Rozporządzenie 4235/88 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 4235/88
z dnia 21 grudnia 1988 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 28,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

współpraca międzynarodowa w dziedzinie badań naukowych znajduje się w fazie pełnego rozwoju; należy wspierać tego rodzaju kontakty, które są bardzo ważne dla dzisiejszego i jutrzejszego świata;

współpraca naukowa opiera się w szczególności na tym, że instytucje badawcze mające siedzibę w Państwie Członkowskim Wspólnoty oddają swoje urządzenia, stanowiące często kosztowną inwestycję, do dyspozycji badaczy z innych państw, również państw trzecich; umożliwia to realizację wspólnych programów badań przeprowadzanych w ramach umów o współpracy zawartych między instytucjami badawczymi różnych państw; aby pomyślnie doprowadzić swoją pracę do końca badacze potrzebują pewnego wyposażenia, które przywożą z zamiarem długotrwałego wykorzystywania we wspólnotowych instytucjach badawczych;

ze względu z długość okresu wykorzystywania wspomnianego wyposażenia przywóz nie może być dokonywany z zastosowaniem wspólnotowej procedury odprawy czasowej wynikającej z rozporządzenia (EWG) nr 3599/82(1) ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 1620/85(2);

wspomniane badania nie mają charakteru handlowego; przywóz wyposażenia nie ma na celu poprawy własnych urządzeń wspólnotowych instytucji, których dotyczą wymienione wyżej umowy o współpracy; ponadto przywożone wyposażenie pozostaje własnością osoby fizycznej lub prawnej mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w państwie trzecim; chodzi o wyjątkowe sytuacje, których nie obejmują art. 52-59 rozporządzenia (EWG) nr 918/83(3) ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 1315/88(4); w związku z tym należy wprowadzić szczególne środki zapewniające zwolnienie z należności celnych przywozowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 918/83 dodaje się art. 59a i 59b w brzmieniu:

"Artykuł 59a

1. Z należności celnych przywozowych zwolnione jest wyposażenie przywożone do celów niehandlowych, przez instytucję lub organizację naukową mającą swoją siedzibę poza Wspólnotą lub na jej rzecz.

2. Zwolnienie udzielane jest pod warunkiem, że wyposażenie:

a) jest przeznaczone do wykorzystywania przez członków lub przedstawicieli instytucji lub organizacji określonych w ust. 1 bądź za ich zgodą, w ramach umów o współpracy naukowej i w granicach określonych w tych umowach, mających na celu realizację międzynarodowych programów badawczych w instytucjach badawczych mających swoją siedzibę we Wspólnocie i zatwierdzonych do tego celu przez właściwe organy Państw Członkowskich;

b) w trakcie pozostawania na obszarze celnym Wspólnoty stanowi nadal własność osoby fizycznej lub prawnej mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę poza tym obszarem.

3. W rozumieniu niniejszego rozporządzenia:

- za wyposażenie uważa się przyrządy, aparaturę, maszyny oraz akcesoria do nich, łącznie z częściami zapasowymi i narzędziami specjalnie przeznaczonymi do ich utrzymania, kontroli, kalibracji lub naprawy, wykorzystywane do celów prowadzenia badań naukowych,

- za »przywożone do celów niehandlowych« uważa się wyposażenie przeznaczone do badań naukowych prowadzonych w celach niezarobkowych.

Artykuł 59b

1. Wyposażenie określone w art. 59a, które zostało zwolnione z należności celnych przywozowych zgodnie z warunkami ustanowionymi w wymienionym artykule, nie może być pożyczane, wynajmowane ani przekazywane odpłatnie lub nieodpłatnie bez uprzedniego poinformowania właściwych organów.

2. W przypadku pożyczenia, wynajęcia lub przekazania wyposażenia instytucji lub organizacji uprawnionej do korzystania ze zwolnień na podstawie art. 59a, zwolnienie zostaje utrzymane, pod warunkiem że wyposażenie jest wykorzystywane do celów, które uprawniają do takiego zwolnienia.

W pozostałych wypadkach i bez uszczerbku dla stosowania art. 52 i 53 pożyczenie, wynajęcie lub przekazanie wymaga uprzedniego uiszczenia należności celnych przywozowych według stawki obowiązującej w dniu pożyczenia, wynajęcia lub przekazania i według rodzaju wyposażenia i wartości celnej ustalonej lub przyjętej w tym dniu przez właściwe organy.

3. Instytucje lub organizacje określone w art. 59a ust. 1, które przestają spełniać warunki uprawniające do korzystania ze zwolnień lub które zamierzają wykorzystywać wyposażenie zwolnione z należności celnych przywozowych do celów innych niż przewidziane w wymienionym artykule, informują o tym właściwe organy.

4. Wyposażenie wykorzystywane przez instytucje lub organizacje, które przestają spełniać warunki uprawniające do korzystania ze zwolnień, podlega odpowiednim należnościom celnym przywozowym według stawki obowiązującej w dniu, w którym wymienione warunki przestały być spełnione, i według rodzaju artykułu i wartości celnej ustalonej lub przyjętej w tym dniu przez właściwe organy.

Bez uszczerbku dla art. 52 i 53 wyposażenie wykorzystywane przez instytucje lub organizacje korzystające ze zwolnień do celów innych niż przewidziane w art. 59a podlega odpowiednim należnościom celnym przywozowym według stawki obowiązującej w dniu, w którym nastąpiła zmiana ich przeznaczenia oraz według rodzaju wyposażenia i wartości celnej ustalonej lub przyjętej w tym dniu przez właściwe organy".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 1989 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 grudnia 1988 r.

W imieniu Rady
V. PAPANDREOU
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 376 z 31.12.1982, str. 1.

(2) Dz.U. L 155 z 14.6.1985, str. 54.

(3) Dz.U. L 105 z 23.4.1983, str. 1.

(4) Dz.U. L 123 z 17.5.1988, str. 2.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024