Rozporządzenie 3127/94 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2967/85 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania wspólnotowej skali klasyfikacji tusz wieprzowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 3127/94
z dnia 20 grudnia 1994 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2967/85 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania wspólnotowej skali klasyfikacji tusz wieprzowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 3220/84 z dnia 13 listopada 1984 r. ustanawiające wspólnotową skalę klasyfikacji tusz wieprzowych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 3513/93(2), w szczególności jego art. 5 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie (EWG) nr 3220/84 wprowadziło częściowy rozbiór tusz wieprzowych jako sposób na uzyskanie całkowitej wagi czerwonych mięśni poprzecznie prążkowanych; konieczne jest ustanowienie w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 2967/85(3) szczegółów dotyczących nowej metody szacowania, w szczególności liczby tusz, które należy poddać rozbiorowi, oraz nowych metod rozbioru; zastosowanie częściowego rozbioru powoduje zmianę specyfikacji maksymalnej tolerancji błędu statystycznego przy dokonywaniu oceny;

właściwe jest usprawnienie procedury zatwierdzania nowych metod klasyfikowania poprzez wprowadzenie dwuetapowego protokołu i wyszczególnienie różnych elementów, które powinny być w nim zawarte;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wieprzowiny,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 2967/85 wprowadza się następujące zmiany:

1) Artykuł 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

1. Metoda szacowania zawartości chudego mięsa w tuszach, zatwierdzona jako metoda klasyfikowania w rozumieniu art. 2 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 3220/84, jest oparta na reprezentatywnej próbce krajowej lub regionalnej produkcji wieprzowiny, będącej przedmiotem metody szacowania, składającej się z co najmniej 50 tusz, w których zawartość chudego mięsa została określona zgodnie z metodą rozbioru przedstawioną w załączniku I, połączoną z ustalaną w danym państwie szybką metodą oceny tusz, wykorzystującą podwójną regresję lub inną statystycznie udowodnioną procedurę; dokładność uzyskanych wyników musi odpowiadać co najmniej dokładności uzyskiwanej przy użyciu technik standardowej regresji w odniesieniu do 120 tusz przy zastosowaniu metody przedstawionej w załączniku I.

2. Ponadto zatwierdzenie metod klasyfikowania jest uwarunkowane standardowym odchyleniem błędu, mierzonego w pobliżu zera, o wartości poniżej 2,5.

3. Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję w drodze protokołu o metodach klasyfikowania, których stosowanie chcą zatwierdzić na swoim terytorium, opisując próbny rozbiór i podając podstawy, na których wspomniane metody są oparte, oraz równania używane do szacowania procentowej zawartości chudego mięsa. Protokół powinien składać się z dwóch części oraz zawierać elementy przewidziane w załączniku II. Część pierwsza protokołu jest przedstawiana Komisji przed rozpoczęciem próbnego rozbioru.

Stosowanie metod klasyfikowania na terytorium Państwa Członkowskiego jest zatwierdzane zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 24 rozporządzenia (EWG) nr 2759/75 na podstawie protokołu.

4. Stosowanie metod klasyfikowania musi we wszystkich szczegółach odpowiadać opisowi podanemu w zatwierdzającej je decyzji Wspólnoty.";

2) Załącznik do niniejszego rozporządzenia dołącza się jako załączniki I i II do rozporządzenia (EWG) nr 2967/85.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 1994 r.

W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 301 z 20.11.1984, str. 1.

(2) Dz.U. L 320 z 22.12.1993, str. 5.

(3) Dz.U. L 285 z 25.10.1985, str. 39.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK I

1. Szacowanie procentowej zawartości chudego mięsa oparte jest na rozbiorze czterech głównych części. Rozbiór jest przeprowadzony zgodnie z metodą odniesienia.

2. Procent odniesienia chudego mięsa oblicza się w następujący sposób:

Waga chudego mięsa we wspomnianych czterech częściach jest obliczana poprzez odjęcie całkowitej wagi niechudych elementów tych czterech części od całkowitej wagi części przed rozbiorem.

ZAŁĄCZNIK II

1. Część pierwsza protokołu powinna przedstawiać szczegółowy opis próbnego rozbioru oraz zawierać w szczególności:

- okres próbny i harmonogram całkowitej procedury zatwierdzenia,

- liczbę i umiejscowienie rzeźni,

- opis pogłowia trzody chlewnej będącej przedmiotem metody szacowania,

- przedstawienie metod statystycznych używanych w odniesieniu do wybranych metod pobierania próbek,

- opis szybkiej metody krajowej,

- dokładny opis tusz, które będą wykorzystane.

2. Część druga protokołu powinna przedstawiać szczegółowy opis wyników próbnego rozbioru oraz zawierać w szczególności:

- przedstawienie metod statystycznych używanych w odniesieniu do wybranych metod pobierania próbek,

- równanie, które będzie zastosowane lub zmienione,

- liczbowy i graficzny opis wyników,

- opis nowej aparatury,

- limity wagowe świń, dla których nowa metoda może być stosowana, i inne ograniczenia w odniesieniu do praktycznego użycia danej metody."

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.330.43

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3127/94 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2967/85 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania wspólnotowej skali klasyfikacji tusz wieprzowych
Data aktu: 20/12/1994
Data ogłoszenia: 21/12/1994
Data wejścia w życie: 01/01/1995, 01/05/2004