Decyzja 94/774/WE dotycząca standardowego listu przewozowego określonego w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 259/93 w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar

DECYZJA KOMISJI
z dnia 24 listopada 1994 r.
dotycząca standardowego listu przewozowego określonego w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 259/93 w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar

(94/774/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 3 grudnia 1994 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 259/93 z dnia 1 lutego 1993 r. w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar(1), w szczególności jego art. 42 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

standardowy list przewozowy określony w rozporządzeniu (EWG) nr 259/93 został sporządzony z uwzględnieniem odpowiednich artykułów tego rozporządzenia oraz odpowiednich konwencji i umów międzynarodowych, w szczególności działań podejmowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD);

list przewozowy, składający się z formularza zgłoszeniowego oraz formularza przemieszczania/śledzenia przesyłki, powinien być wykorzystywany przy zawiadamianiu o wysyłkach odpadów i ich śledzeniu, a także służy jako świadectwo unieszkodliwiania i odzysku;

list przewozowy umożliwi właściwym władzom wyznaczonym przez Państwa Członkowskie wykonywanie zadań z zakresu nadzoru i kontroli powierzonych im na podstawie rozporządzenia (EWG) nr 259/93;

Komisja przedłożyła Komitetowi powołanemu w art. 18 dyrektywy Rady 75/442/EWG(2), ostatnio zmienionej dyrektywą 91/692/EWG(3), projekt środków, które należy podjąć;

Komitet wydał pozytywną opinię na temat projektu środków przedłożonych mu przez Komisję,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Standardowy list przewozowy załączony do niniejszej decyzji, składający się z formularza zgłoszeniowego oraz formularza przemieszczania/śledzenia wysyłki, jest wykorzystywany do powiadamiania o wysyłce odpadów i jej śledzenia, jak przewidziano w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 259/93, a także służy jako świadectwo unieszkodliwiania i odzysku.

Artykuł  2

Dokument określony w art. 1 jest drukowany na trudnym do podrobienia, białym, zwymiarowanym papierze do pisania o gramaturze, co najmniej 40 gm2. Papier musi być wystarczająco nieprzezroczysty, aby informacje umieszczone na jednej stronie nie wpływały na czytelność informacji na drugiej stronie, a jego wytrzymałość powinna uniemożliwiać łatwe podarcie lub zmięcie podczas normalnego użytkowania.

Wielkość pól formularza jest wyznaczona na podstawie jednostki miary równej jednej dziesiątej cala poziomo oraz jednej szóstej cala pionowo.

Wymiary formularza wynoszą 210 x 297 mm przy maksymalnej tolerancji odchyleń do 5 mm dla mniejszej oraz do 8 mm dla większej z wymienionych wielkości.

Przepisy te nie wykluczają możliwości drukowania standardowego listu przewozowego określonego w art. 1, w urzędach lub przedsiębiorstwach prywatnych przy użyciu systemów przetwarzania danych, na warunkach ustalonych przez Państwa Członkowskie oraz, w miarę potrzeby, drukowania na gładkim papierze.

Artykuł  3

Numer seryjny wysyłki odpadów wpisywany w polu 3 listu przewozowego składa się z kodu kraju wysyłającego, po którym następuje sześciocyfrowa liczba.

Artykuł  4

Wzorcowy list przewozowy podlega ocenie oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, skorygowaniu w świetle praktycznych doświadczeń.

Artykuł  5

Niniejszą decyzję stosuje się od sześćdziesiątego dnia od daty jej ogłoszenia.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 listopada 1994 r.

W imieniu Komisji
Yannis PALEOKRASSAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 30 z 6.2.1993, str. 1.

(2) Dz.U. L 194 z 25.7.1975, str. 39.

(3) Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 48.

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.310.70

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 94/774/WE dotycząca standardowego listu przewozowego określonego w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 259/93 w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar
Data aktu: 24/11/1994
Data ogłoszenia: 03/12/1994
Data wejścia w życie: 25/11/1994, 01/05/2004, 01/02/1995