Rozporządzenie 919/94 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 404/93 w zakresie organizacji producentów bananów

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 919/94
z dnia 26 kwietnia 1994 r.
ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 404/93 w zakresie organizacji producentów bananów

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 404/93 z dnia 13 lutego 1993 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku bananów(1), zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 3518/93(2), w szczególności jego art. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie (EWG) nr 404/93 ustanawia przepisy odnoszące się do tworzenia organizacji producentów bananów; w celu otrzymania uznania tego rodzaju organizacje muszą spełniać szczególne warunki; warunki określa się w celu zapewnienia rozsądnej gwarancji, że organizacje poprzez swój zasięg, okres swojej działalności, swoją strukturę i sposób, w jaki funkcjonują, będą przyczyniać się do poszukiwanej poprawy warunków produkcji bananów i ich wprowadzania do obrotu;

omawiane wymagania zmierzające do zapewnienia minimalnego poziomu stabilności organizacji producentów i ich działalności gospodarczej, w szczególności w odniesieniu do liczby członków i wielkości produkcji, muszą zostać określone w zależności od strukturalnej różnorodności regionów produkcji we Wspólnocie;

również ze względu na cele stabilności i skuteczności konieczne jest określenie, po pierwsze, środków materialnych i technicznych, jakie organizacje producentów muszą postawić do dyspozycji swoich członków, oraz po drugie, rodzaju zasad, jakie organizacje muszą przyjąć i nałożyć na swoich członków, aby osiągnąć cele wyznaczone grupom uznanym zgodnie z regułami wspólnotowymi;

wprowadzenie szczególnych środków przyjętych przez Radę, łącznie ze środkami niniejszego rozporządzenia, pociąga za sobą bezwzględny obowiązek przekazywania szczegółowych informacji przez organizacje producentów, w określonych odstępach czasu, władzom wyznaczonym przez Państwo Członkowskie, w celu umożliwienia temu ostatniemu monitorowania wykonania zobowiązań zaciągniętych przez organizacje producentów, z tytułu uznania; należy określić zakres kontroli przeprowadzanych przez Państwo Członkowskie, jak również komunikaty w celu monitorowania wykonania wyżej wymienionych przepisów;

konieczne jest określenie przepisów, które powinny mieć zastosowanie w odniesieniu do grup producentów uznanych zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 1360/78 z dnia 18 czerwca 1978 r. w sprawie grup producentów i ich zrzeszeń(3), ostatnio zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 3669/93(4), i którzy otrzymali pomoc związaną z tworzeniem ich organizacji i w odniesieniu do administracyjnych kosztów prowadzenia działalności;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Bananów,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Państwa Członkowskie udzielają szczególnego uznania, przewidzianego w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 404/93, organizacjom producentów i ich zrzeszeniom, zwanym dalej "organizacjami producentów", których działalność gospodarcza polega na produkcji bananów i wprowadzaniu do obrotu świeżych bananów oraz które są zgodne z art. 5 wymienionego rozporządzenia i przepisami niniejszego rozporządzenia.

Organizacje producentów uznane na podstawie rozporządzenia (EWG) nr 1360/78 otrzymują szczególne uznanie, przewidziane w akapicie pierwszym, w przypadku gdy właściwe władze stwierdzają, że ich akt założycielski oraz zasady działania są zgodne z przepisami określonymi w akapicie pierwszym.

Artykuł  2
1.
Organizacje producentów przedkładają swój wniosek o szczególne uznanie odpowiednim właściwym władzom wyznaczonym przez Państwa Członkowskie, łącznie z aktem założycielskim i informacjami określonymi w załączniku II część A.
2.
Właściwe władze sprawdzają rzetelność przedłożonych informacji, badając dokumenty i przeprowadzając inspekcje na miejscu. W razie powstania wątpliwości władze przystępują do innej kontroli, aby upewnić się, że warunki ustanowione w art. 1 są spełnione.
3.
Szczególne uznanie następuje w terminie dziewięćdziesięciu dni od otrzymania wniosku, z zastrzeżeniem dodatkowego wymaganego czasu na przeprowadzenie postępowania uzupełniającego.
Artykuł  3
1.
Minimalna wielkość produkcji bananów nadających się do wprowadzenia do obrotu oraz minimalna liczba członków, którą organizacje producentów muszą posiadać zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (EWG) nr 404/93, są określane w załączniku I.
2.
Dla celów określonych w ust. 1 produkcja brana pod uwagę jest średnią produkcją bananów wprowadzonych do obrotu przez wszystkich producentów należących do organizacji, która ubiega się o jej uznanie, w ciągu trzech lat gospodarczych przed tego rodzaju uznaniem.

Jednakże w przypadku gdy region produkujący banany wykazał spadek produkcji wynikający z niekorzystnych warunkach pogodowych w okresie określonym w akapicie pierwszym, można wziąć pod uwagę produkcję w jednym roku gospodarczym lub w kilku latach gospodarczych przed wystąpieniem niekorzystnych warunkach pogodowych.

Artykuł  4

Konieczne środki, postawione do dyspozycji stowarzyszonych producentów lub będące w posiadaniu organizacji producentów do osiągnięcia celów określonych w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 404/93, obejmują co najmniej obiekty i wyposażenie przeznaczone do:

– sortowania, klasyfikacji według wielkości oraz przygotowania do wprowadzania do obrotu, o wydajności odpowiedniej do wielkości produkcji bananów dostarczanych przez członków,

– zarządzania działalnością techniczną i handlową,

– prowadzeniem centralnej księgowości.

Artykuł  5

W zakresie przyjmowania nowych członków statuty organizacji producentów zawierają poniższe wymagania:

a) nowe członkostwa muszą stawać się skuteczne dopiero na początku roku gospodarczego;

b) nowi członkowie muszą być przyjmowani w oparciu o rzeczywistą lub dającą się przewidzieć wydajność handlową danej organizacji;

c) 1 każdy członek musi zobowiązać się do przynależności do organizacji producentów przez przynajmniej jeden rok i musi przedstawić pisemne uprzedzenie o wszelkim zamiarze rezygnacji najpóźniej do dnia 31 maja, aby było ono obowiązujące od dnia 1 stycznia następnego roku. Państwa Członkowskie mogą wyznaczyć dłuższy okres minimalny członkostwa; w takim przypadku powiadamiają Komisję. Zasady stowarzyszenia organizacji producentów mogą ustanawiać dłuższy okres wypowiedzenia, zanim rezygnacja stanie się skuteczna;

Nie naruszając przepisów zawartych w akapicie pierwszym, w przypadku organizacji producentów utworzonych w Hiszpanii powiadomienie o jakimkolwiek zamiarze wystąpienia z organizacji do przekazania w 2002 r. przekazywane jest najpóźniej do dnia 15 października.

d) każdy członek musi zobowiązać się do wypełniania wszystkich obowiązków nałożonych na niego przez organizację producentów.

Artykuł  6
1.
Zasady ustanowione przez organizacje producentów zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (EWG) nr 404/93 przewidują co najmniej, co następuje:

a) w celu ustalenia wielkości produkcji składanie przez producentów oświadczeń co do powierzchni plantacji, przewidywanych wielkości zbioru, jak i wielkości rzeczywiście zebranych;

b) w odniesieniu do produkcji - określenie, na podstawie strategii handlowej oraz rynków zbytu, odmian bananów do uprawy, do przestawienia uprawy lub do jej wykarczowania, określenie technik upraw, jakie mają być stosowane oraz rozłożenia zbiorów w czasie;

c) w odniesieniu do wprowadzania do obrotu - minimalne kryteria jakości, wielkości, opakowania, prezentacji oraz oznakowania.

2.
Organizacje producentów doradzają swoim członkom i ich wspomagają w celu sprawnego stosowania zasad, które przyjmują. W odpowiedni sposób stosują odpowiednie sankcje w razie stwierdzonych uchybień.
Artykuł  7
1.
Nie później niż 1 marca każdego roku i po raz pierwszy do dnia 1 marca 1995 r. organizacje producentów przekazują właściwym władzom krajowym informacje określone w załączniku II.

Państwa Członkowskie mogą, jeżeli uznają to za konieczne, przyjąć dodatkowe przepisy dotyczące punktów w załączniku II część B.

2.
Nie później niż 1 maja każdego roku i po raz pierwszy do dnia 1 maja 1995 r. właściwe władze przekazują Komisji wykaz organizacji producentów bananów uznanych na ich terytorium oraz informacje określone w załączniku II część A, w odniesieniu do każdej organizacji producentów.
3.
Komisja może przewidzieć, we współpracy z danymi Państwami Członkowskimi, elektroniczną transmisję całości lub części informacji określonych w załączniku II.
Artykuł  8

Właściwe władze weryfikują zgodność tworzenia i funkcjonowania organizacji producentów, jak również stopnia dokładności informacji określonych w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 404/93 i w art. 7 niniejszego rozporządzenia. Każda organizacja producentów jest poddawana inspekcji na miejscu, co najmniej raz na trzy lata.

Artykuł  9

Właściwe władze odwołują uznanie, w przypadku gdy stwierdzają, w zależności od przypadku, że:

– zobowiązania nałożone na podstawie przepisów prawnych Wspólnoty nie są wypełniane,

– informacje określone w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 404/93 oraz w art. 7 niniejszego rozporządzenia umyślnie nie są przekazywane lub że są fałszowane z zamiarem poświadczenia nieprawdy.

Artykuł  10 2

Pomoc mająca na celu wspieranie tworzenia i wspomaganie działalności administracyjnej organizacji producentów, jak określono w art. 6 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 404/93, nie jest przyznawana tym organizacjom producentów, które otrzymały pomoc przewidzianą w art. 10 rozporządzenia (EWG) nr 1360/78 lub w art. 10 rozporządzenia Rady (WE) nr 952/97(5) i które skupiają członków będących uprzednio członkami organizacji, które już korzystały z tej pomocy.

Artykuł  11

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 kwietnia 1994 r.

W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 47 z 25.2.1993, str. 1.

(2) Dz.U. L 320 z 22.12.1993, str. 15.

(3) Dz.U. L 166 z 23.6.1978, str. 1.

(4) Dz.U. L 338 z 31.12.1993, str. 26.

(5) Dz.U. L 142 z 2.6.1997, str. 30.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 3

Region produkcji we Wspólnocie Minimalna liczba uczestników Minimalna wielkość produkcji bananów nadających się do wprowadzenia do obrotu (masa netto - w tonach)
Grecja (Kreta i Lakonia) 4 40
Hiszpania (Wyspy Kanaryjskie) 100 30.000
Francja: - -
- Gwadelupa 100 30.000
- Martynika 100 30.000
Cypr 125 5.000
Portugalia (Madera, Azory i Algarve) 5 10
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II

INFORMACJE ODNOSZĄCE SIĘ DO ORGANIZACJI PRODUCENTÓW BANANÓW OKREŚLONE W ART. 5

1 Art. 5 lit. c):

- zmieniona przez art. 1 rozporządzenia nr 630/1999 z dnia 24 marca 1999 r. (Dz.U.UE.L.99.80.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 marca 1999 r.

- zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1042/2002 z dnia 14 czerwca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.157.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 2002 r.

2 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1042/2002 z dnia 14 czerwca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.157.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
3 Załącznik I:

-zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1042/2002 z dnia 14 czerwca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.157.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 219/2005 z dnia 10 lutego 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.39.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 2005 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024