany.

W wypadku gdy osoba złoży więcej niż jeden wniosek odnośnie do produktów z tej samej grupy, wszystkie jej wnioski są odrzucane. Jednakże dana osoba może złożyć więcej niż jeden wniosek o pozwolenia na wywóz produktów z jednej grupy, jeśli produkty te pochodzą z różnych krajów. Należy wtedy jednocześnie złożyć osobne wnioski w każdym kraju pochodzenia produktów do właściwych władz danego Państwa Członkowskiego. Wnioski te rozpatruje się jako jeden wniosek pod względem ilości maksymalnej określonej w art. 4 lit. b) oraz pod względem zastosowania zasad omówionych w poprzednim akapicie.

3.
W odniesieniu do wniosków o pozwolenia na wywóz wszystkich produktów określonych w art. 1 wnosi się zabezpieczenie w wysokości 20 ECU za 100 kilogramów.
4.
Piątego dnia roboczego od zakończenia okresu składania wniosków Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o wnioskach złożonych w odniesieniu do każdego produktu w danej grupie. Powiadomienie to zawiera listę wnioskodawców oraz oświadczenie o ilościach w danej grupie, na które zostały złożone wnioski.

Wszystkie powiadomienia, włączając powiadomienia "zerowe", są przesyłane teleksem lub faksem ustalonego dnia roboczego i są sporządzone według wzoru w załączniku II w przypadku, gdy żaden wniosek nie został złożony, a według wzorów w załącznikach II i III w przypadku, gdy wnioski zostały złożone.

5.
Komisja decyduje jak najszybciej jakie ilości mogą być przyznane w odniesieniu do wniosków określonych w art. 4.

Jeśli ilości, na które zostały złożone wnioski, przekraczają ilości dopuszczalne, Komisja ustala jednolity procent akceptacji dla wnioskowanych ilości. Tam, gdzie procent ten wyniesie mniej niż 5 %, Komisja może zadecydować o nieprzyznawaniu wnioskowanych ilości, przy czym zabezpieczenia zostają natychmiast zwolnione.

Przedsiębiorcy mogą wycofać swoje wnioski o pozwolenia w ciągu 10 dni roboczych od dnia opublikowania jednolitego procentu akceptacji w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, jeśli zastosowanie tego procentu skutkuje ustaleniem ilości na poziomie niższym niż 20 ton. Państwa Członkowskie, w ciągu pięciu dni od wycofania wniosku o pozwolenie, powiadamiają o tym Komisję i natychmiast zwalniają zabezpieczenie.

Komisja oblicza pozostałe ilości, które dodaje się do ilości dostępnych w okresie następującym po okresie kontyngentu określonym w art. 1.

6.
Pozwolenia wydaje się jak najszybciej po podjęciu decyzji przez Komisję.
7.
Pozwolenia wydaje się jedynie na produkty będące w zgodzie z przepisami weterynaryjnymi obowiązującymi we Wspólnocie.
8. 6
Przed końcem czwartego miesiąca upływającego po każdym rocznym okresie wyznaczonym w załączniku I Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o łącznej ilości produktów przywiezionych w tym okresie dla każdej z grup określonej na podstawie niniejszego rozporządzenia.

Wszystkie powiadomienia, w tym powiadomienia "zerowe" są sporządzane przy wykorzystaniu wzoru z załącznika IV do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  6

Dla celów art. 21 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 3719/88 pozwolenia na przywóz są ważne przez 150 dni od daty ich wydania.

Jednakże pozwolenia stracą ważność po dniu 30 czerwca 1997 r. Pozwolenia na przywóz, wydane na mocy niniejszego rozporządzenia, nie są przenoszone.

Artykuł  7

Bez uszczerbku dla przepisów niniejszego rozporządzenia stosuje się rozporządzenie (EWG) nr 3719/88.

Jednakże, nie naruszając art. 8 ust. 4 tego rozporządzenia, ilość przywożona na mocy niniejszego rozporządzenia nie może przekroczyć ilości wykazanej w sekcjach 17 i 18 pozwolenia na przywóz. Cyfra 0 zostaje odpowiednio wpisana w sekcji 19 pozwolenia.

Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dnia 1 lipca 1996 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 czerwca 1996 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 146 z 20.6.1996, str. 1.

(2) Dz.U. L 282 z 1.11.1975, str. 77.

(3) Dz.U. L 305 z 19.12.1995, str. 49.

(4) Dz.U. L 331 z 2.12.1988, str. 1.

(5) Dz.U. L 214 z 8.9.1995, str. 21.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 7

Nr grupy Numer porządkowy Kod CN Stosowana stawka (EUR/tony) Ilość roczna

(waga produktu w tonach)

P 1 09.4067 0207 11 10 131 6.249
0207 11 30 149
0207 11 90 162
0207 12 10 149
0207 12 90 162
P 2 09.4068 0207 13 10 512 8.070
0207 13 20 179
0207 13 30 134
0207 13 40 93
0207 13 50 301
0207 13 60 231
0207 13 70 504
0207 14 20 179
0207 14 30 134
0207 14 40 93
0207 14 60 231
P 3 09.4069 0207 14 10 795 2.305
P 4 09.4070 0207 24 10 170 1.201
0207 24 90 186
0207 25 10 170
0207 25 90 186
0207 26 10 425
0207 26 20 205
0207 26 30 134
0207 26 40 93
0207 26 50 339
0207 26 60 127
0207 26 70 230
0207 26 80 415
0207 27 30 134
0207 27 40 93
0207 27 50 339
0207 27 60 127
0207 27 70 230

ZAŁĄCZNIK  II 8

Stosowanie rozporządzenia (WE) nr 1251/96

Komisja Wspólnot Europejskich - DG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
Jednostka D.2 - Wprowadzanie środków rynkowych
Sektor mięsa drobiowego
Wniosek o pozwolenie na przywóz po obniżonej stawce celnej Data: Czas trwania:
GATT
Państwo członkowskie:

Nadawca:

Osoba odpowiedzialna za kontakt:

Telefon:

Faks:

Adresat: AGRI.D.2

Faks: (32-2) 292 17 41

E-mail: AGRI-IMP-POULTRY@ec.europa.eu

Numer porządkowy Ilość, na którą składa się wniosek

(waga produktu w kg)

ZAŁĄCZNIK  III 9

Stosowanie rozporządzenia (WE) nr 1251/96

Komisja Wspólnot Europejskich - DG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
Jednostka D.2 - Wprowadzanie środków rynkowych
Sektor mięsa drobiowego
Wniosek o pozwolenie na przywóz po obniżonej stawce celnej Data: Czas trwania:
GATT
Państwo członkowskie:
Numer porządkowy Kod CN Wnioskodawca

(nazwa i adres)

Ilość

(waga produktu w kg)

ZAŁĄCZNIK  IV 10

Stosowanie rozporządzenia (WE) nr 1251/96

Komisja Wspólnot Europejskich - DG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
Jednostka D.2 - Wprowadzanie środków rynkowych
Sektor mięsa drobiowego
INFORMACJA DOTYCZĄCA FAKTYCZNYCH PRZYWOZÓW

Państwo członkowskie:

Zastosowanie art. 5 ust. 8 rozporządzenia (WE) nr 1251/96

Ilość produktów (w kg wagi produktu) rzeczywiście przywiezionych:

Adresat: AGRI.D.2

Faks: +32 2 292 17 41

E-mail: AGRI-IMP-POULTRY@ec.europa.eu

Nr porządkowy Ilość rzeczywiście wprowadzona do swobodnego obrotu Kraj pochodzenia
1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1357/2000 z dnia 27 czerwca 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.155.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2000 r.
2 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt. 1 rozporządzenia nr 1179/2006 z dnia 1 sierpnia 2006 r. otwierającego i ustalającego zarządzanie kontyngentami taryfowymi w sektorze mięsa drobiowego (Dz.U.UE.L.06.212.7) z dniem 1 lipca 2006 r.
3 Art. 4 lit. c) zmieniona przez art. 3 rozporządzenia nr 997/97 z dnia 3 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.144.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1997 r.
4 Art. 5 ust. 1:

- zmieniony przez art. 3 lit. a) rozporządzenia nr 1043/2001 z dnia 30 maja 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.145.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt. 2 rozporządzenia nr 1179/2006 z dnia 1 sierpnia 2006 r. otwierającego i ustalającego zarządzanie kontyngentami taryfowymi w sektorze mięsa drobiowego (Dz.U.UE.L.06.212.7) z dniem 1 lipca 2006 r.

5 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 3 rozporządzenia nr 1514/97 z dnia 30 lipca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.204.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 1997 r.
6 Art. 5 ust. 8 dodany przez art. 3 lit. b) rozporządzenia nr 1043/2001 z dnia 30 maja 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.145.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2001 r.
7 Załącznik I:

-zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1357/2000 z dnia 27 czerwca 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.155.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt. 3 rozporządzenia nr 1179/2006 z dnia 1 sierpnia 2006 r. otwierającego i ustalającego zarządzanie kontyngentami taryfowymi w sektorze mięsa drobiowego (Dz.U.UE.L.06.212.7) z dniem 1 lipca 2006 r.

8 Załącznik II zmieniony przez art. 1 pkt. 3 rozporządzenia nr 1179/2006 z dnia 1 sierpnia 2006 r. otwierającego i ustalającego zarządzanie kontyngentami taryfowymi w sektorze mięsa drobiowego (Dz.U.UE.L.06.212.7) z dniem 1 lipca 2006 r.
9 Załącznik III zmieniony przez art. 1 pkt. 3 rozporządzenia nr 1179/2006 z dnia 1 sierpnia 2006 r. otwierającego i ustalającego zarządzanie kontyngentami taryfowymi w sektorze mięsa drobiowego (Dz.U.UE.L.06.212.7) z dniem 1 lipca 2006 r.
10 Załącznik IV:

-dodany przez art. 5 rozporządzenia nr 1043/2001 z dnia 30 maja 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.145.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt. 3 rozporządzenia nr 1179/2006 z dnia 1 sierpnia 2006 r. otwierającego i ustalającego zarządzanie kontyngentami taryfowymi w sektorze mięsa drobiowego (Dz.U.UE.L.06.212.7) z dniem 1 lipca 2006 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.161.136

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1251/96 z dnia 28 czerwca 1996 otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentami taryfowymi w sektorze mięsa drobiowego i albuminy
Data aktu: 28/06/1996
Data ogłoszenia: 29/06/1996
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/07/1996