Rozporządzenie 1672/85 ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące pomocy w odniesieniu do sezonowego wypasu owiec, kóz i bydła w Grecji

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 1672/85
z dnia 19 czerwca 1985 r.
ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące pomocy w odniesieniu do sezonowego wypasu owiec, kóz i bydła w Grecji

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 764/85 z dnia 12 marca 1985 r., wprowadzające pomoc w odniesieniu do sezonowego wypasu owiec, kóz i bydła w Grecji(1), w szczególności jego art. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu zapewnienia efektywności i wydajności pomocy w odniesieniu do sezonowego wypasu można ją przyznawać wyłącznie w przypadku, gdy spełnione zostaną pewne minimalne wymagania dotyczące ilości transportowanych zwierząt i odległości między pastwiskami; jednakże nie należy ustanawiać minimalnej odległości w przypadku transportu morskiego ze względu na wysoki koszt tego rodzaju transportu;

nie można odpowiednio nadzorować pomocy w sezonowym wypasie bydła w przypadku braku jasnej dokumentacji dowodowej dotyczącej wniosków przedłożonych przez hodowców żywego inwentarza i innych dokumentów uzupełniających;

w celu ułatwienia przygotowania oświadczenia o rocznych wydatkach do przedstawienia przez Grecję, na mocy rozporządzenia Komisji (EWG) nr 1723/72 z dnia 26 lipca 1972 r. w sprawie rozliczenia rachunków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnych, Sekcja Gwarancji(2), niektóre elementy powinny pojawić się w powyższych oświadczeniach z chwilą rozpoczęcia wydatkowania pieniędzy na poziomie administracji krajowej;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Owiec i Kóz i Komitetu Zarządzającego ds. Wołowiny i Cielęciny,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Pomoc w rozumieniu rozporządzenia (EWG) nr 764/85 może być udzielona wyłącznie w przypadku transportu obejmującego nie mniej niż osiem jednostek żywego inwentarza owiec, kóz i/lub bydła. Definicję jednostki żywego inwentarza ustanawia art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady 75/268/EWG z dnia 28 kwietnia 1975 r. w sprawie gospodarki rolnej na terenach górskich i wyżynnych oraz na niektórych obszarach mniej uprzywilejowanych (3).
2.
W przypadku transportu odbywającego się wyłącznie za pomocą samochodu ciężarowego i/lub kolei minimalny dystans wynosi 50 kilometrów.
Artykuł  2
1.
Grecja przyjmuje niezbędne środki w celu zapewnienia wydajnego monitorowania korzystania z pomocy w sezonowym wypasie bydła. Nadzór obejmuje obowiązkowo następujące dokumenty uzupełniające:

– faktura lub faktury przewozu wskazujące na środek transportu, ilość i rodzaj transportowanych zwierząt, przebytą odległość i koszt transportu,

– dwa świadectwa wykazujące ilość transportowanych zwierząt, jedno wydane przez władze lokalne miejsca wysyłki, a drugie wydane przez władze lokalne miejsca przeznaczenia,

– oświadczenie hodowcy żywego inwentarza podające szczegóły dotyczące ilości zwierząt w stadzie, metodę hodowli, ilość transportowanych zwierząt, rodzaj wykorzystanych środków transportu, przebytą odległość oraz miejsca wysyłki i przeznaczenia.

2.
Pomoc w odniesieniu do sezonowego wypasu bydła przyznawana jest w przypadku podróży z pastwisk zimowych na letnie i z powrotem. Jest ona wypłacana hodowcom żywego inwentarza po złożeniu przez nich wniosku dotyczącego przemieszczenia. Hodowcy żywego inwentarza, których stada zostały zmniejszone w okresie między złożeniem dwóch wniosków, tracą odnośnie do pierwszego wniosku prawo do pomocy transportowej za ilość inwentarza żywego, o którą stada zostały pomniejszone.

Jednakże prawo do pomocy nie podlega utracie:

– jeżeli hodowca przekaże swoje gospodarstwo następcy z rodziny najdalej w trzecim stopniu pokrewieństwa,

– w przypadku wystąpienia siły wyższej, w szczególności w przypadku chorób zakaźnych wymagających przymusowego uboju całego lub części stada hodowcy.

3.
Dokumenty uzupełniające określone w ust. 1 stanowią część każdego wniosku o pomoc.
Artykuł  3

Informacja wykazująca w przypadku każdego "nomos" ilość zapłaconych wniosków, ich łączną sumę i dany rok jest przedstawiana w oświadczeniach dotyczących wydatków zgodnie z rozporządzeniem (EWG) nr 1723/72.

Jednocześnie Grecja przesyła Komisji szczegółowy załącznik do tych oświadczeń dotyczący bieżących opłat planowanych za transport żywego inwentarza samochodem ciężarowym, koleją i drogą morską.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 czerwca 1985 r.

W imieniu Komisji
Frans ANDRIESSEN
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 86 z 27.3.1985, str. 4.

(2) Dz.U. L 186 z 16.8.1972, str. 1.

(3) Dz.U. L 128 z 19.5.1975, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1985.160.37

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1672/85 ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące pomocy w odniesieniu do sezonowego wypasu owiec, kóz i bydła w Grecji
Data aktu: 19/06/1985
Data ogłoszenia: 20/06/1985
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 23/06/1985