Decyzja 91/638/EWG w sprawie wyznaczenia wspólnego centrum serwerowego systemu komputerowego "Animo"

DECYZJA KOMISJI
z dnia 3 grudnia 1991 r.
w sprawie wyznaczenia wspólnego centrum serwerowego systemu komputerowego "Animo"

91/638/EWG

(Dz.U.UE L z dnia 13 grudnia 1991 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami mając na względzie wprowadzenie rynku wewnętrznego(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 91/496/EWG(2), w szczególności jej art. 20 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

dnia 19 lipca 1991 r. Komisja przyjęła decyzję 91/398/EWG w sprawie skomputeryzowanego systemu łączącego władze weterynaryjne (Animo)(3);

aby zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu, należy ustanowić wspólne centrum serwerowe; należy najpierw określić procedurę, która powinna być przestrzegana przy wyznaczaniu takiego serwera; następnym krokiem jest wyznaczenie serwera zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 20 ust. 3 dyrektywy 90/425/EWG;

centrum serwerowe powinno spełniać dokładne specyfikacje techniczne;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Komisja odpowiada za ogłoszenie zaproszenia do składania ofert w celu wyboru centrum serwerowego dla systemu komputerowego "Animo".
2.
Zaproszenie do składania ofert określone w ust. 1 zawiera specyfikacje techniczne określone w Załączniku.
3.
W następstwie zaproszenia do składania ofert przewidzianego w ust. 1, mającym na celu wybór centrum serwerowego, Komisja wybierze przynajmniej trzy oferty spełniające specyfikacje określone w ust. 2.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 3 grudnia 1991 r.

W imieniu Komisji
Ray MAC SHARRY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 29.

(2) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 56.

(3) Dz.U. L 221 z 9.8.1991, str. 30.

ZAŁĄCZNIK 

SPECYFIKACJE TECHNICZNE DLA WSPÓLNEGO CENTRUM SERWEROWEGO WSPÓLNOTY

1. Opis

Centrum serwerowe powinno być gotowe do użycia najpóźniej do dnia 1 lipca 1992 r.

Powinno składać się w szczególności z następujących elementów:

– pamięci do przechowywania informacji. Powinna przechowywać wiadomości przez cztery tygodnie,

– komputerów zdolnych zarządzać dużymi ilościami danych; z danych tych będzie korzystać wielu użytkowników równocześnie,

– oprogramowanie zarządzające i dokumentacyjne zezwalające na rozsyłanie informacji,

– sprzęt (osprzęt i oprogramowanie) do zarządzania komunikacją między sieciami publicznymi (sieć x 25 oraz sieć telefoniczna),

– usługi poczty elektronicznej zgodne ze normami międzynarodowymi,

– usługi przesyłania plików,

– urządzenia do archiwizacji przez okres jednego roku,

– urządzenia do ponownego uruchomienia w razie awarii.

Serwer powinien być w stanie współdziałać z istniejącymi systemami lub systemami, które są zainstalowane w narodowych służbach weterynaryjnych, zgodnie ze standardami międzynarodowymi.

Serwer powinien być dostępny siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.

2. Zasady bezpieczeństwa

Serwer powinien posiadać zestaw dokładnych i spójnych zabezpieczeń zapewniających ochronę danych i integralność. Dostęp do systemu powinien być strzeżony serią procedur zabezpieczających, w szczególności poprzez zmienne hasła z zasadami dotyczącymi liczby prób wpisania hasła, aby zminimalizować niebezpieczeństwo przypadkowego lub nieuprawnionego dostępu.

3. Wielkość i format informacji

Wielkość wiadomości sformatowanych do przesłania może wynosić do 4.000 znaków. Sformatowana wiadomość jest zapisana w formacie ASCII z określonymi znakami. Szacunkowa liczba wiadomości to około 3.000 dziennie. Szacunkowe zarządzanie wymaga około 3.000 operacji wejścia oraz 6.000 operacji wysłania dziennie.

4. Wydajność systemu

System powinien być w stanie przyjąć 2.450 potencjalnych użytkowników. Nałożenie czasów użytkowania może jednak być różne. Szacunkowa liczba równoczesnych użytkowników (wysyłających i odbierających) będzie wynosić średnio 70, a nie więcej niż 100. Powinna istnieć możliwość powiększenia wydajności w razie potrzeby.

System powinien być w stanie kontrolować kody oczekujące.

5. Pomoc

Pomoc powinna być dostępna przez 12 godzin dziennie, 7.00-19.00 w miejscu zainstalowania serwera, aby rozwiązywać wszelkie problemy komunikacyjne.

6. Utrzymanie

System zabezpieczeń oraz urządzeń umożliwiających odzyskanie plików w centrum serwerowym powinien być dostępny i sprawny, aby zapobiec utracie informacji.

Centrum serwerowe powino mieć wszelką niezbędną wykwalifikowaną obsługę.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024