Decyzja 76/431/EWG ustanawiająca Komitet ds. Gospodarki Odpadami

DECYZJA KOMISJI
z dnia 21 kwietnia 1976 r.
ustanawiająca Komitet ds. Gospodarki Odpadami

(76/431/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 1 maja 1976 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

program działania Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego(1) podkreśla potrzebę ustanowienia wspólnotowej polityki dotyczącej odpadów przemysłowych i odpadów konsumpcyjnych;

szczególną uwagę zwrócić należy na ochronę zasobów naturalnych prowadząc stały wysiłek w celu unikania marnotrawstwa, w szczególności podejmując środki mające ułatwić przetwarzanie i utylizację odpadów;

w swojej rezolucji z dnia 3 marca 1975 r. dotyczącej energii i ochrony środowiska naturalnego(2) Rada uznała za szczególnie ważne promocję przetwarzania i utylizacji odpadów dla zachowania energii;

Komisja powinna zebrać opinie wysoko wykwalifikowanych osób z zakresu gospodarki odpadami,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przy Komisji ustanawia się Komitet ds. Gospodarki Odpadami, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł  2

Zadaniem Komitetu jest wydawanie opinii bądź na wniosek Komisji, bądź z własnej inicjatywy, na temat wszystkich problemów dotyczących:

a) formułowania polityki gospodarki odpadami z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia jak najlepszego wykorzystania zasobów oraz bezpiecznego i skutecznego eliminowania odpadów;

b) różnych środków o charakterze technicznym, ekonomicznym, administracyjnym i prawnym, które mogą być środkiem zapobiegania produkcji odpadów lub zapewnienia ich utylizacji i przetwarzania albo pozbywania się odpadów;

c) stosowania dyrektyw dotyczących gospodarki odpadami i przygotowywania nowych projektów dyrektyw z tej dziedziny.

Artykuł  3
1. 1
Komitet składa się z 56 członków.
2.
Miejsca w Komitecie przydziela się w następujący sposób:

dwa dla Komisji;

dwa dla każdego z Państw Członkowskich.

Artykuł  4

Członkowie Komitetu mianowani są przez Komisję. Na każde z miejsc do obsadzenia, które przyznawane są Państwom Członkowskim, Komisja wybiera, po konsultacji z Państwem Członkowskim, członków spośród najlepszych krajowych ekspertów wysokiego szczebla posiadających odpowiednie kompetencje w dziedzinach, określonych w art. 2.

Artykuł  5

Mandat członka Komitetu trwa trzy lata. Nominacja jest odnawialna. Po upływie okresu trzech lat członkowie Komitetu dalej pełnią swoje funkcje, aż do ich zastąpienia lub odnowienia mandatu.

Mandat członka wygasa przed upływem okresu trzech lat w wyniku złożenia dymisji lub śmierci.

Członka Komitetu zastępuje się na okres pozostały do wygaśnięcia mandatu, jak przewidziano w art. 4.

Za pracę w Komitecie nie przysługuje wynagrodzenie.

Artykuł  6

Do celów informacyjnych Komisja publikuje listę członków Komitetu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  7

Komitetowi przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Artykuł  8

Przewodniczący może zaprosić do udziału w pracach Komitetu i grup roboczych określonych w art. 9 w charakterze eksperta każdą osobę posiadającą szczególne kompetencje w dziedzinie objętej tematem wpisanym do porządku obrad.

Eksperci uczestniczą jedynie w dyskusjach na tematy, do których zostali zaproszeni.

Artykuł  9

Komitet może tworzyć grupy robocze.

Artykuł  10
1.
Komitet i grupy robocze zwoływane są przez przewodniczącego Komitetu i zbierają się w siedzibie Komisji.
2.
Przedstawiciele departamentów Komisji uczestniczą w posiedzeniach Komitetu i grup roboczych.
3.
Służby sekretaryjne Komisji zapewniają obsługę sekretariatu Komitetu i grup roboczych.
Artykuł  11

Na posiedzeniach Komitetu nie przeprowadza się głosowań.

Komisja może, gdy oczekuje opinii Komitetu, wyznaczyć termin, w którym opinia powinna zostać wydana.

Artykuł  12

Bez uszczerbku dla postanowień art. 214 Traktatu, gdy przewodniczący Komitetu powiadomi ich, że opinia Komitetu lub przedstawiony problem dotyczy spraw, w których zachowana musi być poufność, członkowie Komitetu zobowiązani są do nierozpowszechniania informacji, które uzyskali podczas prac Komitetu i grup roboczych.

W takich wypadkach w obradach uczestniczą jedynie członkowie Komitetu i przedstawiciele służb Komisji.

Artykuł  13

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 maja 1976 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 kwietnia 1976 r.

W imieniu Komisji
Carlo SCARASCIA MUGNOZZA
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. C 112 z 20.12.1973, str. 28.

(2) Dz.U. C 168 z 25.7.1975, str. 2.

1 Art. 3 ust. 1:

- zmieniony przez art. 21 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Greckiej i dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/19) z dniem 1 stycznia 1981 r.

- zmieniony przez art. 26 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Królestwa Hiszpanii i Republiki Portugalskiej oraz dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/23) z dniem 1 stycznia 1986 r.

- zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 1792/2006 z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.362.1) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024