Rozporządzenie 2964/95 wprowadzające rejestrację przywozu i dostaw ropy naftowej we Wspólnocie

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2964/95
z dnia 20 grudnia 1995 r.
wprowadzające rejestrację przywozu i dostaw ropy naftowej we Wspólnocie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 213,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

wprowadzenie wspólnej polityki energetycznej jest jednym z celów Wspólnoty; zadaniem Komisji jest zaproponowanie środków do osiągnięcia powyższego celu;

bezpieczeństwo dostaw o stabilnych cenach jest głównym celem tej polityki;

przejrzystość na rynku jest pożądana;

w świetle sytuacji dostaw oraz w celu stabilizacji rynku Wspólnoty i zabezpieczenia przed niekorzystnym wpływem na rynek Wspólnoty nienormalnych wahań rynku światowego Państwa Członkowskie wraz z Komisją powinny być informowane, w regularnych odstępach czasu, o koszcie dostaw ropy naftowej;

w drodze rozporządzenia (EWG) nr 1893/79(1) Rada przedstawiła ustalenia dotyczące rejestracji przywozu ropy naftowej we Wspólnocie;

w drodze rozporządzenia (EWG) nr 2592/79 Rada ustanowiła zasady przebiegu rejestracji przywozu ropy naftowej we Wspólnocie, przewidziane rozporządzeniem (EWG) nr 1893/79(2);

jako że powyższe rozporządzenia straciły moc z dniem 31 grudnia 1991 r., ustanowione przez nie przepisy powinny zostać wprowadzone ponownie, przystosowując je do warunków wymiany handlowej na międzynarodowych rynkach handlu ropą i zamierzenia utrzymania lub przeglądu jakości środowiska; wymagania sprawozdawcze powinny zostać ujednolicone, tak dalece jak to możliwe na mocy wymagań władz krajowych i Międzynarodowej Agencji Atomowej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Każda osoba albo przedsiębiorstwo przywożące ropę naftową z państw trzecich albo otrzymująca dostawę ropy z innego Państwa Członkowskiego są zobowiązane do poinformowania o przywozie lub dostawie Państwa Członkowskiego, w którym prowadzi działalność gospodarczą.

Artykuł  2

Na podstawie informacji określonej w art. 1 Państwo Członkowskie w regularnych odstępach czasu przesyła Komisji informacje, które umożliwiają uzyskanie prawdziwego obrazu warunków, na jakich miały miejsce przywóz lub dostawy.

Informacja ta jest przekazywana wszystkim Państwom Członkowskim.

Artykuł  3

Informacja zebrana i przekazana na mocy rozporządzenia jest poufna.

Ten przepis nie stanowi przeszkody dla opublikowania informacji ogólnych lub w postaci skróconej, niezawierającej szczegółów dotyczących przedsiębiorstwa.

Artykuł  4
1.
Informacja, którą osoby lub przedsiębiorstwa mają obowiązek przekazać Państwu Członkowskiemu, w którym prowadzą działalność gospodarczą, dotyczy każdego przywozu lub dostaw ropy naftowej po konkretnej cenie.
2.
"Przywóz" oznacza każdą ilość ropy naftowej, która dostaje się na obszar celny Wspólnoty dla celów innych niż tranzyt. "Dostawy" oznaczają każdą ilość ropy naftowej pochodzącą z innego Państwa Członkowskiego dla celów innych niż tranzyt. Nie dotyczy to przywozu lub dostaw prowadzonych z ramienia firm znajdujących się poza granicami kraju przywozu, z zamiarem rafinowania objętego umową wraz z następowym wywozem całości pod postacią produktów rafinowanych.
3.
Natomiast ropa wydobyta z dna morskiego, w stosunku do którego Państwo Członkowskie ma wyłączne prawo eksploatacji, przy wprowadzeniu na obszar celny Wspólnoty nie jest uznawana za przywożoną w rozumieniu ust. 2.
Artykuł  5

Do celów art. 1 charakterystyka każdego przywozu lub dostawy ropy naftowej do Państwa Członkowskiego uwzględnia:

– oznaczenie ropy naftowej, w tym ciężar API,

– ilość w baryłkach,

– cenę cif baryłki,

– zawartość procentową siarki.

Artykuł  6

Informacja określona w art. 4 i 5 jest przekazywana do każdego zainteresowanego Państwa Członkowskiego w terminie każdorazowo nieprzekraczającym jednego miesiąca.

Artykuł  7

Informacje, które Państwa Członkowskie mają obowiązek przekazać Komisji na podstawie art. 2, są przekazywane w terminie miesiąca od końca każdego miesiąca określonego w art. 6. Ta informacja składa się, dla każdego rodzaju ropy naftowej, z zestawienia danych otrzymanych przez Państwo Członkowskie od osób i przedsiębiorstw. Dla każdego rodzaju ropy naftowej informacja zawiera:

– oznaczenie ropy naftowej, w tym ciężar API,

– ilość baryłek,

– średnią cenę cif,

– liczbę firm zgłaszających,

– procentową zawartość siarki.

Artykuł  8
1.
Komisja poddaje ocenie informacje zebrane na podstawie art. 7 i przekazuje je Państwu Członkowskiemu co miesiąc.
2.
Państwa Członkowskie i Komisja konsultują się w regularnych odstępach czasu na wniosek Państwa Członkowskiego lub z inicjatywy Komisji. Konsultacje te odnoszą się w szczególności do komunikatów określonych w ust. 1.

Konsultacje mogą zostać zorganizowane razem z organizacjami międzynarodowymi i państwami trzecimi, które dysponują podobnymi systemami informacji.

Artykuł  9
1.
Informacje przekazane na podstawie art. 4 oraz informacje przewidziane w art. 7 są poufne. Przepis ten nie staje na przeszkodzie przekazywaniu informacji bez ujawniania szczegółów dotyczących poszczególnych przedsiębiorstw, to znaczy dotyczące co najmniej trzech przedsiębiorstw.
2.
Informacja przedłożona Komisji na podstawie art. 7 i komunikaty określone w art. 8 ust. 1 mogą być stosowane jedynie do celów określonych w art. 8 ust. 2.
3.
Jeśli Komisja odkryje w informacji przekazanej do Państwa Członkowskiego zgodnie z art. 7 istnienie nieprawidłowości i brak spójności, które uniemożliwiają uzyskanie prawdziwego obrazu warunków przywozu lub dostaw, może zwrócić się do Państwa Członkowskiego o zgodę na dostęp do istotnych niezebranych informacji o przedsiębiorstwie oraz obliczeń i szacunków potrzebnych aby uzyskać całościową informację.
Artykuł  10

Komisja, po konsultacji z Państwami Członkowskimi, przyjmuje szczegółowe zasady wykonania niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  11

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 1995 r.

W imieniu Rady
J. M. EGUIAGARAY
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 220 z 30.8.1979, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1370/90 (Dz.U. L 133 z 24.5.1990, str. 1).

(2) Dz.U. L 297 z 24.11.1979, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1370/90 (Dz.U. L 133 z 24.5.1990, str. 1).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024