Dyrektywa 74/648/EWG zmieniająca dyrektywę nr 68/193/EWG w sprawie wprowadzania do obrotu materiału do wegetatywnego rozmnażania winorośli

DYREKTYWA RADY
z dnia 9 grudnia 1974 r.
zmieniająca dyrektywę nr 68/193/EWG w sprawie wprowadzania do obrotu materiału do wegetatywnego rozmnażania winorośli

(74/648/EWG)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

ze wskazanych poniżej przyczyn należy dokonać zmian niektórych przepisów dyrektywy Rady nr 68/193/EWG(3) z dnia 9 kwietnia 1968 r. w sprawie obrotu materiałem do wegetatywnego rozmnażania winorośli, zmienionej dyrektywą nr 71/140/EWG(4);

zakres stosowania dyrektywy nr 68/193/EWG należy jasno określić;

Państwa Członkowskie muszą zostać upoważnione do rozróżniania standardowego materiału rozmnożeniowego w oparciu o odmienne kryteria jakości;

niektóre regiony objęte są szczególnymi warunkami, które są tak korzystne dla rozwoju materiału rozmnożeniowego, że zainteresowane Państwa Członkowskie powinny mieć możliwość upoważnienia do zwolnień w odniesieniu do długości materiału rozmnożeniowego dla produkcji i obrotu na swych terytoriach;

stosowanie dyrektywy może spowodować trudności w przywozie do niektórych Państw Członkowskich, ponieważ niektóre z nich wymagają od importerów dostarczenia różnych danych szczegółowych; te dane szczegółowe należy z tego powodu zharmonizować;

celem zmian do Załącznika jest przede wszystkim zezwolenie na stosowanie tej dyrektywy i z tych powodów należy je przyjąć zgodnie z procedurą Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa;

uprawa winorośli i obrót materiałem rozmnożeniowym mogą mieć minimalne znaczenie gospodarcze w niektórych Państwach Członkowskich; te Państwa Członkowskie powinny dlatego mieć możliwość wyłączenia z większości przepisów dyrektywy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie Rady nr 68/193/EWG wprowadza się następujące zmiany:

Artykuł  2

Artykul 1 otrzymuje brzmienie:

"Niniejszą dyrektywę stosuje się do materiału do wegetatywnego rozmnażania winorośli (zwanego dalej »materiałem rozmnożeniowym«) będącego przedmiotem obrotu we Wspólnocie."

Artykuł  3

W art. 3 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Państwa Członkowskie mogą dokonać dalszego podziału kategorii »materiał standardowy«, ustanowionej w art. 2, na klasy, które są zgodne ze specjalnymi warunkami. Te specjalne warunki, nazwa albo termin, mogą zostać ustalone zgodnie z procedurą określoną w art. 17."

Artykuł  4

W art. 3 ust. 4 dodaje się lit. c) w brzmieniu:

"c) upoważnić Państwa Członkowskie, bez względu na załącznik II część III pkt 1 sekcja B i pkt 2 sekcja B, do obniżenia minimalnej określonej długości materiału rozmnożeniowego produkowanego i będącego przedmiotem obrotu na niektórych obszarach, w przypadku gdy takie upoważnienie jest uzasadnione specjalnymi warunkami wegetacyjnymi."

Artykuł  5

1. Artykuł 11 otrzymuje oznaczenie art. 11 ust. 1.

2. W art. 11 dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia, że właściwym władzom dostarcza się następujące dane szczegółowe podczas obrotu materiałem rozmnożeniowym pochodzącym z innego Państwa Członkowskiego lub państwa trzeciego:

a) gatunek (oznaczenie botaniczne),

b) odmiana i, gdzie stosowne, klon; w przypadku szczepów ukorzenionych, dane szczegółowe należy dostarczyć zarówno w odniesieniu do ukorzenionych sadzonek, jak i zrazów,

c) kategoria,

d) charakter materiału rozmnożeniowego,

e) kraj produkcji i oficjalne władze kontrolne,

f) kraj dystrybucji,

g) importer,

h) ilość materiału.

Sposób, w jaki te dane szczegółowe muszą zostać przedstawione, należy określić zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 17."

Artykuł  6

Art. 17a otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 17a

Decyzje o wszelkich zmianach do załączników w odniesieniu do rozwoju wiedzy naukowej lub techniki, należy podejmować zgodnie z procedurą określoną w art. 17."

Artykuł  7

Artykuł 18a otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 18a

Zgodnie z procedurą określoną w art. 17, Państwo Członkowskie może, jeśli tego zażąda, zostać całkowicie lub częściowo zwolnione z obowiązku stosowania niniejszej dyrektywy, jednakże z wyjątkiem art. 12 ust. 1 i art. 12a, o ile uprawa winorośli i obrót materiałem rozmnożeniowym mają minimalne znaczenie gospodarcze na jego terytorium."

Artykuł  8

Załącznik IV sekcja A lit. a) pkt. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Nazwisko i adres osoby odpowiedzialnej za pieczętowanie lub jego numer identyfikacyjny."

Artykuł  9

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie, najpóźniej dnia 1 lipca 1976 r., przepisy ustawowe, wykonawcze lub administracyjne niezbędne do zgodności z wymogami niniejszej dyrektywy.

Artykuł  10

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 grudnia 1974 r.

W imieniu Rady
Ch. BONNET
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 2 z 9.1.1974, str. 66.

(2) Dz.U. C 8 z 31.1.1974, str. 19.

(3) Dz.U. L 93 z 17.4.1968, str. 15.

(4) Dz.U. L 71 z 25.3.1971, str. 16.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024