Rozporządzenie 3781/85 ustanawiające środki, które należy podjąć w odniesieniu do podmiotów gospodarczych, które nie przestrzegają określonych przepisów dotyczących rybołówstwa, zawartych w Akcie Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 3781/85
z dnia 31 grudnia 1985 r.
ustanawiające środki, które należy podjąć w odniesieniu do podmiotów gospodarczych, które nie przestrzegają określonych przepisów dotyczących rybołówstwa, zawartych w Akcie Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Akt Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii, w szczególności jego art. 163 ust. 3, art. 164 ust. 2, art. 165 ust. 8, art. 349 ust. 5, art. 351 ust. 5 i art. 352 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu zapewnienia przestrzegania przepisów dotyczących dostępu do wód i zasobów ustanowionych w Akcie Przystąpienia, konieczne jest przyjęcie przepisów, na mocy których Państwa Członkowskie zakażą na pewien okres czasu działalności połowowej podmiotom gospodarczym, które nie przestrzegają takich przepisów, poprzez uzupełnienie rozporządzenia Rady (EWG) nr 2057/82 z dnia 29 czerwca 1982 r. ustanawiające pewne środki kontrolne w zakresie działalności połowowej statków Państw Członkowskich(1), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 3723/85(2);

zgodnie z art. 164 ust. 2 Aktu Przystąpienia, wyspecjalizowana działalność połowowa statków pływających pod banderą obecnych Państw Członkowskich na wodach podlegających suwerennej władzy lub jurysdykcji Hiszpanii prowadzona jest zgodnie z takimi samymi procedurami dostępu i kontroli, jak te przewidziane dla statków hiszpańskich posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności połowowej w strefach rybołówstwa obecnych Państw Członkowskich; odnośnie do innej działalności połowowej prowadzonej na mocy art. 164 ust. 1 Aktu Przystąpienia, właściwe jest stosowanie do odnośnych statków uregulowań porównywalnych z uregulowaniami dotyczącymi niewyspecjalizowanej działalności połowowej statków pływających pod banderą Hiszpanii na wodach podlegających suwerennej władzy lub jurysdykcji obecnych Państw Członkowskich;

należy uwzględnić możliwość przyjęcia niezbędnych przepisów wykonawczych zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 14 rozporządzenia Rady (EWG) nr 170/83 z dnia 25 stycznia 1983 r. ustanawiające wspólnotowy system ochrony i racjonalnego wykorzystania zasobów połowowych(3);

zgodnie z art. 2 ust. 3 Traktatu o Przystąpieniu Hiszpanii i Portugalii, instytucje Wspólnot Europejskich mogą przyjąć przed przystąpieniem środki określone w art. 163, 164, 165, 349, 351 i 352 Aktu Przystąpienia, przy czym środki takie wejdą w życie pod warunkiem i w dniu przystąpienia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ustanawia środki mające na celu zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących dostępu do wód i zasobów, zawartych w art. 163, 164, 165, 349, 351 i 352 Aktu Przystąpienia przez statki rybackie pływające pod banderą Państwa Członkowskiego lub zarejestrowane w Państwie Członkowskim.

Artykuł  2
1.
Właściwe władze Państw Członkowskich notyfikują niezwłocznie Komisji i Państwu Członkowskiemu bandery lub Państwo Członkowskie rejestracji, zwane dalej "Państwem Członkowskim", o naruszeniu przepisów, określonych w art. 1, jednocześnie podając nazwę i oznaczenia identyfikacyjne odnośnego statku, nazwisko szypra, armatora oraz, gdzie właściwe, czarterującego, okoliczności naruszenia, jak również każde podjęte środki karne, administracyjne lub inne środki, oraz orzeczenia sądowe dotyczące takiego naruszenia.
2.
Na podstawie ogłoszonego wyroku sądowego lub w każdym innym przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów, określonych w ust. 1, Państwo Członkowskie nie może już umieścić odnośnego statku, na warunkach przewidzianych w art. 3 i 4, na proponowanych okresowych wykazach, które przedkłada Komisji.
Artykuł  3
1.
Bez uszczerbkudla ust. 2, Państwo Członkowskie nie może już umieścić statku, w odniesieniu, do którego stwierdzono naruszenie zgodnie z art. 2 ust. 2, na proponowanym okresowym wykazie przez okres czterech miesięcy; okres taki może zostać przedłużony do dwunastu miesięcy w przypadku dalszych naruszeń.
2.
W przypadku wyspecjalizowanej działalności połowowej, określonej w art. 160, 164, 349 i 351 Aktu Przystąpienia, oraz w przypadku połowów tuńczyka długopłetwego (albakora), miecznika, żarłacza błękitnego i leszcza promieniowego, określonych w art. 165 i 352 wspomnianego Aktu, okres nieumieszczania wynosi dwa miesiące i może zostać przedłużony do czterech miesięcy w przypadku kolejnych naruszeń.
Artykuł  4
1.
W przypadku stwierdzenia, zgodnie z art. 2 ust. 2, że statek prowadził działalność połowową bez zezwolenia, Państwo Członkowskie jego bandery nie może już umieścić tego statku na proponowanych wykazach okresowych:

a) przez okres czterech miesięcy w przypadku wyspecjalizowanej działalności połowowej, określonej w art. 160, 164, 165, 349 i 351 Aktu Przystąpienia, a w przypadku połowów tuńczyka długopłetwego (albakora), miecznika, żarłacza błękitnego i leszcza promieniowego, określonych w art. 165 i 352 wspomnianego Aktu; okres taki może zostać przedłużony do sześciu miesięcy w przypadku kolejnych naruszeń.

b) przez okres ośmiu miesięcy, w przypadku połowów innych niż te, określone w lit. a); okres taki może zostać przedłużony do osiemnastu miesięcy w przypadku kolejnych naruszeń.

2.
Jednakże zamiast podejmowania środków przewidzianych w ust. 1, Państwa Członkowskie mogą odmówić umieszczenia w proponowanym wykazie okresowym, na takie same okresy czasu, innego statku, wyposażonego przez armatora lub czarterującego, pierwszego statku, który w momencie dokonania naruszenia, znajdował się w wykazie okresowym.
Artykuł  5

Szczegółowe przepisy wykonawcze do niniejszego rozporządzenia zostaną przyjęte zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 170/83.

Artykuł  6

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r., pod warunkiem wejścia w życie Traktatu o Przystąpieniu Hiszpanii i Portugalii.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 31 grudnia 1985 r.

W imieniu Rady
R. STEICHEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 220 z 29.7.1982, str. 2.

(2) Dz.U. L 361 z 31.12.1985, str. 42.

(3) Dz.U. L 24 z 27.1.1983, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1985.363.26

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3781/85 ustanawiające środki, które należy podjąć w odniesieniu do podmiotów gospodarczych, które nie przestrzegają określonych przepisów dotyczących rybołówstwa, zawartych w Akcie Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii
Data aktu: 31/12/1985
Data ogłoszenia: 31/12/1985
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1986