Sprawa T-50/24: Skarga wniesiona w dniu 31 stycznia 2024 r. - Deutsche Umwelthilfe/Komisja

Skarga wniesiona w dniu 31 stycznia 2024 r. - Deutsche Umwelthilfe/Komisja
(Sprawa T-50/24)

(C/2024/2056)

Język postępowania: niemiecki

(Dz.U.UE C z dnia 18 marca 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Deutsche Umwelthilfe eV (Hannover, Niemcy) (przedstawiciele: R. Klinger i C. Douhaire, adwokaci)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Ares(2023)8214217 z dnia 1 grudnia 2023 r., którą Komisja oddaliła wniosek skarżącej o przeprowadzenie kontroli wewnętrznej rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/918 1  w zakresie, w jakim przedłuża ono okres zatwierdzenia substancji S-metolachor;

- obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi sześć zarzutów.

1. Zarzut pierwszy: naruszenie art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 2  poprzez błędne stwierdzenie, że należy założyć, iż zatwierdzenie wygaśnie przed wydaniem decyzji w przedmiocie wniosku o jego odnowienie

Mając na uwadze etap, na jakim znajduje się postępowanie w przedmiocie odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej, przy wydaniu rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/918 i przy przeprowadzaniu kontroli tego środka strona pozwana nie powinna była przyjąć, że przed tą datą nie zostanie podjęta decyzja o odnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej S-metolachlor.

2. Zarzut drugi: naruszenie art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1107/2007 poprzez błędne stwierdzenie, iż należy założyć, że przyczyny wygaśnięcia zatwierdzenia przed jego odnowieniem są poza kontrolą występującego z wnioskiem producenta

Poprzez zbyt późne przedłożenie uzupełniającej dokumentacji i dostarczenie niekompletnych informacji, które nie pozwalały na dokonanie decydującej oceny ryzyka, występujący z wnioskiem producent przyczynił się do przedłużenia postępowania w przedmiocie kontroli zatwierdzenia substancji czynnej.

3. Zarzut trzeci: naruszenie art. 17 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w związku z celem polegającym na zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony i zasadą ostrożności poprzez błędną wykładnię tego przepisu, w myśl której nie przyznaje on żadnego zakresu uznania i nawet w przypadku istnienia wskazówek co do nieakceptowalnych lub szkodliwych skutków ważność zatwierdzenia należy przedłużyć

Wykładnia art. 17 rozporządzenia (WE) nr1107/2009, w myśl której przepis ten nie przyznaje Komisji żadnego zakresu uznania, w ramach którego, odmawiając przedłużenia zatwierdzenia, Komisja może i powinna wziąć pod uwagę zagrożenia dla środowiska i zdrowia, jest także sprzeczna z nadrzędnym celem, jakim jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony, z zasadą ostrożności i z systematyką rozporządzenia (WE) n 1107/2009.

4. Zarzut czwarty: naruszenie art. 17 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w związku z celem polegającym na zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony i zasadą ostrożności ze względu na długość całkowitego okresu przedłużenia zatwierdzenia

W każdym wypadku systematyczne przedłużanie o kilka lat, które ostatecznie sprowadzałoby się do odnowienia wygasłego zatwierdzenia na długi okres stoi w sprzeczności z celem ochrony i zasadą ostrożności.

5. Zarzut piąty: naruszenie art. 17 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 poprzez przedłużenie zatwierdzenia o zbyt długi okres.

Przewidziany w rozporządzeniu (UE) 2023/918 okres przedłużenia wykracza poza okres, który jest niezbędny do ukończenia postępowania.

6. Zarzut szósty: naruszenie obowiązku uzasadnienia wynikającego z art. 296 TFUE i z art. 41 ust. 2 lit c) Karty praw podstawowych Unii Europejskiej

1 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/918 z dnia 4 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: aklonifen, ametoktradyna, beflubutamid, bentiowalikarb, boskalid, kaptan, kletodym, cykloksydym, cyflumetofen, dazomet, diklofop, dimetomorf, etefon, fenazachina, fluopikolid, fluoksastrobina, flurochloridon, folpet, formetanat, wirus polihedrozy jądrowej Helicoverpa armigera, hymeksazol, kwas indolilo-3-masłowy, mandipropamid, metalaksyl, metaldehyd, metam, metazachlor, metrybuzyna, milbemektyna, paklobutrazol, penoksulam, fenmedifam, pirymifos metylu, propamokarb, prochinazyd, protiokonazol, S-metolachlor, wirus polihedrozy jądrowej Spodoptera littoralis, Trichoderma asperellum szczep T34 i Trichoderma atroviride szczep I-1237 (Dz.U. 2023, L 119, s. 160).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz.U. 2009, L 309, s. 1).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024