Rozporządzenie 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG, EURATOM) NR 1553/89
z dnia 29 maja 1989 r.
w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 209,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 183,

uwzględniając decyzję Rady (EWG, Euratom) 88/376 z dnia 24 czerwca 1988 r. w sprawie systemu środków własnych Wspólnot (1), w szczególności jej art. 8 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji(2),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(3),

uwzględniając opinię Trybunału Obrachunkowego(4),

a także mając na uwadze, co następuje:

na mocy art. 14 rozporządzenia Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 2892/77 z dnia 19 grudnia 1977 r., wykonującego, w zakresie środków własnych uzyskanych z podatku od wartości dodanej, decyzję z dnia 21 kwietnia 1970 r. w sprawie zastąpienia wkładu finansowego Państw Członkowskich przez środki własne Wspólnot(5), zmienionionej przez rozporządzenie (EWWiS, EWG, Euratom) nr 3735/85(6), rozporządzenie to dotyczy okresu przejściowego upływającego w dniu 31 grudnia 1988 r.;

przepisy odnoszące się do ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych uzyskanych z podatku od wartości dodanej, zwanych dalej "środkami uzyskanymi z podatku VAT" oraz szczegółowe zasady wprowadzenia tych warunków w życie stosuje się od dnia 1 stycznia 1989 r.;

metoda przychodowa powinna być wybrana jako jedyna ostateczna metoda określania podstawy środków uzyskanych z podatku VAT, jako że metoda ta jest wiarygodna i już stosowana przez większość Państw Członkowskich;

przepisy rozporządzenia (EWG, Euratom, EWWiS) nr 2892/77 mogą być utrzymane w mocy, chyba że nie są już potrzebne albo wymagają zmian w świetle nabytych doświadczeń;

doświadczenia nabyte w trakcie wykonywania procedur korygujących sprawozdania ukazały konieczność wyjaśnienia ich zakresu, wykazując że jest ono ogólnie stosowane do wszystkich korekt;

Państwa Członkowskie muszą informować Komisję o stosowanych przez nie procedurach rejestracji podatników oraz ustalania i poboru podatku VAT oraz o formach i wynikach ich systemów kontroli podatku VAT; Komisja powinna rozważyć wraz z danym Państwem Członkowskim, czy procedury te można ulepszyć z punktu widzenia poprawy ich skuteczności; Komisja sporządzi co trzy lata raport w sprawie procedur stosowanych w Państwach Członkowskich oraz rozważanych ulepszeń;

uwzględniając uprawnienia Trybunału Obrachunkowego wynikające z art. 206a Traktatu EWG oraz art. 180a Traktatu Euratom,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1  1  

Zasoby własne oparte na VAT oblicza się poprzez zastosowanie jednolitej stawki poboru na mocy art. 2 ust. 1 lit. b) decyzji (UE, Euratom) 2020/2053 2  do podstawy określonej zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

Artykuł  2  3  

Zasoby własne oparte na VAT oblicza się na podstawie podlegających opodatkowaniu transakcji, o których mowa w art. 2 dyrektywy Rady 2006/112/WE 4 .

Artykuł  3  5  
1. 
W danym roku kalendarzowym podstawę zasobów własnych opartych na VAT określa się, dzieląc całkowitą kwotę wpływów z VAT netto pobranych przez państwo członkowskie w tym roku z transakcji, o których mowa w art. 2, skorygowaną zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu, przez ostateczną wieloletnią średnią ważoną stawkę obliczoną zgodnie z metodą określoną w art. 4.

Ta ostateczna wieloletnia średnia ważona stawka jest wyrażona procentowo, przy zastosowaniu metody określonej w art. 4.

2. 
Całkowitą kwotę wpływów z VAT netto, o której mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, koryguje się w celu uwzględnienia:
a)
wszelkich kwot, które - do celów zasobów własnych - są traktowane jako transakcje mające początek w danym państwie członkowskim lub przeznaczone dla danego państwa członkowskiego, mimo iż mają one początek na terytorium lub są przeznaczone dla terytorium, o którym mowa w art. 6 dyrektywy 2006/112/WE;
b)
wszelkich kwot pochodzących z transakcji mających początek lub przeznaczonych dla jednego z miejsc, o których mowa w art. 7 dyrektywy 2006/112/WE, o ile dane państwo członkowskie jest w stanie udowodnić, że dochody zostały przekazane do tego miejsca;
c)
wszelkich kwot należnych w związku z korektą wynikającą z naruszeń dyrektywy 2006/112/WE.
3. 
Kwotę określoną dzięki zastosowaniu ust. 1 niniejszego artykułu mnoży się przez jednolitą stawkę poboru na podstawie art. 2 ust. 1 lit. b) decyzji (UE, Euratom) 2020/2053, w celu obliczenia zasobów własnych opartych na VAT, które mają zostać udostępnione budżetowi Unii.
Artykuł  4  6  
1. 
Zasoby własne oparte na VAT oblicza się w oparciu o lata kalendarzowe.
2. 
Ostateczną wieloletnią średnią ważoną stawkę oblicza się w oparciu o metodę określoną w ust. 3-8.
3. 
Ostateczna wieloletnia średnia ważona stawka wynosi odpowiednio wartość procentową obliczoną przez każde państwo członkowskie na rok budżetowy 2016, zgodnie z przepisami niniejszego artykułu w brzmieniu mającym zastosowanie przed dniem 1 stycznia 2021 r.
4. 
Wartość procentową, w której wyrażona jest ostateczna wieloletnia średnia ważona stawka, oblicza się do czwartego miejsca po przecinku.
5. 
Ostateczna wieloletnia średnia ważona stawka, musi zostać poddana inspekcji i musi być wolna od zgłoszeń dotyczących nierozstrzygniętych punktów, o których mowa w art. 9 ust. 2.
6. 
Średnia ważona stawka będąca przedmiotem zgłoszenia jest stosowana, dopóki punkty, które zostały zgłoszone, jak określono w art. 9 ust. 2 zostały rozstrzygnięte i uznawana jest za tymczasową wieloletnią średnią ważoną stawkę;
7. 
Po rozstrzygnięciu zgłoszonych punktów, o których mowa w art. 9 ust. 2, otrzymana wartość procentowa zastępuje tymczasową wieloletnią średnią ważoną stawkę i staje się ostateczną wieloletnią średnią ważoną stawką począwszy od roku budżetowego 2021.
8. 
Skutki budżetowe ewentualnej różnicy pomiędzy tymczasową a ostateczną wieloletnią średnią ważoną stawką uwzględnia się zgodnie z procedurą określoną w art. 10b ust. 5 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) nr 609/2014 7  (zwaną dalej "roczną korektą salda").
Artykuł  5  8

 (uchylony).

Artykuł  6  9

 (uchylony).

Artykuł  7  10  
1. 
W terminie do dnia 31 lipca każdego roku państwa członkowskie przesyłają Komisji sprawozdanie dotyczące całkowitej kwoty podstawy zasobów własnych opartych na VAT za poprzedni rok kalendarzowy, określanej zgodnie z art. 3, do której zastosowanie będzie miała jednolita stawka poboru, o której mowa w art. 1.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, niniejszego artykułu zawiera wszystkie dane wykorzystywane do ustalenia tej podstawy, które wymagane są do celów inspekcji, o których mowa w art. 2 ust. 4 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/768 11 .
3. 
Dane wykorzystywane do ustalenia podstawy zasobów własnych opartych na VAT są najbardziej aktualnymi danymi dostępnymi w czasie sporządzania sprawozdania.
4. 
Państwa członkowskie mogą wystąpić z wnioskiem o przedłużenie terminu, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, jeżeli wyjątkowe okoliczności poza ich kontrolą uniemożliwiają przeprowadzenie obliczeń zgodnie z art. 3, a tym samym dotrzymanie tego terminu. Wniosek taki jest kierowany do Komisji na piśmie i określa przyczyny tych wyjątkowych okoliczności.
5. 
Po przeanalizowaniu wniosku, o którym mowa w ust. 4 niniejszego artykułu, Komisja może jednorazowo przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, maksymalnie o dwa miesiące. Komisja corocznie zgłasza komitetowi, o którym mowa w art. 13 ust. 1, liczbę wniosków i podjęte przez siebie w związku z tym decyzje.
Artykuł  8  12  

Do dnia 15 kwietnia każdego roku państwa członkowskie przesyłają Komisji do celów budżetowych szacunkową wielkość podstawy zasobów własnych opartych na VAT na następny rok budżetowy.

Artykuł  9  13  
1.
Wszelkie korekty sprawozdań, o których mowa w art. 7 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, odnoszące się do poprzednich lat budżetowych, niezależnie od ich przyczyny, są dokonywane w porozumieniu między Komisją a danym państwem członkowskim.

Jeżeli dane państwo członkowskie i Komisja nie zgadzają się co do danej korekty, Komisja za pomocą pisma informuje to państwo członkowskie o koniecznej korekcie. Pismo to stanowi "środki", o których mowa w art. 12 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 609/2014.

1a.
Odnośne państwo członkowskie może zwrócić się do Komisji z wnioskiem o dokonanie przeglądu korekty zgłoszonej w piśmie, o którym mowa w ust. 1 akapit drugi niniejszego artykułu w terminie dwóch miesięcy od daty otrzymania tego pisma. Wynikiem tego przeglądu jest decyzja, którą Komisja przyjmuje nie później niż trzy miesiące od daty otrzymania wniosku państwa członkowskiego.

W przypadku gdy w decyzji Komisji kwoty zostaną zmienione całkowicie lub częściowo stosownie do korekty zgłoszonej w piśmie, o którym mowa w ust. 1 akapit drugi niniejszego artykułu, dane państwo członkowskie udostępnia odpowiednią kwotę. Ani wniosek państwa członkowskiego o dokonanie przeglądu korekty, ani skarga o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji nie mają wpływu na obowiązek państwa członkowskiego polegający na udostępnieniu kwoty odpowiadającej korekcie.

Wszystkie korekty do sprawozdań, o których mowa w art. 7 ust. 1, należy wprowadzać do sprawozdań zbiorczych zmieniających poprzednie sprawozdania za dane lata budżetowe.

1b.
Komisja może przyjąć akty wykonawcze dodatkowo doprecyzowujące procedury dotyczące przeglądu, o którym mowa w ust. 1a. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 13 ust. 3.
2.
Po dniu 31 lipca czwartego roku następującego po danym roku budżetowym nie dokonuje się żadnych dalszych korekt sprawozdań, o których mowa w art. 7 ust. 1, chyba że korekty te dotyczą spraw już wcześniej zgłoszonych przez Komisję albo dane państwo członkowskie.
Artykuł  10  14  
1. 
Do dnia 30 kwietnia każdego roku każde państwo członkowskie informuje Komisję o wszelkich rozwiązaniach i powiązanych modyfikacjach, które proponuje przyjąć w celu ustalenia kwot, o których mowa w art. 3 ust. 2 lit. a) i b). W proponowanym rozwiązaniu wskazuje się, w stosownych przypadkach, charakter danych, które dane państwo członkowskie uznaje za odpowiednie, i określa szacunkową wartość podstawy zasobów własnych opartych na VAT dla każdej z pozycji.

Do dnia 31 maja tego samego roku Komisja przesyła pozostałym państwom członkowskim informacje, o których mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, otrzymane przez nią od tego państwa członkowskiego.

2. 
Komisja może przyjąć akty wykonawcze w odniesieniu do rozwiązań i powiązanych modyfikacji zaproponowanych przez państwa członkowskie zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą doradczą, o której mowa w art. 13 ust. 2, w terminie 60 dni od wydania opinii przez komitet, o którym mowa w art. 13 ust. 1.
Artykuł  11  15  
1. 
W następstwie inspekcji, o których mowa w art. 2 ust. 4 rozporządzenia (UE, Euratom) 2021/768, sprawozdanie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, koryguje się w sposób określony w art. 9 niniejszego rozporządzenia.
2. 
W odniesieniu do ostatecznej wieloletniej średniej ważonej stawki, o której mowa w art. 4 ust. 2, Komisja ocenia przedłożone przez państwa członkowskie korekty, o których mowa w art. 9, w celu rozwiązania ewentualnych zgłoszeń dotyczących nierozstrzygniętych punktów w odniesieniu do średniej ważonej stawki.
Artykuł  12  16  
1.
Każde państwo członkowskie corocznie przekazuje Komisji informacje dotyczące wszelkich istotnych zmian w procesach i procedurach administracyjnych, które stosuje do poboru VAT, w porównaniu z wcześniej przedłożonymi informacjami.
2.
Komisja analizuje wraz z danym państwem członkowskim, czy te procesy i procedury, o których mowa w ust. 1, można ulepszyć.
3.
Co pięć lat Komisja sporządza sprawozdanie dotyczące środków podjętych oraz postępów poczynionych przez państwa członkowskie w zakresie poboru VAT oraz wszelkich ewentualnych ulepszeń.

Komisja przedstawia po raz pierwszy przedmiotowe sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do dnia 31 grudnia 2025 r.

Artykuł  13  17  
1.
Komisję wspiera Komitet Doradczy ds. Zasobów Własnych (ACOR/VAT), ustanowiony w art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) 2021/768. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 (18 ).
2.
W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 4 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
3.
W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
Artykuł  13a  19  
1. 
Najpóźniej do dnia 1 stycznia 2025 r. Komisja sporządzi sprawozdanie na temat funkcjonowania systemu zasobów własnych opartych na VAT. W sprawozdaniu tym zawarte są następujące informacje:
a)
liczba państw członkowskich, które nadal stosują średnią ważoną stawkę, z zastrzeżeniem ewentualnych zgłoszeń dotyczących nierozstrzygniętych punktów;
b)
wszelkie zmiany w krajowych stawkach VAT.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje ocenę skuteczności i adekwatności systemu zasobów własnych opartych na VAT, w szczególności wieloletniej średniej ważonej stawki. W stosownych przypadkach, sprawozdaniu towarzyszy wniosek w sprawie zmiany niniejszego rozporządzenia w celu obliczenia ostatecznej wieloletniej średniej ważonej stawki na podstawie bardziej aktualnych danych.
Artykuł  14  20  

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 1989 r.

Nie stosuje się ono jednak do sporządzania lub korekt sprawozdań dotyczących podstawy środków uzyskanych z podatku VAT za lata poprzedzające rok 1989, zgodnie z rozporządzeniem (EWG, Euratom, EWWiS) nr 2892/77, które pozostaje w mocy w odniesieniu do tych sprawozdań.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 maja 1989 r.
W imieniu Rady
C. ROMERO HERRERA
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 185 z 15.7.1988, str. 24.

(2) Dz.U. C 128 z 17.5.1988, str. 4 oraz

Dz.U. C 15 z 19.1.1989, str. 11.

(3) Dz.U. C 309 z 5.12.1988, str. 30.

(4) Dz.U. C 191 z 20.7.1988, str. 3.

(5) Dz.U. L 336 z 27.2.1977, str. 8.

(6) Dz.U. L 356 z 31.12.1985, str. 1.

(7) Dz.U. L 145 z 13.6.1977, str. 1.

(8) Dz.U. L 208 z 3.9.1984, str. 58.

(9) Dz.U. L 133 z 4.6.1969, str. 6.

(10) Dz.U. L 73 z 17.3.1989, str. 47.

(11) Dz.U. L 20 z 24.1.1974.

(12) Dz.U. L 155 z 7.6.1989, str. 1.

(13) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
2 Decyzja Rady (UE, Euratom) 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej oraz uchylająca decyzję 2014/335/UE, Euratom (Dz.U. L z 15.12.2020, s. 1).
3 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
4 Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1).
5 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 5 i 6 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
6 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
7 Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 609/2014 z dnia 26 maja 2014 r. w sprawie metod i procedury udostępniania tradycyjnych zasobów własnych, zasobów własnych opartych na VAT i zasobów własnych opartych na DNB oraz w sprawie środków w celu zaspokojenia potrzeb gotówkowych (Dz.U. L 168 z 7.6.2014, s. 39).
8 Art. 5 uchylony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
9 Art. 6 uchylony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
10 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 8 i 9 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
11 Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) 2021/768 z dnia 30 kwietnia 2021 r. określające środki wykonawcze dotyczące systemu zasobów własnych Unii Europejskiej oraz uchylające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 608/2014 (Dz.U. L 165 z ..., s. 1).
12 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
13 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
14 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 10 i 11 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
15 Art. 11 zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
16 Art. 12 zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
17 Art. 13 zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
18 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
19 Art. 13a dodany przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
20 Art. 14 zmieniony przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia nr (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.165.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024