Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013

(C/2024/2239)

(Dz.U.UE C z dnia 19 marca 2024 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 98 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1  w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Lorraine"

PGI-FR-02815

Data złożenia wniosku: 15.11.2021 r.

1. Nazwa

Lorraine

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego:

ChOG - Chronione oznaczenie geograficzne

3. Kategorie produktów sektora wina

5. Gatunkowe wino musujące

4. Opis wina lub win

Chronione oznaczenie geograficzne "Lorraine" jest zastrzeżone dla białych, różowych i czerwonych gatunkowych win musujących.

Wina białe mają barwę od bladożółtej do intensywnie złotej. Paleta aromatyczna win białych waha się od nut białych kwiatów (wiciokrzew, jaśmin itp.) do owoców cytrusowych (cytryna, klementyna itp.) lub owoców żółtych (brzoskwinie, morele itp.).

Wina różowe mają szatę od łososiowej do intensywnej barwy piwonii, czasem nieco miedzianą lub z nutami małych czerwonych owoców (truskawek, czerwonych porzeczek itp.), a nawet grejpfruta.

Wina czerwone mają czerwoną barwę od czereśniowej do owocu granatu i aromaty dojrzałych czerwonych owoców, czasem kandyzowanych lub gotowanych.

Wina charakteryzują się licznymi drobnymi bąbelkami, dynamicznym i świeżym profilem oraz trwałością w ustach, którą zawdzięczają odmianom winorośli wykorzystywanym w asamblażach.

Wina spełniają kryteria analityczne przewidziane w przepisach wspólnotowych.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 13
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 10
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

5. Praktyki winiarskie

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

Produkcja

Ograniczenie mające zastosowanie do produkcji wina

Zabrania się stosowania prasy ciągłej.

Proporcja odmiany riesling B w mieszance win podstawowych nie przekracza 30 %.

Wina są wytwarzane wyłącznie w drodze wtórnej fermentacji alkoholowej w butelce.

Czas dojrzewania w butelce na osadzie wynosi co najmniej 9 miesięcy.

5.2. Maksymalna wydajność

90 hektolitrów z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, produkcja i produkcja win, w tym dojrzewanie i pakowanie, odbywają się w następujących gminach departamentów Meurthe et Moselle, Meuse i Moselle, na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z 2020 r.:

Meurthe-et-Moselle (54):

Agincourt, Allamps, Amance, Arnaville, Atton, Autreville-sur-Moselle, Bainville-sur-Madon, Barisey-la-Côte, Belleville, Bezaumont, Blénod-lès-Pont-à-Mousson, Blénod-lès-Toul, Boucq, Bouxières-aux-Chênes, Bouxières-aux-Dames, Bruley, Bulligny, Chaligny, Champey-sur-Moselle, Champigneulles, Charmes-la-Côte, Chavigny, Choloy-Ménillot, Custi- nes, Dieulouard, Domgermain, Dommartemont, Dommartin-sous-Amance, Écrouves, Essey-lès-Nancy, Eulmont, Faulx, Foug, Houdemont, Jezainville, Lagney, Laître-sous-Amance, Landremont, Laneuveville-derrière-Foug, Laxou, Lay-Saint-Christophe, Leyr, Loisy, Lucey, Ludres, Maidières, Maizières, Malleloy, Malzéville, Marbache, Maron, Maxé- ville, Messein, Millery, Montauville, Montenoy, Mont-le-Vignoble, Mousson, Neuves-Maisons, Norroy-lès-Pont-à- Mousson, Pagney-derrière-Barine, Pagny-sur-Moselle, Pompey, Pont-à-Mousson, Pont-Saint-Vincent, Prény, SaintMax, Seichamps, Sexey-aux-Forges, Toul, Trondes, Vandières, Vandœuvre-lès-Nancy, Ville-au-Val, Villers-lès-Nancy, Villers-sous-Prény, Viterne, Vittonville.

Meuse (55):

Apremont-la-Forêt, Bar-le-Duc, Boncourt-sur-Meuse, Buxières-sous-les-Côtes, Combres-sous-les-Côtes, Culey, Euville, Frémeréville-sous-les-Côtes, Girauvoisin, Givrauval, Guerpont, Hannonville-sous-les-Côtes, Han-sur-Meuse, Herbeu- ville, Heudicourt-sous-les-Côtes, Geville, Ligny-en-Barrois, Loisey, Longeaux, Longeville-en-Barrois, Loupmont, Méc- rin, Menaucourt, Montsec, Nançois-sur-Ornain, Pont-sur-Meuse, Resson, Saint-Julien-sous-les-Côtes, Saint-Maurice- sous-les-Côtes, Saint-Mihiel, Sampigny, Savonnières-devant-Bar, Silmont, Sorcy-Saint-Martin, Tannois, Thillot, Trésau- vaux, Tronville-en-Barrois, Varnéville, Velaines, Vigneulles-lès-Hattonchâtel, Vignot, Void-Vacon.

Moselle (57)

Ancy-Dornot, Apach, Arry, Ars-sur-Moselle, Augny, Ay-sur-Moselle, Ban-Saint-Martin, Berg-sur-Moselle, Bertrange, Bronvaux, Château-Salins, Châtel-Saint-Germain, Contz-les-Bains, Corny-sur-Moselle, Fèves, Féy, Guénange, Hagon- dange, Basse-Ham, Hauconcourt, Illange, Jouy-aux-Arches, Jussy, Kœnigsmacker, Haute-Kontz, Lessy, Lorry-lès-Metz, Lorry-Mardigny, Maizières-lès-Metz, Malling, Manom, Marange-Silvange, Marieulles, Marsal, Mondelange, Morville- lès-Vic, Moyenvic, Norroy-le-Veneur, Novéant-sur-Moselle, Pierrevillers, Plappeville, Plesnois, Rettel, Richemont, Rozérieulles, Salonnes, Saulny, Scy-Chazelles, Semécourt, Sierck-les-Bains, Talange, Terville, Thionville, Uckange, Vaux, Vic-sur-Seille, Yutz.

7. Odmiana(-y) winorośli

Aubin B

Auxerrois B

Cabernet cortis N

Chardonnay B

Gamaret

Gamay N

Johanniter B

Meunier N

Muscaris B

Müller-Thurgau B

Pinot blanc B

Pinot gris G

Pinot noir N

Pinotin N

Riesling B

Solaris B

Souvignier gris Rs

8. Opis związku(-ów)

8.1. Specyfika obszaru geograficznego

ChOG "Lorraine" jest gatunkowym winem musującym produkowanym w sektorze położonym w północnowschodniej Francji i obejmującym departamenty Meurthe-et-Moselle, Meuse i Moselle. Terytorium to z dawien dawna charakteryzowało się wpływami rzymskimi i niemieckimi, o czym świadczy nazwa "Lotaryngia", pochodząca od pierwszego władcy Lotaryngii, Lotara II.

Obszar geograficzny wpisuje się w krajobraz czterech kuest we wschodniej części Basenu Paryskiego: brzegów Mozy, brzegów Mozeli, stoków przedjurajskich i stoków Lotaryngii - położonych częściowo na płaskowyżu lotaryńskim i starym masywie Wogezów i rozciągających się na sąsiednie doliny Mozy, Ornain i Mozeli. Ta rzeźba stoków jest wynikiem erozji związanej z oddziaływaniem rzek i cieków wodnych na warstwy odporne (wapień, piaskowiec) i mało odporne (marle, gliny) pochodzące z ery mezozoicznej.

Obszar ten znajduje się pod wpływem dwóch rodzajów klimatu:

- kontynentalnego, który odpowiada za niekiedy niszczycielskie przymrozki i sprzyjające nasłonecznienie latem. Otwarta struktura krajobrazu pozwala uniknąć stagnacji zimnego powietrza, zmniejszając w ten sposób ryzyko przymrozków i optymalizując nasłonecznienie winnic;

- oceanicznego, dzięki któremu woda dostarczana jest w stałych ilościach przy nieznacznych różnicach temperatur między poszczególnymi porami roku.

Winnice znajdują się albo na stokach opadających do rzeki i na ostańcach albo na zaprożach czterech kuest. Progi strukturalne chronią je przed wilgotnym wpływem oceanicznym, przed dominującymi wiatrami i umożliwiają stosunkowo duże nasłonecznienie, co stwarza dobre warunki dojrzewania winogron.

8.2. Specyfika produktu

ChOG "Lorraine" jest produktem wywodzącym się z regionalnej tradycji uprawy winnic, która sięga czasów rzymskich.

Już w XIX wieku w regionie produkowano wina musujące. Producenci rozpoczęli działalność w nad Mozelą w 1870 r. w celu wprowadzenia win musujących na rynek niemiecki. Spółdzielnia Bruley wprowadzała do obrotu swoje "wyborne lotaryńskie wino musujące" od początku XX w. Na wystawie światowej w Paryżu w 1900 r. kilku producentów prezentowało swoje wina musujące. Ówczesna prasa odnotowała obecność "dwóch win i jednego wina musującego czystego lotaryńskiego pochodzenia".

Na początku XX wieku poważne konflikty zbrojne w regionie poważnie zaszkodziły winnicom. W departamentach Meurthe-et-Moselle, Meuse i Moselle przetrwało zaledwie kilka poletek. Produkcję odbudowano dzięki determinacji producentów. Doprowadziło to do uznania oznaczeń geograficznych w odniesieniu do trzech win niemusujących, z których pierwsze uznano już w latach 50. XX wieku.

Wielkość produkcji sięga obecnie 1 000 - 2 000 hl i obejmuje trzy kolory wina: przeważa wino białe, stanowiące 75 % produkcji, wino różowe stanowi 20 % produkcji, a pozostałą część stanowi wino czerwone, dopełniające gamy.

Chronione oznaczenie geograficzne "Lorraine" zawdzięcza swój charakter głównie pochodzącym z regionu odmianom winorośli, uzupełnionym wiedzą fachową w zakresie wtórnej fermentacji alkoholowej w butelce i przynajmniej 9. miesiącom dojrzewania na osadzie drożdżowym.

Wina charakteryzują się licznymi drobnymi bąbelkami, dynamicznym i świeżym profilem oraz trwałością w ustach, którą zawdzięczają wykorzystywanym odmianom winorośli.

Wina białe mają barwę od bladożółtej do intensywnie złotej. Paleta aromatyczna win białych waha się od nut białych kwiatów do owoców cytrusowych i żółtych. Wina różowe mają szatę od łososiowej do intensywnej barwy piwonii, czasem nieco miedzianą lub z nutami małych czerwonych owoców. Wina czerwone mają czerwoną barwę od czereśniowej do owocu granatu i aromaty dojrzałych czerwonych owoców, czasem kandyzowanych lub gotowanych.

8.3. Związek przyczynowy

Związek przyczynowy między pochodzeniem geograficznym a tymi winami opiera się na właściwościach organoleptycznych, które można przypisać specyfice obszaru, tj. środowisku naturalnemu i wiedzy fachowej producentów.

Nazwa "Lorraine" odzwierciedla cechy charakterystyczne jej terytorium, regionalnych warunków klimatycznych, geograficznych i glebowych, które sprzyjają dojrzewaniu odmian winorośli przy jednoczesnym zachowaniu świeżości niezbędnej do uzyskania aromatycznych i świeżych gatunkowych win musujących.

Otwarta struktura krajobrazu równiny i dolin gwarantuje nasłonecznienie winnic najlepsze do dojrzewania winogron. Pozwala one również uniknąć stagnacji zimnego powietrza i zmniejsza ryzyko późnych przymrozków. Aby wykorzystać nasłonecznienie do maksimum, wybiera się zbocza i kierunki nasadzenia, które sprzyjają płynnemu przenikaniu słońca i nagrzewaniu się gleby, co ułatwia jej gliniasto-wapienny charakter.

Odmiany winorośli stosowane w Lotaryngii są dobrze dostosowane do obszaru geograficznego ze względu na ich wczesne dojrzewanie.

Wiedza fachowa plantatorów winorośli, polegająca na winifikowaniu tych odmian oddzielnie lub w azamblażach i kontroli drugiej fermentacji w butelce, ma wpływ na organoleptyczną tożsamość win. Dzięki nim wina rozwijają świeżość i paletę aromatyczną składającą się z nut kwiatowych lub owocowych.

Producenci ChOG "Lorraine" byli w stanie utrzymać tradycję produkcji win musujących, oprócz innych produktów winiarskich wytwarzanych w regionie.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

pakowanie na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Ze względu na proces wytwarzania z wykorzystaniem drugiej fermentacji w butelce, pakowanie win odbywa się na obszarze geograficznym.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-736e8dff-d74d-44ef-84fa-2d108a05c22f

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2007/1234/oj

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024