Decyzja 76/161/EWG ustanawiająca wspólną procedurę ustanawiania i stałego aktualizowania spisu źródeł informacji na temat środowiska naturalnego we Wspólnocie

DECYZJA RADY
z dnia 8 grudnia 1975 r.
ustanawiająca wspólną procedurę ustanawiania i stałego aktualizowania spisu źródeł informacji na temat środowiska naturalnego we Wspólnocie

(76/161/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 5 lutego 1976 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 235,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

program działania Wspólnot Europejskich w obszarze środowiska(3) przewiduje jako wkład Wspólnoty przygotowanie stałego spisu źródeł informacji na temat środowiska naturalnegoi jego integracji z Międzynarodowym Systemem Referencji (IRS) Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych, z innymi właściwymi systemami międzynarodowymi oraz Europejską Siecią Dokumentacji, określoną w decyzji Rady nr 75/200/EWG z dnia 18 marca 1975 r., zatwierdzającą pierwszy trzyletni plan działania Wspólnoty w dziedzinie informacji i dokumentacji naukowej i technicznej(4);

spis ten będzie mógł ułatwić wszystkim użytkownikom we Wspólnocie, a szczególnie tym, którzy są odpowiedzialni za nadzorowanie, ochronę i zarządzanie środowiskiem, łatwy dostęp do istniejących źródeł informacji; pozwoli także na określenie pożądanych działań koordynujących i harmonizujących źródła informacji, na wystąpienie z propozycją stworzenia nowych systemów informacji w miarę niezaspokojonych potrzeb i na zintegrowanie takich źródeł ze zharmonizowaną siecią europejską;

spis taki wydaje się konieczny w celu osiągnięcia w kontekście funkcjonowania wspólnego rynku jednego z celów Wspólnoty w obszarze ochrony środowiska naturalnego i jakości życia; wymagane uprawnienia w tej dziedzinie nie zostały przewidziane w Traktacie;

spis ten, który zostanie opublikowany przez Komisję w formie spisu źródeł informacji w dziedzinie środowiska we Wspólnocie, powinien podać do wiadomości każdego Państwa Członkowskiego centra informacji i dokumentacji naukowej i technicznej, specjalistyczne centra i niezależnych ekspertów, jak również aktualne lub planowane projekty badawcze;

aby umożliwić sporządzenie spisu Państwa Członkowskie powinny przekazać Komisji informacje dotyczące różnych krajowych źródeł informacji; należy ponadto ustanowić procedurę aktualizacji spisu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym ustanawia się wspólną procedurę ustanawiania i aktualizowania stałego spisu źródeł informacji na temat środowiska naturalnego we Wspólnocie.

Wykaz ten zawiera dla każdego Państwa Członkowskiego listę:

– centrów i usług informacji i dokumentacji naukowej i technicznej,

– specjalistycznych centrów i niezależnych ekspertów,

– aktualnych lub planowanych projektów badawczych.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie umieszczają wymagane informacje w kwestionariuszu znajdującym się w Załączniku i przekazują informacje Komisji w sposób i w formie odpowiadającej jej wymaganiom.

Informacje zbierane są corocznie, aby pozwolić na aktualizowanie wykazu. Te informacje są przekazywane Komisji nie później niż cztery miesiące po zakończeniu danego roku.

Artykuł  3

Każde Państwo Członkowskie wyznacza władze krajowe, które będą odpowiedzialne za gromadzenie i przekazywanie do Komisji informacji określonych w art. 1 i 2 i informuje o tym Komisję.

Artykuł  4

Komisja opracuje oprogramowanie oraz metody umieszczania w wykazie i kodowania informacji określonych w art. 1 i 2. Zapewnia automatyczne przetwarzanie tych informacji i dostarcza Państwom Członkowskim kopię spisu na taśmie magnetycznej lub innym nośniku informacji oraz oprogramowanie, które pozwala na jego użycie.

Artykuł  5

Komisja przekazuje na taśmie magnetycznej do Międzynarodowego Systemu Odniesień (IRS) Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych właściwe informacje, które Państwa Członkowskie chcą do tego systemu wprowadzić.

Artykuł  6

W świetle zdobytych doświadczeń lista informacji stanowiąca spis, jak również metody przygotowywania spisu, mogą być zmieniane przez Komisję we współpracy z właściwymi władzami krajowymi, o których mowa w art. 3, uwzględniając działania podjęte przez Wspólnotę w celu harmonizacji spisów projektów badawczych.

Artykuł  7

Państwa Członkowskie przekazują wymagane informacje w kwestionariuszu przedstawionym w Załączniku, po raz pierwszy w ciągu trzech miesięcy po opublikowaniu niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  8

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 grudnia 1975 r.

W imieniu Rady
M. PEDINI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 157 z 14.7.1975, str. 93.

(2) Dz.U. C 263 z 17.11.1975, str. 36.

(3) Dz.U. C 112 z 20.12.1973, str. 3.

(4) Dz.U. L 100 z 21.4.1975, str. 26.

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

SPIS ŹRÓDEŁ INFORMACJI W DZIEDZINIE OCHRONY ŚRODOWISKA

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1976.31.8

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 76/161/EWG ustanawiająca wspólną procedurę ustanawiania i stałego aktualizowania spisu źródeł informacji na temat środowiska naturalnego we Wspólnocie
Data aktu: 08/12/1975
Data ogłoszenia: 05/02/1976
Data wejścia w życie: 01/01/1970, 01/05/2004