Decyzja 1/94 przyjmująca regulamin wewnętrzny Rady EOG

DECYZJA RADY EOG NR 1/94
z dnia 17 maja 1994 r.
przyjmująca regulamin wewnętrzny Rady EOG

RADA EOG,

uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zmienione Protokołem dostosowującym Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zwane dalej Porozumieniem, w szczególności jego art. 89 ust. 3,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Rada EOG zwoływana jest przez jej przewodniczącego dwa razy w roku zgodnie z art. 91 ust. 2 Porozumienia.
2.
Radę EOG może zwoływać również przewodniczący ze swej własnej inicjatywy lub na wniosek jednego z jej członków w każdym przypadku, gdy wymagają tego okoliczności, łącznie z sytuacją, w której jeden z jej członków wnioskuje o rozważenie kwestii stanowiącej przyczynę trudności, jak przewiduje art. 89 ust. 2 Porozumienia.
3.
W przypadku gdy jeden z członków Rady EOG wnioskuje o zwołanie posiedzenia, przewodniczący po konsultacji z innymi członkami Rady ustala datę posiedzenia. W sytuacjach wyjątkowo pilnych posiedzenie Rady zwoływane jest niezwłocznie.
Artykuł  2
1.
Przewodniczący opracowuje tymczasowy porządek dzienny każdego posiedzenia. Zaproszenie na posiedzenie oraz tymczasowy porządek dzienny przekazuje się członkom Rady EOG nie później niż 20 dni przed rozpoczęciem posiedzenia.
2.
Tymczasowy porządek dzienny zawiera pozycje uwzględniające wnioski o włączenie danej sprawy do porządku dziennego oraz związane z nią dokumenty, które członek Rady EOG zobowiązany jest dostarczyć przewodniczącemu nie później niż 25 dni przed datą posiedzenia.
3.
Do porządku dziennego można włączyć jedynie pozycje, w odniesieniu do których zostały wysłane dokumenty do członków Rady EOG najpóźniej do dnia wysłania tymczasowego porządku dziennego.
4.
Terminy ustanowione w poprzednich ustępach nie mają zastosowania w odniesieniu do posiedzeń zwołanych zgodnie z art. 1 ust. 3 zdanie ostatnie.
5.
Rada EOG przyjmuje porządek dzienny na początku każdego posiedzenia. W przypadku porozumienia między Wspólnotą i jej Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Państwami EFTA, z drugiej strony, do porządku dziennego można włączyć pozycję inną niż te uwzględnione w tymczasowym porządku dziennym. Do porządku dziennego włącza się pozycje zgłoszone zgodnie z art. 89 ust. 2 Porozumienia.
Artykuł  3
1.
Członek Rady EOG, który nie może wziąć udziału w posiedzeniu, może wyznaczyć osobę reprezentującą go. W takiej sytuacji zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie przewodniczącego oraz wskazać osobę upoważnioną do reprezentowania go. Przedstawicielowi przysługują wszystkie prawa członka akredytowanego.
2.
Członkom Rady EOG mogą towarzyszyć urzędnicy asystujący. Rada może ustalić liczbę takich urzędników.
3.
Przed rozpoczęciem każdego posiedzenia przewodniczący otrzymuje informację o składzie każdej delegacji.
4.
Urząd Nadzoru EFTA jest zwyczajowo zapraszany do uczestnictwa w posiedzeniach Rady EOG w roli obserwatora.
5.
Jeżeli porządek dzienny zawiera kwestie określone w art. 6 protokołu 38 do Porozumienia Europejski Bank Inwestycyjny jest uprawniony do uczestnictwa w posiedzeniach Rady EOG w roli obserwatora.
6.
Rada EOG może postanowić o dopuszczeniu innych osób do uczestnictwa w posiedzeniu w roli obserwatorów na życzenie jednego z jej członków.
7.
Posiedzenia Rady EOG są niejawne, chyba że zostanie podjęta decyzja o ich ujawnieniu.
Artykuł  4

Rada EOG podejmuje decyzje na podstawie porozumienia między Wspólnotą, z jednej strony, a Państwami EFTA, wypowiadającymi się jednogłośnie, z drugiej strony.

Artykuł  5

Decyzje mogą być podejmowane zgodnie z art. 4 z zastosowaniem procedury pisemnej w odniesieniu do spraw pilnych lub w innych przypadkach w razie podjęcia takiej decyzji, jeżeli Umawiające się Strony są zgodne w zakresie danej kwestii.

Artykuł  6
1.
Z każdego posiedzenia sporządzany jest niezwłocznie projekt Protokołu.

Protokół z zasady zawiera odniesienie do każdej pozycji porządku dziennego:

– dokumenty przedłożone Radzie EOG,

– deklaracje, o wpisanie których zwrócił się członek Rady,

– podejmowane decyzje, uzgodnione deklaracje i końcowe wnioski.

Każdy członek Rady może wnioskować, aby w protokole zamieszczono więcej szczegółowych informacji dotyczących jakiejkolwiek pozycji porządku dziennego.

2.
Projekt protokołu przedkładany jest do zatwierdzenia Radzie EOG. Po zatwierdzeniu protokół jest podpisywany przez przewodniczącego, urzędującego w momencie zatwierdzenia, oraz przez dwóch sekretarzy.
3.
Do protokołu załączane są decyzje podjęte przez Radę EOG.
4.
Każdy członek Rady EOG otrzymuje kopię Protokołu.
Artykuł  7

Rada EOG przyjmuje decyzje w językach: angielskim, duńskim, fińskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, islandzkim, niemieckim, niderlandzkim, norweskim, portugalskim, szwedzkim i włoskim. Decyzje przyjęte we wszystkich wymienionych językach są na równi autentyczne.

Artykuł  8

Teksty decyzji podejmowanych przez Radę EOG podpisywane są przez przewodniczącego, urzędującego w momencie ich przyjęcia, oraz przez dwóch sekretarzy.

Artykuł  9

Opublikowanie decyzji podlega decyzji Rady EOG.

Artykuł  10
1.
Wszystkie informacje przewidziane w niniejszym regulaminie wewnętrznym kierowane są do Stałych Przedstawicielstw Państw Członkowskich Wspólnot Europejskich oraz do placówek dyplomatycznych Państw EFTA przy Wspólnotach Europejskich, do Komisji Wspólnot Europejskich oraz Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej.
2.
Korespondencja do Rady EOG kierowana jest do jej przewodniczącego.
Artykuł  11

Rada EOG może podjąć decyzję o ustanowieniu podkomitetu lub grupy roboczej do pomocy w realizacji jego zadań. Rada w każdym przypadku określa skład, tryb pracy oraz zadania takiego podkomitetu lub grupy roboczej.

Artykuł  12
1.
Przewodniczący w ramach swojego urzędu odpowiada za prace sekretariatu Rady EOG.
2.
Funkcję sekretarzy Rady EOG pełnią wspólnie: urzędnik z ramienia Wspólnoty oraz urzędnik mianowany przez Państwa EFTA. Strony wyznaczają ich po przeprowadzeniu wspólnych konsultacji.
Artykuł  13

Bez uszczerbku dla innych obowiązujących przepisów, obrady Rady EOG podlegają obowiązkowi dotrzymania tajemnicy zawodowej z wyjątkiem przypadków, w których Rada postanowi inaczej.

Artykuł  14

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w sekcji EOG i w Suplemencie EOG do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 maja 1994 r.
W imieniu Rady EOG
Th. PANGALOS
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024