Rozporządzenie 1728/74 w sprawie koordynacji badań naukowych w dziedzinie rolnictwa

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 1728/74
z dnia 27 czerwca 1974 r.
w sprawie koordynacji badań naukowych w dziedzinie rolnictwa

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Tekst niniejszego aktu prawnego nie uwzględnia wszystkich zmian. Niektóre akty zmieniające nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - polskim wydaniu specjalnym, ponieważ instytucje UE uznały zmiany wynikające z nich za pochłonięte przez akty zmieniające opublikowane w kolejnych tomach tego wydawnictwa.

.................................................

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

efektywna koordynacja badań naukowych w dziedzinie rolnictwa winna mieć za swój cel możliwie jak najlepszą organizację, dla wsplnego dobra, działań podejmowanych w Państwach Członkowskich, efektywnego wykorzystywania wyników takich działań, ukierunkowywania ich w taki sposób, aby były zgodne z potrzebami wspólnej polityki rolnej, oraz wspólnego wykorzystywania bazy naukowo-badawczej w celu badania określonych problemów o szczególnym znaczeniu dla Wspólnoty;

aby osiągnąć ten cel, należy przyjąć przepisy o wymianie informacji i wzajemnych konsultacjach dotyczących programów badań naukowych w dziedzinie rolnictwa, prowadzonych lub planowanych w Państwach Członkowskich;

w określonych przypadkach pożądany cel może zostać osiągnięty dzięki koordynacji określonych krajowych programów badawczych na poziomie Wspólnoty;

jednakże takie działania mogą się wydawać niewystarczające ze względu na ich rodzaj lub ze względu na środki dostępne Państwom Członkowskim, niepozwalające tym państwom zwiększyć wysiłków w zakresie badań naukowych w taki sposób, aby w pełni spełnić wymogi wspólnej polityki rolnej; w takich przypadkach Wspólnota winna mieć możliwość wspierania i uzupełniania działań podejmowanych przez Państwa Członkowskie w celu efektywniejszego spełnienia wymogów odnośnie do badań naukowych i zaspokojenia potrzeb wspólnej polityki rolnej;

ponieważ koordynacja badań naukowych w dziedzinie rolnictwa jest ściśle związana ze wspólną polityką rolną, i ponieważ, w konsekwencji, odnośne działania są skoncentrowane szczególnie na koordynacji badań stosowanych, należy zapewnić możliwie jak najwcześniejsze wykorzystywanie wyników takich badań przez rolników;

ze względu na potrzeby koordynacji, a także ze względu na kompleksowość zagadnień naukowych, które mają być badane, i programów, które mają być realizowane, wskazana jest bezpośrednia i stała współpraca między Komisją i Państwami Członkowskimi;

w ramach polityki ogólnej w dziedzinie nauki i techniki, wypracowanej przez Komisję z pomocą właściwych organów doradczych, najbardziej odpowiednią metodą rozwoju współpracy jest ustanowienie Komitetu składającego się z przedstawicieli Państw Członkowskich, któremu przewodniczyłby przedstawiciel Komisji, a który to Komitet mógłby z pożytkiem wspomagać i doradzać Komisji w wykonywaniu zadań jej powierzonych w zakresie koordynacji badań naukowych w dziedzinie rolnictwa;

koordynacja działań krajowych wymaga gruntownej znajomości sytuacji w każdym z poszczególnych Państw Członkowskich w zakresie, w jakim dotyczy to zarówno badań naukowych w dziedzinie rolnictwa, jak i odpowiednich informacji dotyczących innych badań związanych z rolnictwem; należy określić procedurę, zgodnie z którą dane w ten sposób uzyskiwane będą udostępniane podmiotom gospodarczym;

należy zadbać o postawienie do dyspozycji Wspólnoty wyników badań naukowych, w których uczestniczy Wspólnota;

w celu zapewnienia praktycznego zastosowania uzyskiwanych wyników badań naukowych, należy wspierać ogłaszanie i rozpowszechnianie takich wyników,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Dla ułatwienia osiągnięcia celów wspólnej polityki rolnej, koordynację i wspieranie na poziomie Wspólnoty działalności naukowo-badawczej w dziedzinie rolnictwa, podejmowanej w Państwach Członkowskich, realizuje się zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
2.
W wykonywaniu niniejszego rozporządzenia bierze się pod uwagę, we właściwy sposób, politykę ogólną w dziedzinie nauki i techniki określaną przez instytucje Wspólnoty.

TYTUŁ  I

Wymiana informacji i konsultacje

Artykuł  2

Ustanawia się system wymiany informacji i konsultacji między Państwami Członkowskimi i Komisją, zgodnie z przepisami art. 3 i 4.

Artykuł  3
1.
Państwa Członkowskie przekazują Komisji informacje z zakresu nauki, gospodarki i finansów, dotyczące działalności naukowo-badawczej planowanej lub prowadzonej z ich upoważnienia w dziedzinie rolnictwa.

Państwa Członkowskie starają się dostarczać Komisji takich informacji dotyczących działalności naukowo-badawczej w dziedzinie rolnictwa, planowanej lub prowadzonej przez instytucje, które nie podlegają ich władzy.

2.
Komisja przechowuje stały wykaz prac określonych w ust. 1.
3.
Komisja, po konsultacji z Komitetem określonym w art. 7, określa sposoby udostępniania stronom zainteresowanym zgromadzonych informacji, w szczególności informacji pochodzących ze stałego wykazu przewidzianego w ust. 2.
Artykuł  4
1.
Komisja stale bada najważniejsze tendencje i procesy zachodzące w sferze badań naukowych dotyczących rolnictwa w Państwach Członkowskich. W tym celu ustanawia konsultacje z Państwami Członkowskimi w ramach Komitetu określonego w art. 7.
2.
Komisja organizuje wymianę informacji szczególnie w formie seminariów, wymiany pracowników naukowo-badawczych, wyjazdów studyjnych i wykorzystywania wiedzy naukowej.

TYTUŁ  II

Środki o charakterze szczegółowym

Artykuł  5
1.
Nie wyłączając wszelkich zaleceń, których Komisja może udzielać Państwom Członkowskim, Rada, działając zgodnie z procedurą określoną w art. 43 Traktatu, decyduje o:

a) koordynacji na poziomie Wspólnoty określonych działań w zakresie badań naukowych, aby zachować racjonalną organizację wykorzystywanych środków, efektywne wykorzystywanie wyników i ukierunkowanie takich prac na cele wspólnej polityki rolnej;

b) realizacji wspólnych programów mających na celu wspieranie i uzupełnianie prac podejmowanych w Państwach Członkowskich w dziedzinach szczególnego znaczenia dla Wspólnoty.

2.
Szczegółowe zasady stosowania ust. 1 są przyjmowane zgodnie z procedurą określoną w art. 8.
Artykuł  6
1.
Komisja, po konsultacji z Komitetem przewidzianym w art. 7, podejmuje konieczne środki w celu udostępniania Wspólnocie wyników uzyskiwanych w zastosowaniu art. 5 ust. 1.
2.
Komisja podejmuje konieczne środki w celu wspierania rozpowszechniania wyników badań naukowych mogących służyć osiągnięciu celów wspólnej polityki rolnej, w szczególności wyników programów określonych w art. 5 ust. 1 lit. b).

TYTUŁ  III

Postanowienia ogólne i finansowe

Artykuł  7
1.
Ustanowiony zostaje Stały Komitet ds. Badań Naukowych w Dziedzinie Rolnictwa, zwany dalej "Komitetem", składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich, któremu przewodniczy przedstawiciel Komisji.
2.
Komisja gwarantuje niezbędną zgodność między działaniami tego Komitetu i Komitetu ds. Badań Naukowo-Technicznych.
3. 1
(skreślony).
Artykuł  8 2
1.
Komisję wspomaga Stały Komitet ds. Badań w Dziedzinie Rolnictwa.
2.
W przypadku odniesienia do niniejszego artykułu mają zastosowanie art. 4 i 7 decyzji 1999/468/WE(1).

Termin określony w art. 4 ust. 3 decyzji 1999/468/WE ustala się na jeden miesiąc.

3.
3. Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.
Artykuł  9

Komitet może badać wszelkie inne kwestie, które zostały mu przedstawione przez przewodniczącego, z jego własnej inicjatywy lub na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego.

Artykuł  10

W przypadkach, w których powoływany jest art. 5 ust. 1, Rada, działając zgodnie z procedurą określoną w tym ustępie, podejmuje decyzję w sprawie udziału finansowego Wspólnoty.

Artykuł  11

W regularnych odstępach czasu Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie raport dotyczący koordynacji badań naukowych w dziedzinie rolnictwa.

Taki raport zawiera w szczególności:

– informacje dotyczące organizacji, na poziomie krajowym, badań naukowych w dziedzinie rolnictwa;

– ogólny obraz procesów zachodzących we Wspólnocie w sferze badań naukowych w dziedzinie rolnictwa;

– raport z postępów dotyczący środków przyjętych na mocy niniejszego rozporządzenia;

– studium perspektywiczne procesów pożądanych w badaniach naukowych w dziedzinie rolnictwa w Państwach Członkowskich i w koordynacji takich badań na poziomie Wspólnoty, z odniesieniem do celów wspólnej polityki rolnej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 27 lipca 1974 r.

W imieniu Rady
K. GSCHEIDLE
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

1 Art. 7 ust. 3 skreślony przez art. 2 rozporządzenia nr 806/2003 z dnia 14 kwietnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.122.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2003 r.
2 Art. 8 zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 806/2003 z dnia 14 kwietnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.122.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2003 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024