Dyrektywa 89/362/EWG

DYREKTYWA KOMISJI
z dnia 26 maja 1989 r.
w sprawie ogólnych warunków higieny w gospodarstwach produkujących mleko
(89/362/EWG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 85/397/EWG z dnia 5 sierpnia 1985 r. w sprawie zdrowia i problemów zdrowotnych zwierząt, wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy mlekiem poddanym obróbce termicznej (1), zmienioną rozporządzeniem (EWG) nr 3768/85 (2), w szczególności jej art. 11 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

mleko nie poddane obróbce musi pochodzić z gospodarstw produkcyjnych, które odpowiadają ogólnym warunkom higieny określonym w rozdziale VI załącznika A do dyrektywy 85/397/EWG;

Państwa Członkowskie muszą zapewnić, że gospodarstwa produkcyjne podlegają okresowym inspekcjom w celu zagwarantowania spełniania wymagań pod względem higieny;

w celu inspekcji gospodarstw produkcyjnych powinien być ustalony ogólny kodeks higieny, wyszczególniający ogólne warunki higieny, które mają być spełniane w gospodarstwach produkcyjnych, w szczególności warunki utrzymywania budynków i pomieszczeń związanych z czynnościami udoju;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są w zgodzie z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Państwa Członkowskie zapewniają, że gospodarstwa produkujące mleko spełniają warunki ogólnego kodeksu higieny, który jest zamieszczony w Załączniku.

Artykuł 2
1.
Komisja może sformułować zalecenia dotyczące uwag wyjaśniających do ogólnego kodeksu higieny.
2.
Komisja publikuje zalecenia określone w ust. 1.
Artykuł  3

Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do 1 stycznia 1990 r. i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Przepisy przyjęte zgodnie z akapitem pierwszym zawierają wyraźne odniesienie do niniejszej dyrektywy.

Artykuł 4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 maja 1989 r.
W imieniu Komisji
Ray MAC SHARRY
Członek Komisji

_______

(1) Dz.U. nr L 226 z 24.08.1985, str. 13.

(2) Dz.U. nr L 362 z 31.12.1985, str. 8.

ZAŁĄCZNIK 

KODEKS OGÓLNY HIGIENY, KTÓRY MA BYĆ PRZESTRZEGANY W GOSPODARSTWACH PRODUKCYJNYCH

Rozdział I

Ogólne warunki utrzymania pomieszczeń

1.
Obora, w której trzymane są krowy, oraz pomieszczenia do niej należące muszą pozostawać przez cały czas dostatecznie czyste, schludne i w dobrym stanie.
2.
Dostęp do obór i pomieszczeń do nich należących nie może być ograniczony przez nagromadzenie obornika lub nieprzyjemnych substancji.
3.
Obornik musi być usuwany z korytarzy gnojowych tak często, jak to jest niezbędne.
4.
Stanowiska na uwięzi muszą być suche, jeśli niezbędne, przy zastosowaniu ściółki.
5.
Hala udojowa, pomieszczenia do czyszczenia i przechowywania mleka oraz urządzenia muszą być zawsze czyste, schludne i w dobrym stanie.
6.
Dezynfekcja obory i pomieszczeń do niej należących musi być przeprowadzona w sposób, który nie powoduje ryzyka obecności środka dezynfekującego w mleku lub skażenia mleka.
7.
Trzoda chlewna i drób nie mogą być trzymane w oborze lub pomieszczeniach, w których dojone są krowy.
8.
Muchy, gryzonie i inne szkodniki należy tępić.
9.
Środki chemiczne, leki i tym podobne środki należy przechowywać w bezpiecznym miejscu.
10.
Pasze, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na mleko, nie mogą być przechowywane w oborze.

Rozdział II

Ogólne warunki utrzymania urządzeń i sprzętu używanego do udoju oraz przechowywania mleka

1.
Urządzenia i sprzęt używany do udoju oraz wszelkie ich części muszą być zawsze dostatecznie czyste i utrzymane w dobrym stanie.
2.
Po myciu i dezynfekcji, urządzenia i sprzęt do udoju, obróbki, przechowywania i transportu mleka muszą być płukane wodą pitną. Sprzęt i szczotki muszą być przechowywane przy zachowaniu higieny.
3.
Zbiorniki do przechowywania mleka, opróżnione po myciu i dezynfekcji, muszą być pozostawione z otwartym otworem zaślepiającym aż do czasu ich użycia.

Rozdział III

Ogólne warunki higieny związane z czynnościami dojenia

1.
Poszczególne krowy w stadzie muszą być możliwe do zidentyfikowania przez właściwe władze. Zwierzęta muszą być czyste i dobrze utrzymane.
2.
Wszelkie prace, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na mleko, nie mogą mieć miejsca bezpośrednio przed lub po udoju.
3.
Przed rozpoczęciem dojenia krów strzyki, wymię oraz, jeśli to niezbędne, przylegające części pachwin, ud i podbrzusza muszą być czyste.
4.
Przed rozpoczęciem dojenia krowy dojarz musi sprawdzić wygląd mleka. Jeśli stwierdzona zostanie jakakolwiek anomalia natury fizycznej, mleko od tej krowy musi być wycofane z dostawy.

Krowy z klinicznymi schorzeniami wymion muszą być dojone jako ostatnie lub przy użyciu oddzielnej dojarki mechanicznej lub też dojone ręcznie, a mleko należy wycofać z dostawy.

5.
Środki do kąpieli strzyków lub ciecze do spryskiwania krów podczas laktacji muszą być stosowane tylko bezpośrednio po dojeniu chyba, że jest to inaczej dozwolone przez oficjalne władze. Składniki płynów do zanurzania strzyków lub środków do spryskiwania muszą być możliwe do zaakceptowania przez oficjalne władze.
6.
Osoby zajmujące się dojeniem i dalszą obróbką mleka muszą nosić odpowiednie czyste ubrania do doju.
7.
Dojarze muszą myć ręce bezpośrednio przed rozpoczęciem dojenia i, na ile to możliwe, zachować je w czystości przez cały czas dojenia. W tym celu, w pobliżu miejsca dojenia wymagane są odpowiednie urządzenia umożliwiające osobom zatrudnionym przy dojeniu lub obróbce mleka umycie rąk i ramion.

Otwarte skaleczenia i otarcia skóry muszą być zakryte wodoszczelnym opatrunkiem.

8.
Mleko musi być przechowywane aż do odbioru w pomieszczeniu do przechowywania mleka.
9.
Pomieszczenie do przechowywania mleka musi być używane tylko do czynności związanych z obróbką mleka i z urządzeniami do dojenia.
10.
Wiadra zawierające mleko muszą być przykryte podczas znajdowania się w borze oraz w czasie przenoszenia na zewnątrz do pomieszczeń, w których przechowywane jest mleko.
11.
Jeśli mleko jest filtrowane, stosowany filtr musi, w zależności od jego typu i budowy, być wymieniony lub wyczyszczony zanim wyczerpie się jego zdolność pochłaniania. W każdym razie musi on być wymieniony lub wyczyszczony przed każdym udojem. Nie wolno używać tkanin filtracyjnych.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024