Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(C/2024/2071)

(Dz.U.UE C z dnia 7 marca 2024 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Cavolfiore della Piana del Sele"

Nr UE: PGI-IT-02905

Wysłano dnia 20 marca 2023 r.

1. Nazwa lub nazwy ChOG

"Cavolfiore della Piana del Sele"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie:

Włochy

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6 Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Nazwa "Cavolfiore della Piana del Sele" oznacza główki kalafiora należącego do wymienionych poniżej odmian/mie- szańców gatunku Brassica oleracea L. var. botrytis uprawianych na obszarze określonym w pkt 4 niniejszego jednolitego dokumentu.

Odmiany/mieszańce, których cykl wegetacyjny wynosi od 70 do 215 dni, to:

Alston, Deepty, Guidalina, Lucex, Marmorex, Valmer, Tatuin, Alcala, Moonshine, Whiton, Adona, Moncayo, Bouchard, Lotsa, Socius, Ardent, Obiwan, Casper, Spacestar Gol, Acis, Wonder, Lavaredo, Borealis, Naruto, Akara, Tra- mont, Rafale, Omeris, Karen, Maimon, Subasio, Cantabria, Altair, Alfeen, Bernoulli, Amistad, Amistad Bio, Pamyros, Diwan, Guendis, Typical, Lecatis, Triomphant, Tonale, Akinen, Braven, Talvena, Manresa, Carantic, Parotis, Cristallo, Darifeen, Locarno, Barcedo, Vedis, Alberto, Nomad.

Produkt wprowadza się do obrotu w stanie świeżym lub w stanie gotowym do spożycia po bardzo nieznacznej obróbce (IV gamma) obejmującej selekcję, sortowanie, cięcie, mycie, suszenie i pakowanie do torebek, zamkniętych kubków lub innych opakowań, jak opisano bardziej szczegółowo w pkt 3.5 poniżej, potencjalnie w atmosferze modyfikowanej.

Aby kwalifikować się do objęcia ochroną, główki kalafiora muszą charakteryzować się następującymi właściwościami w chwili ich dopuszczenia do spożycia:

a) jeżeli chodzi o wielkość, co najmniej 13 cm średnicy;

b) kształt i barwa typowe dla odmiany, do której należą;

c) brak przebarwień na całej powierzchni główki;

d) brak liści wewnątrz główki;

e) struktura wewnętrzna: zwarte pojedyncze kwiaty w kwiatostanie;

f) nienaruszone pojedyncze kwiaty w kwiatostanie i liście okrywające główkę;

g) bez śladu nienaturalnych zapachów i pleśni;

h) sucha masa główek musi przekraczać 6 % ich mokrej masy;

i) zawartość stałych składników rozpuszczalnych mierzona metodą refraktometryczną musi >8,7 ° w skali Brixa;

j) przeciwutleniacze: zawartość witaminy C musi przekraczać 50 mg/kg;

k) stopień twardości przy zbiorze: 3 psi (funt-siła na cal kwadratowy);

l) zawartość magnezu nie mniejsza niż 18 mg/100 g.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych) -

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji "Cavolfiore della Piana del Sele" muszą odbywać się na określonym obszarze geograficznym.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Świeże główki wybiera się i pakuje stosownie do ich wielkości i wymogów obowiązujących na rynku, mianowicie:

- produkt z liśćmi: z liśćmi okrywającymi główkę;

- produkt przycięty: z liśćmi obciętymi co najmniej 3 cm powyżej główki;

- produkt częściowo przycięty: z liśćmi obciętymi co najmniej 3 cm powyżej główki, przy czym liczba liści jest mniejsza niż w przypadku produktu przyciętego;

- produkt bez liści: po usunięciu pięciu najgłębiej położonych liści i niejadalnej części łodygi;

- produkt pozbawiony liści: pozbawiony liści i chroniony folią z tworzywa sztucznego, w tym folią z mikroperfora- cjami.

Wykorzystywane opakowania muszą spełniać wymogi ustanowione w prawie UE. Opakowania mogą być wykonane z różnych materiałów, m.in. z drewna, tektury, papieru, siatki i tworzyw sztucznych.

W chwili wprowadzenia produktu do obrotu zawartość każdego opakowania i każde pojedyncze opakowanie muszą być jednolite pod względem wielkości i zawierać główki kalafiora należące do tej samej odmiany. Produkty wprowadzane do obrotu w stanie gotowym do spożycia (IV gamma) muszą być pakowane do pojemników takich jak tacki, saszetki lub kubki. Pakowanie w atmosferze modyfikowanej jest fakultatywne.

Pojemniki mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, tektury lub dowolnego innego materiału, który zgodnie z obowiązującymi przepisami może zostać wykorzystany w tym celu.

Opakowanie musi zapewniać możliwość zachowania typowych cech i właściwości produktu bez pogorszenia jego stanu w jakimkolwiek aspekcie.

Zawartość każdego opakowania musi być zawsze wyraźnie widoczna. Wszystkie opakowania muszą być szczelnie zamknięte w taki sposób, by wyjęcie produktu bez naruszenia opakowania było niemożliwe. Produkt nie może być sprzedawany luzem.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Logo oznaczenia musi być przytwierdzone do niejadalnych części główki kalafiora w każdym opakowaniu.

Jeżeli chodzi o produkty wprowadzane do obrotu w stanie gotowym do spożycia (IV gamma), logo oznaczenia musi być przytwierdzone do każdego opakowania.

Na opakowaniach i pojemnikach zawierających produkty wprowadzane do obrotu w stanie świeżym lub w stanie gotowym do spożycia (IV gamma) muszą znajdować się następujące elementy: logo europejskiego ChOG wraz ze słowami "Cavolfiore della Piana del Sele I.G.P" ["ChOG Cavolfiore della Piana del Sele"] oraz nazwa, nazwa handlowa i adres producenta oraz pakującego.

Na opakowaniach można również zamieścić informacje, symbole lub piktogramy zachęcające konsumentów do zuty- lizowania pojemnika w sposób przyjazny dla środowiska, aby propagować zbieranie odpadów, ich ponowne używanie i poddawanie ich recyklingowi.

Można również wskazać inne certyfikaty uzyskane przez produkt (GLOBALG.A.P., BRC, IFS, Zero Residue itp.). Dopuszczalne jest umieszczanie nazw, nazw przedsiębiorstw i prywatnych znaków towarowych, pod warunkiem że nie mają charakteru zachwalającego i mogącego wprowadzić konsumenta w błąd co do charakteru i właściwości produktu.

Zamieszczanie na opakowaniach jakichkolwiek innych opisów poza informacjami wprost uznanymi za dopuszczalne w specyfikacji produktu jest zabronione.

Poniżej przedstawiono logo oznaczenia w jego różnych wariantach: czarnobiałym (pozytyw), kolorowym i czarnobiałym (negatyw).

grafika

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji "Cavolfiore della Piana del Sele" znajduje się w prowincji Salerno i obejmuje terytorium administracyjne następujących gmin: Albanella, Altavilla Silentina, Battipaglia, Bellizzi, Capaccio Paestum, Eboli, Giungano, Montecorvino Pugliano, Montecorvino Rovella i Pontecagnano Faiano.

5. Związek z obszarem geograficznym

Związek między "Cavolfiore della Piana del Sele" a obszarem geograficznym produkcji opiera się na jakości produktu i dobrej renomie, jaką zaczął cieszyć się z biegiem czasu.

Klimat Piana del Sele w korzystny sposób wpływa na określone właściwości gleby, co pozwala uzyskać wysoce cenione cechy jakościowe "Cavolfiore della Piana del Sele", ponieważ umożliwia roślinom maksymalne wykorzystanie ich potencjału genetycznego przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka wystąpienia deficytu wody i stresu termicznego do minimum.

Klimat panujący na omawianym obszarze jest wysoce specyficzny, co wynika zarówno z obecności Morza Tyrreńskiego, które pełni funkcję regulatora termicznego od strony zachodniej, jak i z obecności łańcucha górskiego Alburni na północnym-wschodzie, który chroni obszar przed zimnymi wiatrami z Bałkanów, a także pozwala na gromadzenie wody deszczowej w naturalnych podziemnych zbiornikach, co ma korzystny wpływ na uprawy.

Obszar odniesienia stanowi optymalny obszar produkcji dla uprawy kalafiorów, również w okresie letnim. Ukształtowanie terenu charakteryzujące się dużą rozpiętością wysokości zapewnia optymalny zakres temperatur do uprawy tego gatunku roślin (4-20 °C) w pagórkowatych regionach omawianego obszaru, co pozwala rozpocząć produkcję nawet w miesiącach wiosennych i letnich, tj. od maja do września. Z kolei najbardziej wydajne obszary płaskie umożliwiają prowadzenie upraw w okresie jesiennozimowym (od października do kwietnia).

Grunty rolne charakteryzują się grubą wierzchnią warstwą gleb wulkaniczno-aluwialnych. Element wulkaniczny stanowi rezultat poszczególnych erupcji Wezuwiusza, natomiast element aluwialny jest spowodowany oddziaływanie rzeki Sele i innych cieków wód powierzchniowych, które przecinają ten obszar. Doprowadziło to do powstania gleb niezwykle bogatych w makro- i mikroskładniki odżywcze, w szczególności potas, wapń, magnez i żelazo, które są wykorzystywane w procesach metabolicznych nadających produktowi jego niepowtarzalną konsystencję i pełny smak, sprawiając, że można przyrządzać go na różne sposoby.

Na rozpoznawalne i cieszące się uznaniem cechy charakterystyczne "Cavolfiore della Piana del Sele" odpowiadające za jego wysoką jakość wpływają przede wszystkim specyficzne właściwości środowiskowe występujące wyłącznie na obszarze uprawy "Cavolfiore della Piana del Sele". Właściwości te tworzą całkowicie niepowtarzalne połączenie.

O istnieniu związku z obszarem geograficznym świadczą wyniki porównania produktu pochodzącego z upraw na wskazanym obszarze z produktami pochodzącymi z innych obszarów produkcji (w północnej i południowej części Piana del Sele), które potwierdzają specyficzne cechy jakościowe "Cavolfiore della Piana del Sele".

W tym celu Wydział Rolnictwa Uniwersytetu Neapolitańskiego im. Fryderyka II zrealizował trzyletni projekt badawczy w trzech różnych lokalizacjach: gminie Eboli (prowincja Salerno), gminie Acerra (prowincja Neapol) i gminie Foggia (prowincja Foggia).

Na trzech wspomnianych obszarach w tym samym czasie zasadzono siewki kalafiora, wobec których stosowano następnie te same techniki uprawy, dzięki czemu jedynym czynnikiem doświadczalnym lub jedynym elementem zmiennym było miejsce prowadzenia upraw. W styczniu każdego roku trzyletniego okresu realizacji projektu badawczego pobierano losowe próbki główek kalafiora z gospodarstw uprawiających te gatunki uprawne w Piana del Sele (gmina Eboli), Agro acerrano (gmina Acerra) i Tavoliere delle Puglie (gmina Foggia).

Badania analityczne "Cavolfiore della Piana del Sele" wykazały zawartość suchej masy na poziomie 10,65 %, która była o 13,2 % wyższa niż zawartość suchej masy w kalafiorach zebranych w gminie Acerra (9,41 %) i o 10,9 % wyższa niż zawartość suchej masy w kalafiorach zebranych w gminie Foggia (9,60 %).

Jeżeli chodzi o zawartość stałych składników rozpuszczalnych mierzoną metodą refraktometryczną, różnice były jeszcze lepiej widoczne: 9,22 ° w skali Brixa w gminie Eboli (Piana del Sele), o 22,9 % więcej niż w gminie Acerra (7,50 ° w skali Brixa) i o 40,1 % więcej niż w gminie Foggia (6,58 ° w skali Brixa).

To samo dotyczy zawartości magnezu, która w gminie Eboli wyniosła 25,8 mg/100 g, przy 20,8 mg/100 g w gminie Acerra i 18,7 mg/100 g, w gminie Foggia.

W główkach kalafiorów z regionu Piana del Sele syntezuje się dwukrotnie więcej (88,4 mg/kg) kwasu askorbinowego (witaminy C), który stanowi wysoce reprezentatywny przeciwutleniacz występujący w warzywach i owocach, w porównaniu z poziomami odnotowywanymi w przypadku główek kalafiorów z regionu Agro Acerrano (gmina Acerra) (43,6 mg/kg) i ponad trzykrotnie więcej niż w główkach kalafiorów z regionu Tavoliere delle Puglie (gmina Foggia) (27,1 mg/kg).

W ramach wspomnianego projektu badawczego porównano stopień twardości "Cavolfiore della Piana del Sele" przy zbiorze, który wynosił średnio 4,35 psi, w porównaniu ze średnią na poziomie 3,79 psi w przypadku kalafiorów z gminy Acerra i 3,89 pst w przypadku kalafiorów z gminy Foggia.

Wysoki poziom twardości sprawia, że produkt jest bardziej odporny na gotowanie, co przekłada się na jego większą chrupkość, podczas gdy wyższa zawartość magnezu stymuluje zwiększoną aktywność fotosyntetyczną, dzięki czemu główka kalafiora jest słodsza, o czym świadczy wysoka zawartość stałych składników rozpuszczalnych mierzona metodą refraktometryczną, a tym samym smaczniejsza, a nakładające się na siebie liście mają bardziej atrakcyjną zieloną barwę.

Można zatem stwierdzić, że uznanie "specyficznych cech organoleptycznych lub odżywczych" wynikających ze szczególnych właściwości jakościowych zwiększa renomę "Cavolfiore della Piana del Sele".

Wszystkie te czynniki sprawiły, że główki kalafiora "Cavolfiore della Piana del Sele" tradycyjnie cieszą się bardzo dobrą opinią, o czym świadczy stały wzrost poziomu produkcji na przestrzeni lat oraz ugruntowana i powszechnie uznawana renoma, jaką produkt ten cieszy się na rynku krajowym i europejskim.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://www.politicheagricole.it/flex/files/1/5/3/D.f6a908888e7456d1217d/Disciplinare_rev_20122023.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/1151/oj

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024