Decyzja 35/95 zmieniająca protokół 31 do Porozumienia EOG, w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami

DECYZJA WSPÓLNEGO KOMITETU EOG nr 35/95
z dnia 19 maja 1995 r.
zmieniająca protokół 31 do Porozumienia EOG, w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami

WSPÓLNY KOMITET EOG,

uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, dostosowane Protokołem dostosowującym Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zwane dalej "Porozumieniem", w szczególności jego art. 86 i 98,

a także mając na uwadze, co następuje:

protokół 31 Porozumienia został zmieniony decyzją Wspólnego Komitetu EOG 11/94(1);

wydaje się, że stosowne byłoby rozszerzenie współpracy między Umawiającymi się Stronami Porozumienia poprzez włączenie trzeciego wspólnotowego programu działania na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym (Helios II 1993 r. do 1996 r.) (decyzja Rady 93/136/EWG(2) i decyzja Rady 94/782/WE(3));

artykuł 5 protokołu 31 do Porozumienia powinien zostać zmieniony w celu umożliwienia takiego rozszerzenia,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Artykuł 5 protokołu 31 do Porozumienia zostaje zmieniony stosownie do art. 2 i 3 niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Ustępy 4 i 5 otrzymują brzmienie:

"4. Państwa EFTA w 1995 r. uczestniczą w działaniach Wspólnoty na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym, zgodnie z Programem Pracy określonym w dodatku 1 do niniejszego Protokołu. Państwa EFTA zobowiązane są w tym okresie do wniesienia wkładu finansowego, zgodnie z działem »Aspekty budżetowe« wspomnianego Programu Pracy.

5. Od dnia 1 stycznia 1996 r. państwa EFTA zobowiązane są uczestniczyć w programach i działaniach określonych w ust. 8.

6. Od tego dnia państwa EFTA zobowiązane są do wnoszenia wkładu finansowego na rzecz programów i działań określonych w ust. 8 zgodnie z art. 82 ust. 1 lit. a) Porozumienia.

7. Z dniem rozpoczęcia współpracy w zakresie programów i działań, o których mowa w ust. 8, państwa EFTA zobowiązane są w pełni uczestniczyć w komitetach WE, wspomagających Komisję w pracach związanych z zarządzaniem lub opracowywaniem tych programów i działań.

8. Umawiające się Strony zobowiązane są w szczególności zmierzać do umacniania współpracy w zakresie działań Wspólnoty, podejmowanych w wyniku następujących aktów prawnych Wspólnoty:

- 393 D 0136: decyzja Rady 93/136/EWG z dnia 25 lutego 1993 r. ustanawiająca trzeci wspólnotowy program działania na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym (Helios II 1993 r. do 1996 r.) (Dz.U. L 56 z 9.3.1993, str. 30).

- 394 D 0782: decyzja Rady 94/782/WE z dnia 6 grudnia 1994 r. dotycząca kontynuacji systemu Handynet w ramach dotychczas podejmowanej działalności w sprawie pierwszego modułu pomocy technicznych (Dz.U. L 316 z 9.12.1994, str. 42)."

Artykuł  3

Dawne ust. 4 i 5 otrzymują odpowiednio numerację 9 i 10.

Artykuł  4

Do protokołu 31 załącza się dodatek przedstawiony w formie Załącznika do niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1995 r., pod warunkiem że wszystkie notyfikacje na mocy mocy artykułu 103 ustęp 1 Porozumienia zostały dokonane wobec Wspólnego Komitetu EOG.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w sekcji EOG i w dodatku EOG do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 maja 1995 r.
W imieniu Wspólnego Komitetu EOG
Pablo BENAVIDES
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 253 z 29.9.1994, str. 34.

(2) Dz.U. L 56 z 9.3.1993, str. 30.

(3) Dz.U. L 316 z 9.12.1994, str. 42.

ZAŁĄCZNIK

"Dodatek 1 do protokołu 31

Helios II - PROGRAM PRACY

1995

1. ORGANY KONSULTACYJNE(1)

Pełne uczestnictwo na tych samych warunkach co Państwa Członkowskie WE, z wyjątkiem procedur dotyczących glosowania (w razie zastosowania) i kwestii określonych w dziale niniejszego Programu Pracy dotyczącym »Aspektów budżetowych«.

1.1. KOMITET DORADCZY - trzy posiedzenia

- dwóch przedstawicieli rządu z każdego państwa EFTA.

1.2. EUROPEJSKIE FORUM NIEPEŁNOSPRAWNYCH - trzy posiedzenia

- dwanaście istniejących europejskich organizacji pozarządowych reprezentujących interesy osób niepełnosprawnych i organizacje ds. niepełnosprawności w państwach EFTA,

- dwóch istniejących przedstawicieli partnerów społecznych, reprezentujących interesy partnerów społecznych w państwach EFTA,

- jeden przedstawiciel krajowej organizacji pozarządowej lub Krajowej Rady Osób Niepełnosprawnych, mianowany przez każde państwo EFTA.

1.3. GRUPA ds. ŁĄCZNOŚCI - trzy posiedzenia

- jeden przedstawiciel rządu z każdego państwa EFTA,

- jedna osoba reprezentująca krajowe organizacje pozarządowe EFTA i Krajowe Rady Osób Niepełnosprawnych będące członkami Forum.

2. GRUPY ROBOCZE(2)

Pełne uczestnictwo na tych samych warunkach co Państwa Członkowskie WE, z wyjątkiem procedur dotyczących glosowania (w razie zastosowania) i kwestii określonych w dziale niniejszego programu prac dotyczącym »Aspektów budżetowych«.

2.1. GRUPA HANDYNET ds. KOORDYNACJI TECHNICZNEJ - trzy posiedzenia

- jeden przedstawiciel z każdego Krajowego Ośrodka Koordynacji (NCC).

2.2. GRUPA BADAWCZA HANDYNET THESAURUS - trzy posiedzenia

- jeden przedstawiciel z każdego państwa EFTA.

2.3. GRUPA ROBOCZA HELIOS ds. ZINTEGROWANEJ EDUKACJI - trzy posiedzenia

- dwóch przedstawicieli rządu z każdego państwa EFTA.

2.4. GRUPA ROBOCZA HELIOS ds. ZATRUDNIENIA - trzy posiedzenia

- jeden przedstawiciel rządu z każdego państwa EFTA.

2.5. GRUPY ROBOCZE HELIOS ds. NIEZALEŻNEGO SPOSOBU ŻYCIA

- Sport - dwa posiedzenia

dwóch przedstawicieli Krajowego Komitetu ds. uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne w każdym państwie EFTA.

- Mobilność poruszania się i transport - dwa posiedzenia

dwóch przedstawicieli rządu z każdego państwa EFTA.

- Turystyka - dwa posiedzenia

trzech przedstawicieli organizacji pozarządowych/organizacji ds. turystyki w każdym państwie EFTA.

3. DZIAŁAŁNOŚĆ ZWIĄZANA Z WYMIANĄ(1)

3.1. Dostarczanie przez Komisję każdemu państwu EFTA informacji na temat tematów priorytetowych, związanych z nimi prac oraz ich wyników.

3.2. Zaproszenie państw EFTA do wyznaczenia uczestników seminariów/konferencji, które zostaną zorganizowane dla przedstawicieli »Inicjatyw« w celu podsumowania ich rocznej działalności.

3.3. Planowanie i przygotowanie do objęcia programem, z dniem 1 stycznia 1996 r., »Inicjatyw« w państwach EFTA, łącznie z:

a) wyznaczeniem do dnia 30 września 1995 r. »Inicjatyw« przez rządy państw EFTA - cztery sektory: rehabilitacja ruchowa, integracja w zakresie edukacji, integracja gospodarcza, integracja społeczna/Niezależny Sposób Życia (liczba »Inicjatyw« zostanie ustalona).

b) Posiedzenie wstępne (sympozjum) w odniesieniu do »Inicjatyw« w każdym sektorze oraz decyzje w sprawie zaangażowania się w poszczególne tematy.

4. HANDYNET(1)

Pełne uczestnictwo na tych samych warunkach co Państwa Członkowskie WE, z celem ukierunkowanym na stworzenie do dnia 1 stycznia 1996 r. bazy danych zawierającej pełną informację dotyczącą wszystkich państw EFTA:

- zbieranie danych przez Krajowe Ośrodki ds. Koordynacji i przekazywanie ich Zespołowi Ekspertów Helios.

- nagrywanie danych na płyty kompaktowe CD-ROM przez Zespól Ekspertów Helios oraz bezpłatne dostarczanie uaktualnionych CD-ROM (trzy razy w ciągu roku) do Krajowych Ośrodków ds. Koordynacji i Ośrodków ds. Zbierania Danych.

- zapewnianie przez Ośrodki Informacyjne i Doradcze (IAC) osobom niepełnosprawnym dostępu do informacji na CD-ROM, za pomocą sieci itd.

5. WSPÓŁPRACA Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI(1)

5.1. Dostarczanie przez Komisję każdemu państwu EFTA informacji dotyczących tematów i terminów imprez organizowanych przez organizacje pozarządowe i dotowanych (do 50% i z zastrzeżeniem górnej granicy) z Programu Helios II (programy europejskie proponowane na Forum przez każdą z dwunastu europejskich organizacji pozarządowych).

5.2. Zaproszenie przedstawicieli państw EFTA, organizacji pozarządowych itd. do uczestnictwa w imprezach, które nie są przeznaczone wyłącznie dla określonej organizacji czy kilku organizacji.

5.3. Rozważenie przez europejskie organizacje pozarządowe wniosków o zorganizowanie w państwach EFTA imprez, które zostaną objęte programami europejskimi na 1996 r. oraz przedstawienie Komisji opinii, w celu podjęcia ostatecznej decyzji (imprezy w ramach programów europejskich są dotowane do 50% ich ogólnego kosztu, z zastrzeżeniem górnej granicy).

6. ŚWIADOMOŚĆ PUBLICZNA

6.1. Rozprowadzanie przez Komisję wśród organizacji i jednostek w państwach EFTA Przeglądu Helios, Helios Flash i innej dokumentacji, na ich zamówienie.

6.2. Doroczny dzień osób niepełnosprawnych (3 grudnia) - zaproszenie organizacji i jednostek w państwach EFTA do uczestnictwa w imprezach na szczeblu europejskim.

6.3. Konkurs Helios i nagrody - uczestnictwo w corocznej konferencji.

6.4. Punkty informacyjne (konferencje, targi itd.)

Rozważenie kwestii objęcia programem rocznym spotkań w państwach EFTA.

6.5. Krajowy Dzień Informacji Helios.

1996

1 & 2. ORGANY KONSULTACYJNE i GRUPY ROBOCZE

Uczestnictwo na tych samych warunkach co w 1995 r., ale Komisja pokrywa uczestnikom koszty zgodnie z następującymi zasadami:

- przedstawiciele rządu - koszty podróży,

- pozostali - koszty podróży, koszty utrzymania i dodatek na wydatki uboczne.

W przypadku gdy uczestnik zmuszony jest przyjechać z osobą towarzyszącą z powodu jego niepełnosprawności, koszty związane z uczestnictwem tej osoby zostaną pokryte na tej samej zasadzie, co koszty wynikające z przyjazdu i pobytu samego uczestnika.

3. DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z WYMIANĄ

Pełne uczestnictwo na tych samych warunkach co Państwa Członkowskie WE, łącznie z uczestnictwem przedstawicieli wyznaczonych »Inicjatyw« w:

- pobytach w celach naukowych, sesjach szkoleniowych itd., organizowanych w celu realizacji określonych tematów - Komisja pokrywa wszystkie koszty, z zastrzeżeniem maksymalnej kwoty w odniesieniu do każdej »Inicjatywy«, oraz

- seminariach/konferencjach organizowanych na koniec każdego roku. Komisja pokrywa wszystkie koszty.

4. HANDYNET

Tak samo jak w 1995 r.

5. WSPÓŁPRACA Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI

Pełne uczestnictwo na tych samych warunkach co Państwa Członkowskie WE, łącznie z:

5.1. Krajowe organizacje pozarządowe i Krajowe Rady Osób Niepełnosprawnych będące członkami Forum:

- organizacja krajowej konferencji na skalę europejską, poświęconej Tematowi Priorytetowemu Helios II - Komisja pokrywa 50% kosztów, z zastrzeżeniem górnej granicy,

- uczestnictwo w Krajowym Dniu Informacji - Komisja pokrywa 100% kosztów, z zastrzeżeniem górnej granicy.

5.2. Europejskie krajowe organizacje pozarządowe - objęcie programami europejskimi imprez organizowanych w państwach EFTA.

6. ŚWIADOMOŚĆ PUBLICZNA

6.1. Tak samo jak w 1995 r.

6.2. Konkurs Helios i Nagrody:

- każde państwo EFTA wyznacza jednego członka jury,

- możliwość nagradzania projektów opracowanych przez organizacje w państwach EFTA,

- pełne uczestnictwo w corocznej konferencji. Pokrycie kosztów na tej samej zasadzie, co w przypadku Państw Członkowskich WE.

Helios II - PROGRAM PRACY

ASPEKTY BUDŻETOWE

1995

Bez bezpośredniego udziału w budżecie WE.

Państwa EFTA pokrywają:

- wszystkie koszty własne, związane z ich uczestnictwem,

- wszystkie koszty związane z niezbędnymi usługami świadczonymi przez Zespół Ekspertów Helios, takie jak wynagrodzenie, koszty podróży i wyposażenia, poniesione przez ekspertów na skutek rozszerzenia programu na państwa EFTA,

- wszystkie koszty związane z dodatkowym personelem, zaangażowanym specjalnie do pomocy w związku z udziałem państw EFTA.

Propozycje dotyczące dodatkowego personelu:

- wyznaczenie dwóch ekspertów do Zespołu Ekspertów Helios w Brukseli, w celu wspomagania działań związanych z systemem Handynet; wyznaczenie jednego sekretarza do pomocy tym ekspertom.

Uwaga:

Przygotowania specjalistów ds. budżetowych z ramienia WE i państw EFTA do roku budżetowego 1996 odbędą się w pierwszej połowie 1995 r., zgodnie z procedurą określoną w Protokole 32 Porozumienia. Rozmowy te doprowadzą do podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie finansowego udziału państw EFTA w ogólnym budżecie WE oraz będą obejmowały kwestię dodatkowego personelu.

1996

Pełny udział w budżecie WE (zgodnie z art. 82 ust. 1 lit. a) Porozumienia)."

______

(1) Decyzja Rady 93/136/EWG z 25.2.1993 r. ustanawiająca trzeci wspólnotowy program działania na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym (Dz.U. L 56 z 9.3.1993, str. 30).

(2) Decyzja Rady 94/782/WE z 6.12.1994 r. dotycząca kontynuacji systemu Handynet w ramach dotychczas podejmowanej działalności w sprawie pierwszego modułu pomocy technicznych (Dz.U. L 316 z 9.12.1994, str. 42).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1995.205.39

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 35/95 zmieniająca protokół 31 do Porozumienia EOG, w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami
Data aktu: 19/05/1995
Data ogłoszenia: 31/08/1995
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/06/1995